Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αυτούς που είναι στον αγροτικό τομέα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ιδέα για αυτόν τον τομέα αλλά έχω ακούσει ότι οι πιλότοι  drones είναι χρήσιμοι σε αυτόν με διάφορες φωτογραφίες εδάφους που τραβάνε. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς φωτογραφίζουν και ποιος χρειάζεται αυτές τις φωτογραφίες και γιατί?

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλαδα λιγοι εως κανενας χρησιμοποιουν τετοια μεσα

Απο εδω θα παρεις μια ιδεα

https://bestdroneforthejob.com/drone-buying-guides/agriculture-drone-buyers-guide/#What_Is_Precision_Agriculture

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα drones και γενικά οι αεροφωτογραφίσεις (ακόμα και με δορυφόρο) είναι χρήσιμες για την γεωργία. Πρώτον οριοθετείται η αγροτική γη, υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να υπολογίζουν και αν αποτυπώνουν με μεγάλη ακρίβεια τις ανάγκες νερό ή θρεπτικά στοιχεία, εντοπίζονται γρήγορα οι τοπικές εστίες ασθενειών και εχθρών και γενικά εντάσσονται στη γεωργία ακριβείας. Οι φωτογραφήσεις γίνονται με απλές αλλά και ειδικές κάμερες (λχ κάμερες IR). Στην φάση αυτή που βρισκόμαστε στην Ελλάδα, διάφορα Πανεπιστήμια και κάποιοι φορείς χρηματοδοτούνται για έρευνα ώστε να εξεταστεί το κατά πόσον τέτοια συστήματα έχουν εφαρμογή στην Ελλάδα (αλλού υπάρχουν ήδη εγκατεστημένα φυσικά....). Θα μπορούσες θεωρητικά (αν και πολύ δύσκολα) να συμμετέχεις ως εργαζόμενος σε κάποιο τέτοιο σχήμα (Πανεπιστημίου-Ερευνητικού κέντρου).

Επεξ/σία από afantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αυτό έχει νόημα σε μεγάλες ιδιοκτησίες η συνεταιρισμούς. Στην Ελλάδα με την μικρή ιδιοκτησία και τον κατακερματισμό αύτης σε μικρότερα στρέμματα δεν νομίζω να έχει και πολύ νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, afantos είπε

Τα drones και γενικά οι αεροφωτογραφίσεις (ακόμα και με δορυφόρο) είναι χρήσιμες για την γεωργία. Πρώτον οριοθετείται η αγροτική γη, υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να υπολογίζουν και αν αποτυπώνουν με μεγάλη ακρίβεια τις ανάγκες νερό ή θρεπτικά στοιχεία, εντοπίζονται γρήγορα οι τοπικές εστίες ασθενειών και εχθρών και γενικά εντάσσονται στη γεωργία ακριβείας. Οι φωτογραφήσεις γίνονται με απλές αλλά και ειδικές κάμερες (λχ κάμερες IR). Στην φάση αυτή που βρισκόμαστε στην Ελλάδα, διάφορα Πανεπιστήμια και κάποιοι φορείς χρηματοδοτούνται για έρευνα ώστε να εξεταστεί το κατά πόσον τέτοια συστήματα έχουν εφαρμογή στην Ελλάδα (αλλού υπάρχουν ήδη εγκατεστημένα φυσικά....). Θα μπορούσες θεωρητικά (αν και πολύ δύσκολα) να συμμετέχεις ως εργαζόμενος σε κάποιο τέτοιο σχήμα (Πανεπιστημίου-Ερευνητικού κέντρου).

Ούτε σε 10 χρόνια στην Ελλάδα, όταν ακόμη ο παραγωγός βασίζετε στον έμπορα για τιμή στα αγροτικά προϊόντα ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Βέβαια αυτό έχει νόημα σε μεγάλες ιδιοκτησίες η συνεταιρισμούς. Στην Ελλάδα με την μικρή ιδιοκτησία και τον κατακερματισμό αύτης σε μικρότερα στρέμματα δεν νομίζω να έχει και πολύ νόημα.

Μία χαρά έχει νόημα εφόσον αν και μικρή, η εκμετάλλευση είναι επαγγελματική και υψηλής απόδοσης. Στο ευλογημένο τρίπτυχο, σπορά-καφενείο-μάζεμα, όντως δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afantos είπε

Μία χαρά έχει νόημα εφόσον αν και μικρή, η εκμετάλλευση είναι επαγγελματική και υψηλής απόδοσης. Στο ευλογημένο τρίπτυχο, σπορά-καφενείο-μάζεμα, όντως δεν έχει νόημα.

Με ποιο τρόπο; Να δεις ασθένειες, θρεπτικά στοιχεία σε μερικά στρέμματα γής; Συμφέρει καλύτερα να κάνεις μια χημική ανάλυση για τα θρεπτικά στοιχεία και να περπατήσεις το χωράφι για να δεις τις ασθένειες, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δεν έχω ιδέα για αυτόν τον τομέα αλλά έχω ακούσει ότι οι πιλότοι  drones είναι χρήσιμοι σε αυτόν με διάφορες φωτογραφίες εδάφους που τραβάνε. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς φωτογραφίζουν και ποιος χρειάζεται αυτές τις φωτογραφίες και γιατί?

Εκεί που είσαι μόνο  "μυρωδάτο" θα βρεις.Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται για φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμότητα οι αεροφωτογραφίες με IR κλπ έχουν όταν μπορεί να εφαρμοστεί και η ανάλογη πχ δοσολογία σε συγκεκριμένο χώρο σε φυτοφάρμακα κλπ που έχει αποτυπωθεί από τις κάμερες. Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις και αντίστοιχα παρελκόμενα που να ενσωματώνουν τους χάρτες είτε να γίνεται επιτόπου ανάλυση με αισθητήρες πάνω στον ελκυστήρα. 

Η σχετική υλοποίηση με την χρήση drone για την αποτύπωση ασθενειών κλπ είναι σε πρώιμο στάδιο και όχι αρκετά αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Βέβαια αυτό έχει νόημα σε μεγάλες ιδιοκτησίες η συνεταιρισμούς. Στην Ελλάδα με την μικρή ιδιοκτησία και τον κατακερματισμό αύτης σε μικρότερα στρέμματα δεν νομίζω να έχει και πολύ νόημα.

Εχει νοημα και αν μια εταιρεια κανει συμβολαιακη γεωργια και χρειαζεται να παρακολουθει τι γινεται

Βεβαια παραλληλα υπαρχουν συστηματα με καμερες πανω στο τρακτερ (και μια ελληνικη εταιρεια ασχολειται με αυτα) οπου ισως εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Βεβαια παραλληλα υπαρχουν συστηματα με καμερες πανω στο τρακτερ (και μια ελληνικη εταιρεια ασχολειται με αυτα) οπου ισως εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στα αποτελεσματα

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις μια μονάδα ακόμα και 5 στρέμματα με κηπευτικά, υδροπονία, με ελεγχόμενες συνθήκες μπορείς να έχεις τις ειδικές κάμερες ώστε ανά πάσα στιγμή να έχεις το control για ότι γίνει ή για ότι πρόβλημα προκύψει. Δεν είναι η έκταση το πρόβλημα (τόσο) είναι ότι οι παραγωγοί στο 99,9% χρησιμοποιούν παρωχημένα καλλιεργητικά συστήματα, έτσι οι νέες τεχνολογίες που κουμπώνουν με τα σύγχρονα συστήματα είναι ανέκδοτο για την Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης οι παραγωγοί δεν έχουν την ενημέρωση ή δεν έχουν τις βασικές γνώσεις για τέτοιου είδους τεχνολογίες και σύστημα και το όφελος που μπουν να έχουν από αυτές τις  τεχνολογίες.

η άπλα δεν τούς ενδιαφέρει   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εκεί που είσαι μόνο  "μυρωδάτο" θα βρεις.Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται για φωτό.

Προσπαθώ να σκεφτώ και ερευνώ για το τι πλεονέκτημα σου προσφέρει να ζεις στη πόλη που είμαι. Προφανώς εδώ δεν ήρθα για επαγγελματικούς λόγους, αυτά τα είχα ήδη λυμμένα αλλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι "φυσικό" και θέλω να είναι κάτι λογικό και καλό αυτό. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό από τη γεωργία αφού τα μέρη γύρω από εδώ είναι γεμάτα με στρέμματα, σου δίνει τεράστια πρόσβαση ως προς αυτό, επίσης αυτός ο κλάδος είναι από τις σταθερές αξίες της Ελλάδας. Σε όλα τα άλλα προφανώς δεν έχει τίποτα περισσότερο από την Αθήνα ή μπορεί νανε και πολύ χειρότερο σε κάποιους κλάδους. Άλλοι δεν τη παλεύουν ούτε στην Αθήνα και φεύγουν για έξω, πόσο μάλλον να έρθουν εδώ. Είμαι πρωτοτύπος ως προς αυτή την επιλογή μου.

Ψάχνω για μία έξυπνη ιδέα στον αγροτικό τομέα και προτιμώ τη στρατηγική που ακολούθησα στο διαδίκτυο για να πετύχω. Των "γρήγορων" σολο δεξιοτήτων. Δεν αποκλείω κάποια εμπορική δραστηριότητα πάντως που να συνδέεται με αυτόν το τομέα. Ακόμη δε ξέρω τίποτα για αυτόν. Το drone piloting είναι ενδιαφέρον πάντως και πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό.  

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...