Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν έχεις άδικο, αλλά κακά τα ψέματα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει. Την έχουν αδικήσει πάρα πολύ. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι κάνουν και εκείνοι αυθαιρεσίες κλπ. Έχει χάσει το επάγγελμα την αίγλη του

Και ποιος φταίει γι'αυτό;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Και ποιος φταίει γι'αυτό;

Ρωτάς έναν άνθρωπο που είναι Λογιστής και ανήκει στο Οικονομικό Επιμελητήριο , να σου λύσω εγώ ένα πρόβλημα που αφορά το δικό σου επιμελητήριο και συγκεκριμένα το ΤΕΕ. Δεν ξέρω. Απευθύνσου σε εκείνους που υποτίθεται σας υποστηρίζουν και σας προστατεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Ρωτάς έναν άνθρωπο που είναι Λογιστής και ανήκει στο Οικονομικό Επιμελητήριο , να σου λύσω εγώ ένα πρόβλημα που αφορά το δικό σου επιμελητήριο και συγκεκριμένα το ΤΕΕ. Δεν ξέρω. Απευθύνσου σε εκείνους που υποτίθεται σας υποστηρίζουν και σας προστατεύουν.

Ποιός φταίει ρώτησε ο άνθρωπος (φιλοσοφικό ήταν το ερώτημά του θεωρώ), δεν ζήτησε λύση του προβλήματος! Αλίμονο και αν ήταν έτσι εύκολο. 

Επειδή αναφέρεσαι συνεχώς με τον όρο "νομιμοποίηση" αυθαιρέτου και όχι "τακτοποίηση" (αν και δεν ασχολούμαι με αυθαίρετα), τσέκαρε σε ποιά κατηγορία αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων υπάγεται η περίπτωση σου. Άλλο η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (τύποις νομιμοποίηση), άλλο η διατήρηση της για τριάντα χρόνια χωρίς επιβολή προστίμου (τακτοποίηση). Συχνά ακούμε ή διαβάζουμε όρους, χωρίς να καταλαβαίνουμε εν τέλει, την ουσία τους. 

[off topic] Και για να λυθεί η απορία, το ΤΕΕ είναι μόνο για να στέλνει γραπτή υπενθύμιση μέσω email και ταχυδρομείου, για τις τρέχουσες οφειλές της συνδρομής του κάθε μέλους. Όποτε έχουν τεθεί ερωτήματα (πρωτοκολλημένα), ουδέποτε απάντησαν και μονίμως κώφευαν στο οτιδήποτε. Ως μέλος του εν λόγω επιμελητηρίου τα αναφέρω αυτά.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Πήγα σήμερα. Δέχτηκε να μου το κάνει. 1000 ευρώ η αμοιβή του τοπογράφου, 250 ευρώ το πρόστιμο και λογικά άλλα τόσα θα πληρώσω για το ειδικό. κανα 1500άρι θα μου φύγει. ΤΗν έκανα λαχείο που λέμε. Βέβαια μου είπε να μην ανησυχώ, γιατί το ΤΕΕ , το επιμελητηριό τους, έχει στείλει στο Υπουργείο, να πάρει παράταση μέχρι τέλος του χρόνου και το πιέζουν το θέμα, έτσι ώστε να δοθεί τελευταία παράταση για τα αυθαίρετα. Βέβαια, επειδή έδειξα φώτο κλπ, μου είπε να μην ανησυχώ και θα το τελειώσουμε. Εντάξει δεν θα του πάρουν και το σπίτι οποιος δεν δηλώσει ένα αυθαίρετο 8 τμ. Είπαμε... Η μισή Ελλάδα στα μπαλκόνια τους το έχει κάνει αυτό. Δεν είμαι ο μοναδικός. Απλά καλό ήταν να το νομιμοποιήσω. Βέβαια μου είπε ότι και 1 Οκτωβρίου να το έκανα , δεν θα γινόταν και κάτι απλά θα πλήρωνα μια προσαύξηση στο πρόστιμο. Είπε ότι αρχικά θα έρθει να το μετρήσει. Μετά θα πάει σε πολεοδομίες και θα περιμένουμε και 3 εβδομάδες να δώσει κάτι πιστοποιητικα΄τυπικά η Αρχαιολογία. θα κάνει την αίτηση ηλεκτρονικά , θα μου βγάλει και το πρόστιμο και τελειώνω ( περα από το 250αρι) και τελειώνω.... Θα δώσουν παράταση πάντως. Με ένα φίλο που μίλησα από Αθήνα που δουλεύει ο μπαμπάς του στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, είπε ότι θα δοθεί μέχρι τέλςο του χρόνου αλλά ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Κοίταξε να δεις. αυτό είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά θα σου πω τι γίνεται. ΑΝ βάλεις τα έξοδα κατεδάφισης , επειδή πήα και ρώτησα σήμερα μου είπε ότι όλα θέλουν μαζί 1200 ευρώ. Οπότε γιατί δεν τα δίνω στη νομιμοποίηση του αυθαιρέτου να τελειώνω?

Εμένα το άγχος μου είναι άλλο. Άντε πήγα σήμερα και συνεννοήθηκα το Τοπογράφο και 26 Αυγούστου ( τώρα είναι περίοδος διακοπών και όλα κλείνουν), θα έρθει σπίτι να μου το μετρήσει και θα κάνει τη διαδικασία που χρειάζεται. Αν τυχόν δεν πάρει παράταση και μου το τελειώσει 1 Οκτωβρίου, καθώς είπα πιο πάνω ότι αργούν τα πιστοποιητικά από την αρχαιολογία εκεί τι κάνουμε? Βέβαια μου είπε να μην ανησυχώ, καθώς θα με βάλει από την αρχή στο σύστημα και θα βγει το πρόστιμο των 250 ευρώ οπότε έχω πάρει θέση στη νομιμοποίηση. Απλά φοβάμαι μη με καρφώσει κανάς γείτονας και έχω θέματα. Βέβαια, θα μου πεις 15 χρόνια δεν σε κάρφωσε , τώρα θα το κάνει. Αφού στη πολυκατοικία έχουμε άλλα 4-5 τέτοια παράνομα

1000??? Ωραίος! Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, έτσι εγκυκλοπαιδικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

1000??? Ωραίος! Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, έτσι εγκυκλοπαιδικά;

Σε νησί είμαι. Αλλά και άλλους τοπογράφους που ρώτησα αλλά και πολιτικούς μηχανικούς, δυστυχώς 900-1000 μου είπαν. Τι να πω. ίσως ειναι η ταρίφα στο νησί αυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Σε νησί είμαι. Αλλά και άλλους τοπογράφους που ρώτησα αλλά και πολιτικούς μηχανικούς, δυστυχώς 900-1000 μου είπαν. Τι να πω. ίσως ειναι η ταρίφα στο νησί αυτή

δε τολμαω να ρωτησω ποσο κοστιζει ενα τοπογραφικο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δε τολμαω να ρωτησω ποσο κοστιζει ενα τοπογραφικο εκει...

180 για οικια , 150 για κτημα-περιβολι , αναλογα τα στρεμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

180 για οικια , 150 για κτημα-περιβολι , αναλογα τα στρεμματα. 

καλά ειναι.

Ιδιοκτησίες ειναι εκει ολα ε; υποδειξη ορίων απο ιδιοκτήτη, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

καλά ειναι.

Ιδιοκτησίες ειναι εκει ολα ε; υποδειξη ορίων απο ιδιοκτήτη, σωστά;

ΟΛΑ ΟΛΑ τα παντα. το Διαγραμμα γεωμετρικών μεταβολών κοστίζει 200 ευρώ ( εφοσον χρειαστει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

η χαρά του τοπογράφου :) 

Αγαπητέ φίλε, είναι στιγμές που είναι η χαρά του κάθε επαγγελματία. Μπορεί πχ εμείς οι λογιστές να γκρινιάζουμε, αλλά ο Ιούνιος- Ιούλιος είναι η χαρά μας ( με εξαίρεση φέτος), καθώς κάνουμε φορολογικές δηλώσεις φυσικών προσώπων σε 5 λεπτά,  ένα 50άρικο χωρίς απόδειξη κιολας. 

 

Το κάθε επάγγελμα έχει τις χαρές του

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η χαρά του συνδικαλιστή και των μονοπωλίων.

Έλα εντάξει χωρίς να θέλω να τους υποστηρίξω. Αυτοί όταν τελειώσει το κτηματολόγιο ή μεχρι πριν εμφανιστεί το κτηματολόγιο, όλοι τους βαραγανε μύγες. Εντάξει τώρα. μια φορά τα κάνεις όλα και ξεμπερδεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλά ορισμένα επαγγέλματα με την στήριξη του κράτους παίρνουν χρήματα από 100 μεριές επειδή έχουν συνδικαλιστές στη Βουλή ενώ σε άλλα επαγγέλματα ισχύει η ελεύθερη αγορά.
 

Είναι σαν να βγει νόμος που να σου λέει για κάθε αγορά τηλεόρασης, θα δίνεις παράβολο 20 ευρώ σε ηλεκτρονικό ή για κάθε πρόγραμμα software που αγοράζεις θα χρειάζεται υπογραφή προγραμματιστή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...