Προς το περιεχόμενο

Sony XG9505 - 65 ίντσες


ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΤΟΜΠΟΥ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι την αγορά της Sony XG9505 στις 65 ίντσες (μοντέλο 2019). Η απόσταση θέασης είναι 2,5 μέτρα ενώ με αλλαγή έπιπλου μπορεί να είναι και 3 μέτρα . Την βρίσκω στα 1300€ με το αντίστοιχο μοντέλο του 2018 XF90 να είναι στα 1100€ . Οποίος έχει κάποια από τις δυο και μπορεί να μεταφέρει εντυπώσεις θα ήμουν υπόχρεος . Τη θέλω κυρίως για αθλητικά - ταινίες και δευτερευόντως για ps 5 . Η έλλειψη HDMI 2.1 είναι σημαντική ; Ελπίζω να μην είναι πολύ μικρή και η απόσταση 😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η αποσταση . Υπαρχει και η Panasonic OLED στα 1500 ευρω στο Κωτσοβολο. Δεν την εχω αλλα θεωρειται οτι καλυτερο σε απλη LCD η sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ . Τις OLED τις αποφεύγω καθότι δεν είμαι πολύ προσεκτικός . Μοναδικός ενδοιασμος αν θα έπρεπε να κοιτάξω καποιο μοντέλο Samsung -πχ q70t- για το θέμα του 2.1 και του vrr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 10:07 ΜΜ, ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΤΟΜΠΟΥ είπε

Σκέφτομαι την αγορά  στις 65 ίντσες ps 5 . Η έλλειψη HDMI 2.1 είναι σημαντική ;

Ίδιο προβληματισμό , η απόδοση με  ps5  είναι ο μόνος λόγος που δεν προχωρώ σε αγορά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς χάνει κάποιος απο το ps5 αν η τηλεόραση του δεν εχει hdmi 2.1 ;

Edit : Το έψαξα google κ απαντάω μονος μου . HDMI 2.1 σημαίνει 4K / 120 FPS και 8k/60 FPS . Ποτε θα δούμε παιχνίδια με αυτές τις δυνατότητες ; 3ετια κ βάλε . 

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά δεν θα μπορεί να αποδώσει 4K στα 120fps. Μολονότι αρχικά οι κονσόλες πιθανότατα δεν πρόκειται να προσφέρουν τέτοια ανάλυση, μετά από 1-2 χρόνια ενδέχεται να μπορούν όποτε θα είναι σημαντική η διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα στην αρχή έτσι θα είναι . Αλλά μετά από 1-2 χρόνια Όπου οι κονσόλες θα έχουν ωριμάσει  ενδεχεται αρκετά να προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την samsung 65Q80TA εφαμιλη σε ποιοτητα εικονας, κερδιζει σε σημεια οπως χρωματικά, σε γωνιες θεασης και αρκετα σε κίνηση και gaming. Ειδικα στο τελευταιο εχει αρκετα καλυτερη αποδοση.

Θεωρω αν και πιο λιτο αρκετα πιο ευκολο λειτουργικο και μακραν γρηγοροτερο. Απο εξοπλισμο και features πιο πλουσια.

 

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x950g-vs-samsung-q80t/764/1819?usage=11114&threshold=0.1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ ! Η αλήθεια είναι κοιτάζω κ αυτή, απλά αν καταλήξω στην Q80T θα περιμένω μέχρι την Black Friday καθότι τώρα ως φετινό μοντέλο ίσως είναι στην υψηλότερη της τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φετινό μοντέλο σε Black Friday για να το πετύχεις ειναι απίθανο . Επίσης σε κάθε περίπτωση η Android tv ειναι ανώτερη της Samsung εφαρμογής . 

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2020 στις 3:33 ΜΜ, totalius είπε

Φετινό μοντέλο σε Black Friday για να το πετύχεις ειναι απίθανο . Επίσης σε κάθε περίπτωση η Android tv ειναι ανώτερη της Samsung εφαρμογής . 

 Διαφωνώ και στα δύο στις μέρες Black Friday πάντα τρέχουν προσφορές και σε τρέχοντα μοντέλα Κοινώς σε αυτή την Black Friday σίγουρα θα είναι μέσα μοντέλα του 2020 όπως άλλωστε έτσι συνέβαινε και κάθε χρόνο Δεν λέω κάτι παράλογο γεγονότα αναφέρω. 

 το android tv σε καμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζεις ανώτερο κυρίως γιατί είναι πολύ βαρύ είναι πιο δύσκολο στη χρήση, στερείται σε ταχύτητα και σταθερότητα. Αν εξαιρέσουμε τα γνωστά ποπκόρν και kodi δεν έχει καμία άλλη υπέροχη. Και μάλιστα το kodi με τα νέα έτοιμα builds τύπου diamond σε Sony tv ζορίζονται. Ένα Box των 80-100 ευρώ το κάνει πολύ καλύτερα. 

Απεναντίας τα webOS και tizen τα οποία είναι λειτουργικά συστήματα φτιαγμένα αποκλειστικά για TV Λειτουργούν πολύ πιο σταθερά πολύ πιο γρήγορα και φυσικά μιλάμε για εφαρμογές οι οποίες είναι κλασικές για TV όπως Netflix YouTube Spotify πλέον και Cosmote TV σε μερικούς και Apple υποστήριξη που δεν την έχει το Android. Όλες αυτές οι εφαρμογές στα συγκεκριμένα λειτουργικά συστήματα Λειτουργούν πολύ πιο γρήγορα και πολύ πιο καλά. 

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2020 στις 10:16 ΜΜ, graphist83 είπε

 Διαφωνώ και στα δύο στις μέρες Black Friday πάντα τρέχουν προσφορές και σε τρέχοντα μοντέλα Κοινώς σε αυτή την Black Friday σίγουρα θα είναι μέσα μοντέλα του 2020 όπως άλλωστε έτσι συνέβαινε και κάθε χρόνο Δεν λέω κάτι παράλογο γεγονότα αναφέρω. 

 το android tv σε καμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζεις ανώτερο κυρίως γιατί είναι πολύ βαρύ είναι πιο δύσκολο στη χρήση, στερείται σε ταχύτητα και σταθερότητα. Αν εξαιρέσουμε τα γνωστά ποπκόρν και kodi δεν έχει καμία άλλη υπέροχη. Και μάλιστα το kodi με τα νέα έτοιμα builds τύπου diamond σε Sony tv ζορίζονται. Ένα Box των 80-100 ευρώ το κάνει πολύ καλύτερα. 

Απεναντίας τα webOS και tizen τα οποία είναι λειτουργικά συστήματα φτιαγμένα αποκλειστικά για TV Λειτουργούν πολύ πιο σταθερά πολύ πιο γρήγορα και φυσικά μιλάμε για εφαρμογές οι οποίες είναι κλασικές για TV όπως Netflix YouTube Spotify πλέον και Cosmote TV σε μερικούς και Apple υποστήριξη που δεν την έχει το Android. Όλες αυτές οι εφαρμογές στα συγκεκριμένα λειτουργικά συστήματα Λειτουργούν πολύ πιο γρήγορα και πολύ πιο καλά. 

Για να συνδεθείς στη νέα COSMOTE TV (ΟΤΤ) θα πρέπει:

γ. για χρήση από την SONY Τηλεόραση: Μπορείς να βρεις την εφαρμογή μέσα από το μενού της Sony Android TV τηλεόρασης επιλέγοντας από το κεντρικό μενού “Apps | Εφαρμογές”. Επίσης μπορείς να προσθέσεις το εικονίδιο της εφαρμογής στην Αρχική Οθόνη ώστε να εμφανίζεται μαζί με τις προεγκατεστημένες εφαρμογές, επιλέγοντας το εικονίδιο της εφαρμογής και αφού πστήσεις το Ok στη τηλεχειριστήριο παρατεταμένα, να επιλέξεις “Add to favorites | Προσθήκη σε αγαπημένα”.

 

Η εφαρμογή Cosmote TV παίζει σε όλες τις android tv τηλεόρασεις με λογισμικό έκδοσης 8.0 και πάνω.

Με την πλατφόρμα της Google,την android tv εννοείται ότι μπορείς να κάνεις πολλά παραπάνω (πχ εγκατάσταση διάφορων media players,apps για να βλέπεις ταινίες όπως cinobo,novaflix) από κλειστά λογισμικά όπως webOS,tizen,saphi,vidaa κλπ.

Επίσης οι Sony tvs  όπως οι  XG85,XG95,ZG9,AG9 και όλες οι νέες σειρές ΧΗ,ZH8,Α8,Α9 υποστηρίζουν Airplay 2 και Homekit.

Η XG9505 συγκεκριμένα για το android tv έχει τα παρακάτω:

Platform: Sony BRAVIA UR2
MediaTek MT5893
Installed RAM 2.5 GB
Core Architecture:4x ARM Cortex-A73 @ 1500MHz
CPU Cores:4
GPU Renderer:ARM Mali-G71
OpenGL ES:3.2

android tv 9.0

 

Επεξ/σία από listener
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος έχω την sony που αναφερεις.το μαύρο της κ η απόδοση χρωμάτων είναι εξαιρετικά.σε 4κ πραγματικά είναι απόλαυση.ωστοσο εμφανιζει κάποιο blooming (όχι τραγικά πράγματα) και το λειτουργικό της αν κ βολικό δεν σου κρύβω ότι εγώ προσωπικά κάθε μέρα της κάνω ένα restart προκειμενου να δουλέψει απροβληματιστα.επισης ένα μειονέκτημα της  που πρέπει να σου αναφέρω είναι ότι ο τηλεοπτικός της δέκτης ΔΕΝ δουλεύει χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ 🤪🤔. Αν ασχοληθείς με samsung ξέχνα τελείως τις σειρές του 2020.κοιτα την q80r που κατά τη γνωμη μου μόνο αυτή συγκρίνεται με τη sony (στα σημείο και η q70r).άμα θες κάτι άλλο να ρωτήσεις για τη sony, pm. Για να μην ξεχάσω ο ήχος της είναι απίστευτος για τα δεδομένα των λεπτών τηλεοράσεων όπως κ η ποιότητα κατασκευής της.τελος το θέμα που αναφέρεις για το hdmi είναι συζητήσιμο σχετικά με το πότε κ σε τί θα το χρησιμοποιήσεις....μεγάλη κουβέντα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Jkatikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες ως προς την τηλεόραση -αναμένω την άφιξη της με ανυπομονησία - αυτό με το Ίντερνετ κ τον τηλεοπτικό δεκτή με τρέλανε λίγο .. σκοπεύω να τη συνδέσω μέσω WiFi κ έχω Vdsl γραμμή .. ωστόσο αν δεν έχω Ίντερνετ δεν μπορώ να παρακολουθήσω τηλεοπτικά κανάλια ούτε μέσω nova - cosmote ? Αλήθεια , πως είναι το upscaling σε περιεχόμενο ελεύθερων καναλιών - 720p -1080p? -έχω διαβάσει τα καλύτερα - 4K Υλικό πέρα από ΝΕΤΦΛΙΞ που μπορώ να βρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...