Προς το περιεχόμενο

Πιο έξυπνα, τα Sony WH-1000XM4 έρχονται με την κορυφαία τεχνολογία ακύρωσης θορύβου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσημη είναι πλέον η νέα γενιά των κορυφαίων Over-ear ακουστικών της Sony με τεχνολογία ακύρωσης θορύβου, των WH-1000XM4.

Μετά τα άκρως επιτυχημένα WH-1000XM3, η Sony προχώρησε στην ανακοίνωση των WH-1000XM4 επιβεβαιώνοντας μέχρι κεραίας τις διαρροές που είχαν σημειωθεί τις τελευταίες εβδομάδες. Το design των ακουστικών δε διαφέρει ιδιαίτερα από εκείνο των WH-1000XM3 αν και σύμφωνα με την Ιαπωνική εταιρεία είναι πιο άνετα στη μακροχρόνια χρήση.  Ωστόσο εκεί που εντοπίζονται σημαντικές διαφορές -για την ακρίβεια, προσθήκες- είναι στον τομέα των λειτουργιών και των δυνατοτήτων.

Τα WH-1000XM4 διαθέτουν υβριδικούς οδηγούς HD 40 χιλ., Bluetooth SoC, ίδιο επεξεργαστή QN1 και πλήκτρα αφής. Η μηχανή DSEE Extreme παρέχει ήχο 360°, αναλαμβάνει το upscaling mp3 αρχείων σε Hi-Res ποιότητα περίπου, ενώ δε θα μπορούσε να λείπει και η λειτουργία προσαρμοστικού ελέγχου ήχου (ανάλογα με τη δραστηριότητα και την τοποθεσία σας). Ο διπλός αισθητήρας θορύβων εγγυάται την αποτελεσματικότερη εξουδετέρωσή τους με κατά 20% καλύτερα αποτελέσματα σύμφωνα με τη Sony και κατά 15% στη διάρκεια μιας αεροπορικής πτήσης. Στα της μπαταρίας, πέραν των 30 ωρών λειτουργίας, υπάρχει και γρήγορη φόρτιση αφού 10 λεπτά φόρτισης προσφέρουν πέντε ώρες λειτουργίας.

Campaign_visual_Silver_A3_resize-Large.jpg.bfea85557a9cba69caf72d437ae85f98.jpg

WH-1000XM4_B_Swivel_Foldable-Large.jpg.2763817235ac702b879c93c33c097f70.jpgWH-1000XM4_S_WithCase-Large.jpg.6c33ca63b5d7a8b4f226fdd85b1f8219.jpgWH-1000XM4_S_Swivel-Large.jpg.96be6bdf5ca7fab810ed07d0555a223a.jpg

Από τις σημαντικές διαφορές σε σχέση με τον προκάτοχό τους είναι ο ειδικός αισθητήρας που σταματά την αναπαραγωγή μουσικής μόλις αντιληφθεί ότι ο χρήστης τα έχει αφαιρέσει από το κεφάλι του, δημιουργώντας ένα φιλικότερο προς εκείνον προφίλ. Το ίδιο θα συμβεί μάλιστα και αν ο χρήστης αρχίσει και μιλά με τη διάρκεια της παύσης να είναι 30 δευτερόλεπτα και να προσαρμόζεται μέσω του app, μια λειτουργία που η Sony την ονομάζει Speak-to-Chat και η οποία κάνει χρήση τεχνητής νοημοσύνης. Επιπλέον προσφέρεται συμβατότητα με Google Assistant αλλά και Amazon Alexa. Μία ακόμη σημαντική προσθήκη είναι η δυνατότητα ταυτόχρονης σύνδεσης σε δύο συσκευές (laptop/smartphone) την ίδια στιγμή, με αυτόματη ενεργοποίηση ανά συσκευή είτε για τηλεφωνικές κλήσεις είτε για αναπαραγωγή μουσικής.

Τα Sony WH-1000XM4 αναμένονται στην Ελλάδα από τον επόμενο μήνα και στα δύο χρώματα (μαύρο και ασημί/γκρι) με την τιμή τους να υπολογίζεται γύρω στα 380 ευρώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω της τιμές σε υψηλής τεχνολογίας ακουστικά, αλλά η sony ακόμα και σε σύγκριση με άλλες εξίσου γνωστές μάρκες αξίζει τα λεφτά της. Πέρα από τον ήχο που φυσικά και τιμά το όνομα της, προσφέρει πάντα ποιοτικά ακουστικά που αντέχουν στο χρόνο. Είχα κάτι ψείρες που μετά από πραγματικά πολλά χρόνια έκανε διακοπές το ένα ακουστικό, έκανα το λάθος να κρατήσω το βυσματάκι και να πετάξω τα υπόλοιπα, μόλις ανακάληψα ότι δεν μπορούσα να κόψω το καλώδιο σχεδόν με τίποτα το μετάνιωσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά τα προηγούμενα ΧΜ3, μάλλον θα τα προτιμήσω εάν τύχει και πέσει λίγο η τιμή. 

Πάντως πραγματικά ελπίζω να έφτιαξαν το άθλιο μικρόφωνο αυτή τη φορά.

Στα δικά μου, με 350€+ σε παρέχουν ποιότητα κλίσης από κινεζιά του παζαριού.

Επίσης το USB C καλώδιο φόρτισης που δίνουν είναι κυριολεκτικά 5 εκ. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εξαιρετικά τα προηγούμενα ΧΜ3, μάλλον θα τα προτιμήσω εάν τύχει και πέσει λίγο η τιμή. 

Πάντως πραγματικά ελπίζω να έφτιαξαν το άθλιο μικρόφωνο αυτή τη φορά.

Στα δικά μου, με 350€+ σε παρέχουν ποιότητα κλίσης από κινεζιά του παζαριού.

Επίσης το USB C καλώδιο φόρτισης που δίνουν είναι κυριολεκτικά 5 εκ. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα.

 

Το μικρόφωνο ηταν μεγάλο φαουλ και μενα το feedback ηταν οτι με ακουγαν πολύ βαθιά. Επίσης καλο που φτιαχνουν και τη συνδεσιμότητα αφου τωρα τα xm3 μπορεί να συνδεθουν μονο σε 1 συσκευή. 

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σίγουρα δεν είναι για το budget μου, αλλά τέτοιου είδους ακουστικά αξίζουν. Έχω τα WH-XB900N,  δε τα πήρα τόσο βέβαια, αλλά στα παιχνίδια και τη μουσική, ο ήχος και το surrounding που έχουν αξίζουν όλα τα λεφτά. Πραγματικά από τις καλύτερες αγορές, ο επαναπροσδιορισμός του ήχου θα λεγα. Πόσο μάλλον τα xm4

αυτό με το καλώδιο των 5cm αλήθεια ούτε 'γω μπορώ να το καταλάβω. δε χωρούσε στο κουτί ας πούμε;

Επεξ/σία από cone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περήφανος κάτοχος των XM3 εδώ ή αλλιώς των καλύτερων ακουστικών που είχα ποτέ. Προφανώς και για κάποιον που έχει ήδη το μοντέλο που έχω εγώ δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση (συνυπολογίζοντας και τα χρήματα που δαπάνησε για την αγορά τους ενάμισι χρόνο πριν). Για όλους τους υπόλοιπους ωστόσο, αν κρίνω απ' τα δικά μου, είναι λεφτά που σίγουρα δεν πρόκειται να μετανιώσουν. 

;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ία ακόμη σημαντική προσθήκη είναι η δυνατότητα ταυτόχρονης σύνδεσης σε δύο συσκευές (laptop/smartphone) την ίδια στιγμή, """"" ε... Δεν είναι νέα προσθήκη και  όλα τα προηγούμενα μοντέλα το είχανε.... Απλά έκοβαν την δυνατότητα σε μια από της δύο συσκευές την ομιλία η την μουσική αντίστοιχα πάλι δηλαδή δεν θα έχει ταυτόχρονα σύνδεση με δύο συσκευές και για μουσική και ομιλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Το μικρόφωνο ηταν μεγάλο φαουλ και μενα το feedback ηταν οτι με ακουγαν πολύ βαθιά. Επίσης καλο που φτιαχνουν και τη συνδεσιμότητα αφου τωρα τα xm3 μπορεί να συνδεθουν μονο σε 1 συσκευή. 

 

Το μικρόφωνο στα XM3 ήταν πολύ κακό όντως. έχω την εντπύωση όμως πως με το τελευταίο update βελτιώθηκε πάρα πολύ. Ποτέ στο παρελθόν δεν είχε καταφέρει κάποιος να καταλάβει τι λέω. Χθές με κατάλαβαν ενώ φόραγα μάσκα και ήμουν σε πολυσύχναστο σταθμό του μετρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, LongTom said:

Εξαιρετικά τα προηγούμενα ΧΜ3, μάλλον θα τα προτιμήσω εάν τύχει και πέσει λίγο η τιμή. 

Πάντως πραγματικά ελπίζω να έφτιαξαν το άθλιο μικρόφωνο αυτή τη φορά.

Στα δικά μου, με 350€+ σε παρέχουν ποιότητα κλίσης από κινεζιά του παζαριού.

Επίσης το USB C καλώδιο φόρτισης που δίνουν είναι κυριολεκτικά 5 εκ. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα.

Α και διάβαζα στα 3άρια ότι είναι καλύτερο. Εγώ με τα 100 XM2 δεν μιλάω για κανέναν λόγο στο τηλέφωνο. Αίσχος για αυτό. Αλλά το Noise cancelling τα σπάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει πολλά ασύρματα ακουστικά Bluetooth και τα Sony είναι μακράν τα ποιοτικότερα. Ναι είναι ακριβά σε σχέση με εναλλακτικές λύσεις αλλά όσες φορές τα πλήρωσα δεν το μετάνιωσα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μικρόφωνο όπως είπαν και άλλα παιδιά μεγάλο πρόβλημα, έχω τα WH-1000XM2. Αν εξαιρέσουμε αυτό το θέμα, είναι μακράν τα καλύτερα ANC στην αγορά, με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, τα έχω από όταν βγήκαν και δεν έχουν φθαρεί στο ελάχιστο, και η μπαταρία κρατάει ακόμα πολλές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τα ΧΜ2 και τα ΧΜ3.

Πραγματικα νομίζω ότι έχουν αρχίζει και στερεύουν από ιδέες τώρα τελευταία οι εταιρίες τεχνολογίας. 
 

Το ΙΔΙΟ ξαναζεσταμένο φαγητό και με άνοδο της τιμής κιόλας..

Το ΜΟΝΟ θετικό που βρίσκω στην κυκλοφορία των ΧΜ4 είναι ότι θα πέσει η τιμή στα 2 προηγούμενα μοντέλα τα οποία και συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους μουσικόφιλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...