Προς το περιεχόμενο

Άθλια ταχύτητα ίντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι για μια μεγάλη περίοδο η HOL δεν έδινε υπηρεσίες σε συνδρομητές πάνω από 4 χλμ. Το ό,τι είσαι σε ευθεία 4,5 χλμ. και έχεις ίντερνετ είναι θαύμα. Όποιος σου είπε πως έπρεπε να πιάνεις 5 mbit και σταθερά με τέτοια γραμμή, όντως δεν ξέρει.

Εχω σπίτια δίπλα μου και πιο μακριά από εμένα στα 5 και 6 χιλιόμετρα και πιάνουν 10 και 15 παιδιά. Με τα μάτια μου τα βλέπω. Έχω μετρήσει αποστάσεις, τα πάντα. Με εμένα ξέρω τι παίζει και γιατί έχει γίνει έτσι η κατάσταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, JerryAgr είπε

Εχω σπίτια δίπλα μου και πιο μακριά από εμένα στα 5 και 6 χιλιόμετρα και πιάνουν 10 και 15 παιδιά.

Αυτό δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να συμβαίνει και είναι εντελώς αστείο. Και επειδή έχεις μπλέξει τα μπούτια σου να σε ενημερώσω πως είτε παίρνουν από κάπου άλλού είτε η όδευση του καλωδίου είναι μικρότερη και έχει χαμηλότερη εξασθένιση είτε κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
Όταν μιλάμε για φυσική και φυσικούς (τεχνικούς) περιορισμούς τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα, άσχετα αν θέλεις να βρίσκεσαι σε διαδικασία άρνησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έβγαλε μια "προσφορά" και η Vodafone για 4g sim, με πακέτο 40gb/μήνα με 10€ και δυνατότητα ενεργοποίησης πολλαπλών πακέτων (με περιορισμό ανά μήνα). Το πήρα εγώ και για διακοπές και για load balancing/failover.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, l337 είπε

Αυτό δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να συμβαίνει και είναι εντελώς αστείο. Και επειδή έχεις μπλέξει τα μπούτια σου να σε ενημερώσω πως είτε παίρνουν από κάπου άλλού είτε η όδευση του καλωδίου είναι μικρότερη και έχει χαμηλότερη εξασθένιση είτε κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
Όταν μιλάμε για φυσική και φυσικούς (τεχνικούς) περιορισμούς τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα, άσχετα αν θέλεις να βρίσκεσαι σε διαδικασία άρνησης.

Θα μπω στα ρούτερ και θα σου βάλω να δεις screenshot κτλ για να πειστεις γιατι σου εξηγώ ότι όλα ήταν νορμάλ και τα διέλυσε ο ΟΤΕ Αλλά συνεχίζεις να μου λες τα ίδια πράγματα. Εμένα το πρόβλημα μου το δημιούργησαν τεχνικοί τους και με γράφουν στο να το φτιάξουν. Γι'αυτό κι εγώ ρωτάω αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου κιόλας για να τους πιέσω αν δεν βρω άλλη λύση.

6 λεπτά πριν, karetsos είπε

OTE με Speedbooster το έψαξες καθόλου;

Ναι αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται στην γραμμή για κάποιο λόγο..  βέβαια πάει ένας χρόνος Αλλά μιας και το θύμησες θα τους κάνω ένα τηλέφωνο.

42 λεπτά πριν, lion2486 είπε

Πρόσφατα έβγαλε μια "προσφορά" και η Vodafone για 4g sim, με πακέτο 40gb/μήνα με 10€ και δυνατότητα ενεργοποίησης πολλαπλών πακέτων (με περιορισμό ανά μήνα). Το πήρα εγώ και για διακοπές και για load balancing/failover.

Θα το κοιτάξω για προσωρινή λύση αδερφέ..αν και καταναλώνω πολύ περισσότερα. Ευχαριστώ πάντως.

3 ώρες πριν, Loinen είπε

Τα καλωδια  περναν το κατωφλι τις συνταξης. Τωρα η μονη λυση ειναι η τεχνολογια 4g. Aξιοπρεπεις ταχυτητες και αντιο καφαο

Αμήν και πότε Γιατί 4g πιάνω κάτι 60αρια δίκαια η αλήθεια είναι.

9 ώρες πριν, Son^Goku είπε

5 χιλιόμετρα και συγχρονίζει; Είσαι πολύ καλά αδελφέ.

Συγχρονίζει πολύ καλύτερα αδερφέ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, toketog είπε

To φαντάστηκα, το διμήνι παίρνει υπηρεσίες από το κέντρο της Νέας Ιωνίας, το οποίο είναι εδώ . Μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά είναι, μιλάμε για 4,5 χιλιόμετρα στην ευθεία. 

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να στήσεις μια ασύρματη ζεύξη με κεραίες με κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή σε κάποια άλλη περιοχή του Βόλου και να έχεις πρόσβαση ακόμα και σε 100ρα, μιας και το μεγαλύτερος μέρος την πόλης έχει αναβαθμιστεί σε καμπίνες.

spacer.png (καμπίνες στον βόλο)

Επίσης η υψομετρική διαφορά που υπάρχει καθιστά την ζεύξη εύκολη.

image.png.00e2d58207039211e5d885a7f30afde6.png

Η λύση σου είναι αυτή. Αν τα καταφέρεις να το υλοποιήσεις μόνος δεν θα σου κοστίσει πάνω από 200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Loinen είπε

Τα καλωδια  περναν το κατωφλι τις συνταξης. Τωρα η μονη λυση ειναι η τεχνολογια 4g. Aξιοπρεπεις ταχυτητες και αντιο καφαο

Καμιά ασύρματη ζεύξη δε μπορεί να συγκριθεί με FTTH.

2 ώρες πριν, JerryAgr είπε

Συγχρονίζει πολύ καλύτερα αδερφέ.. 

Όχι. Και στο λέω εξ επαγγέλματος.

Για ADSL κάνε το attenuation σου δια 13,1 να βρεις την απόσταση σου. Οτιδήποτε πάνω από 2 χιλιόμετρα είναι απλά τραγικό. Πάνω από 4 είναι θαύμα αν συγχρονίζει. Εννοείτε πως αν έχει βλάβη το χάλκινο ζεύγος δείχνει μεγαλύτερη από την πραγματική απόσταση. Και η τεχνολογία xdsl είναι εξαρτώμενη από την απόσταση.

Επεξ/σία από Son^Goku
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2020 στις 12:20 ΠΜ, toketog είπε

To φαντάστηκα, το διμήνι παίρνει υπηρεσίες από το κέντρο της Νέας Ιωνίας, το οποίο είναι εδώ . Μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά είναι, μιλάμε για 4,5 χιλιόμετρα στην ευθεία. 

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να στήσεις μια ασύρματη ζεύξη με κεραίες με κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή σε κάποια άλλη περιοχή του Βόλου και να έχεις πρόσβαση ακόμα και σε 100ρα, μιας και το μεγαλύτερος μέρος την πόλης έχει αναβαθμιστεί σε καμπίνες.

spacer.png (καμπίνες στον βόλο)

Επίσης η υψομετρική διαφορά που υπάρχει καθιστά την ζεύξη εύκολη.

image.png.00e2d58207039211e5d885a7f30afde6.png

Αυτο τον χάρτη απο πού τον βρήκες;

Σε εμένα στο fttxgr που κοιτάω για βόλο δε μου βγάζει ούτε το 1/5 απο τις καμπίνες της εικόνας (τα έχω επιλεγμένα ολα) και θα ήθελα εναν πιο ολοκληρωμένο χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, soclvs said:

Σε εμένα στο fttxgr που κοιτάω για βόλο δε μου βγάζει ούτε το 1/5 απο τις καμπίνες της εικόνας (τα έχω επιλεγμένα ολα) και θα ήθελα εναν πιο ολοκληρωμένο χάρτη.

https://cabinets.weblop.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...