Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για Undervolting σε λαπτοπ


ALKIS0123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον ειδα  ενα βιντεακι στο youtube και μπορω να πω οτι με αυτο ειδα καποια βελτιωση

 

Επεξ/σία από ALKIS0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρωτο με το "Better Perfomance" ειναι αυτονοητο. Το 2ο που κανει , ουσιαστικα απενεργοποιει το TurboBoost. Κατι παρομοιο που εκανες μεσω του ThrottleStop και ειδες διαφορα σε καποια φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το πρωτο με το "Better Perfomance" ειναι αυτονοητο. Το 2ο που κανει , ουσιαστικα απενεργοποιει το TurboBoost. Κατι παρομοιο που εκανες μεσω του ThrottleStop και ειδες διαφορα σε καποια φαση.

κοιτα οταν απενεργοποίησα το turbo boost δεν ειχα τις ιδιες επιδοσεις με πριν , ενω με αυτο εχω χαμηλοτερη θερμοκρασια (οχι τοσο οσο με την απενεργοποίηση το turbo boost)και τις ιδιες επιδοσεις με αυτες πριν απενεργωποιησω το turbo boost  πχ σε ενα παιχνιδι πριν βγαλω το turbo boost ειχα 130 fps , οταν εβγαλα το turbo boost ειχα 90 και οταν το ξανα εβαλα αλλα εκανα αυτο που ελεγε το βιντεο τα fps ξαναπηγαν στα 130 με λιγοτερη θερμοκρασια

να ρωτησω  κατι αλλο εχω παρατηρησει οτι οταν φορτηζω το λαπτοπ (χωρις να κανω κατι απαιτητικο) ακουγεται απο την εσοχη ενας ηχος  καπως σαν τζιςς  ενω οταν το βγαζω σταματαει ειναι οκ η υπαρχει παλι κατι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ALKIS0123 είπε

να ρωτησω  κατι αλλο εχω παρατηρησει οτι οταν φορτηζω το λαπτοπ (χωρις να κανω κατι απαιτητικο) ακουγεται απο την εσοχη ενας ηχος  καπως σαν τζιςς  ενω οταν το βγαζω σταματαει ειναι οκ η υπαρχει παλι κατι εκει

οταν λες εσοχη ? εκει που βαζεις το καλωδιο του φορτιστη στο φορητο ? Μηπως ο ηχος ερχεται απο τον φορτιστη ? Εχω πετυχει παρομοιο φαινομενο αλλα ο ηχος ερχοταν απο τον φορτιστη οχι απο καποια εσοχη.
Εχω εναν πολυφορτιστη , που οταν τον χρησιμοποιω σε ενα συγκεκριμενο φορητο , κανει αυτον τον ηχο που προερχεται απο τον φορτιστη. Οταν βγαζω το καλωδιο απο το φορητο , αρα δεν φορτιζει ο φορτιστης τιποτα πλεον , σταματαει. 

Μηπως με αυτο που κανει στο βιντεο δεν απενεργοποιει τελειως το turboboost αλλα μειωνει την συχνοτητα στην οποια φτανει το turboboost? Δεν ξερω , δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.
Λογικα απο ο,τι βλεπω η συχνοτητα που πιανει το turboboost του επεξεργαστη σου ειναι 3.40GHz. Λογικα για εναν πυρηνα και εχει να κανει με το ποσα watts τραβαει το συστημα , για το ποσους πυρηνες θα παει στο 3.4GHz. Kαι αν ανεβασει θερμοκρασιες ισως ριχνει συχνοτητα στους πυρηνες. Κατι τετοιο υποθετω.

Με τις τωρινες σου ρυθμισεις , στρεσαρε το συστημα και δες στο hwinfo/sensors τι κανουν οι πυρηνες..μεχρι που φτανουν σε συχνοτητα.

Eτσι για την φαση , ετρεξα το cpu-z/stress , και οι 4 πυρηνες καρφωμενοι στο μαξιμουμ του turbo boost του επεξεργαστη μου (3.4GHz). Θερμοκρασια κατα μεσο ορο 65-67c.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mphxths είπε

Σε αυτο το συμπαν ειναι αδυνατον να αφαιρεις ταση απο εναν επεξεργαστη και να μην πεφτει εστω και λιγο η θερμοκρασια του.

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά το UV δεν μειώνει την τάση και την θερμοκρασία σε όλα workload σε κάποιους επεξεργαστές.

Φαντάσου την πιο συνηθισμένη περίπτωση που την τάση του CPU σε ένα workload την ορίζει κάποιο power limit, αν δεν αλλάξεις το power limit θα έχει παρόμοια τάση και φυσικά ακριβώς την ίδια θερμοκρασία που είχε χωρίς το UV απλά με διαφορετικό clock.

Όσο για το laptop του OP η γνώμη μου είναι να βάλει AC, να πάρει μία μεταλλική βάση που να αφήνει τον αέρα να περάσει και να κάνει ένα καθαρισμό αν ανοίγει εύκολα. Mετά όλα τα υπόλοιπα. Τα περισσότερα laptop δεν έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν με αυτή τη ζέστη και υγρασία που έχουμε.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ALKIS0123 είπε

λοιπον ειδα  ενα βιντεακι στο youtube και μπορω να πω οτι με αυτο ειδα καποια βελτιωση

Απλά κλείνει το turbo boost . Μιας και μπήκες στο μενού ,άλλαξε και τη ψύξη από active σε passive , μπορεί να δεις διαφορά επιπλέον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη συγνωμη αλλα αυτα δεν εχουν ηδη γραφτει σελιδες πριν: πως ΔΕΝ πρεπει να γινουν?! Εδω δηλαδη,
γιατι προσπαθουμε εμεις για κατι παραπανω, ωστε να παρουμε για solution το 'μαντζουνι' ενος απιστευτου
ΜΠΑΓΛΑΜΑ στο βιντεο του, ο οποιος λεει οτι δεν συστηνει undervolting, αλλα η φοβερη του...'λυση'(!) ειναι
να...κλεινει το turbo boost μονιμα
-αυτο ακριβως πουλαει η Intel: ως + cpu extra!- στα Windows? Ημαρτον...!! 

🤮

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mphxths είπε

οταν λες εσοχη ? εκει που βαζεις το καλωδιο του φορτιστη στο φορητο ? Μηπως ο ηχος ερχεται απο τον φορτιστη ? Εχω πετυχει παρομοιο φαινομενο αλλα ο ηχος ερχοταν απο τον φορτιστη οχι απο καποια εσοχη.
Εχω εναν πολυφορτιστη , που οταν τον χρησιμοποιω σε ενα συγκεκριμενο φορητο , κανει αυτον τον ηχο που προερχεται απο τον φορτιστη. Οταν βγαζω το καλωδιο απο το φορητο , αρα δεν φορτιζει ο φορτιστης τιποτα πλεον , σταματαει. 

Μηπως με αυτο που κανει στο βιντεο δεν απενεργοποιει τελειως το turboboost αλλα μειωνει την συχνοτητα στην οποια φτανει το turboboost? Δεν ξερω , δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.
Λογικα απο ο,τι βλεπω η συχνοτητα που πιανει το turboboost του επεξεργαστη σου ειναι 3.40GHz. Λογικα για εναν πυρηνα και εχει να κανει με το ποσα watts τραβαει το συστημα , για το ποσους πυρηνες θα παει στο 3.4GHz. Kαι αν ανεβασει θερμοκρασιες ισως ριχνει συχνοτητα στους πυρηνες. Κατι τετοιο υποθετω.

Με τις τωρινες σου ρυθμισεις , στρεσαρε το συστημα και δες στο hwinfo/sensors τι κανουν οι πυρηνες..μεχρι που φτανουν σε συχνοτητα.

Eτσι για την φαση , ετρεξα το cpu-z/stress , και οι 4 πυρηνες καρφωμενοι στο μαξιμουμ του turbo boost του επεξεργαστη μου (3.4GHz). Θερμοκρασια κατα μεσο ορο 65-67c.

Ο ήχος μου ακούγεται με το που συνδέσω το καλώδιο με λάπτοπ τώρα αν ακούγεται από την εσοχή η από τον φορτιστή θα σε γελάσω όσο για το άλλο θα το κοιτάξω

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Δηλαδη συγνωμη αλλα αυτα δεν εχουν ηδη γραφτει σελιδες πριν: πως ΔΕΝ πρεπει να γινουν?! Εδω δηλαδη,
γιατι προσπαθουμε εμεις για κατι παραπανω, ωστε να παρουμε για solution το 'μαντζουνι' ενος απιστευτου
ΜΠΑΓΛΑΜΑ στο βιντεο του, ο οποιος λεει οτι δεν συστηνει undervolting, αλλα η φοβερη του...'λυση'(!) ειναι
να...κλεινει το turbo boost μονιμα
-αυτο ακριβως πουλαει η Intel: ως + cpu extra!- στα Windows? Ημαρτον...!! 

🤮

Σύμφωνω με αυτά αλλά όμως όταν το έκανα είχα τις ίδιες επιδόσεις  όπως ήταν αρχικά αλλά με μικρότερη θερμοκρασία από ότι πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά το λαπτοπ πόσο καιρό έχεις να του καθαρίσεις ανεμιστήρα/ αλλάξεις πάστα? Είναι πολύ η θερμοκρασία αν πηγαίνει 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, slyverine είπε

Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά το λαπτοπ πόσο καιρό έχεις να του καθαρίσεις ανεμιστήρα/ αλλάξεις πάστα? Είναι πολύ η θερμοκρασία αν πηγαίνει 95.

Δεν του έχω αλλάξει τπτ το έχω μόνο 6 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ALKIS0123 Κατσε να δω αν ερμηνευω τις φωτογραφιες σωστα γιατι δεν λειτουργω καλα μετα απο φαι :)

Τρεχει το stress test. Διοτι βλεπω load 100% σε ολους τους πυρηνες. Αρα οι πυρηνες πρεπει να δωσουν ο,τι εχουν και δεν εχουν. Undervolting δεν βλεπω ενεργο μιας και στην 2η φωτο στα "Offset" βλεπω μηδενικη τιμη.
Δεν βλεπω TurboBoost ενεργο. Διοτι βλεπω τους πυρηνες καρφωμενους στο 1.6GHz που αν δεν κανω λαθος ειναι η base frenquency του επεξεργαστη σου. Και παρολα αυτα βλεπω θερμοκρασιες που πλησιαζουν τους 80c.

Προσωπικη αποψη , υπερβολικη θερμοκρασια για επεξεργαστη που τρεχει στα 1.6GHz . Αρα λογικο να φτανει στους 90-95c οταν παιζει σε παραπανω συχνοτητα , λογω TurboBoost.
Αρα σε καποια φαση της υποθεσης , πρεπει να ανοιξεις το φορητο , να τσεκαρεις αεραγωγους και θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη πριν συνεχισουμε να παιζουμε με το software.

 

3 ώρες πριν, ALKIS0123 είπε

Ο ήχος μου ακούγεται με το που συνδέσω το καλώδιο με λάπτοπ τώρα αν ακούγεται από την εσοχή η από τον φορτιστή θα σε γελάσω όσο για το άλλο θα το κοιτάξω

E ακουμπα το αυτι σου στον φορτιστη να δεις αν ερχεται απο αυτον ο ηχος :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

@ALKIS0123 Κατσε να δω αν ερμηνευω τις φωτογραφιες σωστα γιατι δεν λειτουργω καλα μετα απο φαι :)

Τρεχει το stress test. Διοτι βλεπω load 100% σε ολους τους πυρηνες. Αρα οι πυρηνες πρεπει να δωσουν ο,τι εχουν και δεν εχουν. Undervolting δεν βλεπω ενεργο μιας και στην 2η φωτο στα "Offset" βλεπω μηδενικη τιμη.
Δεν βλεπω TurboBoost ενεργο. Διοτι βλεπω τους πυρηνες καρφωμενους στο 1.6GHz που αν δεν κανω λαθος ειναι η base frenquency του επεξεργαστη σου. Και παρολα αυτα βλεπω θερμοκρασιες που πλησιαζουν τους 80c.

Προσωπικη αποψη , υπερβολικη θερμοκρασια για επεξεργαστη που τρεχει στα 1.6GHz . Αρα λογικο να φτανει στους 90-95c οταν παιζει σε παραπανω συχνοτητα , λογω TurboBoost.
Αρα σε καποια φαση της υποθεσης , πρεπει να ανοιξεις το φορητο , να τσεκαρεις αεραγωγους και θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη πριν συνεχισουμε να παιζουμε με το software.

 

E ακουμπα το αυτι σου στον φορτιστη να δεις αν ερχεται απο αυτον ο ηχος :)

Αφού είναι απενεργοποιημένο το turbo boost με αυτό που είδα στο βίντεο,  τότε γτ έχω τις ίδιες επιδόσεις και με όταν είναι ανοιχτό το turbo boost  ,ενώ όταν το έκανα disable από το throttlestop  Έχω μειωμένη απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALKIS0123 είπε

Αφού είναι απενεργοποιημένο το turbo boost με αυτό που είδα στο βίντεο,  τότε γτ έχω τις ίδιες επιδόσεις και με όταν είναι ανοιχτό το turbo boost  ,ενώ όταν το έκανα disable από το throttlestop  Έχω μειωμένη απόδοση

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τις ιδιες επιδοσεις σε οποιαδηποτε εργασια (π.χ. παιχνιδι , επεξεργασια ηχου/εικονας/βιντεο) με τους πυρηνες καρφωμενους στο 1.6GHz και καρφωμενους στο 3.4GHz. Οι κατασκευαστες παλευουν για περισσοτερα GHz για καποιον λογο. Οι overclockers ανεβαζουν συχνοτητες...για καποιον λογο. Δεν μπορεις να ερχεσαι εσυ να τον καταργεις αυτον τον λογο :)

Κανε ξανα το τεστ. Ανοιχτα προγραμματα να βλεπεις load/συχνοτητα/θερμοκρασιες. Μια με το turboboost κλειστο απο ThrottleStop και μια απο το μενου των windows. Μην βαλεις στην εξισωση το undevolting και μπερδεψει τα αποτελεσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...