Προς το περιεχόμενο

Τo Disney+ φτάνει τους 57,5 εκατομμύρια συνδρομητές και προχωράει σε ένα σημαντικό VOD πείραμα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gippas είπε

Σωστός. Σκέψου επιπλέον πως το Disney+ έχει 58 εκ. συνδρομητές. Για να βγάλει τα έξοδα του πρέπει να δώσουν το 30ρι 10,000,000 περίπου. Δηλαδή το 18% περίπου των συνδρομητών. Συγκριτικά υην πιο πετυχημένη ταινία του Netflix, εντελώς τσαμπέ, την έχει δει οριακά το 40% των συνδρομητών του. 

Ναι, τα δένουν σε γαλέρες και τα μαστιγώνουν. Επίσης οι φαρμακευτικές εκμεταλλεύονται άρρωστους για να βγάλουν καθαρό κέρδος, οι εταιρείες καλλυντικών εκμεταλλεύονται γυναίκες για να βγάλουν καθαρό κέρδος, το insomnia εκμεταλλεύεται αργόσχολους για να βγάλει καθαρό κέρδος κλπ. Ο κόσμος γραμμένος από τον Ριζοσπάστη

Θα πρέπει να το κοιτάξεις αυτό το φιλελε μίας και αν δεν το κατάλαβες τον δικό σου πισινό πιάνουν και όχι τον δικό μου...

5 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Αγαπητέ η απάντηση σου είναι αυτή.. Όπως σου είπα κ εγώ μια έστω 5μελης ή και 4μελης οικογένεια να πάει σινεμά να δει την ταινία (μιλάμε για οσους θέλουν να την δουν πάντα αλλιώς δεν υφίσταται και το 30αρι) το κόστος είναι πολύ περισσότερο μπορεί και το διπλάσιο...

Έτσι λοιπόν έχεις το προνόμιο να την δεις στον καναπέ σου με την οικογένεια σου (πριν την προβολή της στον κινηματογραφο ναι προνόμιο είναι αυτό για όσους θέλουν να την δουν άσχετα αν είναι Mulan.. Κ εγώ προνόμιο θα το θεωρούσα να δω πρώτος όλα τα starwars-τυχαιο παράδειγμα αν είμαι fan και αδυμονω) σε περίπτωση που έχεις και ένα σωστό για να μη μιλήσω για high-end home cinema η εμπειρία είναι αντίστοιχη.... Και όλα αυτά.....με το μισο κόστος...

Και μόνο που υπολογίζεις μέσα στην τιμή το κέρδος του σινεμά, της καντίνας με τα ποπκόρν και της εταιρίας καθαριότητας των αιθουσών, καταλαβαίνω πως ενώ εσύ βλέπεις τι κερδίζεις στην τσέπη σου δεν συνειδητοποιείς τι σου αρπάζει επιπλέων η Disney...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μπορέσεις να δικαιολογήσεις γιατί ζητάει 30 και όχι ας πούμε 19, τότε και μόνο τότε, θα συμφωνήσω με την λογική σου...

Άρα εκμεταλλεύονται τα παιδιά για να βγάλουν καθαρό κέρδος...

Καμία εκμετάλλευση... Εμένα δλδ που είμαι σκαλωμενος με τα alien πες τυχαίο παράδειγμα... Και έβγαινε από την εκάστοτε πλατφόρμα που θα κάνει το release να έχω την ικανότητα να το δω κατά τον ίδιο τρόπο... Με εκμεταλλευονται στα 31 μου ή δεν έχω αντίληψη??? Μονος μου θα τα έδινα να δω την αγαπημένη μου ταινία με ένα φίλο με την κοπέλα μου choose your company είτε σαν cinefil είτε φαν του τίτλου που γουστάρω... όπως σου είπα πριν εκεί που γουστάρω και για τον λόγο που γουστάρω.. Για να δω μουλαν δε θα έδινα ούτε 2 ευρώ και κερασμενο να το είχα... Ο τίτλος Mulan είναι τυχαίος και ένα πρώτο attempt.. Εγώ και εσύ δε θα τα δίναμε.. Σε άλλα titles αγαπημένα σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα πρέπει να το κοιτάξεις αυτό το φιλελε μίας και αν δεν το κατάλαβες τον δικό σου πισινό πιάνουν και όχι τον δικό μου...

Περιμένω να δω την σοσιαλιστική εκδοχή της Mullan που θα παραχθεί από κολεκτίβα με εισιτήριο 2 ευρώ να αποφασίσω ποιο σύστημα είναι καλύτερο.

Ή εναλλακτικά δεν θα πάω να δω την Mullan αν θεωρώ πως το εισιτήριο είναι υψηλό αντί να γκρινιάζω σε φόρουμ για την Disney που εκμεταλλεύεται τα παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gippas είπε

Καταρχάς μιλάμε για παιδική ταινία, την Mullan. Τις παιδικές ταινίες τις βλέπουν κυρίως μικρά παιδιά (ναι, ξέρω, σοκαριστικό). Τα μικρά παιδιά δεν πάνε μόνα τους στο σινεμά. Οπότε αν πάει ένα παιδί με έναν γονιό ήδη πήγαμε στα 13-15 ευρώ. Βάλε και μια μαλακία που θα πάρεις για να φάει ή και να πιεί, γιατί θα σε φάει στη γκρίνια διαφορετικά, φτάσαμε στα 20. Αν έχεις δύο παιδιά πας ήδη επάνω από τα 30. Αν πάνε και οι δύο γονείς πλησιάζεις το 40ρι ευρώ. Μιλάμε για τιμές Ελλάδας πάντα. Στην Αμερική σε ορισμένες πολιτείες το ποσό θα άγγιζε τα 60 δολάρια. 

Και ξαφνικά τα 30 δολάρια, δηλαδή 25 ευρώ, αρχίζουν και φαίνονται ευκαιρία.

Όλα αυτά είναι ορθά αν θέλουμε να καταλήξουμε στο πως μπορούν να αξίζουν τα 30 ευρώ.

Όμως το cinema  είναι μια μορφή διασκέδασης/εξόδου. 

Πας, αγοράζεις τα ποπ κορν με την κόλα σου ή τα νάτσος (έχει μια ιεροτελεστία). :)

Βάλε οτι το cinema  έχει ένοικιο /ρεύμα/ προσωπικό κλπ να πληρώσει και οτι  τα 5-6-7 ευρώ που δίνεις για το εισητήριο, άντε  να παίρνει 3 ευρώ ο παραγωγός. Άρα για να είναι vfm στα 30 € θα πρέπει να την δουν 10 + άτομα.

Αυτό αν πιάσει θα πιάσει λόγω coronovirus και υπο την προυπόθεση οτι θα μαζευτούν και 3-4 άτομα ακόμα σπίτι για movie-night.

Ουσιαστικά θα γίνει σαν το delivery, ποιός θα φανταζόταν οτι θα πλήρωνε κάποιο ακριβό sushi  να το φάει σπίτι και όχι να βγει έξω να κάνει και το high-λίκη του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Μπορεί να είναι μια 5-6μελης οικογένεια... Αλλα είναι νοοτροπία του Ελληναρα να τα θέλει όλα δικά του, να είναι τσαμπατζης και εριστικος όταν δεν έχει άλλη απάντηση να δώσει.. Δόξα το θεό μεγάλωσα με άλλα ιδανικά.. Δεν μου κάνει? Δε το βάζω δε το πληρώνω... Έχει λογική το ολο concept πάντως.. 

By the way θα την δω με 10 φίλες σαν άλλος Bilzerian και θα σε φωναξω να πάρεις μάτι..

Δόξα τον Αλαχ τέτοια θεάματα με 10 φίλες και ματσο τελειωμένους δεν με αγγίζουν,γύρνα το σε  βίντεο και πουλά τη θέαση 30 ευρώ φαίνεσαι για  entrepreneur .

Τα υπόλοιπά περί τζαμπατζή Ελληναρά κτλ στα επιστρέφω(αντικατέστησε με φιλελε νεόπλουτο)  ...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Την οποία θα δεις πριν την προβολή της στο cinema και στο cinema θέλει 10$ εισιτήριο έκαστος ούτως ή άλλως... Μια παρέα 4-5 ατόμων και πάνω να τη δουν παρέα θα σου βγει κανα ταληρο και βάλε.. Δλδ και ταυτόχρονα με το cinema να βγει πάλι σε συμφέρει..

Δικαιολογω κάποιον να είναι αρνητικός μόνο αν δεν έχει tv και home cinema της προκοπής Dolby digital/atmos οπότε εκεί ναι δίνεις το 10$ στο σινεμά για την όλη εμπειρία θέασης..

Διαβάζοντας για τα κόστος των 30 δολαρίων, αρχικά απόρρησα αφού στο σινεμά θα κάνει 10 δολάρια το εισιτήριο.

Διαάζοντας το σχόλιο σου όμως κατάλαβα το σκεπτικό της εταιρείας ότι με τα 30 δολάρια στοχεύουν αυτούς που θα μαζευτούν τουλάχιστον 3-4 άτομα για να την δουν μαζί, περισσότερα αν υπολογίσεις και τα παιδιά, αφού η ταινία είναι παιδική.

Το οποίο όμως λόγω κορονοϊού και με την υιοθέτηση της νοοτροπίας «αποφυγής όσο γίνεται των επαφών και των κοινωνικών συνευρέσεων» δεν έχει και πολύ λογική, πέρα από την παρακολούθηση της ταινίας οικογενειακώς.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leoragk είπε

Κανονικά έπρεπε να χαίρεστε που βγαίνουν πολλές συνδρομητικές υπηρεσίες.

Μεγαλύτερος ανταγωνισμός και έτσι οι τιμές (θεωρητικά) θα πέσουν.
(εκτός αν το κάνουν σαν τις τηλεπικοιωνίες, που εν μια νυκτί παγιώσαν την 12€ κάρτα απο 10άρα και αυξήσαν μετά τις τιμές)

Το κακό είναι οτι  split-άρεται (διαμοιράζεται) το περιεχόμενο... δηλαδή θες 2-3 συνδρομές για ένα ευρύ φάσμα ταινιοσειρών.
Είδομεν.

Εμένα με κόβω για σπαστές συνδρομές ανάλογα το περιεχόμενο και την εποχή.  
Άγκυρα σε μια συνδρομητική δεν ρίχνω. 
 

Εννοείται ότι θα γίνει καρτελάκι η φάση και θα συμφωνήσουν να μη πέφτουν παρακάτω.

 

Το ιδανικό θα ήταν μία πλατφόρμα που να έπαιζαν όλοι μέσα και κάθε "κανάλι" που έμπαινε, να έπαιρνε κομμάτι από τη πίτα, ανάλογα τις προβολές αλλά που τέτοια τύχη :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Περιμένω να δω την σοσιαλιστική εκδοχή της Mullan που θα παραχθεί από κολεκτίβα με εισιτήριο 2 ευρώ να αποφασίσω ποιο σύστημα είναι καλύτερο.

Ή εναλλακτικά δεν θα πάω να δω την Mullan αν θεωρώ πως το εισιτήριο είναι υψηλό αντί να γκρινιάζω σε φόρουμ για την Disney που εκμεταλλεύεται τα παιδιά. 

Βρε μανία με τον σοσιαλισμό... ξεχνά αυτές τις βλακείες και δες πως εκμεταλλεύεται η Disney εσένα ως γονιό που λες και ευχαριστώ που ζητάει 30 ευρώ για να δει το παιδί σου μια ταινία στο σπίτι ΣΟΥ...

Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, τι να πω...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξυπνη ιδέα.

Θα βγάλουν την ταινία, θα θέλει να την δει το κάθε κακομαθημένο παιδάκι και θα γκρινιάζει στους γονείς του για να την δει.

Αναγκαστικά θα τα σκάσουν και θα κονομήσει η Disney.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Διαβάζοντας για τα κόστος των 30 δολαρίων, αρχικά απόρρησα αφού στο σινεμά θα κάνει 10 δολάρια το εισιτήριο.

Διαάζοντας το σχόλιο σου όμως κατάλαβα το σκεπτικό της εταιρείας ότι με τα 30 δολάρια στοχεύουν αυτούς που θα μαζευτούν τουλάχιστον 3-4 άτομα για να την δουν μαζί, περισσότερα αν υπολογίσεις και τα παιδιά, αφού η ταινία είναι παιδική.

Το οποίο όμως λόγω κορονοϊού και με την υιοθέτηση της νοοτροπίας «αποφυγής όσο γίνεται των επαφών και των κοινωνικών συνευρέσεων» δεν έχει και πολύ λογική, πέρα από την παρακολούθηση της ταινίας οικογενειακώς.

Το εγχείρημα φαντάζομαι δεν αφορά μόνο την περίοδο πανδημίας και social distancing..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μανία με τον σοσιαλισμό... ξεχνά αυτές τις βλακείες και δες πως εκμεταλλεύεται η Disney εσένα ως γονιό που λες και ευχαριστώ που ζητάει 30 ευρώ για να δει το παιδί σου μια ταινία στο σπίτι ΣΟΥ...

Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, τι να πω...

Γονίος δεν είμαι, έχω όμως αρκετούς φίλους γονείς για να ξέρω τα σχετικά κόστη. Εκμετάλλευση δεν υπάρχει από την στιγμή που πρόκειται για μια εντελώς προσωπική επιλογή ψυχαγωγίας που απλά μπορώ να μην την κάνω. Για την Mulan μιλάμε, όχι για το φάρμακο για τον κορωνοϊό ούτε για φόρο.

Ακόμα περισσότερο, το κόστος είναι μικρότερο από την αντίστοιχη έξοδο στο σινεμά.

Α, και το άρθρο λέει για 30 δολάρια, όχι για ευρώ.

7 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Έξυπνη ιδέα.

Θα βγάλουν την ταινία, θα θέλει να την δει το κάθε κακομαθημένο παιδάκι και θα γκρινιάζει στους γονείς του για να την δει.

Αναγκαστικά θα τα σκάσουν και θα κονομήσει η Disney.

Πανέξυπνη ιδέα, πρώτη φορά γίνεται αυτό, πως το σκέφτηκαν αυτοί οι σατανάδες της Disney. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Το γράφει παρακάτω

 

Ναι το ξέρω, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό το κόστος. Μόνο με το παράδειγμα που αναφέρθηκε (αν πήγαινες οικογενειακώς) συμφέρει αλλά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μανία με τον σοσιαλισμό... ξεχνά αυτές τις βλακείες και δες πως εκμεταλλεύεται η Disney εσένα ως γονιό που λες και ευχαριστώ που ζητάει 30 ευρώ για να δει το παιδί σου μια ταινία στο σπίτι ΣΟΥ...

Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, τι να πω...

Προσωπικά σαν cinefil το ηχοσυστημα των cinema ζηλεύει το δικό μου ... Ναι έχω ένα βιτσιο.. Άλλος συλλέγει γραμματοσημα άλλος πετάει λεφτά στο αυτοκίνητο του.. Εγώ πετάω απο το υστερημα μου σε home cinema σε αυτό που αγαπω και κυκλοφορω με ένα Hyundai i20 του 09 (τροφή για σχολιασμό περί νεοπλουτων).. 

Για εμενα λοιπόν στον καναπέ μου θα το δω απίστευτα.. Μαζί με το παιδί μου τη γυναίκα μου ή οποιονδήποτε.. 30 euros.. στην 70αρα μου.. Dolby atmos enabled με τους monoblock μου και τα Klipsch μου να προκαλούν σεισμό... Αμα λάχει παραγγελνω και κανα λαϊκό πιτογυρο για σουσια δεν είμαστε...

Τους υπόλοιπους που ΔΕΝ θέλουν ή ΔΕ το θεωρούν ευκαιρία και γενικά ΔΕΝ τους κάνει.... ΔΕΝ τους έβαλε κάνεις μαχαίρι στο λαιμό...

Η εκμετάλλευση πάλι που είναι όταν κάνω κάτι που γουστάρω....?

Και με το Hyundai μετακινουμαι αξιοπρεπώς η αντίστοιχη σειρά 1 της BMW κοστίζει οσο 3 i20 όμως... Πρέπει να μιλήσουμε για εκμετάλλευση ενώ είναι θέμα καθαρά αρεσκείας??

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreaseto είπε

 

Ναι το ξέρω, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό το κόστος. Μόνο με το παράδειγμα που αναφέρθηκε (αν πήγαινες οικογενειακώς) συμφέρει αλλά και πάλι.

Βέβαια δεν αναφέρεται σε επινοικίαση ταινίας αλλά αγοράς της. Οπότε έχει μια διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gippas είπε

Γονίος δεν είμαι, έχω όμως αρκετούς φίλους γονείς για να ξέρω τα σχετικά κόστη. Εκμετάλλευση δεν υπάρχει από την στιγμή που πρόκειται για μια εντελώς προσωπική επιλογή ψυχαγωγίας που απλά μπορώ να μην την κάνω. Για την Mulan μιλάμε, όχι για το φάρμακο για τον κορωνοϊό ούτε για φόρο.

Ακόμα περισσότερο, το κόστος είναι μικρότερο από την αντίστοιχη έξοδο στο σινεμά.

Α, και το άρθρο λέει για 30 δολάρια, όχι για ευρώ.

Πανέξυπνη ιδέα, πρώτη φορά γίνεται αυτό, πως το σκέφτηκαν αυτοί οι σατανάδες της Disney. 

 

4 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Προσωπικά σαν cinefil το ηχοσυστημα των cinema ζηλεύει το δικό μου ... Ναι έχω ένα βιτσιο.. Άλλος συλλέγει γραμματοσημα άλλος πετάει λεφτά στο αυτοκίνητο του.. Εγώ πετάω απο το υστερημα μου σε home cinema σε αυτό που αγαπω και κυκλοφορω με ένα Hyundai i20 του 09 (τροφή για σχολιασμό περί νεοπλουτων).. 

Για εμενα λοιπόν στον καναπέ μου θα το δω απίστευτα.. Μαζί με το παιδί μου τη γυναίκα μου ή οποιονδήποτε.. 30 euros.. στην 70αρα μου.. Dolby atmos enabled με τους monoblock μου και τα Klipsch μου να προκαλούν σεισμό... Αμα λάχει παραγγελνω και κανα λαϊκό πιτογυρο για σουσια δεν είμαστε...

Τους υπόλοιπους που ΔΕΝ θέλουν ή ΔΕ το θεωρούν ευκαιρία και γενικά ΔΕΝ τους κάνει.... ΔΕΝ τους έβαλε κάνεις μαχαίρι στο λαιμό...

Και ξανά λέω γιατί το περάσατε στα ψιλά... δεν πιάνει τον δικό μου πισινό αλλά κατά τα λεγόμενα σας τον δικό σας... αν εσείς είστε ικανοποιημένοι να δείτε μια ταινία στην τηλεόραση του σπιτιού σας και να σας κοστίσει 30 ευρώ, εμένα μου περισσεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...