Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το τοπικ, από ότι ξέρω το ΤΕΕ πιέζει τη κυβέρνηση να δώσει παράταση μέχρι 31.12 για τα αυθαίρετα οπότε όσοι έχετε εκκρεμότητες δεν χρειάζετια να ανησυχείτε. Θα πάρει παράταση μάλλον, όπως και το κτηματολόγιο, αδήλωτα τμ κλπ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/8/2020 στις 11:22 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

 

Στις 9/8/2020 στις 11:22 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Συνοψίζοντας λοιπόν, απάντησες στο αρχικό σχόλιο που έκανα σε άλλο κύριο, λέγοντας ότι υπό προϋποθέσεις (ντόπιος μηχανικός, γνώση τοπικών συνθηκών κ.λπ.) μπορεί μέσα σε 2-3 ώρες να κάνει μέρος της δουλειάς. Από τη μια ώρα δηλαδή (που υποθέτεις ότι αναφέρθηκε χαριτολογώντας), φτάσαμε στις 2-3 για μέρος της δουλειάς.

Το τεχνικό κομμάτι σχετικά με τη διαδικασία (δεν καταλαβαίνω καν γιατί αναφέρεσαι σε λεπτομέρειες τύπου ότι το αρχείο είναι dxf κ.λπ.), απλά το προσπερνώ μετά από 15 χρόνια στο επάγγελμα (απλά δεν ενδιαφέρει θεωρώ, τον κόσμο που διαβάζει τα ποστ. Δεν θέλω να σε προσβάλω, ούτε να παρεξηγήσεις το ύφος μου). 

ΥΓ Μίλησες για rtk. Αναφερόμαστε σε ενοικίαση ή σε αγορά του εξοπλισμού από τον ιδιώτη μηχανικό; 

Απλά σου ανέφερα το DXF από συνήθεια, γιατί αυτό το αρχείο παράγει ο δέκτης που νοικιάζω μια στο τόσο, αποτυπώνοντας RTK.

Ήθελα να σου τονίσω ότι κατευθείαν κατέβαζεις το polyline των σημείων προς σχεδιασμό και περαιτέρω παραγωγή σχεδίου.

Αυτα.

Υ.Γ.  αλλος νοικιάζει, άλλος αγοράζει. Ο καθένας αναλόγως τον φόρτο εργασίας του. Εγώ προσωπικά νοικιάζω μια στο τόσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κοιτούσα τα συμβόλαια του σπιτιού στο χωριό της μητέρας μου , και διαπίστωσα ότι είχαν γίνει 2 προσθήκες σε αυτό ( μια αποθήκη, και ενα δωμάτιο). Το συμπληρωματικό συμβόλαιο που έγινε το 1999 για νομικούς λόγους, ενώ οι προσθήκες το 1977. Το έκανε η μητέρα μου το 1999 το συμβόλαιο, μαζί με ένα χειρόγραφο τοπογραφικό διάγραμμα, γιατί τότε με μια διπλανή που τα σπίτι αμας είναι κολλητά, ήμασταν στα δικαστήρια, καθώς ήθελε να ανοίξει και άλλη πόρτα στο σπίτι της και να μπαίνει από το δικό μου δρόμο, και ήθελε να τον έχει ΔΗΜΟΣΙΟ. Τελικά πήγαμε στα δικαστήρια πριν 20 χρόνια και δικαιώθηκα και το δρομάκι παρέμεινε δικό μου.

Το θέμα είναι ότι τότε είχε έρθει η πολεοδομία στο σπίτι της μητέρας μου στο χωριό και λόγω δικαστήριου το έλεγξε από πάνω μέχρι κάτω και δεν βρήκε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ. ΔΕΝ έχω χαρτί στα χέρια μου. Σήμερα όμως σκεφτόμουν , μιας και υπάρχει η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ, αν το 1977 που έγιναν οι προσθήκες, ήταν το σπίτι από τότε στο όνομα της μητέρας μου, αν για τις προσθήκες που έγιναν στο σπίτι είχαν βγει οι ΑΔΕΙΕΣ. Σκέφτομαι να πάω ή εγώ στη πολεοδομία με εξουσιοδότηση από τη μητέρα μου και να το ψάξω ή να βάλω έναν τοπογράφο να παεί να το δει.

Βέβαια, πήρα ένα φίλο μου τοπογράφο και είχε κατά κάποιο τρόπο έναν "άτυπο" κατάλογο με ονόματα και του έβγαζε μέσα ανάλογα με το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ που επιλέγεις και το ακίνητο αν είχε βγει άδεια και τη χρονολογία. Πάτησε τα στοιχεία της μητέρας μου και έβγαλε ότι οι άδειες για ΠΡΟΣΘΗΚΗ είχαν βγει το 1977. Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω πολεοδομία να πάρω τις άδειες και να τις συγκρίνω με την άτυπη λίστα για να δω ότι όλα είναι οκ

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Σήμερα κοιτούσα τα συμβόλαια του σπιτιού στο χωριό της μητέρας μου , και διαπίστωσα ότι είχαν γίνει 2 προσθήκες σε αυτό ( μια αποθήκη, και ενα δωμάτιο). Το συμπληρωματικό συμβόλαιο που έγινε το 1999 για νομικούς λόγους, ενώ οι προσθήκες το 1977. Το έκανε η μητέρα μου το 1999 το συμβόλαιο, μαζί με ένα χειρόγραφο τοπογραφικό διάγραμμα, γιατί τότε με μια διπλανή που τα σπίτι αμας είναι κολλητά, ήμασταν στα δικαστήρια, καθώς ήθελε να ανοίξει και άλλη πόρτα στο σπίτι της και να μπαίνει από το δικό μου δρόμο, και ήθελε να τον έχει ΔΗΜΟΣΙΟ. Τελικά πήγαμε στα δικαστήρια πριν 20 χρόνια και δικαιώθηκα και το δρομάκι παρέμεινε δικό μου.

Το θέμα είναι ότι τότε είχε έρθει η πολεοδομία στο σπίτι της μητέρας μου στο χωριό και λόγω δικαστήριου το έλεγξε από πάνω μέχρι κάτω και δεν βρήκε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ. ΔΕΝ έχω χαρτί στα χέρια μου. Σήμερα όμως σκεφτόμουν , μιας και υπάρχει η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ, αν το 1977 που έγιναν οι προσθήκες, ήταν το σπίτι από τότε στο όνομα της μητέρας μου, αν για τις προσθήκες που έγιναν στο σπίτι είχαν βγει οι ΑΔΕΙΕΣ. Σκέφτομαι να πάω ή εγώ στη πολεοδομία με εξουσιοδότηση από τη μητέρα μου και να το ψάξω ή να βάλω έναν τοπογράφο να παεί να το δει.

Βέβαια, πήρα ένα φίλο μου τοπογράφο και είχε κατά κάποιο τρόπο έναν "άτυπο" κατάλογο με ονόματα και του έβγαζε μέσα ανάλογα με το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ που επιλέγεις και το ακίνητο αν είχε βγει άδεια και τη χρονολογία. Πάτησε τα στοιχεία της μητέρας μου και έβγαλε ότι οι άδειες για ΠΡΟΣΘΗΚΗ είχαν βγει το 1977. Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω πολεοδομία να πάρω τις άδειες και να τις συγκρίνω με την άτυπη λίστα για να δω ότι όλα είναι οκ

Ποια είναι η γνώμη σας?

Μπορείς να πάς εσυ ο ιδιος με εξουσιοδότηση , και με μια αίτηση στο πρωτόκολλο θα ζητήσεις έγγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Μπορείς να πάς εσυ ο ιδιος με εξουσιοδότηση , και με μια αίτηση στο πρωτόκολλο θα ζητήσεις έγγραφα

Εμένα με νοιάζει να βρω αποδεικτικό ότι οι προσθήκες έγιναν το 1977. Πήρα το μηχανικό που τις έκανα, αλλά δεν άκουγε γιατί είναι συνταξιούχος τώρα. χαχα. Μου είπε να πάω στη Πολεοδομία . Αν βρω τις άδειες που αποδεικνύουν ότι έγιναν το 1977, αυτά βάση νόμου δεν κατεδαφίζονται και ως εκ τούτου δεν χρειάζετια να νομιμοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εμένα με νοιάζει να βρω αποδεικτικό ότι οι προσθήκες έγιναν το 1977. Πήρα το μηχανικό που τις έκανα, αλλά δεν άκουγε γιατί είναι συνταξιούχος τώρα. χαχα. Μου είπε να πάω στη Πολεοδομία . Αν βρω τις άδειες που αποδεικνύουν ότι έγιναν το 1977, αυτά βάση νόμου δεν κατεδαφίζονται και ως εκ τούτου δεν χρειάζετια να νομιμοποιηθούν.

Δεν κατεδάφιζονται αλλά, δεν μπορούν να μεταβιβαστούν χωρίς τακτοποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εμένα με νοιάζει να βρω αποδεικτικό ότι οι προσθήκες έγιναν το 1977. Πήρα το μηχανικό που τις έκανα, αλλά δεν άκουγε γιατί είναι συνταξιούχος τώρα. χαχα. Μου είπε να πάω στη Πολεοδομία . Αν βρω τις άδειες που αποδεικνύουν ότι έγιναν το 1977, αυτά βάση νόμου δεν κατεδαφίζονται και ως εκ τούτου δεν χρειάζετια να νομιμοποιηθούν.

Δές και τα Ε9 πότε τα δηλώνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Το θέμα είναι ότι τότε είχε έρθει η πολεοδομία στο σπίτι της μητέρας μου στο χωριό και λόγω δικαστήριου το έλεγξε από πάνω μέχρι κάτω και δεν βρήκε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ. ΔΕΝ έχω χαρτί στα χέρια μου. Σήμερα όμως σκεφτόμουν , μιας και υπάρχει η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ, αν το 1977 που έγιναν οι προσθήκες, ήταν το σπίτι από τότε στο όνομα της μητέρας μου, αν για τις προσθήκες που έγιναν στο σπίτι είχαν βγει οι ΑΔΕΙΕΣ. Σκέφτομαι να πάω ή εγώ στη πολεοδομία με εξουσιοδότηση από τη μητέρα μου και να το ψάξω ή να βάλω έναν τοπογράφο να παεί να το δει.

...

Ποια είναι η γνώμη σας?

Το συμβόλαιο που έκανε η μητέρα σου το 1999 αναφέρει μήπως τον αριθμό της άδειας του 1977?

Πας πολεοδομία και παίρνεις αντίγραφο της άδειας για να το έχεις ως αρχείο και αφού όπως λες ελέχθηκε το 1999 και δεν βρέθηκε καμία αυθαιρεσία, τί να νομιμοποιήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Το συμβόλαιο που έκανε η μητέρα σου το 1999 αναφέρει μήπως τον αριθμό της άδειας του 1977?

Πας πολεοδομία και παίρνεις αντίγραφο της άδειας για να το έχεις ως αρχείο και αφού όπως λες ελέχθηκε το 1999 και δεν βρέθηκε καμία αυθαιρεσία, τί να νομιμοποιήσεις? 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Πήγα στη πολεοδομία και πήρα το φάκελο. Τελικά οι προσθήκες είναι ΝΟΜΙΜΕΣ. Μόνο για το βοηθητικό χώρο που είχε ο παππούς μου στο οικόπεδο δεν βρήκα κάτι, δηλαδή αυτή την αποθηκούλα που είχε κάνει ο παππούς μου 11 τμ προς το παρόν δεν το βρήκα. Αλλά έχει ως σκεπή λαμαρίνα και ίσως τη βγάλω και το αφήσω ανοιχτό για να γλιτώσω τίποτα πρόστιμο.

Από εκεί και πέρα, βρήκα στο παλιό φάκελο που πήρα από τη πολεοδομία τα εξής έγγραφα μέσα που έγινε η νομιμη προσθήκη οτ 1976.

1) Στατικός Υπολογισμός Υπεύθυνος δήλωσης

2) Ογκομετρικός Προύπολογισμός

3) Α Τεχνικής έκθεσης

4) Δήλωσης ακινήτου ( για προσθήκη κατ'επέκτασιν)

5) δήλωση αναλήψεως μελέτη και επίβλεψης οπλισμένου σκυροδεματος

6) Στατικός υπολογισμός ( σε χειρόγραφη μορφή

7) και το σχέδιο- για ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΙΝ  ΕΙΣ ( ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ)

8. ΦΥΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ

9, ΚΑΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ-ΠΑΡΑΒΟΛΑ που είχε πληρώσει ο παππούς μου

10. Το συμβόλαιο αγοράς του παππού μου

11. Και μετά το σύστημα τότε που "χτυπούσε" από ψηλά το σπίτι μας ( μιλάμε για εποχή 1976)

 

Αυτά είναι παιδιά. Ακούω τις γνώμες σας. Πάντως απορώ εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν συνδετήρες και τα έπιασαν με συραπτικό και βελόνα. 2 βελόνες βρήκα και τα έπιασα με συνδετήρα. Αν είναι δυνατόν

 

ΥΓ: Δυστυχώς επειδή η μητέρα μου δεν θυμόταν σε ποιανού όνομα είχε βγει η άδεια, με έβαλαν και έψαξα στο αρχείο και δυστυχώς ναι μεν πήρα το σωστό φάκελο , αλλά νομίζοντας ότι είχαμε βγάλει και άδεια για την αποθήκη πέσαμε σε συνωνυμία και ακόμα ένα φάκελο άλλης κυρίας με τα ίδια στοιχεία με της μητέρας μου. Θα τον επιστρέψω αύριο και θα το πω στο ΑΡΧΕΙΟ για να μη δημιουργηθεί παρεξήγηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα παράγγειλα αεροφωτογραφία, για να δω αν η αποθήκη που έχει η μητέρα μου στο οικόπεδο έγινε το 1965. Διαφορετικά εύχομαι να είναι μικρή η ταλαιπωρία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν γνωρίζω πολλά πράματα επί του θέματος αλλά θα σου πω εμπειρικά. Αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις μελλοντικά, άστα όπως είναι. Εμείς μετά από 20 χρόνια που είχαμε κλείσει ένα μέρος της βεράντας και επεκτείναμε το σαλονι, όταν ήρθε η ώρα να το πουλήσουμε, τότε χρειάστηκε να πληρώσουμε ταπ κλπ.  Δεν λέω να κάνεις το ίδιο προς θεού, αλλά αν μείνεις για πάντα μη σκας, κλαην, ποιος θα σε καρφώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς για το σπίτι στο χωριό, μας είχε καρφώσει ένας πρώην γείτονας ότι οι προσθήκες που κάναμε και η αποθήκη ήταν αυθαίρετα. Τελικά, ήρθε η πολεοδομία και βρήκε νόμιμες τις προσθήκες , καθώς είχαν βγει οι οικοδομικές άδειες και επιπλέον τις είχε πει η πολεοδομία ότι και αυθαίρετο να υπάρχει σε ακίνητο του 1950, παραγράφεται.

 

Έχω σκοπό να το πουλήσω το σπίτι στο χωριό, γι αυτό το "καθαρίζω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Εγώ δεν γνωρίζω πολλά πράματα επί του θέματος αλλά θα σου πω εμπειρικά. Αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις μελλοντικά, άστα όπως είναι. Εμείς μετά από 20 χρόνια που είχαμε κλείσει ένα μέρος της βεράντας και επεκτείναμε το σαλονι, όταν ήρθε η ώρα να το πουλήσουμε, τότε χρειάστηκε να πληρώσουμε ταπ κλπ.  Δεν λέω να κάνεις το ίδιο προς θεού, αλλά αν μείνεις για πάντα μη σκας, κλαην, ποιος θα σε καρφώσει...

Έχεις δίκιο αλλά παίζει και η γονική παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Έχουν δώσει παράταση για τα αυθαίρετα μέχρι 30/9 ( αφήστε που θα δώσει μέχρι τέλος του έτους). Δηλ αν πάει κάποιος 28/9 κάποιος και κάνει τακτοοιηση το αυθαιρετο του δεν θα του το παιρνει το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...