Προς το περιεχόμενο

Το Nearby Share αποτελεί την απάντηση του Android στο AirDrop της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 minutes ago, gorilas13 said:

Εμένα γιατί μου φαίνεται άχρηστη υπηρεσία? Αν θες να μοιραστείς αρχεία, το Dropbox ή το google drive είναι οκ. Αυτό σε τί είναι χρήσιμο και πόσο?

Αν κρίνω απ’ το AirDrop, είναι πολύ χρήσιμο αν θέλεις π.χ. να στείλεις στη διπλανή συσκευή ένα αρχείο 300MB σε λίγα δευτερόλεπτα, χωρίς να έχεις καν πρόσβαση σε Internet. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Εμένα γιατί μου φαίνεται άχρηστη υπηρεσία? Αν θες να μοιραστείς αρχεία, το Dropbox ή το google drive είναι οκ. Αυτό σε τί είναι χρήσιμο και πόσο?

Αν εγώ θέλω να σου στείλω 20 φωτό ή ένα μεγάλο βίντεο και είσαι δίπλα μου γιατί να χρειάζεται να το ανεβάσω σε κάποιο cloud πρώτα; Αν μοιάζει με το Airdrop θα γίνεται σε πολύ λιγότερο χρόνο και χωρίς να καταναλώνει data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, AtiX said:

Γράψε και για το κλειδωμένο bluetooth μην είσαι ελλιπείς...

Μπα νιώθω πλήρΕΙς...

4 hours ago, CheOnWeb said:

Αν κρίνω απ’ το AirDrop, είναι πολύ χρήσιμο αν θέλεις π.χ. να στείλεις στη διπλανή συσκευή ένα αρχείο 300MB σε λίγα δευτερόλεπτα, χωρίς να έχεις καν πρόσβαση σε Internet. 

Είναι πολύ καλό γενικά και όχι μόνο από idevice σε mac αλλά και από mac σε mac. Μετέφερα τις προάλλες από το MacBook στο iMac ολόκληρο MATLAB installation ~20GB .app (γιατί βαριόμουνα να το κάνω install ξανά) μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Εμένα γιατί μου φαίνεται άχρηστη υπηρεσία? Αν θες να μοιραστείς αρχεία, το Dropbox ή το google drive είναι οκ. Αυτό σε τί είναι χρήσιμο και πόσο?

 

Quality of life προσθήκη είναι και έχει θέση στο λογισμικό.  Δεν είναι κακό να υπάρχει.  Το αντίθετο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SeaLion είπε

Αν εγώ θέλω να σου στείλω 20 φωτό ή ένα μεγάλο βίντεο και είσαι δίπλα μου γιατί να χρειάζεται να το ανεβάσω σε κάποιο cloud πρώτα; Αν μοιάζει με το Airdrop θα γίνεται σε πολύ λιγότερο χρόνο και χωρίς να καταναλώνει data.

🧐🧐Με το WiFi direct δεν το κάναμε αυτό ?? Εγώ τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιώ (στο note10+)... Εκτός κι αν δεν το υποστηρίζουν οφφισιαλι πολλές συσκευές (δεν μου χει τύχει προς το παρών).. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, fasmatikos said:

🧐🧐Με το WiFi direct δεν το κάναμε αυτό ?? Εγώ τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιώ (στο note10+)... Εκτός κι αν δεν το υποστηρίζουν οφφισιαλι πολλές συσκευές (δεν μου χει τύχει προς το παρών).. ..

Το Wi-Fi Direct δεν θέλει να βγεις απ’ το Wi-Fi (αν είσαι) και μετά να συνδεθείς με το ad-hoc δίκτυο που έχει στήσει η άλλη συσκευή; Ελπίζω το Nearby Share να είναι πιο εύχρηστο, όπως το Air-Drop. Το Direct βέβαια, αν θυμάμαι καλά, παίζει και μεταξύ Android-iOS. Ωραία θα ήταν να δούμε μια ευέλικτη, γρήγορη και cross platform εφαρμογή αλλά χλωμό το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, DeSilender said:

Μια χαρά υπήρχαν apps για να κάνουμε την ίδια δουλειά ΄πολλά χρόνια τώρα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid

 

Στέλνει μεγάλα αρχεία από Android σε Android χωρίς την ανάγκη local ή Internet δικτύου; (π.χ. στο μέσο του πελάγους;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτές τις εφαρμογές έπρεπε να τις εγκαταστήσει ο τελικός χρήστης. Καλές, χρυσές αλλά μόνο για να στήσεις τις δικές σου συσκευές. Πχ αν ήθελα να στείλω ένα αρχείο στον φίλο μου τον Κώστα  έπρεπε να του πω να κατεβάσει την τάδε εφαρμογή, να την σεταρει, να του εξηγήσω πως δουλεύει και να του στείλω ένα ερχειο μερικών mb. Νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο? Το nearby share θα το πάρουν ΟΛΕΣ οι συσκευές με Android 6 και μετά, (80% της αγοράς!) τόσο απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το Wi-Fi Direct δεν θέλει να βγεις απ’ το Wi-Fi (αν είσαι) και μετά να συνδεθείς με το ad-hoc δίκτυο που έχει στήσει η άλλη συσκευή; Ελπίζω το Nearby Share να είναι πιο εύχρηστο, όπως το Air-Drop. Το Direct βέβαια, αν θυμάμαι καλά, παίζει και μεταξύ Android-iOS. Ωραία θα ήταν να δούμε μια ευέλικτη, γρήγορη και cross platform εφαρμογή αλλά χλωμό το βλέπω. 

Το καλό με το WiFi Direct είναι ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή (bloatware τα θεωρώ αυτά που σου βάζουν με το ζόρι και λογικά δεν θα μπορείς να το σβήσεις κιόλας) αλλά το κάνεις με δύο ταπ μέσω κοινής χρήσης του αρχείου. Μάλιστα, αν στείλεις ένα μεγάλο αρχείο πχ ένα βίντεο με BT σε μία άλλη συσκευή, στο γυρίζει αυτόματα σε Direct χωρίς να κάνεις κάτι εσύ. Τουλάχιστον αυτό γίνεται στο Note 10+. Πραγματικά πολύ χρήσιμο και build-in χαρακτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, -WISE- said:

Το καλό με το WiFi Direct είναι ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή (bloatware τα θεωρώ αυτά που σου βάζουν με το ζόρι και λογικά δεν θα μπορείς να το σβήσεις κιόλας) αλλά το κάνεις με δύο ταπ μέσω κοινής χρήσης του αρχείου. Μάλιστα, αν στείλεις ένα μεγάλο αρχείο πχ ένα βίντεο με BT σε μία άλλη συσκευή, στο γυρίζει αυτόματα σε Direct χωρίς να κάνεις κάτι εσύ. Τουλάχιστον αυτό γίνεται στο Note 10+. Πραγματικά πολύ χρήσιμο και build-in χαρακτηριστικό.

Έτσι όπως το περιγράφεις είναι μια χαρά. Μήπως δεν είναι Build-in σε όλες τις Android συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Έτσι όπως το περιγράφεις είναι μια χαρά. Μήπως δεν είναι Build-in σε όλες τις Android συσκευές;

Eδώ και πολλά χρόνια που το χρησιμοποιώ, μόνο με συσκευές Huawei δεν μπορεί να ανταλλάξει αρχεία. Δεν ξέρω αν η μπάλα παίρνει όλες τις συσκευές του Κινέζου αλλά σε τρία smartphones δεν συνδεόταν. Μάλλον είναι περιορισμός της Huawei γιατί αυτή η "υπηρεσία" υπάρχει από το πρώτο κιόλας Galaxy S (δηλαδή εδώ και 10 χρόνια) και πρόκειται για πιστοποίηση του WiFi Allience που συμπεριλαμβάνει πάρα πολλούς κατασκευαστές όπως LG, Intel, Microsoft, Dell αφού μπορεί να γίνει ανταλλαγή αρχείων εκτός από smartphone σε smartphone και μέσω smartphone-laptop, tablet-φωτογραφικών μηχανών κλπ. Δεν υπάρχει πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος αποστολής χωρίς να μπλέκεις με εφαρμογές αφού όταν πατήσεις κοινή χρήση του αρχείου, μέσα σε όλες τις επιλογές αποστολής, υπάρχει και η επιλογή "Wifi Direct".

Το μόνο πραγματικά που βρίσκω σαν αρνητικό είναι αυτό που είπες. Ότι δηλαδή αν είσαι σε wifi αποσυνδέεται για να γίνει host και να στείλει το αρχείο. Όπως δηλαδή όταν συνδέεις μία GoPro με το κινητό σου. Μικρό το κακό να χάσεις το wifi σου για λίγα δευτερόλεπτα πιστεύω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...