Προς το περιεχόμενο

καρτα γραφικων παλια μητρικη


manos-overkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα .

εχω την Asrock N68C-GS FX  και αγορασα την 1650 super τις MSI.

αν βαλω την καρτα χωρις drivers ανοιγει κανονικα το pc αν βαλω τους drivers ανοιγει μεχρι το λογοτυπο των windows και μετα σβηνει η οθονη.

υπαρχει περιπτωσει να εχει προβλημα συμβατοτητας η μητρικη με τους drivers τις nvidia?

σκεφτομαι να παρω μια φτηνη μητρικη με chipset 760G αλλα δεν ξερω μην μου κανει το ιδιο προβλημα.

αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο και εχει τον χρονο να απαντησει θα με βοηθουσε παρα πολυ.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω , οπως και αλλοι σε παρομοια θεματα οταν ειχαμε τετοιο προβλημα με αυτα τα συμπτωματα , πολλες φορεςηταν θεμα της καρτας γραφικων , αλλες ηταν θεμα ραμ.Απο τροφοδοτικο τι εχεις ; Ο επεξεργαστης ειναι υπερχρονισμενος ;

Ποτε την αγορασες την καρτα ;

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leolipop είπε

Eγω , οπως και αλλοι σε παρομοια θεματα οταν ειχαμε τετοιο προβλημα με αυτα τα συμπτωματα , πολλες φορεςηταν θεμα της καρτας γραφικων , αλλες ηταν θεμα ραμ.Απο τροφοδοτικο τι εχεις ; Ο επεξεργαστης ειναι υπερχρονισμενος ;

Ποτε την αγορασες την καρτα ;

απο τροφοδοτικο seasonic  gx 550 gold μολις το αγορασα και η καρτα msi geforce gtx 1650 super 4gb ventus xs oc επισης μολις την αγορασα.

ο υπολογιστης δεν εχει κανενα overclock πουθενα. οι μνημες ειναι μια χαρα η μια ειναι και προσφτα αγορασμενη καινουρια.

το προβλημα το εχει μολις βαζω drivers για την καρτα γτ αλλιως χωρις drivers ανοιγει κανονικα.

 

σε ευχαριστω για τον χρονο σου να δωσεις μια ιδεα και λυση.

  •  
  •  
  •  
  •  

 

  •  
  •  
  •  
  •  

 

2 ώρες πριν, zaratustra είπε

Μπορεί και κάποιο conflict με τα integrated γραφικά.

τα integrated γραφικα εννεοις τα ενσωματωμενα τις μητρικης? 

αν ναι δεν εχω βαλει καν τους drivers τις μητρικης για το vga για αυτον τον λογο μην κανει κανενα μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τροφοδοτικο seasonic  gx 550 gold μολις το αγορασα και η καρτα msi geforce gtx 1650 super 4gb ventus xs oc επισης μολις την αγορασα.

ο υπολογιστης δεν εχει κανενα overclock πουθενα. οι μνημες ειναι μια χαρα η μια ειναι και προσφτα αγορασμενη καινουρια.

το προβλημα το εχει μολις βαζω drivers για την καρτα γτ αλλιως χωρις drivers ανοιγει κανονικα.

σε ευχαριστω για τον χρονο σου να δωσεις μια ιδεα και λυση.

συγνωμη αν τα εγραψα 2 φορες απλα ακομα δεν ξερω πως δουλευει το συστημα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2020 στις 12:34 ΜΜ, manos-overkill είπε

αλλαξα και drivers απενεργοποιησα και την onboard  και εχω windows 7 αλλα το δοκιμασα και σε windows 10

Την κάρτα την αγόρασες καινούργια?

αν μπορείς δοκίμασέ τη σε έναν άλλο υπολογιστή. Οταν δεν είναι περασμένα τα drivers νομίζω δεν λειτουργεί το 3d engine της κάρτας.

οπότε υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι στη κάρτα και το 3d engine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι την καρτα την αγορασα καινουρια πριν λιγο καιρο.

δυστυχως δεν εχω αλλο pc να την δοκιμασω.

μονο αν καταφερω και παρω αλλη μητρικη,

9 λεπτά πριν, bwaaah είπε

Την κάρτα την αγόρασες καινούργια?

αν μπορείς δοκίμασέ τη σε έναν άλλο υπολογιστή. Οταν δεν είναι περασμένα τα drivers νομίζω δεν λειτουργεί το 3d engine της κάρτας.

οπότε υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι στη κάρτα και το 3d engine...

ναι την καρτα την αγορασα καινουρια πριν λιγο καιρο.

δυστυχως δεν εχω αλλο pc να την δοκιμασω.

μονο αν καταφερω και παρω αλλη μητρικη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως περισοτρερο σαν προβλημα της καρτας μοιαζει .Πηγαίνε την στο καταστημα που την αγορασες να την τσεκαρουν

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω αγορασει απο αθηνα και ειμαι σε επαρχια οποτε θα πρεπει να την στειλω πισω.

αποκλειεται να ειναι η μητρικη ομως?

ειναι παλια, σκεψου ειναι υβριδικη, εχει 2 memory slots ddr2 και 2 memory slots ddr3 με παλιο chipset το 630a

επειδη εβλεπα και σε αλλα φορουμ ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα.

δηλαδη μολις βαζανε τους drivers ανοιγε μεχρι το λογοτυπο των windows και μετα εσβηνε η οθονη.

μολις την βαζανε σε καινουριο pc με ryzen δουλευε κανονικα.

εννοιτε βεβαια οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι και η καρτα.

απλα θα ηθελα να την δοκιμαζα σε αλλο pc πρωτα.

παντως ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 1:09 ΠΜ, manos-overkill είπε

την εχω αγορασει απο αθηνα και ειμαι σε επαρχια οποτε θα πρεπει να την στειλω πισω.

αποκλειεται να ειναι η μητρικη ομως?

ειναι παλια, σκεψου ειναι υβριδικη, εχει 2 memory slots ddr2 και 2 memory slots ddr3 με παλιο chipset το 630a

επειδη εβλεπα και σε αλλα φορουμ ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα.

δηλαδη μολις βαζανε τους drivers ανοιγε μεχρι το λογοτυπο των windows και μετα εσβηνε η οθονη.

μολις την βαζανε σε καινουριο pc με ryzen δουλευε κανονικα.

εννοιτε βεβαια οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι και η καρτα.

απλα θα ηθελα να την δοκιμαζα σε αλλο pc πρωτα.

παντως ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Αν δεν εχεις το τελευταίο bios, βάλε το και μετά μπες μέσα και αν υπάρχει ρύθμιση, ενεργοποίησε τα γραφικα της pci-x.

Πρίν απο ολα αυτά  όμως κάνε ενα bios reset. Βγάλε ρευμα και μπαταρία και πάτα το power button λίγες φορές ή κράτα το 5-10 sec πατημένο και μετά ξανα σύνδεσέ τα ολα και προσπάθησε.

Επίσης δεν ΄ξερω αν εχεις κάνει εκκαθάριση με ddu οτιδήποτε παλιότερο απο οδηγούς...Αλλά αν άλλαξες windows, τότε δεν χρειάζεται καν αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα bios εχει για update δεν το εχω κανει αλλα ειναι παλιο νομιζω και να πω την αληθεια δεν ξερω πως κανεις update το bios και φοβαμαι και λιγο να το κανω

εχω κανει reset το bios και απο τις ρυθμισεις και με την μπαταρια.

εχω κανει 6 φορματ αλλα το εχω κανει και με το DDU.

οποτε δεν εχω να δοκιμασω κατι αλλο.

η μητρικη ειναι αυτη για να ξερεις ακριβως τα specs και την χρονια που βγηκε.

 

Asrock N68C-GS FX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...