Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Scooter 150 σε 125 (νόμιμα)


Crypton-R-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τους τελευταίους 3 μήνες ψάχνω scooter 125 και πιο συγκεκριμένα ένα Sym Symphony S, SR ή ST. Επειδή δεν έχω στη διάθεση μου τα χρήματα για καινούργιο ψάχνω για μεταχειρισμένο άλλα όσο έψαχνα τους μήνες που περάσανε, όλοι πουλούσαν 150αρια αρα μου φαίνεται δύσκολο να βρω 125αρι. Οπότε η ερώτηση μου είναι, γίνεται να πάρω ένα 150αρι και να γίνει μετατροπή σε 125 νόμιμα και να τελειώνει η υπόθεση; ή δε γίνεται; ή δεν αξίζει κοστολογικά; Ο λόγος είναι ότι η γυναίκα μου έχει δίπλωμα μέχρι 125. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν χρόνια (2012-13 νομίζω) είχα κάνει μετατροπή 50sr σε 80αρι (sym symphony) με μαμά kit (πιστόνι+κεφαλή+παρελκόμενα) σε επίσημο service (απο το συγκεκριμένο point είχε γίνει κ αγορά του scooter).

Δεν θυμάμαι κόστος αλλά δεν ήταν μεγάλο.

Εκτός από ελάχιστο νεύρο στην συνολική απόκριση, δεν θυμάμαι διαφορά παρά μόνο όταν άλλαξα κ μπίλιες (πιο ελαφριές, dr.pulley).

Θεωρώ ότι σε μία αντιπροσωπεία, θα είναι καταρτισμένοι να σου απαντήσουν εάν κ κατά πόσο είναι εφικτό το downsizing.

 

Στην άδεια φυσικά δεν αναγράφηκε ποτέ κ τπτ. (Παράνομα φυσικά, η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ με είχε ενημερώσει ότι τέτοιες μετατροπές σχεδόν ποτέ δεν δηλώνονται).

Φυσικά δεν είχε αναγραφή τπτ τέτοιο ούτε στο service book.

 Επίσης μεταβιβάστηκε κανονικά σαν 50αρι.

Δεν γνωρίζω εάν έχει υποστεί άλλες μετατροπές, γνωρίζω ότι λειτουργεί απροβληματιστα.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

; Ο λόγος είναι ότι η γυναίκα μου έχει δίπλωμα μέχρι 125. Ευχαριστώ.

Πρεπει να ξεκαθαρισει επιτελους η κατηγορια αυτου του διπλωματος.

Αναφορά σε κείμενο

Το δίπλωμα Α1 (που επέτρεπε στον κάτοχό του την οδήγηση μοτοσυκλετών μέχρι 125 κ.εκ.) έχει καταργηθεί

Το δίπλωμα "α" (Αντι του Α1) χορηγείται από το 18ο έτος ηλικίας και επιτρέπει στον αναβάτη "την οδήγηση μοτοσυκλετών ισχύος μέχρι 25 KW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 KW/κιλό".

Η σχέση αυτή αναγράφεται μόνο στην Έγκριση Τύπου, την οποία χορηγεί για κάθε μοντέλο το Υπουργείο Μεταφορών στις εκάστοτε αντιπροσωπείες.

οι αρμόδιες διευθύνσεις του ("Τεχνολογίας Οχημάτων" που χορηγεί τις Εγκρίσεις Τύπου και Επιβατικών Μεταφορών που χορηγεί την άδεια κυκλοφορίας), έχουν εισηγηθεί ότι πρέπει να αλλάξει το έντυπο της άδειας κυκλοφορίας, έτσι ώστε στο νέο να αναγράφεται η ισχύς σε KW ή η σχέση ισχύος / βάρους.
Ο ίδιος ο οδηγός είναι υποχρεωμένος να διερευνήσει τον τύπο της μοτοσυκλέτας που μπορεί να οδηγήσει, ενώ από τους κρατικούς φορείς δεν παρέχεται κάποια λίστα με τις μοτοσυκλέτες που επιτρέπεται να οδηγεί κανείς με την άδεια "α".
Ρωτώντας πας στην...Πόλη, καθώς μόνο στην Ελλάδα μπορούσε να συμβαίνει αυτό! Ο ίδιος ο οδηγός να είναι υπεύθυνος για την επιλογή της κατάλληλης (δηλαδή της επιτρεπόμενης από τον νόμο!) μοτοσυκλέτας, επειδή το Υπουργείο αδυνατεί να δώσει απάντηση!

Μετα απο ολα αυτα , για παραδειγμα το Sym Symphony 200 , εχει 12,2 ιππους που αντιστοιχουν  σε 9kw περιπου .Διαιρωντας το με τα 129 κιλα που ζυγιζει βγαζει αποτελεσμα 0,07 που σημαινει οτι ακομα και το 200 μπορει να οδηγησει.

Το πληρες αρθρο που δανειστηκα το κειμενο ειναι εδω https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/ksereis_apo_diploma-19093/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 λεπτά πριν, leolipop είπε

Πρεπει να ξεκαθαρισει επιτελους η κατηγορια αυτου του διπλωματος.

Μετα απο ολα αυτα , για παραδειγμα το Sym Symphony 200 , εχει 12,2 ιππους που αντιστοιχουν  σε 9kw περιπου .Διαιρωντας το με τα 129 κιλα που ζυγιζει βγαζει αποτελεσμα 0,07 που σημαινει οτι ακομα και το 200 μπορει να οδηγησει.

Το πληρες αρθρο που δανειστηκα το κειμενο ειναι εδω https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/ksereis_apo_diploma-19093/

Tα κανουργια διπλωματα πλεον παλι γυρισαν σε κυβικα (εγω πχ ειχα βγαλει και εγραφε kw ), οποτε δεν νομιζω να την καλυπτει το διπλωμα γιατι ο αστυνομικος σε πιθανο ελεγχο θα δει διπλωμα εως 125 cc και τα χαρτια απο το μηχανακι θα λενε 150/170 αναλογα την εκδοση

η μετατροπη ναι μεν γινεται αλλα δεν νομιζω να το περασουν στο μηχανολογικο για να αναγραφη στην αδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι φαινεται , μπηκα σε site σχολης οδηγων και το ειδα , πλεον ειναι 4 οι κατηγοριες δικυκλων

Εως 50 κυβικα 

εως 125 

απο 125-400 κυβικα

400+ κυβικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...