Προς το περιεχόμενο

Άθλια ταχύτητα ίντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, toketog είπε

Στην cosmote με 55 ευρώ έχεις unlimited 4G χωρίς κόφτη

Ναι, μόνο τα data. Δες τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Wind, φτιάξε μου το αντίστοιχο στην Cosmote για σταθερό και κινητό και πες που πόσο κάνει: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/wind-one/paketa-thlefwnias-internet/wind-one-programmata

Συγκρίνεις το πακέτο των 65€.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, l337 είπε

Με αυτό το line attenuation, με αυτό το snr margin και με το όποιο crosstalk υπάρχει, δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί το παραπάνω που σου είπαν.
Λυπάμαι που στο αναφέρω αλλά οι τεχνικοί που αναφέρεις δεν ξέρουν την τύφλα τους.

Έχω φέρει ένα σκασμό άτομα και κανένας δεν ξέρει την τύφλα του. Καλώς ρε φίλε. Ευχαριστώ πολύ 

2 ώρες πριν, toketog είπε

Στην cosmote με 55 ευρώ έχεις unlimited 4G χωρίς κόφτη

Επίσης θα ρωτήσω το αυτονόητο λογικά, αλλά δεν αναφέρθηκε. Κάλυψη VDSL στην περιοχή σου δεν υπάρχει;

Όχι γιατί είναι ζώα. Βρίσκομαι 5 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ και μου λένε οπτική ίνα δεν έρχεται Εκεί ούτε vdsl.. άστο τσίρκο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις απευθείας εισαγωγή ... Και μην αφήνεις μάνες και ηλικιωμένους  τελευταία φορά τα αρπαχτικά συνεργάτες είχαν απαιτήσει 45 ευρα στο χέρι χωρίς να κάνουν τίποτα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν θέλω να πιάσω 24. Τουλάχιστον να πάει στα 5 σταθερά". Πω ρε φίλε!!! Εν έτει 2020 να παρακαλάει ο άλλος να πιάσει 5 (!!!!!) και να είναι και ευχαριστημένος!!...Δε θέλω να σε πικράνω, αλλά εγώ έχω cosmote vdsl και πιάνω 110 down και 11 up. Οπότε, μάλλον πρέπει να μάθεις να διεκδικείς παραπάνω και να μην είσαι ικανοποιημένος με το "5".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JerryAgr είπε

Όχι γιατί είναι ζώα. Βρίσκομαι 5 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ και μου λένε οπτική ίνα δεν έρχεται Εκεί ούτε vdsl.. άστο τσίρκο πραγματικά.

Σε ποια περιοχή του Βόλου είσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dim766 είπε

"Δεν θέλω να πιάσω 24. Τουλάχιστον να πάει στα 5 σταθερά". Πω ρε φίλε!!! Εν έτει 2020 να παρακαλάει ο άλλος να πιάσει 5 (!!!!!) και να είναι και ευχαριστημένος!!...Δε θέλω να σε πικράνω, αλλά εγώ έχω cosmote vdsl και πιάνω 110 down και 11 up. Οπότε, μάλλον πρέπει να μάθεις να διεκδικείς παραπάνω και να μην είσαι ικανοποιημένος με το "5".

Συμφωνώ αδερφέ αλλά από τα 2 το να μείνει στα 5 σταθερά είναι μια αρχή. Δεν θα βολευτω αλλά αν δω ότι κάνουν αυτό, τότε θα ζητήσω κι αλλά.

31 λεπτά πριν, toketog είπε

Σε ποια περιοχή του Βόλου είσαι; 

Διμηνι

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις απευθείας εισαγωγή ... Και μην αφήνεις μάνες και ηλικιωμένους  τελευταία φορά τα αρπαχτικά συνεργάτες είχαν απαιτήσει 45 ευρα στο χέρι χωρίς να κάνουν τίποτα .

Θα το ζητήσω και τώρα Ναι θα είμαι εδω αυτή τη φορά να το δω.. αλλά Ναι ότι ζητάν λεφτά ζητάνε αβέρτα. Και μένα μου είχαν πει ότι θα πληρώσω και τους λέω καλά φτιάξτε το και βλέπουμε. Φράγκο δεν πήραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δει οπτικές ίνες σε κάτι κατσάβραχα και στάνες και δεν έχεις και εσύ τουλάχιστον στο μέρος σου ρε φίλε που είσαι και κοντά στον Βόλο βλέπω, τι να πω. Είχα παρόμοια προβλήματα όχι σε χωριό, στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης τα τελευταία 8 χρόνια. Δεν βγάζεις άκρη και ο ΟΤΕ ίσως σε βοηθήσει κάπως αν γυρίσεις εκεί, εμένα με έβγαζε πρόβλημα η HoL με αποσυνδέσεις πριν χρόνια, δεν λυνόταν επί μήνες το θέμα και μόλις έσπασα συμβόλαιο και γύρισα ΟΤΕ ως δια μαγείας όλα λύθηκαν. Μας θυμήθηκαν φέτος και έφεραν VDSL 50 και 100 με 32 και 55€ αντίστοιχα αλλά δίνω 28€ για inalan 250 down/up και τους γράφω στα @@ μου πλέον. Κουράγιο, υπομονή και περίμενε κάποια γενική αναβάθμιση της περιοχής.

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, imvrios said:

Ναι, μόνο τα data. Δες τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Wind, φτιάξε μου το αντίστοιχο στην Cosmote για σταθερό και κινητό και πες που πόσο κάνει: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/wind-one/paketa-thlefwnias-internet/wind-one-programmata

«Μετά την κατανάλωση 30GB σε πλήρη ταχύτητα εντός Ελλάδος ισχύει απεριόριστη χρήση Mobile Internet εντελώς δωρεάν με μειωμένη ταχύτητα έως 1 Mbps» = Useless.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JerryAgr είπε

Διμηνι

To φαντάστηκα, το διμήνι παίρνει υπηρεσίες από το κέντρο της Νέας Ιωνίας, το οποίο είναι εδώ . Μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά είναι, μιλάμε για 4,5 χιλιόμετρα στην ευθεία. 

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να στήσεις μια ασύρματη ζεύξη με κεραίες με κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή σε κάποια άλλη περιοχή του Βόλου και να έχεις πρόσβαση ακόμα και σε 100ρα, μιας και το μεγαλύτερος μέρος την πόλης έχει αναβαθμιστεί σε καμπίνες.

spacer.png (καμπίνες στον βόλο)

Επίσης η υψομετρική διαφορά που υπάρχει καθιστά την ζεύξη εύκολη.

image.png.00e2d58207039211e5d885a7f30afde6.png

Επεξ/σία από toketog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JerryAgr είπε

Έχω φέρει ένα σκασμό άτομα και κανένας δεν ξέρει την τύφλα του. Καλώς ρε φίλε. Ευχαριστώ πολύ

Όταν κάποιος σου λέει ότι με τα παραπάνω στατιστικά θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 5, τότε είναι άσχετος με την συγκεκριμένη τεχνολογία, είτε το καταλαβαίνεις είτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, l337 είπε

Όταν κάποιος σου λέει ότι με τα παραπάνω στατιστικά θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 5, τότε είναι άσχετος με την συγκεκριμένη τεχνολογία, είτε το καταλαβαίνεις είτε οχι.

Οκ μπρο. Εσύ ξέρεις.

31 λεπτά πριν, toketog είπε

To φαντάστηκα, το διμήνι παίρνει υπηρεσίες από το κέντρο της Νέας Ιωνίας, το οποίο είναι εδώ . Μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά είναι, μιλάμε για 4,5 χιλιόμετρα στην ευθεία. 

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να στήσεις μια ασύρματη ζεύξη με κεραίες με κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή σε κάποια άλλη περιοχή του Βόλου και να έχεις πρόσβαση ακόμα και σε 100ρα, μιας και το μεγαλύτερος μέρος την πόλης έχει αναβαθμιστεί σε καμπίνες.

spacer.png (καμπίνες στον βόλο)

Επίσης η υψομετρική διαφορά που υπάρχει καθιστά την ζεύξη εύκολη.

image.png.00e2d58207039211e5d885a7f30afde6.png

Παίζει να με έσωσες.. το είχα σκεφτεί Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό από θέμα κόστους και από θέμα που πρέπει να τοποθετηθεί τι..

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Υπάρχει μόνιμη λύση. Να μετακομίσεις. Για μενα, όλο αυτό που περιγράφεις θα ήταν πολύ σοβαρός λόγος. Αν παίζουν και φράγκα όπως είπες...

Φράγκα παίζουν νορμάλ μισθός ρε παιδί μου αλλά για ίντερνετ θα έδινα πόσο.. Αλλά ναι είναι πλέον στα πλάνα μου για το 21.

51 λεπτά πριν, iazriel είπε

Έχω δει οπτικές ίνες σε κάτι κατσάβραχα και στάνες και δεν έχεις και εσύ τουλάχιστον στο μέρος σου ρε φίλε που είσαι και κοντά στον Βόλο βλέπω, τι να πω. Είχα παρόμοια προβλήματα όχι σε χωριό, στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης τα τελευταία 8 χρόνια. Δεν βγάζεις άκρη και ο ΟΤΕ ίσως σε βοηθήσει κάπως αν γυρίσεις εκεί, εμένα με έβγαζε πρόβλημα η HoL με αποσυνδέσεις πριν χρόνια, δεν λυνόταν επί μήνες το θέμα και μόλις έσπασα συμβόλαιο και γύρισα ΟΤΕ ως δια μαγείας όλα λύθηκαν. Μας θυμήθηκαν φέτος και έφεραν VDSL 50 και 100 με 32 και 55€ αντίστοιχα αλλά δίνω 28€ για inalan 250 down/up και τους γράφω στα @@ μου πλέον. Κουράγιο, υπομονή και περίμενε κάποια γενική αναβάθμιση της περιοχής.

Άσε.. σε καταλαβαίνω. Αν είχα ιναλαν εδώ θα το έβαζα χθες. Θα καταντήσω να περιμένω μήπως και έρθει το starlink του musk να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JerryAgr είπε

Οκ μπρο. Εσύ ξέρεις.

Παίζει να με έσωσες.. το είχα σκεφτεί Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό από θέμα κόστους και από θέμα που πρέπει να τοποθετηθεί τι..

Φράγκα παίζουν νορμάλ μισθός ρε παιδί μου αλλά για ίντερνετ θα έδινα πόσο.. Αλλά ναι είναι πλέον στα πλάνα μου για το 21.

Άσε.. σε καταλαβαίνω. Αν είχα ιναλαν εδώ θα το έβαζα χθες. Θα καταντήσω να περιμένω μήπως και έρθει το starlink του musk να πούμε.

Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι για μια μεγάλη περίοδο η HOL δεν έδινε υπηρεσίες σε συνδρομητές πάνω από 4 χλμ. Το ό,τι είσαι σε ευθεία 4,5 χλμ. και έχεις ίντερνετ είναι θαύμα. Όποιος σου είπε πως έπρεπε να πιάνεις 5 mbit και σταθερά με τέτοια γραμμή, όντως δεν ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...