Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Note20 και Galaxy Note20 Ultra στην Ελλάδα στις 21/8 από €999


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Τι κόλλημα έχετε μερικοί με την microsd δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά .

 Κολλημένοι εκεί στα παλιά να έχει κάρτα μνήμης .

 Τι να την κάνεις ρε φίλε τη microsd σε κινητό με 256 Gb ssd ?

 Ειλικρινά απάντησε μου

Προφανώς εσύ τραβάς φωτογραφίες σε 2mp και video σε 720p στο καινούργιο σου κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, stefanos_p είπε

Οι 3 αναβαθμίσεις για ποια μοντέλα ισχύουν? Το s10 πχ θα πάρει Android 12? 

Ναι θα παρει.. Οι ναυαρχιδες απο S10,Note 10 και μετα θα παρουν 3 αναβαθμισεις.. Αρα το S10 εχει να λαβει αλλες δυο μεγαλες και το S20 αλλες 3..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 990 βαράει τρελό throttle μακρια ο 865 είναι βράχος. Και τα soc της Apple έχουν κάποιο throttle σε μεγάλα loads για πολύ ώρα. Κοιτάξτε τις sustained επιδόσεις 

Ο 865 από 9375 πήγε 9325

Ο 990 από 9217 πήγε στον πάτο 2581 low range επιδόσεις 

To iPhone 11 pro max με τον Α13 πήγε από 8677 στα 5944. 

Να το βράσω το peak performance αν σε sustained ειδικά καλοκαίρι γίνονται low range chipakia που throlltaroun σαν να μην υπάρχει αύριο. 

 

Screenshot_20200806-124614.jpg

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Στην παραγωγή δεν κοστίζει .

 Σε χώρο όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω .

 Πλέον και το χιλιοστό είναι μετρήσιμο .

Ποσο θα σου κοστίσει μια καλή sd 256 όμως για πες μου ;

 Αν όντως είσαι απαιτητικός σε χωρητικότητα γιατί να μην δώσεις 100€ Περισσότερο και να πας στα 512 Gb ssd που δεν συγκρίνετε με καμία sd.

 Εκεί είναι η ένσταση μου στους λάτρεις και νοσταλγούς των καρτών μνήμης .

34 ευρώ μου είχε βγει μια 256αρα evo 3 πριν 3 χρόνια. Γεμάτη σε μεγάλες θερμοκρασίες δουλεύει άψογα. Και θα την έχω και σε επόμενα μου κινητά. Επίσης την βγάζω την βάζω σε pc tablet TV περνάω ότι θέλω η τα βλέπω άμεσα χωρίς να συνδέσω το κινητό. Η sd είναι τεράστια ευκολία στα πάντα. Και να χαλάσει το κινητό ή sd προφυλάσσει ότι έχουμε εκεί. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 11 Pro Max δεν θροτλαρε ποτε 10 μηνες που το ειχα απο το Σεπτεμβρη.. Gaming συμπεριλαμβανομενου.. Ποτε.. Σε τιποτα.. Ουτε σε 4k encoding απο videos διακοπων on the fly  , ουτε σε gaming σε αεροπλανα επι ωρες πουθενα.. 

Το S20 Ultra τωρα ζεσταινεται και στο εκτενες gaming θροτλαρει αν ειναι απαιτητικο το game μετα απο ωρα.. Ειδικα το καλοκαιρι.. 

Εκτος και αν παιζετε benchmarks που τεσταρουν extreme συνθηκες ή εχετε τα κινητα σας για gaming κυριως, σε πραγματικες συνθηκες αυτα δεν ειναι ευκολο να αναπαραχθουν.. Τα ειπαμε μην τα ξαναλεμε.. Ειναι χαλι κυριως λογω του Mali το Exynos αλλα οχι τοσο οσο θελουν καποιοι να θεωρουν ή απλα αναμασουν..  

Μιλαω απο προσωπικη πειρα παντα.. Κανενα απο τα δυο δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα για αυτα που κανω.. Ουτε καλοκαιρι.. Και σιγουρα οι παλιοτεροι Exynos ηταν πολυ χειροτεροι απο τους τωρινους..

Τωρα αν θελετε gaming phone οπωσδηποτε και ξημεροβραδιαζεστε μεσα σε νταλα ηλιο παραλια σε gaming παρτε ενα Asus Rog με την ψυκτρα στο χερι και κρατωντας αυτο το bulky thick thing και ευχαριστηθειτε.. Λυσεις δοξα τω Θεω υπαρχουν για τα παντα..

 

Kαι τελος οσο αφορα τις SD παιδια ενας φορητος SSD 512Gb στοιχιζει πλεον κοντα στα 100 ευρω και πιο φθηνα.. plug & play στα παντα ακομη και σε iPhone, iPad βαζεις και βλεπεις ταινιες,μουσικη,κατεβαζεις εκει ή περνεις απο εκει οτι θες, κανεις και περνεις backup, ειναι ταχυτατος στην διαμεταγωγη δεδομενων και μεταξυ συσκευων και τελειωσε η δουλεια..

Οχι οτι δεν μπορεις με μια καλη micro SD αλλα αν το κοστος ειναι συγκρισιμο φυσικα και θα προτιμησω κατι που μπορω να χρησιμοποιησω και στο pc μου στο tablet μου στο laptop μου αβιαστα και γρηγορα μεσω usb-c..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, inec είπε

Προφανώς εσύ τραβάς φωτογραφίες σε 2mp και video σε 720p στο καινούργιο σου κινητό

Έχω και με δυο mp προφανώς αφού έχω και φωτογραφίες από 4s ..

 Βίντεο 1080p 60 Fps .

Και κάποια ελάχιστα σε 4K 60..

 Έχεις κάποια άλλη απορία ;

41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο 990 βαράει τρελό throttle μακρια ο 865 είναι βράχος. Και τα soc της Apple έχουν κάποιο throttle σε μεγάλα loads για πολύ ώρα. Κοιτάξτε τις sustained επιδόσεις 

Ο 865 από 9375 πήγε 9325

Ο 990 από 9217 πήγε στον πάτο 2581 low range επιδόσεις 

To iPhone 11 pro max με τον Α13 πήγε από 8677 στα 5944. 

Να το βράσω το peak performance αν σε sustained ειδικά καλοκαίρι γίνονται low range chipakia που throlltaroun σαν να μην υπάρχει αύριο. 

Screenshot_20200806-124614.jpg

34 ευρώ μου είχε βγει μια 256αρα evo 3 πριν 3 χρόνια. Γεμάτη σε μεγάλες θερμοκρασίες δουλεύει άψογα. Και θα την έχω και σε επόμενα μου κινητά. Επίσης την βγάζω την βάζω σε pc tablet TV περνάω ότι θέλω η τα βλέπω άμεσα χωρίς να συνδέσω το κινητό. Η sd είναι τεράστια ευκολία στα πάντα. Και να χαλάσει το κινητό ή sd προφυλάσσει ότι έχουμε εκεί. 

Το ίδιο και ένας εξωτερικός ..

 Ρε τι τρελα πουλάνε εδώ μέσα ..

 Sd λέει για να μεταφέρουν αρχεία .

 Από το δεν μου φτάνει η χωρητικότητα στο τηλέφωνο και θέλω επέκταση μνήμης , στο θέλω να μεταφέρω αρχεία οποιαδήποτε στιγμή .

 Βλέπεις εκεί πηγαίνει όταν σου λέει ο άλλος ότι τη σημερον ημέρα με τις τεράστιες χωρητικότητες των τηλεφώνων κάποιοι επιμένουν στην παλαιολιθική εποχή της κάρτας sd τότε που τα τηλέφωνα είχαν ταβάνι στην καλύτερη τα 64GB...

31 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Kαι τελος οσο αφορα τις SD παιδια ενας φορητος SSD 512Gb στοιχιζει πλεον κοντα στα 100 ευρω και πιο φθηνα.. plug & play στα παντα ακομη και σε iPhone, iPad βαζεις και βλεπεις ταινιες,μουσικη,κατεβαζεις εκει ή περνεις απο εκει οτι θες, κανεις και περνεις backup, ειναι ταχυτατος στην διαμεταγωγη δεδομενων και μεταξυ συσκευων και τελειωσε η δουλεια..

Πέστα ρε χρυσόστομε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε περί ευκολίας εδώ μέσα ....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Έχω και με δυο mp προφανώς αφού έχω και φωτογραφίες από 4s ..

 Βίντεο 1080p 60 Fps .

Και κάποια ελάχιστα σε 4K 60..

 Έχεις κάποια άλλη απορία ;

Το ίδιο και ένας εξωτερικός ..

 Ρε τι τρελα πουλάνε εδώ μέσα ..

 Sd λέει για να μεταφέρουν αρχεία .

 Από το δεν μου φτάνει η χωρητικότητα στο τηλέφωνο και θέλω επέκταση μνήμης , στο θέλω να μεταφέρω αρχεία οποιαδήποτε στιγμή .

 Βλέπεις εκεί πηγαίνει όταν σου λέει ο άλλος ότι τη σημερον ημέρα με τις τεράστιες χωρητικότητες των τηλεφώνων κάποιοι επιμένουν στην παλαιολιθική εποχή της κάρτας sd τότε που τα τηλέφωνα είχαν ταβάνι στην καλύτερη τα 64GB...

Πέστα ρε χρυσόστομε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε περί ευκολίας εδώ μέσα ....

 Μάλιστα.

Οπότε με τη δική σου λογική τα Notes Ultra με υποδοχή για microsd ανήκουν στην παλαιολιθική εποχή, ενώ τα απλά Notes είναι το μέλλον.

Και ποιος είμαι εγώ που θα σου φέρω αντίρρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, inec είπε

 Μάλιστα.

Οπότε με τη δική σου λογική τα Notes Ultra με υποδοχή για microsd ανήκουν στην παλαιολιθική εποχή, ενώ τα απλά Notes είναι το μέλλον.

Και ποιος είμαι εγώ που θα σου φέρω αντίρρηση.

Ακριβως αυτό !

 Ο καθένας ότι καταλαβαίνει .

Εσυ αυτό κατάλαβες κανένα  πρόβλημα !

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

 

Ε και; τι σχέση έχει αυτό με το αν ο exynos 990 είναι σκουπίδι μπροστά στον snapdragon 865 ; 

 

ναι αλλά εσύ μιλας για τον exynos του s9+  αν μιλάς για s9+ με snapdragon τότε πάλι το μόνο που κάνεις είναι να επιβεβαιώνεις το "1)" στο προηγούμενο ποστ μου.

 

Τα έχεις τα κινητά και δεν ξέρεις τι ανάλυση έχουν και οκ αυτό αλλά ούτε διαβάζεις που σου έγραψα ότι δεν έχουν ίδια ακριβώς ανάλυση; το galaxy έχει λίγο μεγαλύτερη (1440 x 2960) απο το zx3(1440 x 2880) 

 

Και πάλι τι σχέση έχει αυτό δεν πάει με το ποιος είναι ο χρήστης αλλά με το τι χρήση κάνεις κάληστα θα μπορούσε να είχες ένα απο τα δύο ως δεύτερο κινητό που αλλάζει την χρήση τους δηλαδή. Επίσης όπως πάλι έγραψα έχει διαφορά και το software τα updates το launcher κτλ.

 

και να επαναλάβω το ελέφαντα σε όλο αυτόν τον ανούσιο διάλογο που κάνουμε μιλάμε για άλλους επεξεργαστές στο topic.

 

Δεν έχω δει να τρώει σκόνη έχω δει να είναι πάνω κάτω το ίδιο με ελάχιστη διαφορά σε συγκεκριμένα σενάρια υπερ του snapdragon 865 αυτό είπα... 

 

Και επαναλαμβάνω δεν συμφωνώ με την τακτική αυτή της samsung αλλά με αυτά που λέτε δεν μπορώ παρά να πω του στραβού το δίκαιο... 

θα σου προτεινα να μην ερχεσαι σε αντιπαραθεση με τον συγκεκριμενο...

Εχει δειξει σε πολλα ποστ οτι ειναι iphone και ξερο ψωμι ο τυπος και τα υπολοιπα ειναι σκουπιδια...

Μην την ψαχνεις!

φιλικα!

Επεξ/σία από iwnas28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι και φετος εχουμε τα ιδια. Οποιος θελει το παιρνει παιδια . Εγω προσωπικα βλεπω υποβαθμιση το Note 20 Ultra σε σχεση με το S20 Ultra.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

 

Και παλι δεν αλλαζει το γεγονος οτι θα ειναι κατωτερος απο τον 865+. Τουλαχιστον ας εκανε 150ευρω φθηνοτερα στην Ευρωπη το μοντελο ξερω γω

και το χειροτερο ολων ειναι οτι το διαφημιζει και σαν gaming κινητο η Samsung,που για τους κατοχους exynos ειναι ενα τεραστιο αστειο αυτο το πραγμα,ειδικα για το κοστος.

Μια απο τα ιδια και στην καταναλωση και τις οθονες. Δεν γινεται να μου κανεις περικοπες στην μπαταρια στην Note σειρα. Βαλε μια μπαταρια 5000+.

Και αναφερεσαι στο ακριβοτερο Ultra. Θες να πιασουμε το ''φθηνοτερ''note 20?

Αυτο για το οποιο ζηταει 1000ευρω για 1080p 60hz οθονη,exynos 990 και πλαστικο? 

Ειναι κατα τα αλλα που η Samsung ακουει το feedback των πελατων της,μετα το κραξιμο του απλου note 10 περυσι.. Ανεβηκε η τιμη και πλεον το κινητο ειναι και απο πλαστικο....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευρώ για ένα πλαστικό κινητο,  με 1080p οθόνη στα 60hz και χωρίς επεκτάσιμη μνήμη;🤣 🤣🤣 Τι νομίζει η Samsung, ότι είναι η μόνη εταιρεία που βγάζει android smartphones; 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον η Samsung συνεχίζει αυτή την τιμολογιακή πολιτική, σημαίνει πως οι πελάτες της ανταποκρίνονται (Γιατί γράφει Samsung).Εφόσον δεν βάζει Snapdragon, θα έπρεπε να είχε μειωμένες τιμές στην Ευρώπη.

Με τα μισά χρήματα παίρνεις κινητό με Snapdragon 845-855.Πχ το Realme X2 Pro με τον 855+ σε συνδυασμό με το"ελαφρύ" Oxygen OS UI, ξεφτιλίζει σε όλα εκτός απο την κάμερα τα Samsung διπλάσιας τιμής.

Είναι παράλογο να ζητάει τόσα χρήματα για υποστήριξη μόνο 2 Android versions.Επίσης στους περισσότερους μάλλον σας διέφυγε πως θα βγούν με  android 10 που σημαίνει πως θα πάρουν έως και το 12, ενώ θα μπορούσε να τα βγάλει με 11και να φτάσουν έως και το 13.

Μόνο το S10 lite με τον Snapdragon 855 είναι αξιόλογο.

Με τόσα χρήματα παίρνω iPhone με υποστήριξη για 5 χρόνια και αν μετανιώσω στα 2-3 χρόνια το πουλάω χάνοντας λιγότερα χρήματα.Οτι βγάζει η Samsung χάνει το 50% της αξίας του σε 6 μήνες.

Πρέπει ο κόσμος να "ξυπνήσει" και να μην δίνει κάθε χρόνο 1000€.Ας έχει την οικονομική άνεση και ας έχει το μικρόβιο αλλαγής.Σκεφθείτε τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός απο τις άλλες εταιρείες, ειδικά Xiaomi+ Huawei.2000€ θα είχαν τα κινητά του θέματος.

Επίσης τα cpu+gpu της Samsung είναι όλο και πιο ισχυρά και το UI βελτιωμένο, για αυτό τον λόγο μπορούν και ανταποκρίνονται, "από πίσω τρέχουν" πολλά services που μειώνουν την αυτονομία της μπαταρίας.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

1000 ευρώ για ένα πλαστικό κινητο,  με 1080p οθόνη στα 60hz και χωρίς επεκτάσιμη μνήμη;🤣 🤣🤣 Τι νομίζει η Samsung, ότι είναι η μόνη εταιρεία που βγάζει android smartphones; 🤣

1000 ευρω day one και 500 ευρω σε 6 μηνες με τις μηδενικες πωλησεις που θα κανει. Η samsung εχει χασει την μπαλα και το θεμα ειναι οτι βγαζει πολυ χειροτερα κινητα απο αλλες εταιριες με τα μισα χρηματα. Ισως το κανει για οτι πιασει τον πρωτο καιρο με αυτους που θα τα σκασουν για τα σαβουροκινητα που βγαζει με exynos και θα ριξει την τιμη εκει που πρεπει λιγους μηνες μετα. Που και παλι ο exynos με το throttle που θα βαραει δεν θα αξιζει μιας και περνουμε επιδοσεις low range σε μεγαλα load και διαρκειας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εφόσον η Samsung συνεχίζει αυτή την τιμολογιακή πολιτική, σημαίνει πως οι πελάτες της ανταποκρίνονται (Γιατί γράφει Samsung).Εφόσον δεν βάζει Snapdragon, θα έπρεπε να είχε μειωμένες τιμές στην Ευρώπη.

Με τα μισά χρήματα παίρνεις κινητό με Snapdragon 845-855.Πχ το Realme X2 Pro με τον 855+ σε συνδυασμό με το"ελαφρύ" Oxygen OS UI, ξεφτιλίζει σε όλα εκτός απο την κάμερα τα Samsung διπλάσιας τιμής.

Είναι παράλογο να ζητάει τόσα χρήματα για υποστήριξη μόνο 2 Android versions.Επίσης στους περισσότερους μάλλον σας διέφυγε πως θα βγούν με  android 10 που σημαίνει πως θα πάρουν έως και το 12, ενώ θα μπορούσε να τα βγάλει με 11και να φτάσουν έως και το 13.

Μόνο το S10 lite με τον Snapdragon 855 είναι αξιόλογο.

Με τόσα χρήματα παίρνω iPhone με υποστήριξη για 5 χρόνια και αν μετανιώσω στα 2-3 χρόνια το πουλάω χάνοντας λιγότερα χρήματα.Οτι βγάζει η Samsung χάνει το 50% της αξίας του σε 6 μήνες.

Πρέπει ο κόσμος να "ξυπνήσει" και να μην δίνει κάθε χρόνο 1000€.Ας έχει την οικονομική άνεση και ας έχει το μικρόβιο αλλαγής.Σκεφθείτε τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός απο τις άλλες εταιρείες, ειδικά Xiaomi+ Huawei.2000€ θα είχαν τα κινητά του θέματος.

Επίσης τα cpu+gpu της Samsung είναι όλο και πιο ισχυρά και το UI βελτιωμένο, για αυτό τον λόγο μπορούν και ανταποκρίνονται, "από πίσω τρέχουν" πολλά services που μειώνουν την αυτονομία της μπαταρίας.

Από πότε έβαλε Oxygen OS η Realme; Μπερδεύεσαι με την Oneplus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Από πότε έβαλε Oxygen OS η Realme; Μπερδεύεσαι με την Oneplus.

Σωστά, Color OS ονομάζεται που είναι εξίσου "ελαφρύ" νομίζω.Υποτίθεται όμως πως δεν έχει τα features των άλλων UI άλλων εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...