Προς το περιεχόμενο

Κατεστραμμενη micro sd


23Optimus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, αντιμετωπιζω ενα αστειο θεμα με το κινητο συγκεκριμενα την καρτα μνημης 16 γιγα  san disk  απο λαθος δικο μου ξαφνικα   οταν εκανε μεταφορα αρχειων απο το κινητο επειδη η μνημη η εσωτερικη ηταν πληρης, αρχισε να μου περναει φωτος και δεδομενα εφαρμογων, μετα οταν ακυρωθηκε, πεταξε μετα απο λιγο η καρτα ειναι κατεστραμμενη καντε επιδιορθωση κλπ κλπ.
εχω κανει πολλες φορες ρεσταντ την εχω βγαλει βαλει τπτ,  τα αρχεια μεσα φαινονται αν την βαλω με ανταπτορα στο λαπτοπ, αλλα καποιοι φακελοι δε λειτουργουν και κολλαει, σε αντιγραφη η ανοιγμα.
Δοκιμασα φορματ δε πιανει τιποτα, ουτε με διαμορφωση απο τις ιδιοτητες και ουτε με το  cmd  με  chkdsk /f   εκει περα βγαζει οτι βρηκε προβληματα και ενα αρχειο που ειναι κενο εχει  error, καμια λυση? την πεταω περνω καποια στιγμη αλλη? σκεφτηκα μηπως εχει τσιμπησει και κανα ιο περα απο το αν χαλασε, αλλα στο ξαφνικο οταν εκανα μεταφορα τα αρχεια  ειναι κουφο, ενω πριν ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρεψε οτι δεν εχεις μετακινησει σε λαθος θεση το διακοπτακι της για write και αν αυτο ειναι οκ τοτε απλως χαλασε η καρτα και δε θα φτιαξει οτι κι αν κανεις. Αντεγραψε σε ασφαλες σημειο οτι μπορει να διαβασει και πεταμα.

Εχουν χαλασει 2-3 microSD στα χερια μου με παρομοιο τροπο, δηλαδη δεν κανουν write, ενω κανουν read. Και το φορματ που λες και το chkdisk για να εχουν αποτελεσμα προυποθετουν την δυνατοτητα εγγραφης να λειτουργει κανονικα. Εσενα δε λειτουργει γιαυτο και δεν αλλαζει τιποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Σιγουρεψε οτι δεν εχεις μετακινησει σε λαθος θεση το διακοπτακι της για write και αν αυτο ειναι οκ τοτε απλως χαλασε η καρτα και δε θα φτιαξει οτι κι αν κανεις. Αντεγραψε σε ασφαλες σημειο οτι μπορει να διαβασει και πεταμα.

Εχουν χαλασει 2-3 microSD στα χερια μου με παρομοιο τροπο, δηλαδη δεν κανουν write, ενω κανουν read. Και το φορματ που λες και το chkdisk για να εχουν αποτελεσμα προυποθετουν την δυνατοτητα εγγραφης να λειτουργει κανονικα. Εσενα δε λειτουργει γιαυτο και δεν αλλαζει τιποτε.

 αυτο που λες με διακοπτακι που το κοιταω? αν εχει να κανει με ρυθμισεις τις καρτας δεν εχω πειραξει κατι, τωρα αν εκανε κατι το κινητο δε ξερω, ναι αυτο ειχα σκοπο οτι μπορω να αντιγραψω .  Πηγα να τα σβησω κιολας και μολις την ξανα βαζω στο λαπτοπ ξανα ειναι μεσα οσα εσβησα  και με τις εφαρμογες και το αντροιντ τοχει φαει ολο και ζηταγε να  μεταφερω δεδομενα μονο του στη καρτα μνημης.

Επεξ/σία από 23Optimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 23Optimus είπε

 αυτο που λες με διακοπτακι που το κοιταω? αν εχει να κανει με ρυθμισεις τις καρτας δεν εχω πειραξει κατι, τωρα αν εκανε κατι το κινητο δε ξερω, ναι αυτο ειχα σκοπο οτι μπορω να αντιγραψω .  Πηγα να τα σβησω κιολας και μολις την ξανα βαζω στο λαπτοπ ξανα ειναι μεσα οσα εσβησα  και με τις εφαρμογες και το αντροιντ τοχει φαει ολο και ζηταγε να  μεταφερω δεδομενα μονο του στη καρτα μνημης.

Καποιες καρτες πανω τους εχουν ενα ασπρο διακοπτακι . Αν εχει η δικη σου καρτα απλα βεβαιωσου οτι ειναι στη σωστη θεση κι οχι στην locked. Που αποκλειεται να ειναι αυτο που φταιει αλλα just saying.

To σβησιμο που λες προαπαιτει write πανω στην καρτα. Αν αυτο δεν δουλευει (πχ ειναι locked η καρτα απο το διακοπτακι ή απλα χαλασε), τοτε δε θα σβησει. Θα μεινει ως εχει οτι και να κανεις, μεχρι να τα παιξει τελειως, πχ να μην ειναι προσβασιμα ουτε αυτα που βλεπεις τωρα.

Πεταμα κι ελπιζω να μην εχασες σημαντικα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ευτυχως οχι γιατι ειχα μονο φωτογραφιες που τα χω και αλλου, τα τραγουδια πουχα αν και σωθηκαν και να τα εχανα μπορουσα να τα ξαναβρω οποτε οκ, το μεγαλο σκαλωμα το τρωει στις φωτογραφιες δεν ανοιγουν καν μερικοι φακελοι με φωτο,, κολλαει και το λαπτοπ μαζι ξερεις δε αποκρινεται μολις σκαλωνει ολο το συστημα. Αν ειναι να τρωει τετοιο σκαλωμα επειδη το κινητο θεωρητικα γεμιζει στο 85% αν ξαναπαρω καρτα θα προσπαθω να μη το πηγαινω τοσο, αυτο που λες για το διακοπτακι  οχι δε βλεπω κατι τετοιο ειναι η micro sd   ενα μικρο πλακετακι,  μηπως λες τον ανταπτορα? εχει ενα γκρι διακοπτη ηταν στην αριστερη  πλευρα.

117127111_1236698836696360_1639388664514553142_n.jpg

WIN_20200806_13_23_59_Pro.jpg

Επεξ/σία από 23Optimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...