Προς το περιεχόμενο

Βουτιά με μάσκα και αναπνευστήρα


Conan2046

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, δεν έχω κάποια σχέση με την κατάδυση, κολυμπάω όμως καλά και μπορώ να βουτάω κρατώντας την αναπνοή μου χωρίς εξοπλισμό. 

Σκέφτομαι λοιπόν, να πάρω μια μάσκα και έναν αναπνευστήρα να μπορώ να βλέπω λίγο το βυθό, ούτε ψαροντούφεκο με ενδιαφέρει, ούτε βαθιά βουτάω, άντε 2 μέτρα βάθος.

Γκούγκλαρα, λίγο, για να δω πως ακριβώς βοηθάει ο αναπνευστήρας αλλά για κάποιον λόγο δεν υπάρχει υλικό. οπότε να πω εδώ τις απορίες μου.

Τι μάσκα θα μου προτείνατε; Δεν σκοπεύω να δώσω πολλά χρήματα αλλά αυτή που θα πάρω να μου κρατήσει και να μην μπαίνει νερό μέσα μου φαίνονται βασικά.

Ο αναπνευστήρας βοηθάει μόνο όταν είσαι στην επιφάνεια της θάλασσας; Όταν είσαι κάτω από το νερό΄έχει κάποιο μηχανισμό για να μην μπαίνει το νερό στο στόμα; Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βουτια δε κανεις με μασκα και αναππνευστηρα......πηδας με τα ποδια και κρατας τη μασκα

αλλες εχουν βαλβιδα να μην μπαινει νερο και αλλες οχι.....αναλογα με τη χρηση ....θελει εξασκηση για να συνηθισεις.....βουτα με τη μασκα χωρις αναπνευστηρα θα εισαι ποιο ανετος..απλα βρες μια μασκα να ταιριαζει καλα στο προσωπο σου...εννοειται πρεπει να πας ο ιδιος σε μαγαζι ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βουτιά 2μ δεν χρειάζεσαι αναπνευστήρα.

Ακόμη και με απλά γυαλιά κολύμβησης κάνεις την δουλειά σου. Σίγουρα όμως με την μάσκα βλέπεις μεγαλύτερη επιφάνεια.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

βουτια δε κανεις με μασκα και αναππνευστηρα......πηδας με τα ποδια και κρατας τη μασκα

αλλες εχουν βαλβιδα να μην μπαινει νερο και αλλες οχι.....αναλογα με τη χρηση ....θελει εξασκηση για να συνηθισεις.....βουτα με τη μασκα χωρις αναπνευστηρα θα εισαι ποιο ανετος..απλα βρες μια μασκα να ταιριαζει καλα στο προσωπο σου...εννοειται πρεπει να πας ο ιδιος σε μαγαζι ...

Να το έλεγα κατάδυση θα φαινόταν λίγο ...πομπώδες 😃

Ευτυχώς ξυρίζομαι, Τον αναπνευστήρα τον σκεφτόμουν κυρίως για το αν με βοηθάει να μένω περισσότερη ώρα στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί του λέτε του ανθρώπου! Εννοείται θα πάρεις αναπνευστήρα. Σιγά μην χαζεύεις το βυθό και κάθε λίγο και λιγάκι βγάζεις το κεφάλι σου να πάρεις ανάσα...

Στο εξωτερικό αυτό που θες να κάνεις λέγεται snorkeling, λογικά έτσι θα βρεις και διάφορους οδηγούς που θες.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, emperor4her είπε

αν εχεις μουσια-μεγαλα γενια ετοιμασου για ξυρισμα επισης :P 

Δεν ισχυει αυτο .Τουλαχιστον δεν ισχυει  στις καλες μασκες, η σιλικονη που εχουν προσαρμοζεται  πολυ καλα και στεγανοποιει  ανεξαρτητως  του μεγεθους που εχουν τα μουσια σου .Τωρα αν ειναι μασκες απο το jumbo  εκει ισως να παιζει καποιο ρολο .

Και φυσικα ειναι απαραιτητος  ο αναπνευστηρας για το snorkeling  .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως ετσι ξεκίνησα κ εγω σχετικα μεγάλος κ έφτασα να κανω scuba με καρχαρίες στην άκρη του κόσμου . Ξεκινά με μία επίσκεψη σε μαγαζί με τέτοια είδη κ παρε  μια cressi ή mares σιλικόνης 30-40 ευρώ κ ένα απλό αναπνευστήρα . Υπαρχουν κ οι full face που εχουν ενσωματωμένο αναπνευστήρα αλλα εμένα δε με βόλεψαν ποτε . Άσε που λογω καταδύσεων εχω συνηθίσει με τον κλασικό αναπνευστήρα .  Ξεκινά με απλή παρατήρηση βυθού ( snorkelling ) κ αν το μέρος οπου βουτας ειναι ωραίο θα κολλήσεις άσχημα . Ειναι κ πολυ καλη γυμναστική . Στη πορεια βρίσκεις μία σχολή κατάδυσης είτε ελεύθερης είτε αυτόνομης κ μπαίνεις σε ένα άλλο κοσμο απο το κλασικό που εχουμε στο μυαλό μας για τη θάλασσα . Να ξέρεις βέβαια οτι ολο αυτο που σου περιγράφω ειναι σα ναρκωτικό απο το οποίο δε ξεκολλάς ποτε κ θες ολο κ περισότερο. Κ θέλει κ αρκετα λεφτά απο ένα σημείο κ μετα . Αν έχεις κ μια παρέα ένα άτομο εστω ακομα καλύτερα . 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Γεια σας, δεν έχω κάποια σχέση με την κατάδυση, κολυμπάω όμως καλά και μπορώ να βουτάω κρατώντας την αναπνοή μου χωρίς εξοπλισμό. 

Σκέφτομαι λοιπόν, να πάρω μια μάσκα και έναν αναπνευστήρα να μπορώ να βλέπω λίγο το βυθό, ούτε ψαροντούφεκο με ενδιαφέρει, ούτε βαθιά βουτάω, άντε 2 μέτρα βάθος.

Γκούγκλαρα, λίγο, για να δω πως ακριβώς βοηθάει ο αναπνευστήρας αλλά για κάποιον λόγο δεν υπάρχει υλικό. οπότε να πω εδώ τις απορίες μου.

Τι μάσκα θα μου προτείνατε; Δεν σκοπεύω να δώσω πολλά χρήματα αλλά αυτή που θα πάρω να μου κρατήσει και να μην μπαίνει νερό μέσα μου φαίνονται βασικά.

Ο αναπνευστήρας βοηθάει μόνο όταν είσαι στην επιφάνεια της θάλασσας; Όταν είσαι κάτω από το νερό΄έχει κάποιο μηχανισμό για να μην μπαίνει το νερό στο στόμα; Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή του;

Ως κάποιος που κάνει ψαροντούφεκο, θα σου δώσω κάποιες συμβουλές.

Τον αναπνευστήρα τον χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ όσο κολυμπάς στην επιφάνεια. Όταν βουτάς, έστω και στο μισό μέτρο, τον βγάζεις ΠΑΝΤΑ από το στόμα και μόλις ανέβεις στην επιφάνεια τον ξαναβάζεις στο στόμα σου. Όταν ανεβαίνεις στην επιφάνεια και θες να ξαναβάλεις τον αναπνευστήρα στο στόμα, φυσάς πολύ δυνατά για να βγει το νερό από μέσα. Αυτό το τελευταίο θέλει λίγη εξάσκηση και ίσως δεν είναι best practice για κάποιον αρχάριο. Αν αυτό σε δυσκολεύει, απλά γυρνάς τον αναπνευστήρα ανάποδα για να βγει το νερό που έχει μέσα και μετά τον βάζεις στο στόμα σου. Εναλλακτικά δες για full face μάσκα σαν αυτές εδώ, που έχουν βαλβίδα και όταν βουτάς η βαλβίδα κλείνει για να μην μπαίνει νερό και ξαναανοίγει όταν αναδύεσαι.

Τώρα όσον αφορά τη μάσκα, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μία σιλικόνης που θα την έχεις για χρόνια, αλλά οι τιμές μπορεί να είναι υψηλότερες από αυτές που έχεις στο μυαλό σου. Να θυμάσαι όμως ότι, αν δεν τρυπήσει, θα την έχεις για μια ζωή. Για να δεις ποια σου ταιριάζει, εφαρμόζεις τη μάσκα στο πρόσωπό του, ρουφάς από τη μύτη και κοιτάς προς τα κάτω. Αν η μάσκα μείνει στη θέση της, τότε είναι οκ, αν σου πέσει, δεν σου κάνει. Επίσης, θα σε συμβούλευα να πάρεις μάσκα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερους φακούς για να έχεις μεγάλο οπτικό πεδίο. Αν βρεις κάποια και θες τη γνώμη μου, στείλε να σου πω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αναπνευστήρας βοηθάει στο να κοιτάς το βυθό και να αναπνέεις χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις το κεφαλί καθε 30". Για τη μάσκα πάρε μια καλή. Για το μέγεθος κλπ θα σου εξηγήσουν στο μαγαζί που θα πας. Τέλος, για τα μούσια αν έχεις θέμα βάζεις λίγο βαζελίνη και καθάρισες

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τώρα με το κοροναιό δε μπορείς να δοκιμάσεις τη μάσκα στο πρόσωπο σου . Αλλά κ πάλι καλύτερα να πας από μαγαζί να δεις από κοντά . Επίσης αφού την αγοράσεις τρίψε από μέσα με οδοντόκρεμα κ ένα πανάκι  το γυαλί για να μη σου θαμπώνει . Πριν τη βουτιά φτύνεις κ τρίβεις επίσης το γυαλί ξεπλένεις κ μετά τη βάζεις .

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kalogeros είπε

Ως κάποιος που κάνει ψαροντούφεκο, θα σου δώσω κάποιες συμβουλές.

1. Τον αναπνευστήρα τον χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ όσο κολυμπάς στην επιφάνεια. Όταν βουτάς, έστω και στο μισό μέτρο, τον βγάζεις ΠΑΝΤΑ από το στόμα και μόλις ανέβεις στην επιφάνεια τον ξαναβάζεις στο στόμα σου. Όταν ανεβαίνεις στην επιφάνεια και θες να ξαναβάλεις τον αναπνευστήρα στο στόμα, φυσάς πολύ δυνατά για να βγει το νερό από μέσα. Αυτό το τελευταίο θέλει λίγη εξάσκηση και ίσως δεν είναι best practice για κάποιον αρχάριο. Αν αυτό σε δυσκολεύει, απλά γυρνάς τον αναπνευστήρα ανάποδα για να βγει το νερό που έχει μέσα και μετά τον βάζεις στο στόμα σου.

2.Εναλλακτικά δες για full face μάσκα σαν αυτές εδώ, που έχουν βαλβίδα και όταν βουτάς η βαλβίδα κλείνει για να μην μπαίνει νερό και ξαναανοίγει όταν αναδύεσαι.

Τώρα όσον αφορά τη μάσκα, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μία σιλικόνης που θα την έχεις για χρόνια, αλλά οι τιμές μπορεί να είναι υψηλότερες από αυτές που έχεις στο μυαλό σου. Να θυμάσαι όμως ότι, αν δεν τρυπήσει, θα την έχεις για μια ζωή. Για να δεις ποια σου ταιριάζει, εφαρμόζεις τη μάσκα στο πρόσωπό του, ρουφάς από τη μύτη και κοιτάς προς τα κάτω. Αν η μάσκα μείνει στη θέση της, τότε είναι οκ, αν σου πέσει, δεν σου κάνει. Επίσης, θα σε συμβούλευα να πάρεις μάσκα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερους φακούς για να έχεις μεγάλο οπτικό πεδίο. Αν βρεις κάποια και θες τη γνώμη μου, στείλε να σου πω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

1. Αυτό είναι κάτι βασικό που ήθελα να ξέρω, στο μυαλό μου το είχα κάπως ανάποδα.

2. Ήμουν στην παραλία και ήταν πολύ στην μόδα αυτές οι full face αλλά άκουγα παράπονα ότι θόλωναν και ότι δεν έβλεπαν καλά, λέω να πάω πιο κλασικά. 

Σε κάτι τέτοια σκεφτόμουν, σε στυλ και επίπεδα τιμών: https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-psarema/maskes-katadusis/cressi-calibro

Όχι το συγκεκριμένο απλώς κάτι παρόμοιο. Οι σιλικόνης ξεφεύγουν πολύ περισσότερο;

Τέλος να προσθέσω μια διάσταση ακόμα τα βατραχοπέδιλα θα με βοηθούσαν ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η μάσκα που κοιτάζεις αλλά είναι κυρίως για ψαροντούφεκο κ ελεύθερη κατάδυση . Για snorkelling παρατήρηση βυθού θα ήταν καλύτερη αυτή στο ίδιο επίπεδο τιμής 

https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-psarema/maskes-katadusis/cressi-matrix

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

1. Αυτό είναι κάτι βασικό που ήθελα να ξέρω, στο μυαλό μου το είχα κάπως ανάποδα.

2. Ήμουν στην παραλία και ήταν πολύ στην μόδα αυτές οι full face αλλά άκουγα παράπονα ότι θόλωναν και ότι δεν έβλεπαν καλά, λέω να πάω πιο κλασικά. 

Σε κάτι τέτοια σκεφτόμουν, σε στυλ και επίπεδα τιμών: https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-psarema/maskes-katadusis/cressi-calibro

Όχι το συγκεκριμένο απλώς κάτι παρόμοιο. Οι σιλικόνης ξεφεύγουν πολύ περισσότερο;

Τέλος να προσθέσω μια διάσταση ακόμα τα βατραχοπέδιλα θα με βοηθούσαν ή όχι;

Αυτή η μάσκα που παραθέτεις όπως και η μάσκα που παρέθεσε ο totalius είναι σιλικόνης. Επίσης, η Cressi είναι από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες για καταδυτικό εξοπλισμό. Ενδεικτικά, και η δική μου μάσκα Cressi είναι. Στα χρήματα αυτά μπορείς να πάρεις μια καλή μάσκα.

Τα βατραχοπέδηλα φυσικά και θα σε βοηθήσουν, ειδικά αν έχεις σκοπό να κάνεις snorkelling για ώρες ή αν έχεις σκοπό να βουτάς πλέον των 2 μέτρων (πίστεψε με, ο βυθός θα σε μαγέψει τόσο πολύ, που τα 2 μέτρα θα τα ξεπεράσεις πολύ σύντομα). Και πάλι, έχεις πολλές επιλογές. Για απλό snorkelling ένα βατράχοπέδηλο με μήκος λεπίδας στα 50-55 εκατοστά όπως αυτό, θα κάνει τη δουλειά σου. Αν έχεις σκοπό να αρχίσεις βουτιές μέχρι σχετικά μικρό βάθος, π.χ. 10 μέτρα, τότε θα πρέπει να δεις κάτι με μεγαλύτερη λεπίδα, γύρω στα 70-75 εκατοστά. Κάτι τέτοιο είναι φτηνό και καλό. Έχε υπόψιν, ότι επειδή είσαι άπειρος, τα βατραχοπέδηλα στην αρχή θα σε κουράσουν. Μην απογοητευτείς, σύντομα θα τα συνηθίσεις και δεν θα τα αποχωρίζεσαι.

Τιπ: Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι πολύ πιθανό η μάσκα σου μετά από κάποια λεπτά χρήσης να θολώνει. Μία λύση, όπως αναφέρθηκε, είναι το να την αλείψεις με οδοντόκρεμα. Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω αν λειτουργεί. Εγώ χρησιμοποιώ τη λύση του φτυσίματος. Πριν βουτήξεις, φτύνεις από μέσα τα τζάμια της μάσκα και με το δάχτυλο τα αλείφεις. Αφήνεις για περίπου ένα λεπτό, ξεπλένεις και είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από kalogeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...