Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ατμοσφαιρικού κινητήρα


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sixfeetunder είπε

Το φορτωθηκες,ιδια περιπτωση και εγω και εχω ενα κοτετσι Oπελ στο χωραφι που το αγορασα χωρις να τσεκαρω αριθμους κινητηρα και ανακαλυψα οτι δεν ειχε οπως επισης οτι ειναι απο 1400 κ.ε. σε 1800 .Οποτε παρεδωσα πινακιδες και το εχω κοτετσι,δεν θα το ρισκαρα ποτε να το βγαλω στον δρομο μιας που θα ηταν εκτος απο επικινδυνο αλλα και ανασφαλιστο γιατι ου μει γεννητη κατι συμβει ενα ατυχημα η ασφαλιστικη σιγα μην καλυπτε.

Ναι αλλά εμένα από 1600 κυβικά έβαλα 1600 κυβικά honda το ένα honda το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nick22ink είπε

Ναι αλλά εμένα από 1600 κυβικά έβαλα 1600 κυβικά honda το ένα honda το αλλο

Το αυτοκίνητο που έχεις, έβγαινε από την εταιρεία με το μοτέρ που έχεις τώρα επάνω? Αν όχι, ότι σου είπανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimzak είπε

Το αυτοκίνητο που έχεις, έβγαινε από την εταιρεία με το μοτέρ που έχεις τώρα επάνω? Αν όχι, ότι σου είπανε...

Όχι δεν έβγαινε αλλά έμαθα ότι έχει γίνει σε πολλούς...πρόσφατα το έμαθα απλά χρειάζεται κάποια χαρτιά..Να μν διαφεύγει πάνω 25% τιμολόγια και ένα παραβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nick22ink είπε

Όχι δεν έβγαινε αλλά έμαθα ότι έχει γίνει σε πολλούς...πρόσφατα το έμαθα απλά χρειάζεται κάποια χαρτιά..Να μν διαφεύγει πάνω 25% τιμολόγια και ένα παραβολο

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αν έβαζες ίδιο τύπου κινητήρα, δεν θα χρειαζόταν να κάνεις τίποτα. Επίσης αν έβαζες κινητήρα διαφορετικών κυβικών ,αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο έβγαινε από το εργοστάσιο με αυτόν, τότε δήλωνες την αλλαγή κυβικών. Εσύ έχεις αλλάξει τύπο κινητήρα με τον οποίο το συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου δεν βγήκε ποτέ στην παραγωγή. Στην καλύτερη , πρέπει να ελεγχθεί και να πάρεις χαρτί από μηχανολόγο για να συνεχίσεις, επίσης για να σου το δεχτούν την αλλαγή, πρέπει η ισχύς του νέου κινητήρα που φοράς αυτή την στιγμή να συμπίπτει με το μοντέλο του αυτοκινήτου σου, δηλαδή αν αναφέρεται στον νέο κινητήρα ισχύς από το εργοστάσιο 180hp , πρέπει το αυτοκίνητο σου σε κάποια εργοστασιακή έκδοση  να ερχόταν με 180hp.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορώ.

Έχω ένα corolla 1.6 του 2005 110hp , μπορώ να βάλω κινητήρα από την corolla TS 1.8 με 192hp γιατί το αυτοκίνητο μου έβγαινε στο ίδιο μοντέλο με αυτόν τον κινητήρα δηλώνοντας μόνο την αλλαγή των κυβικών, από την άλλη τυπικά δεν θα μπορούσα, τουλάχιστον νόμιμα ή χωρίς πάρα πολύ μανουρα, να βάλω τον κινητήρα από την corolla 4a-ge των 160hp γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έφυγε ποτέ από το εργοστάσιο με αυτόν τον κινητήρα για να πάρει έγκριση.

Αν κάνω κάπου λάθος ή δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι καλά, ας με διορθώσει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...