Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Δυστυχώς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, τώρα πήρα χαμπάρι ότι το κράτος έχει δώσει προθεσμία μέχρι 30.9.2020 για τακτοποίηση αυθαιρέτων-νομιμοποίηση

Τι πρόβλημα έχω εγώ. Ζω σε διαμέρισμα και η μητέρα μου πριν 15 χρόνια είχε την ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΔΕΑ, να κλείσει το μισό μπαλκόνι ( το μπαλκόνι είναι κανονικού μεγέθους) και να το κάνει έξτρα δωμάτιο ή αποθήκη.

Το θέμα είναι τώρα ότι έχω 1,5 μήνα για να το νομιμοποιήσω.

Ξέρετε τι πρόστιμο θα πληρώσω και πόσο είναι η αμοιβή του τοπογράφου που θα μου κάνει ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ-ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ??. Ο κλειστός χώρος αυτός που σας είπα είναι το πολύ 8 τμ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Γεια σας

Δυστυχώς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, τώρα πήρα χαμπάρι ότι το κράτος έχει δώσει προθεσμία μέχρι 30.9.2020 για τακτοποίηση αυθαιρέτων-νομιμοποίηση

Τι πρόβλημα έχω εγώ. Ζω σε διαμέρισμα και η μητέρα μου πριν 15 χρόνια είχε την ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΔΕΑ, να κλείσει το μισό μπαλκόνι ( το μπαλκόνι είναι κανονικού μεγέθους) και να το κάνει έξτρα δωμάτιο ή αποθήκη.

Το θέμα είναι τώρα ότι έχω 1,5 μήνα για να το νομιμοποιήσω.

Ξέρετε τι πρόστιμο θα πληρώσω και πόσο είναι η αμοιβή του τοπογράφου που θα μου κάνει ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ-ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ??. Ο κλειστός χώρος αυτός που σας είπα είναι το πολύ 8 τμ. 

Εφόσον η αυθαιρεσία είναι πριν το 07/2011 , δεν έχεις πρόβλημα .

Είτε σε τοπογράφο ή σε πολιτικό μηχανικό θα ρωτήσεις .

Το πρόστιμο αυθαίρετου υπολογίζεται βάσει κλίμακας πχ πότε χτίστηκε , τιμή ζώνης. κ.λ.π

Έπειτα θα σου δώσει βεβαίωση

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμοιβή χοντρά χοντρά 500-600ε. Το πρόστιμο έχει να κάνει με παλαιότητα, τιμή ζώνης. Άλλο σε χωριό, άλλο σε κάποιο κεντρικό δρόμο πόλης λ.χ.

Όπως καταλαβαίνεις η αμοιβή είναι υποκειμενική. Μπορεί να βρεις και με 300, μπορείς και με 1000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

Αμοιβή χοντρά χοντρά 500-600ε. Το πρόστιμο έχει να κάνει με παλαιότητα, τιμή ζώνης. Άλλο σε χωριό, άλλο σε κάποιο κεντρικό δρόμο πόλης λ.χ.

Όπως καταλαβαίνεις η αμοιβή είναι υποκειμενική. Μπορεί να βρεις και με 300, μπορείς και με 1000.

Είναι ο τυπος: τετραγωνικά μέτρα Χ 15% Χ τιμή ζώνης Χ συντελεστές τετραγωνιδίων. Αυτός είναι ο τύπος για το πρόστιμο. Το θέμα είναι ότι λέει η διάταξη ότι μέχρι 100 τμ είναι 250 ευρώ το πρόστιμο το λιγότερο. Πιο κάτω δεν πάει.

Δηλ εγώ έχω 8 τμ Χ 0,15 Χ 1050 ( τιμή ζώνης το βρήκα από το λογαριασμό της ΔΕΗ) Χ συντελεστής τετραγωνικών ( αυτό δεν το ξέρω)  Δεν ξέρω πως να βρω το συντελεστή τετραγωνικών δυστυχώς.  Εγώ μέσω στη πόλη αλλά η πολυκατοικία μου είναι σε στενό άλλης πολυκατοικίας μέσα και το μπαλκόνι μου βλέπει το τεράστιο τοιχο της μπροστινής πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Είναι ο τυπος: τετραγωνικά μέτρα Χ 15% Χ τιμή ζώνης Χ συντελεστές τετραγωνιδίων. Αυτός είναι ο τύπος για το πρόστιμο. Το θέμα είναι ότι λέει η διάταξη ότι μέχρι 100 τμ είναι 250 ευρώ το πρόστιμο το λιγότερο. Πιο κάτω δεν πάει.

Δηλ εγώ έχω 8 τμ Χ 0,15 Χ 1050 ( τιμή ζώνης το βρήκα από το λογαριασμό της ΔΕΗ) Χ συντελεστής τετραγωνικών ( αυτό δεν το ξέρω)  Δεν ξέρω πως να βρω το συντελεστή τετραγωνικών δυστυχώς.  Εγώ μέσω στη πόλη αλλά η πολυκατοικία μου είναι σε στενό άλλης πολυκατοικίας μέσα και το μπαλκόνι μου βλέπει το τεράστιο τοιχο της μπροστινής πολυκατοικίας.

250ε είναι το παράβολο για να υπαχθεις στο νομό.

Το οποίο αφαιρείται απ το πρόστιμο που θα υπολογίσει ο μηχανικός. 

Αν πχ είσαι άτυχος και το πρόστιμο είναι 100ε παράδειγμα, θα πληρώσεις 250ε σε κάθε περίπτωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

250ε είναι το παράβολο για να υπαχθεις στο νομό.

Το οποίο αφαιρείται απ το πρόστιμο που θα υπολογίσει ο μηχανικός. 

Αν πχ είσαι άτυχος και το πρόστιμο είναι 100ε παράδειγμα, θα πληρώσεις 250ε σε κάθε περίπτωση. 

To προβλημά μου είναι, ότι δεν έχω τρόπο να το αποδείξω ότι το έκανα πριν το 2011. Ενώ πράγματι η μητέρα μου το έφτιαξε αυτό το 2005. Το είχε κάνει μαύρα με ένα μάστορα, οικογενειακό μας φίλο. Αν τυχόν η μηχανικός μου ζητήσει αποδείξεις τι θα κάνω γι αυτό. Εκτός αν έχει τρόπο να το βρει ότι το έκανε πριν το 2011, που είναι και η αλήθεια άλλωστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι Α/Φ δε δείχνουν/δε μπορουν να δειξουν κάτι τέτοιο. 

Αν η μητέρα σου το είχε δηλώσει στο Ε9, σώθηκες, ελλείψει άλλου δημοσίου εγγράφου.

Οι 9/10 μηχανικοι θα το δηλώσουν στη τελευταία κατηγορία παλαιότητας για να κοιμούνται ήσυχοι και ο ένας θα το δηλώσει κατά την ημερομηνία έκδοσης ΟΑ.

Επίσης, πρόσεξε γιατί έχει διαφορά. Είναι μπαλκόνι που έκλεισε, δηλ εξώστης ή ανοικτός ημιυπαίθριος που έκλεισε?

Διότι υπολογίζεται διαφορετικά το πρόστιμο. 

Σε κάθε περίπτωση επισκέψου μηχανικό, από κοντά. Χοντρά χοντρά κάνα 600-700 θα βγει το πρόστιμο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα μπαλκονι που η μητερα μου, πριν 15 χρονια αξιοπιιησε το μισο, εκανε αλουμινιο με πορτουλα και το εκλεισε. Το υπολοιπο μισο μπαλκονι παραμενει ανοιχτο. Αρα οπως αντιλαμβανεσαι προκειταο για ανοιχτο ημιπαιθριο χωρο. Αν ειναι να πληρωσω 600-700 ευρω και αλλα 70ο ευρω το τοπογραφο, γιατι δεν το γκρεμιζω καλυτερα. Για 8 τμ βοηθητικο χωρο θαμου φυγει κοντα 1200 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Ειναι ενα μπαλκονι που η μητερα μου, πριν 15 χρονια αξιοπιιησε το μισο, εκανε αλουμινιο με πορτουλα και το εκλεισε. Το υπολοιπο μισο μπαλκονι παραμενει ανοιχτο. Αρα οπως αντιλαμβανεσαι προκειταο για ανοιχτο ημιπαιθριο χωρο. Αν ειναι να πληρωσω 600-700 ευρω και αλλα 70ο ευρω το τοπογραφο, γιατι δεν το γκρεμιζω καλυτερα. Για 8 τμ βοηθητικο χωρο θαμου φυγει κοντα 1200 ευρω

Στη καλύτερη τόσα θα σου φύγουν.

Μπορείς να υπολογίσεις πάνω κάτω το πρόστιμο στην σελίδα http://www.amoives.gr/tools/prostimo_aythereton.html 

Βάλε 500 το μηχανικό (είναι ταρίφα), βάλε κάτι επιπλέον για ΤΕΕ και το 250άρι για να ενταχθείς στην ρύθμιση.

Δυστυχώς αν δεν υπάρχει αποδεικτικό ότι έγινε πριν το 2011 δεν θα μπορεί ο μηχανικός να το υποστηρίξει στην δήλωση σου, οπότε θα πας με τις ρυθμίσεις παλαιότητας του 2011.

Η δήλωση γίνεται ηλεκτρονικά σε μία βδομάδα (αν κάνεις στην ώρα τους τις πληρωμές που πρέπει), όποτε ο χρόνος δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Είσαι τυχερός αν δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας παρά μόνο τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας.

Πάντως περισσότερο χρόνο θα θες για τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στο σύστημα του υπουργείου περιβάλλοντος ... Ενδεικτικά σου αναφέρω τα παρακάτω....

  • Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την Υπαγωγή
  • Υπεύθυνη δήλωση αιτούντα
  • Ε9
  • Τεχνική έκθεση μηχανικού
  • Φωτογραφίες
  • Υπάρχουσα Οικοδομική Άδεια (στέλεχος, κλπ)
  • Κατόψεις
  • Τομές
  • Διάγραμμα κάλυψης
  • Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες
  • Αμοιβή μηχανικού
  • Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής αδείας
  • Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Ειναι ενα μπαλκονι που η μητερα μου, πριν 15 χρονια αξιοπιιησε το μισο, εκανε αλουμινιο με πορτουλα και το εκλεισε. Το υπολοιπο μισο μπαλκονι παραμενει ανοιχτο. Αρα οπως αντιλαμβανεσαι προκειταο για ανοιχτο ημιπαιθριο χωρο. Αν ειναι να πληρωσω 600-700 ευρω και αλλα 70ο ευρω το τοπογραφο, γιατι δεν το γκρεμιζω καλυτερα. Για 8 τμ βοηθητικο χωρο θαμου φυγει κοντα 1200 ευρω

Δεν το σκέφτεσαι σωστά. Αν αυριο μεθαυριο το πουλήσεις το σπίτι τοτε αυτά τα 8τ.μ. θα κοστολογηθούν 8Χ500(αν εισαι σε πόλη)=4.000€. Οποτε κερδισμένος βγαίνεις πληρώνοντας σήμετα 1200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή πολύ απλά, αφού δεν συμφέρει ή δεν έχεις/διαθέτεις τα χρήματα, το φέρνεις στην προτερη (νόμιμη) κατάσταση και ησυχάζει το κεφάλι σου. 

Βεβαια και εκεί θα έχει έξοδα (καθαιρέσεων, μερεμετιών κλπ), αλλά τι να γίνει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DTInfinity είπε

Στη καλύτερη τόσα θα σου φύγουν.

Μπορείς να υπολογίσεις πάνω κάτω το πρόστιμο στην σελίδα http://www.amoives.gr/tools/prostimo_aythereton.html 

Βάλε 500 το μηχανικό (είναι ταρίφα), βάλε κάτι επιπλέον για ΤΕΕ και το 250άρι για να ενταχθείς στην ρύθμιση.

Δυστυχώς αν δεν υπάρχει αποδεικτικό ότι έγινε πριν το 2011 δεν θα μπορεί ο μηχανικός να το υποστηρίξει στην δήλωση σου, οπότε θα πας με τις ρυθμίσεις παλαιότητας του 2011.

Η δήλωση γίνεται ηλεκτρονικά σε μία βδομάδα (αν κάνεις στην ώρα τους τις πληρωμές που πρέπει), όποτε ο χρόνος δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Είσαι τυχερός αν δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας παρά μόνο τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας.

Πάντως περισσότερο χρόνο θα θες για τα δικαιολογητικά που θα ανέβουν στο σύστημα του υπουργείου περιβάλλοντος ... Ενδεικτικά σου αναφέρω τα παρακάτω....

  • Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την Υπαγωγή
  • Υπεύθυνη δήλωση αιτούντα
  • Ε9
  • Τεχνική έκθεση μηχανικού
  • Φωτογραφίες
  • Υπάρχουσα Οικοδομική Άδεια (στέλεχος, κλπ)
  • Κατόψεις
  • Τομές
  • Διάγραμμα κάλυψης
  • Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες
  • Αμοιβή μηχανικού
  • Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής αδείας
  • Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου

Πήγα σήμερα. Δέχτηκε να μου το κάνει. 1000 ευρώ η αμοιβή του τοπογράφου, 250 ευρώ το πρόστιμο και λογικά άλλα τόσα θα πληρώσω για το ειδικό. κανα 1500άρι θα μου φύγει. ΤΗν έκανα λαχείο που λέμε. Βέβαια μου είπε να μην ανησυχώ, γιατί το ΤΕΕ , το επιμελητηριό τους, έχει στείλει στο Υπουργείο, να πάρει παράταση μέχρι τέλος του χρόνου και το πιέζουν το θέμα, έτσι ώστε να δοθεί τελευταία παράταση για τα αυθαίρετα. Βέβαια, επειδή έδειξα φώτο κλπ, μου είπε να μην ανησυχώ και θα το τελειώσουμε. Εντάξει δεν θα του πάρουν και το σπίτι οποιος δεν δηλώσει ένα αυθαίρετο 8 τμ. Είπαμε... Η μισή Ελλάδα στα μπαλκόνια τους το έχει κάνει αυτό. Δεν είμαι ο μοναδικός. Απλά καλό ήταν να το νομιμοποιήσω. Βέβαια μου είπε ότι και 1 Οκτωβρίου να το έκανα , δεν θα γινόταν και κάτι απλά θα πλήρωνα μια προσαύξηση στο πρόστιμο. Είπε ότι αρχικά θα έρθει να το μετρήσει. Μετά θα πάει σε πολεοδομίες και θα περιμένουμε και 3 εβδομάδες να δώσει κάτι πιστοποιητικα΄τυπικά η Αρχαιολογία. θα κάνει την αίτηση ηλεκτρονικά , θα μου βγάλει και το πρόστιμο και τελειώνω ( περα από το 250αρι) και τελειώνω.... Θα δώσουν παράταση πάντως. Με ένα φίλο που μίλησα από Αθήνα που δουλεύει ο μπαμπάς του στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, είπε ότι θα δοθεί μέχρι τέλςο του χρόνου αλλά ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ή πολύ απλά, αφού δεν συμφέρει ή δεν έχεις/διαθέτεις τα χρήματα, το φέρνεις στην προτερη (νόμιμη) κατάσταση και ησυχάζει το κεφάλι σου. 

Βεβαια και εκεί θα έχει έξοδα (καθαιρέσεων, μερεμετιών κλπ), αλλά τι να γίνει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. 

 

Κοίταξε να δεις. αυτό είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά θα σου πω τι γίνεται. ΑΝ βάλεις τα έξοδα κατεδάφισης , επειδή πήα και ρώτησα σήμερα μου είπε ότι όλα θέλουν μαζί 1200 ευρώ. Οπότε γιατί δεν τα δίνω στη νομιμοποίηση του αυθαιρέτου να τελειώνω?

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Δεν το σκέφτεσαι σωστά. Αν αυριο μεθαυριο το πουλήσεις το σπίτι τοτε αυτά τα 8τ.μ. θα κοστολογηθούν 8Χ500(αν εισαι σε πόλη)=4.000€. Οποτε κερδισμένος βγαίνεις πληρώνοντας σήμετα 1200€.

Εμένα το άγχος μου είναι άλλο. Άντε πήγα σήμερα και συνεννοήθηκα το Τοπογράφο και 26 Αυγούστου ( τώρα είναι περίοδος διακοπών και όλα κλείνουν), θα έρθει σπίτι να μου το μετρήσει και θα κάνει τη διαδικασία που χρειάζεται. Αν τυχόν δεν πάρει παράταση και μου το τελειώσει 1 Οκτωβρίου, καθώς είπα πιο πάνω ότι αργούν τα πιστοποιητικά από την αρχαιολογία εκεί τι κάνουμε? Βέβαια μου είπε να μην ανησυχώ, καθώς θα με βάλει από την αρχή στο σύστημα και θα βγει το πρόστιμο των 250 ευρώ οπότε έχω πάρει θέση στη νομιμοποίηση. Απλά φοβάμαι μη με καρφώσει κανάς γείτονας και έχω θέματα. Βέβαια, θα μου πεις 15 χρόνια δεν σε κάρφωσε , τώρα θα το κάνει. Αφού στη πολυκατοικία έχουμε άλλα 4-5 τέτοια παράνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, meletis_m είπε

Είτε σε τοπογράφο ή σε πολιτικό μηχανικό θα ρωτήσεις 

Δεν ήξερα ότι έχουν περιοριστεί τόσο πολύ τα επαγγελματικά δικαιώματα των Αρχιτεκτόνων, ώστε να μην μπορούν να κάνουν μια τακτοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν ήξερα ότι έχουν περιοριστεί τόσο πολύ τα επαγγελματικά δικαιώματα των Αρχιτεκτόνων, ώστε να μην μπορούν να κάνουν μια τακτοποίηση.

Δεν έχεις άδικο, αλλά κακά τα ψέματα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει. Την έχουν αδικήσει πάρα πολύ. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι κάνουν και εκείνοι αυθαιρεσίες κλπ. Έχει χάσει το επάγγελμα την αίγλη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν ήξερα ότι έχουν περιοριστεί τόσο πολύ τα επαγγελματικά δικαιώματα των Αρχιτεκτόνων, ώστε να μην μπορούν να κάνουν μια τακτοποίηση.

για ρυθμιση αυθαιρέτων δέν το γνώριζω εάν μπορούν να υπογράψουν οι αρχιτέκτονες .

Για έκδοση όμως νέας οικοδομικής άδειας υπάρχει περιοσρισμός στους ορόφους τουλάχιστον σε τοπογράφο . Ο πολιτκός μηχανικος δεν εχει όριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...