Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] Xiaomi MI Curved 34" @ Banggood 372€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imvrios είπε

Σου έγραφα να περιμένεις και μόλις μου έστειλαν μήνυμα ότι έγινε shipped!

Ωρε φίλε. Fingers Crossed μέσα στην άλλη εβδομάδα να την έχω παραλάβει και συνδέσει.

Εγώ ακόμα περιμένω ρε κ....φαρδοι! :D

Άντε με το καλό να παραλάβετε και αν μπορείτε ανεβάστε καμιά φώτο όταν την στήσετε. :)

55 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Μπορεί κάποιος να μας πεί τον λόγω να πάρω την xiaomi με 370 και να το παίξω τζόκερ και να μην πάρω με 200€ αυτην?

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html?from=account_favorites

Γιατί απλά δεν υπάρχει καμία επαφή της μιας οθόνης με την άλλη. Ειλικρινά απορώ τι σκέφτεστε ώρες - ώρες, φιλικά πάντα! :)

Eν τω μεταξύ την συγκεκριμένη AOC την είχα και δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία. ;)

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Βεβαια το IPS υπερτερει λιγο απο το VA....

Περα απο αυτο οθονη που αν ερθει με καμμενα πιξελ (η με το οποιοδηποτε θεμα) θα την λουστειτε δεν ξερω γιατι αγορασατε καποιοι.

Αφενός εξαντλημένο το θέμα του ρίσκου. Και έχουμε αναφερθεί ειδικά και σε αυτό το νήμα.

Αφετέρου ΣΙΓΟΥΡΑ το IPS της AOC θα είναι καλύτερο από το Super VA της Xiaomi! 100% καλύτερο panel!

To κυριότερο ομως, διάβασε στα αρνητικά σχόλια στο skroutz πως αντιμετωπίστηκαν τα καμμένα pixels της AOC.

Μιλάμε για οθόνη που σε ποιότητα και features στην Ελλάδα είναι στο price range 600€ - 700€. Γι' αυτό αγοράσαμε κάποιοι. Δες από περιέργεια τη βάση της που δεν την έχει σχολιάσει κανείς ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Αφενός εξαντλημένο το θέμα του ρίσκου. Και έχουμε αναφερθεί ειδικά και σε αυτό το νήμα.

Αφετέρου ΣΙΓΟΥΡΑ το IPS της AOC θα είναι καλύτερο από το Super VA της Xiaomi! 100% καλύτερο panel!

To κυριότερο ομως, διάβασε στα αρνητικά σχόλια στο skroutz πως αντιμετωπίστηκαν τα καμμένα pixels της AOC.

Μιλάμε για οθόνη που σε ποιότητα και features στην Ελλάδα είναι στο price range 600€ - 700€. Γι' αυτό αγοράσαμε κάποιοι. Δες από περιέργεια τη βάση της που δεν την έχει σχολιάσει κανείς ως τώρα.

Δεν αναφερθηκα συγκεκριμενα στα πανελ αυτα, αναφερθηκα γενικα σαν τεχνολογιες (εχω ΕΙΖΟ εδω με 4k IPS panel που νομιζεις πως βλεπεις ζωντανη σχεδον εικονα πχ).

Απο εκει και περα η πιθανοτητα για βλαβη παντα υπαρχει και θεωρω πως αν την παθει καποιος θα ριξει το φταιξιμο σε οσους βαζετε το χερι σας στην φωτια για αυτη την οθονη, αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν αναφερθηκα συγκεκριμενα στα πανελ αυτα, αναφερθηκα γενικα σαν τεχνολογιες (εχω ΕΙΖΟ εδω με 4k IPS panel που νομιζεις πως βλεπεις ζωντανη σχεδον εικονα πχ).

Απο εκει και περα η πιθανοτητα για βλαβη παντα υπαρχει και θεωρω πως αν την παθει καποιος θα ριξει το φταιξιμο σε οσους βαζετε το χερι σας στην φωτια για αυτη την οθονη, αυτο ειναι ολο.

Αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα επί του θέματος.

Και αυτό σου το μήνυμα είναι άστοχο.

Αλλού υπερτερούν οι IPS, αλλού οι VA + τα επιπλέον χαρακτηριστικά των Super VA της Samsung (καλύτερες γωνίες από τις τυπικές VA + μικρότερη κατανάλωση). Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας εδώ. Όσο για τις EIZO, τις ξέρουμε κι εμείς αλλά τα κόστη δεν έχουν σχέση με τα παρόντα κόστη.

Όσο για το "βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά" είναι δικό σου και αυθαίρετο σχόλιο. Χρήστες που έχουν την οθόνη έχουν γράψει σε αυτό το νήμα την εμπειρία τους. Όμως, απορώ ποιος θα βγει να κατηγορήσει κάποιον άλλον για την όποια αγοραστική του επιλογή, για την οποία είναι πάντοτε αποκλειστικά υπεύθυνος, τελεία και παύλα. Γιατί δε γνωρίζόμαστε, γιατί έχουμε άλλες προτιμήσεις,  άλλες οικονομικές δυνατότητες, άλλη ανοχή στο ρίσκο, μέχρι και ότι εμείς μπορεί να δουλεύουμε για το BG και τη Xiaomi και να γράφουμε από συγκεκριμένη σκοπιά. 

Και πέρα από τη θεωρία, για να το κλείσουμε από κάθε πλευρά, εγώ και όσοι αγοράζουμε από Κίνα είμαστε αυτοί που γράψαμε 3-4 φορές σε αυτό το νήμα ότι υπάρχει ρίσκο και ότι πρακτικά δεν υπάρχει καμία εγγύηση. Ποιος λοιπόν και με ποιο πάτημα να μας αποδώσει ευθύνες (που είναι γελοίο από μόνο τους ως πράξη);

Over and Out. Δε θα απαντήσω κάτι άλλο επ' αυτού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν σε Ελληνικό κατάστημα δεν το συζητώ. Αλλά ρε Lionheart εδώ πήρες το ΝΟΚΙΑ και έτρεχες, σε οθόνη που και απο εδώ την παίρνεις και έχει light bleeding κτλ και τρέχεις για αλλαγές, δεν είναι ρίσκο τα 380?  Η AOC δεν νομιζω να είναι χειρότερη για video και photo editing με το IPS της για παράδειγμα και αν εχεις AMD γραφικών ειναι μια χαρά και σε παιχνίδια. Τα παραπάνω fps τι καρτες εχετε για να κανετε gaming σε 4Κ? Και κανει και 180 φθηνότερα η AOC, τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Αν ήταν σε Ελληνικό κατάστημα δεν το συζητώ. Αλλά ρε Lionheart εδώ πήρες το ΝΟΚΙΑ και έτρεχες, σε οθόνη που και απο εδώ την παίρνεις και έχει light bleeding κτλ και τρέχεις για αλλαγές, δεν είναι ρίσκο τα 380?  Η AOC δεν νομιζω να είναι χειρότερη για video και photo editing με το IPS της για παράδειγμα και αν εχεις AMD γραφικών ειναι μια χαρά και σε παιχνίδια. Τα παραπάνω fps τι καρτες εχετε για να κανετε gaming σε 4Κ? Και κανει και 180 φθηνότερα η AOC, τέσπα.

Η συγκεκριμένη AOC που λίνκαρες καθώς και η αδερφή της με VA panel, είναι το χειρότερο monitor σε ποιότητα υλικών / συναρμογής που πήρα ποτέ. 

Την κράτησα λίγους μήνες. Glossy πλαστικά με αρμούς στις ενώσεις,  απουσία vesa mount (απαιτεί πατέντα αν πιάνουν τα χέρια σου ή αντάπτορες οι οποίοι χαλούν την εμφάνιση), άθλια βάση η οποία δεν έχει καμιά ρύθμιση πέραν ελάχιστου tilt και η οποία δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό το τεράστιο panel (κουνιέται με το παραμικρό τράνταγμα).

Καλό vfm στα 200€ για όποιον θέλει φθηνό QHD panel ips ή va στα 75hz και freesync αλλά πρέπει να γίνουν πολλές παραχωρήσεις σε άλλους τομείς. ;) 

Η Xiaomi UW του νήματος δεν έχει καμία σχέση σε όλα, τι να πρωτογράψω πάνω σε αυτό. Αν θέλεις όμως το αναλύω απλά όχι εδώ. :) 

Όσο αφορά το NOKIA που αναφέρεις και εσύ, ήταν μια κακιά εμπειρία στις δεκάδες που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια από εξωτερικό. Επίσης επαναλαμβάνω ήταν η μοναδική και τελευταία αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα και για την ιστορία (επειδή κλειδώθηκε το νήμα) αποζημιώθηκα πλήρως από paypal πριν 10 μέρες που έφτασε το δέμα στο Hong Kong καθώς και μου επιστράφησαν απο paypal και τα 12,5€ των μεταφορικών. Τέλος καλό λοιπόν, όλα καλά. 

Πληροφοριακά σήμερα πήρα refund από banggood για ένα δέμα που δεν ήρθε από Ιούλιο (mi band 5) και στο οποίο το tracking δεν είχε πληροφόρηση μετά το shipment , χωρίς καμιά ταλαιπωρία απλά με ένα email  το οποίο απάντησαν την επομένη και δέχτηκαν να μου κάνουν refund. Επίσης και για ένα tempered glass σε άλλη παραγγελία που ήρθε σπασμένο (τους παρέθεσα και φωτογραφίες).  Γενικά δεν είχα ιδιαίτερα θέματα με το Banggood τα τελευταία χρόνια. 

Εdit: Όσο αφορά τη κάρτα να συμπληρώσω ότι έχω μια RX 5700 XT Nitro+ και η κύρια οθόνη μου είναι μια samsung lc34j791 που ουσιαστικά έχει την ίδια ανάλυση με την xiaomi του θέματος. Σε αυτά που παίζω είμαι ok με την κάρτα προς το παρόν. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Εγώ ακόμα περιμένω ρε κ....φαρδοι! :D

Άντε με το καλό να παραλάβετε και αν μπορείτε ανεβάστε καμιά φώτο όταν την στήσετε. :)

Γιατί απλά δεν υπάρχει καμία επαφή της μιας οθόνης με την άλλη. Ειλικρινά απορώ τι σκέφτεστε ώρες - ώρες, φιλικά πάντα! :)

Eν τω μεταξύ την συγκεκριμένη AOC την είχα και δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία. ;)

πραγματικα η εμπειρια της Ultrawide δεν εχει καμια σχεση με το 16:9

οσο τη συνηθίζεις τοσο την απολαμβανεις

9 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Η συγκεκριμένη AOC που λίνκαρες καθώς και η αδερφή της με VA panel, είναι το χειρότερο monitor σε ποιότητα υλικών / συναρμογής που πήρα ποτέ. 

Την κράτησα λίγους μήνες. Glossy πλαστικά με αρμούς στις ενώσεις,  απουσία vesa mount (απαιτεί πατέντα αν πιάνουν τα χέρια σου ή αντάπτορες οι οποίοι χαλούν την εμφάνιση), άθλια βάση η οποία δεν έχει καμιά ρύθμιση πέραν ελάχιστου tilt και η οποία δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό το τεράστιο panel (κουνιέται με το παραμικρό τράνταγμα).

Καλό vfm στα 200€ για όποιον θέλει φθηνό QHD panel ips ή va στα 75hz και freesync αλλά πρέπει να γίνουν πολλές παραχωρήσεις σε άλλους τομείς. ;) 

Η Xiaomi UW του νήματος δεν έχει καμία σχέση σε όλα, τι να πρωτογράψω πάνω σε αυτό. Αν θέλεις όμως το αναλύω απλά όχι εδώ. :) 

Όσο αφορά το NOKIA που αναφέρεις και εσύ, ήταν μια κακιά εμπειρία στις δεκάδες που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια από εξωτερικό. Επίσης επαναλαμβάνω ήταν η μοναδική και τελευταία αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα και για την ιστορία (επειδή κλειδώθηκε το νήμα) αποζημιώθηκα πλήρως από paypal πριν 10 μέρες που έφτασε το δέμα στο Hong Kong καθώς και μου επιστράφησαν απο paypal και τα 12,5€ των μεταφορικών. Τέλος καλό λοιπόν, όλα καλά. 

Πληροφοριακά σήμερα πήρα refund από banggood για ένα δέμα που δεν ήρθε από Ιούλιο (mi band 5) και στο οποίο το tracking δεν είχε πληροφόρηση μετά το shipment , χωρίς καμιά ταλαιπωρία απλά με ένα email  το οποίο απάντησαν την επομένη και δέχτηκαν να μου κάνουν refund. Επίσης και για ένα tempered glass σε άλλη παραγγελία που ήρθε σπασμένο (τους παρέθεσα και φωτογραφίες).  Γενικά δεν είχα ιδιαίτερα θέματα με το Banggood τα τελευταία χρόνια. 

Εdit: Όσο αφορά τη κάρτα να συμπληρώσω ότι έχω μια RX 5700 XT Nitro+ και η κύρια οθόνη μου είναι μια samsung lc34j791 που ουσιαστικά έχει την ίδια ανάλυση με την xiaomi του θέματος. Σε αυτά που παίζω είμαι ok με την κάρτα προς το παρόν. 

ενταξει δεν ηταν κ το χειροτερο μονιτορ για all ound Λυση μια χαρα ηταν  αλλα δεν εχουν σχεση το ενα με το αλλο μερα με νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

πραγματικα η εμπειρια της Ultrawide δεν εχει καμια σχεση με το 16:9

οσο τη συνηθίζεις τοσο την απολαμβανεις

ενταξει δεν ηταν κ το χειροτερο μονιτορ για all ound Λυση μια χαρα ηταν  αλλα δεν εχουν σχεση το ενα με το αλλο μερα με νυχτα

Δεν είπα το χειρότερο monitor, είπα το χειρότερο σε ποιότητα υλικών και συναρμογής και έχω δοκιμάσει αρκετά κατά καιρούς. 

Σαν panel ήταν ok αλλά το περιτύλιγμα μάπα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δεν είπα το χειρότερο monitor, είπα το χειρότερο σε ποιότητα υλικών και συναρμογής και έχω δοκιμάσει αρκετά κατά καιρούς. 

Σαν panel ήταν ok αλλά το περιτύλιγμα μάπα.  

Α οκ λάθος καταλαβα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το τόλμησα παντως γιατι μου ειχε κατσει απο οταν ειχε βγει προσφορα περσυ. Κανένα πρόβλημα στην παράδοση-αποστολη. Ήρθε αρκετά γρήγορα. Γενικά έχω πάρει αρκετα πράγματα απο banggood. Τώρα από εγγύηση θα δείξει. Για την ώρα απόλυτα ευχαριστημένος, ο παραπάνω χώρος με βολευει παρα πολυ στην εργασια μου. Πριν ειχα μια LG 29UM68, την οποία θα τοποθετήσω με βάση από πάνω. Σε games δεν την εχω δοκιμάσει αλλα για την ώρα δεν έχω και το κατάλληλο hardware για να την οδηγήσει σε full specs. Προβλέπω σε μελλοντική αναβάθμιση εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δικιά μου έγινε τελικά shipped σήμερα ενώ κατά την παραγγελία ήταν preorder με αποστολή μέχρι τις 23/09. :D 

Πολύ γρήγοροι τελικά, οπότε ενδέχεται να παραλάβω την άλλη βδομάδα.

Όποιος παραλάβει σύντομα παρακαλώ ας ενημερώσει το νήμα, κατάσταση κλπ. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart75 είπε

Η δικιά μου έγινε τελικά shipped σήμερα ενώ κατά την παραγγελία ήταν preorder με αποστολή μέχρι τις 23/09. :D 

Πολύ γρήγοροι τελικά, οπότε ενδέχεται να παραλάβω την άλλη βδομάδα.

Όποιος παραλάβει σύντομα παρακαλώ ας ενημερώσει το νήμα, κατάσταση κλπ. 

Αν στη φέρουν Παρασκευή που θα λείπετε πάλι, μπορώ να παραλάβω εγώ να ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα είναι σε status 

Sep 15, 2020 08:55 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

Από πρόσφατη εμπειρία σε αγορές από Τσεχία (4 από τέλη Αυγούστου), σε 3-5 ημέρες θα είναι Ελλάδα. + 1-2 ημέρες έπειτα για παράδοση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, saxos55 είπε

Αν στη φέρουν Παρασκευή που θα λείπετε πάλι, μπορώ να παραλάβω εγώ να ξέρεις

Να σαι καλά φίλε! Το αξίζεις! :D 

4 λεπτά πριν, imvrios είπε

εμένα είναι σε status 

Sep 15, 2020 08:55 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

Από πρόσφατη εμπειρία σε αγορές από Τσεχία (4 από τέλη Αυγούστου), σε 3-5 ημέρες θα είναι Ελλάδα. + 1-2 ημέρες έπειτα για παράδοση.

 Ωραία επομένως παίζει να φάμε και την άλλη βδομάδα ή να παραδοθεί τέλη της άλλης. Μια χαρά! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάποια καθυστέρηση στην αποστολή, υπολόγισε ότι είσαι 4-5 ημέρες πίσω από εμένα. Το νωρίτερο στις 23/09 θα παραλάβεις, το πιθανότερο μετά τις 25.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...