Προς το περιεχόμενο

Canon eos m100 -αξιζει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ομάδα! 

Ακόμα ψάχνω το επόμενο βήμα από το κινητό.

Η canon eos m100 έχει πέσει στα 299 ευρώ από κοτσοβωλο, υπάρχει και η διευκόλυνση των άτοκων δόσεων.

Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;

 

Κοιτάζω μόνο mirrorless όπως καταλαβαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν τον ίδιο αισθητήρα έχουν με κύρια διαφορά το crop 4k.

αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς στην καθημερινή χρήση, είναι ότι η Μ50 έχει και EVF ενώ στην Μ100 θα πρέπει να χρησιμοποιείς συνέχεια την οθόνη με ότι συνεπάγεται αυτό για τη μπαταρία.

Σαν αποτέλεσμα δεν θα δεις κάποια διαφορά, αλλά στην Μ50 θα έχεις και τα έξτρα κουμπιά που κάνουν την όλη εμπειρία πιο ευχάριστη. (Και η οθόνη είναι πιο εργονομική)

Το αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα, εσύ το αποφασίζεις μιας και η διαφορά είναι μεγάλη. Εγώ αν την έπαιρνα με δόσεις μάλλον θα κοιτούσα την m50

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, giorgosiraklio είπε

Καλημέρα ομάδα! 

Ακόμα ψάχνω το επόμενο βήμα από το κινητό.

Η canon eos m100 έχει πέσει στα 299 ευρώ από κοτσοβωλο, υπάρχει και η διευκόλυνση των άτοκων δόσεων.

Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;

Κοιτάζω μόνο mirrorless όπως καταλαβαίνετε.

Να ξαναβαλω μερικές απο τις διαφορές τους που κατα την ταπεινή μου άποψη διαφοροποιούν τελείως τις 2 μηχανες? (συγνωμη για το copy-paste απο απαντηση μου σε αλλο σχετικο θεμα)

Viewfinder (Μ50 ναι - Μ100 οχι):

Απαραιτητο για την Ελλαδα στο 60% τουλαχιστον του χρονου για εξωτερικη φωτογραφιση (αλλιως μπορει και να μην βλεπεις καν το καδρο που τραβας στον ελληνικο ηλιο).

Απαραίτητο οπωσδήποτε εαν φωτογραφίζεις με zoom και εχεις απαιτησεις να βγει καθαρη η φωτο σου. Στο χερι απο μακρια με περισσοτερο απο 120mm (ποσο μαλλον παραπανω) δεν εχεις και πολυ καλα αποτελεσματα. Το ιδιο και σε χαμηλότερους φωτισμους ή γενικά σε πιο αργες ταχυτητες κλειστρου. Εχεις την μηχανη κολλημενη στο προσωπο σου κατι που προσδιδει μακραν μεγαλυτερη στιβαροτητα απο το να την κρατας στο χερι μπροστα σου.

Χειριστήρια:

Η M100 ειναι σχεδιασμένη μονο για να τραβας στην ουσια στο αυτοματο και αραια και που ισως και καμια σε manual αφου παιδευτεις να μπεις μεσα απο μενου σε μενου μεχρι να φτασεις σε καθε ρυθμιση. Η Μ50 εχει σαφεστατα περισσοτερες επιλογες. Απο τον περιστροφικο επιλογεα μεχρι τα επιπλεον κουμπια.

Ποιοτητα κατασκευης:

Η Μ100 εχει πλαστικά λεπτα και φθηνιαρικα. Η Μ50 ειναι σαφεστατα πιο δεμενη κατασκευη και φαινεται και το αισθανεσαι

Burst speed:

10fps vs 6fps

Video:

3840X2160 στα 120mbs  vs 1980X1080 στα 35mbs

Οθονη :

Πληρως ανακλινομενη/περιστρεφομενη(Μ50) vs ανακλινομενη μονο προς τα πανω για selfie (Μ100)

Μ50:

+ εξωτερικο μικροφωνο

+ Hotshoe

+Digit 8 vs Digit 7 επεξεργαστης

+143 contrast + 99 Phase detection AF points vs 49 constrast AF points (no phase detection AF points) - Σημαντικότατη διαφορα!

+ Flash regarge 3sec vs 5sec - Διαφορα σε χρήση μεγάλη!

Δεν βαζω αλλες λεπτομερειες αν και υπαρχουν.

----

Προσωπική μου αποψη:

Η Μ100 ειναι απλα μια point & shoot μηχανη για να τραβας κατα κυριο λογο στο αυτοματο.

Η Μ50 ειναι πιο ολοκληρωμένη μηχανή για άτομα που θα ήθελαν να ασχοληθούν πιο πολυ με την φωτογραφια.

Γνωμη μου....

Εσυ αποφασιζεις με τα δικα σου κριτηρια

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

+143 contrast + 99 Phase detection AF points vs 49 constrast AF points (no phase detection AF points) - Σημαντικότατη διαφορα!

Γι αυτό είσαι σίγουρος για τα νούμερα?

Νομίζω είναι αρκετά παραπάνω στην M50, και μάλλον το ίδιο με την 250D η οποία έχει μόλις 9 μέσω του οπτικού Viewfinder αλλά περίπου 3975 μέσω LiveView

https://www.digitalcameraworld.com/uk/reviews/canon-eos-250d-review

 

 

EDIT: ίδιο αισθητήρα έχουν αλλά βρήκα αλλού που το ξεκαθαρίζει

Using the OVF, the camera offers 9 AF points. Switch to live-view and you get 143 AF points that the camera can select from automatically. Switch to 1 AF point, and you can choose from 3,975 AF points. AF works down to -0.5 EV using the OVF, or down to -4EV using the liveview.

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Γι αυτό είσαι σίγουρος για τα νούμερα?

Νομίζω είναι αρκετά παραπάνω στην M50, και μάλλον το ίδιο με την 250D η οποία έχει μόλις 9 μέσω του οπτικού Viewfinder αλλά περίπου 3975 μέσω LiveView

https://www.digitalcameraworld.com/uk/reviews/canon-eos-250d-review

143/99 AF points (αναλογως τον φακο) vs 49 AF points (dual Pixel phase detect AF points και στις δυο)

Αυτο ειναι το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgosiraklio είπε

Καλημέρα ομάδα! 

Ακόμα ψάχνω το επόμενο βήμα από το κινητό.

Η canon eos m100 έχει πέσει στα 299 ευρώ από κοτσοβωλο, υπάρχει και η διευκόλυνση των άτοκων δόσεων.

Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;

Κοιτάζω μόνο mirrorless όπως καταλαβαίνετε.

     Αν μπορείτε οικονομικά , προτιμηστε την M50 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ την γνώμη μου μιας και την eos m100 την πήρα για την μικρή μου στην προσφορά που είχε πριν λίγο καιρό ο Κωτσόβολος στα 229, εδώ και περίπου 3 εβδομάδες. Είμαι κάτοχος fuji xe2 εδώ και χρόνια και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:.... Τα περισσότερα που ειπώθηκαν είναι σωστά, όμως... Διαφωνώ ότι είναι μηχανή για να τραβάς μόνο στο αυτόματο κατά κύριο λόγο. Καμιά σχέση, η οθόνη αφής είναι πολύ βολική, οι ρυθμίσεις γίνονται γρήγορα, δεν χρειάζεται καν να μπαίνεις τις περισσότερες φορές στα μενού. Επιλέγεις τι θες να αλλάξεις από την οθόνη και με τον περιστροφικό διακόπτη το αλλάζεις γρήγορα. Οκ έχει λιγότερα κουμπιά αλλά δεν είναι αυτό που παρουσιάζεται εδώ μέσα. Μια χαρά μηχανή για τα χρήματα της είναι. Κατά τη γνώμη μου σε ποιότητα φωτογραφίας είναι πάνω από τα χρήματα της σίγουρα. Η έλλειψη του viewfinder θεωρώ ότι είναι η πιο βασική. Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό μια χαρά. Επίσης το autofocus της δουλεύει μια χαρά. Σε σχετικά χαμηλό φωτισμό συνεχίζει να είναι γρήγορο. Σε καλό φωτισμό είναι πολύ γρήγορο και δεν νομίζω να δημιουργήσει θέμα. Φυσικά δεν είναι action camera ε, δεν βγάζουμε αθλήματα με αυτή, να ξέρουμε και τι παίρνουμε. Εκεί που θα το ήθελα καλύτερο είναι σε αρκετό σκοτάδι... Φυσικά αν βάλεις μέσα και την τιμή της και το μέγεθος του σενσορα της είναι παραπάνω από εντάξει μηχανή. Ούτε καν point and shoot... Αν και με τον 22 f2 από όσα βλέπω γίνεται τσεπάτη εύκολα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, εγώ τι να πω για την Canon M100... Η κάμερα μου αρέσει πολύ. Δε την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, έχω δει όμως τι μπορούν να κάνουν οι Canon M10 και η Μ50.

Αλλά από τη μια ο SeNNinhA με το εμπεριστατωμένo θεωρητικό του θάψιμο, από τη μια ο nickolas που με πολύ επιστημονικό τρόπο απέδειξε ότι η μηχανή, και μάλιστα με prime φακό (αν και πιστεύει ότι οι σωστές συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με τον κιτ φακό), δεν πιάνει μια μπροστά στα νεότερα κινητά, δεν ξέρω... μήπως να μικρύνετε τον αισθητήρα και να πετάξετε τους primes για να δείτε Θεού πρόσωπο; 😝😝😝

Ορίστε μια φωτογραφία με Panasonic GM1 στο χέρι με τον κιτ φακό. ISO 3200 και χρόνος έκθεσης 1/20 sec. Καλαμάτα:

 

Kalamata.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Λοιπόν, εγώ τι να πω για την Canon M100... Η κάμερα μου αρέσει πολύ. Δε την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, έχω δει όμως τι μπορούν να κάνουν οι Canon M10 και η Μ50.

Αλλά από τη μια ο SeNNinhA με το εμπεριστατωμένo θεωρητικό του θάψιμο, από τη μια ο nickolas που με πολύ επιστημονικό τρόπο απέδειξε ότι η μηχανή, και μάλιστα με prime φακό (αν και πιστεύει ότι οι σωστές συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με τον κιτ φακό), δεν πιάνει μια μπροστά στα νεότερα κινητά, δεν ξέρω... μήπως να μικρύνετε τον αισθητήρα και να πετάξετε τους primes για να δείτε Θεού πρόσωπο; 😝😝😝

Ορίστε μια φωτογραφία με Panasonic GM1 στο χέρι με τον κιτ φακό. ISO 3200 και χρόνος έκθεσης 1/20 sec. Καλαμάτα:

Kalamata.png

Έλα θεούλη θαυμάζω φωτογραφίες σου, αυτό το μωβ υπέροχο αλλά το πείραξες σωστά; Με έχετε τρελάνει με τα χρώματα σας στον ουρανό δεν ξέρω τι είναι πειραγμένο τι όχι. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έλα θεούλη θαυμάζω φωτογραφίες σου, αυτό το μωβ υπέροχο αλλά το πείραξες σωστά; Με έχετε τρελάνει με τα χρώματα σας στον ουρανό δεν ξέρω τι είναι πειραγμένο τι όχι. 😀

Η φωτογραφία βγήκε σε ένα εντελώς αυτόματο πρόγραμμα της μηχανής που επιλέγει ένα συγκεκριμένο White Balance για ρομαντικό ηλιοβασίλεμα. Με τον τρόπο αυτό πήρα το παραγόμενο RAW το άνοιξα με το Silkypix, αύξησα ελαφρώς το τονικό εύρος χωρίς κάποια άλλη παρέμβαση στα χρώματα και δημιούργησα το jpeg.

Φυσικά αστειεύομαι ότι η Canon M100  αποδείχτηκε ότι είναι μάπα. Είμαι σίγουρος ότι αν και λίγο point & shoot λογικής είναι εξαιρετική κάμερα στα χέρια κάποιου με μεράκι. Παρεμπιπτόντως ο αδερφός μου μου είπε ότι έχει δοκιμάσει τον 22mm f2 και δεν του άρεσαν οι επιδόσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Λοιπόν, εγώ τι να πω για την Canon M100... Η κάμερα μου αρέσει πολύ. Δε την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, έχω δει όμως τι μπορούν να κάνουν οι Canon M10 και η Μ50.

Αλλά από τη μια ο SeNNinhA με το εμπεριστατωμένo θεωρητικό του θάψιμο, από τη μια ο nickolas που με πολύ επιστημονικό τρόπο απέδειξε ότι η μηχανή, και μάλιστα με prime φακό (αν και πιστεύει ότι οι σωστές συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με τον κιτ φακό), δεν πιάνει μια μπροστά στα νεότερα κινητά, δεν ξέρω... μήπως να μικρύνετε τον αισθητήρα και να πετάξετε τους primes για να δείτε Θεού πρόσωπο; 😝😝😝

Ορίστε μια φωτογραφία με Panasonic GM1 στο χέρι με τον κιτ φακό. ISO 3200 και χρόνος έκθεσης 1/20 sec. Καλαμάτα:

Kalamata.png

Μα δεν ειπε κανεις οτι η μηχανη δεν ειναι ικανη. Η ερωτηση αφορουσε την m50 vs m100:

«Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;»

Οκ. Ισως το point & shoot να ηταν και λιγο υπερβολη. Εχω την Nikon 1 που η ελειψη κουμπιων και viewfinder μου ειναι τρομερη ταλαιπωρια (βεβαια η μηχανη αγοραστηκε για extreme fast AF της). Ισως η touch screen βελτιωνει πολυ την ευκολια χρηση οπως λετε.

Απο την αλλη αληθεια ειστε ικανοποιημενοι απο τα πλαστικα της; Οσο την περιεργαστηκα δεν μου αρεσε καθολου η αισθηση τους.

Προσωπικα το burst με ενδιαφερει οπως και το AF. Το βιντεο εως και καθολου. Η πληρως ανακλινομενη οθονη ειναι χρησιμη. Η αναδιπλουμενη για selfie αδιαφορη εντελως. Ουτε με κινητο δεν βγαζω selfie.

Εν κατακλειδι ως απαντηση στην ερωτηση του ενδιαφερομενου εσεις τι απαντατε;

Αξιζει να δωσει κατι παραπανω για την M50 ή οχι (σε σχεση παντα με την M100)?

Τα κριτηρια οπως ειπα ειναι υποκειμενικα (τα δεδομενα ομως οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Η φωτογραφία βγήκε σε ένα εντελώς αυτόματο πρόγραμμα της μηχανής που επιλέγει ένα συγκεκριμένο White Balance για ρομαντικό ηλιοβασίλεμα. Με τον τρόπο αυτό πήρα το παραγόμενο RAW το άνοιξα με το Silkypix, αύξησα ελαφρώς το τονικό εύρος χωρίς κάποια άλλη παρέμβαση στα χρώματα και δημιούργησα το jpeg.

Φυσικά αστειεύομαι ότι η Canon M100  αποδείχτηκε ότι είναι μάπα. Είμαι σίγουρος ότι αν και λίγο point & shoot λογικής είναι εξαιρετική κάμερα στα χέρια κάποιου με μεράκι. Παρεμπιπτόντως ο αδερφός μου μου είπε ότι έχει δοκιμάσει τον 22mm f2 και δεν του άρεσαν οι επιδόσεις του.

Καταρχήν σούπερ wb διάλεξε η μηχανή! Μπράβο!!! Αυτό το Silkypix είναι επί πληρωμή να υποθέσω; Υπάρχει κάτι καλό όχι σπασμένο για επεξεργασία δωρεάν; Εγώ ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το capture one express που είναι δωρεάν από προχτές χωρίς να έχω επαφή με το αντικείμενο. Αν έχεις ιδέα κάποιο δωρεάν πιο αξιόλογο θα το εκτιμούσα. Επίσης για ρώτα τον αδερφό σου βρε συ αυτός τι προτείνει από prime για την μηχανούλα...ο ριμάδης ο 22 είναι pancake και βολεύει (εγώ έχω συνηθίσει από τον 27 f2.8 της fuji που σχεδόν όλο το καλοκαίρι είναι κουμπωμένος στην xe2).

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μα δεν ειπε κανεις οτι η μηχανη δεν ειναι ικανη. Η ερωτηση αφορουσε την m50 vs m100:

«Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;»

Οκ. Ισως το point & shoot να ηταν και λιγο υπερβολη. Εχω την Nikon 1 που η ελειψη κουμπιων και viewfinder μου ειναι τρομερη ταλαιπωρια (βεβαια η μηχανη αγοραστηκε για extreme fast AF της). Ισως η touch screen βελτιωνει πολυ την ευκολια χρηση οπως λετε.

Απο την αλλη αληθεια ειστε ικανοποιημενοι απο τα πλαστικα της; Οσο την περιεργαστηκα δεν μου αρεσε καθολου η αισθηση τους.

Προσωπικα το burst με ενδιαφερει οπως και το AF. Το βιντεο εως και καθολου. Η πληρως ανακλινομενη οθονη ειναι χρησιμη. Η αναδιπλουμενη για selfie αδιαφορη εντελως. Ουτε με κινητο δεν βγαζω selfie.

Εν κατακλειδι ως απαντηση στην ερωτηση του ενδιαφερομενου εσεις τι απαντατε;

Αξιζει να δωσει κατι παραπανω για την M50 ή οχι (σε σχεση παντα με την M100)?

Τα κριτηρια οπως ειπα ειναι υποκειμενικα (τα δεδομενα ομως οχι).

Για μένα όχι ξεκάθαρα δεν αξίζει η m50 σε σχέση με την m100 για κάποιον που φεύγει τώρα από κινητό, την διαφορά την δίνει είτε σε έναν 22 f2 είτε στον 11-22, είτε σε κάποιον prime manual κλπ. Τα πλαστικά ναι δεν είναι πρώτη ποιότητα αλλά την μηχανή εντάξει δεν την πετάμε κάτω... Λιγάκι προσέχουμε ούτως η άλλως...η οθόνη touch κάνει την μηχανή αρκετά γρήγορη στις αλλαγές που χρειάζεται να κάνει κάποιος και πάντως πιο γρήγορη από την sony a6000 μιας φίλης που την χρησιμοποιούσα ένα ολόκληρο ταξίδι στην Φλωρεντία πέρυσι. Εκεί να δεις ζόρια στα μενού μέσα πολύ συχνά. Τούτη εδώ δεν είναι έτσι. Τα ss, iso, f, exposure compensation τα αλλάζεις πάνω από την οθόνη και με τον περιστροφικό γρήγορα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να φωτογραφίζει γρήγορες σκηνές οκ η m50 είναι πιο ικανή αλλά και πάλι αν θες κορυφαίο autofocus δεν πας ούτε στην m50. Φυσικά αν δεν ζει κάποιος χωρίς viewfinder πάει στην m50 ε... Αλλά κάποιος που έρχεται από κινητό εύκολα χρησιμοποιεί την οθόνη της μηχανής η οποία ξέχασα να αναφέρω ότι γίνεται πολύ bright στο μέγιστο της.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μα δεν ειπε κανεις οτι η μηχανη δεν ειναι ικανη. Η ερωτηση αφορουσε την m50 vs m100:

«Αξίζει η αγορά της σαν νέος στο χώρο της φωτογραφίας εκτός τηλεφώνου  ή ίσως πρέπει να πάω στην m50 αλλά με το ανάλογο κοστος;»

Οκ. Ισως το point & shoot να ηταν και λιγο υπερβολη. Εχω την Nikon 1 που η ελειψη κουμπιων και viewfinder μου ειναι τρομερη ταλαιπωρια (βεβαια η μηχανη αγοραστηκε για extreme fast AF της). Ισως η touch screen βελτιωνει πολυ την ευκολια χρηση οπως λετε.

Απο την αλλη αληθεια ειστε ικανοποιημενοι απο τα πλαστικα της; Οσο την περιεργαστηκα δεν μου αρεσε καθολου η αισθηση τους.

Προσωπικα το burst με ενδιαφερει οπως και το AF. Το βιντεο εως και καθολου. Η πληρως ανακλινομενη οθονη ειναι χρησιμη. Η αναδιπλουμενη για selfie αδιαφορη εντελως. Ουτε με κινητο δεν βγαζω selfie.

Εν κατακλειδι ως απαντηση στην ερωτηση του ενδιαφερομενου εσεις τι απαντατε;

Αξιζει να δωσει κατι παραπανω για την M50 ή οχι (σε σχεση παντα με την M100)?

Τα κριτηρια οπως ειπα ειναι υποκειμενικα (τα δεδομενα ομως οχι).

Η M50 είναι ανώτερη και θα σε μάθει και φωτογραφία. Αλλά είναι πολύ ακριβότερη.  Η M100 είναι όμορφη. Μινιμαλιστική, με ωραίες καμπύλες. Κρίμα που οι εταιρίες δε σκέφτονται πια εμάς τους φετιχιστές του τεχνολογικού design.  Παντού θέλουν πια να βάζουν grip.  Μια έφτιαξε και η Fujifilm χωρίς grip (X-T100) και μετά έβαλε αυτό τον κακάσχημο όγκο στην X-T200 πληγώνοντας τις καρδιές των εραστών του απλού και συμμετρικού design.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

 αν θες κορυφαίο autofocus δεν πας ούτε στην m50.

Για το autofocus, στην ταχύτητα τουλάχιστον, παίζει μεγάλο ρόλο και ο φακός. 

Ο 18-135 nano usm σε συνδυασμό με τον τελευταίο επεξεργαστή της Canon που φοράει η m50 κάνει θαύματα. 

Εσύ πιο θα έλεγες ότι θα ήταν το κορυφαίο autofocus σε μη επαγγελματικό εξοπλισμό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος και εγώ στη φωτογραφία και επέλεξα m50 με τον sigma 16mm 1.4f. Δεν κοίταξα καθόλου την m100 γιατί την υποτίμησα ( μπορεί να έκανα και λάθος) και έκανα την υπέρβαση στην m50 γιατί την έβαλα δόσεις ( και τον φακό). Μέχρι στιγμής είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...