Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος οδηγός


erne92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδιά 12 του μηνος δίνω για οδήγηση.Ειμαι 19 χρονών οδηγαω ομως περίπου 2 μήνες με τον μπαμπα μου συνοδηγό βέβαια.15 Αυγούστου θα παω για κάμπινγκ σε βουνο με κατι φιλους και λεω να παρω το diesel αγροτικο (toyota hillux 1994)ενος οικογενειακού μου φιλου μαζι μου.μεα αγχωνουν ομως η ανηφόρες.στου μπαμπα μου που ειναι βενζινοκινητο ειναι πιο δύσκολο ανεβαζω και χειροφρενο δλδ σε ενα ανηφορικο στοπ.τωρα θελω να κανω την εξης ερώτηση τι διαφορα εχει ο συμπλέκτης σε ενα ντιζελ και κυρίως αγροτικο σε σχέση με ενα βενζινοκινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή οδηγώ αγροτικό και πριν από αυτό κανονικό αυτοκίνητο , θα σε συμβούλευα να μην το πάρεις για εκδρομή και μάλιστα σε βουνό αν δεν έχεις εξοικειωθεί μαζί του. Στο ξεκίνημα είναι πολύ πιο εύκολο από ένα βενζίνη λόγω της ροπής χαμηλά αλλά οι διαστάσεις του, η πίσω κίνηση (δεν έχουν μόνιμη τετρακίνηση) η απειρία σου και οι στενοί δρόμοι με πολλές στροφές σε ένα βουνό το κάνουν επικίνδυνο (στη δικιά σου περίπτωση). Αν είναι να πας εκδρομή και να βάλεις και άλλα άτομα μέσα , πάρε το αυτοκίνητο που ήδη ξέρεις να οδηγείς. 

Το ότι σε αγχωνουν οι ανηφόρες  δεν είναι καλό σημάδι. Πάρε πρώτα το δίπλωμα και στην εκδρομή άσε κάποιον πιο έμπειρο να οδηγήσει για να μην αγχώνεσαι και έχετε προβλήματα.

 

Επεξ/σία από konpat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα του βουνο δεν ειναι μακριά 20` περίπου  και έχω  πάει πολλες φορες με υο αμαξι του πατερα μου δηλαδή  ξερω το δρόμο και το αγροτικο θα το παρω καποιες μερες πριν για να το συνηθίσω λιγο παρόλα αυτα εχω ενα άγχος και το σκεφτομαι δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, erne92 είπε

Καλησπερα παιδιά 12 του μηνος δίνω για οδήγηση.Ειμαι 19 χρονών οδηγαω ομως περίπου 2 μήνες με τον μπαμπα μου συνοδηγό βέβαια.15 Αυγούστου θα παω για κάμπινγκ σε βουνο με κατι φιλους και λεω να παρω το diesel αγροτικο (toyota hillux 1994)ενος οικογενειακού μου φιλου μαζι μου.μεα αγχωνουν ομως η ανηφόρες.στου μπαμπα μου που ειναι βενζινοκινητο ειναι πιο δύσκολο ανεβαζω και χειροφρενο δλδ σε ενα ανηφορικο στοπ.τωρα θελω να κανω την εξης ερώτηση τι διαφορα εχει ο συμπλέκτης σε ενα ντιζελ και κυρίως αγροτικο σε σχέση με ενα βενζινοκινητο;

Εισαι απειρος οδηγος και θελεις να πας στο βουνο με ξενο αμαξι, παλιο αγροτικο, με αλλα ατομα μεσα, και χωρις να εχεις το διπλωμα στα χερια σου.

Κι εγω εκανα μαλακιες πιτσιρικας, βασικα από καθαρη τυχη ζω και εφτασα τα 33 που είμαι τωρα.

Να ΜΗΝ το κανεις αυτό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 2:41 ΠΜ, erne92 είπε

και λεω να παρω το diesel αγροτικο (toyota hillux 1994)ενος οικογενειακού μου φιλου μαζι μου

Εγω λεω να μην το παρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το 'χεις, πιες ένα δυο τσιπουράκια πριν να στανιάρεις και πάρτο μονορούφι σαπάν, πάτα και συμπλέκτες στα πέταλα να περνάει η ώρα και ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εχετε πολυ χιούμορ εδω μεσα ρε τσακαλια χαραμίζεστε.προφανώς και δεν θα επερνα αλλα ατομα μεσα απλα για να διευκολύνω ολη την υπόθεση ανεβάζοντας καποια πράγματα βαρια που θα χρειαστούμε...

Συν οτι θα εχω βγάλει το δίπλωμα μου.δεν πρόκειται να το παρω χωρις δίπλωμα στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2020 στις 10:53 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

16 Αυγούστου. "Τράκαρα ξένο αμάξι σε βουνό, ξέρετε τι επιπτώσεις έχω;"

Η απλα τσεκαρουμε το προφιλ του μετα απο καιρο και βλεπουμε τελευταια επισκεψη 14 αυγουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που σου δημιουργεί άγχος αυτό το πράγμα, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Πάρε το δίπλωμά σου, ξεκίνα σιγά σιγά να κάνεις μερικές βόλτες με την ησυχία σου και κάποιες φορές με κάποιον έμπειρο μέσα, και το παίρνεις αργότερα το αγροτικό να ανέβεις τα βουνά. Οδηγός δεν γεννήθηκε κανείς, και σίγουρα κανείς δεν έμαθε να οδηγάει στην σχολή οδήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...