Προς το περιεχόμενο

Realme X50 5G - (350~400€)


red1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ηρθε η ώρα να αντικαταστήσω το Xperia XA Ultra μου, max budget 350€ (βαριά 400), ημουν έτοιμος να πάω για το Xiaomi Mi note 10 Lite μέχρι που έπεσα πάνω στο Realme X50 5G.

-Snapdragon 765G
- 6.57'' IPS
- 120Hz refresh θόνης
-6GB RAM/128GB αποθηκευτικός χώρος
- Dolby Atmos 

Καλά specs (και ιδίως η οθόνη στα 120Hz) στη τιμή των - υποτιθέμενων -  349€, στο Σκρουτζ έχει 400€.
Εψαξα στο Σκρούτζ και...είναι διαθέσιμο σε 1 μόνο μαγαζί ? To κινητό κυκλοφόρησε αρχές Ιούλη οπότε και μου φαίνεται περίεργη αυτή η διαθεσιμότητα , τι μπορεί να οφείλεται γι'αυτό ? 
Το ίδιο και στο Amazon, απο το .de , .it , .es είναι διαθέσιμο μονο σε ενα απο αυτά...

Απο το επίσημο site της Realme μπορούμε να αγοράσουμε ? Στέλνουν Ελλάδα ? 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , λογου εγγύησης και μόνο δεν θα πήγαινα προς τα εκει, χτύπα το xiaomi που είπες ή βάλε αλλο ενα 75 αρι στο budget σου και παρα s10 lite με SD 855 , 8GB /128 GB και καθαρισες για 2-3 χρονακια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lillen είπε

καλημερα , λογου εγγύησης και μόνο δεν θα πήγαινα προς τα εκει, χτύπα το xiaomi που είπες ή βάλε αλλο ενα 75 αρι στο budget σου και παρα s10 lite με SD 855 , 8GB /128 GB και καθαρισες για 2-3 χρονακια.

Καλημέρα Lillen, ευχαριστώ για την απάντηση ;)
Ti εννοείς οταν λες για την εγγύηση φίλε ? Οτι δεν εχει επίσημο σέρβις εδώ ?
Το Mi note 10 Lite φίλε, καλό, χρυσό και...όμορφο αλλά είναι πιο βαρύ απο το XA Ultra μου (το οποίο είναι ήδη αρκετά βαρύ) και έχει refresh οθόνης 60Hz και χειρότερο επεξεργαστή...
Σχετικά με τα Hz ανανέωσης οθόνης, το κάνω θέμα γιατί τις προάλλες έπιασα κινητό με 90Hz οθόνη και...αλλαξοπίστησα , υπάρχει διαφορά αισθητή, η αμεσότητα που προσφέρει είναι πραγματικά το κάτι άλλο.
Το S10 Lite πλησιάζει το 500ρικο φίλε και δεν μπορώ/δεν θέλω να ξεπεράσω το budget.

Θα μπορούσα εναλλακτικά και να πάω στο Oneplus Nord αλλά Α) ειναι πάνω-κάτω το ίδιο με το X50 5 G και Β) δεν γουστάρω την τιμολογιακή πολιτική τους οπου στην Ελλάδα το χρεώνουν ενα 50ρικο παραπάνω (απο 400 στα 450).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωτο ακουσμα θα σου ελεγα go for it διοτι εχω κανα διμηνο το realme x2 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το κινητο και την εταιρια. Αλλα 350-400 ευρω με ips οθονη και επισης δεν εχει απ'οτι βλεπω την Β20 μπαντα στο 4G. Ουτε 3.5mm jack.

 

https://www.gsmarena.com/realme_x50_5g-10319.php

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την Β20 είναι σοβαρό δεν το πρόσεξα, θεώρησα ότι το αμαζον θα πουλάει ευρωπαϊκό με όλες τις μπάντες, σοβαρή έλλειψη επίσης  για μένα το  jack ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι, η έλλειψη 3.5mm jack ειναι... ενοχλητική αλλά δυστυχώς εδώ και καιρό τα πράματα είναι έτσι...ένα 3.5mm σε usb type c ανταπτορακι και λύνεται όμως.

Αυτό με την Β20 μπάντα δεν το παρατήρησα αλλά ταυτόχρονα δεν έχω και ιδέα το που αποσκοπεί 😁

Για να καταλάβω, η έκδοση που πουλάει το amazon.es δεν είναι η global ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, red1 είπε

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι, η έλλειψη 3.5mm jack ειναι... ενοχλητική αλλά δυστυχώς εδώ και καιρό τα πράματα είναι έτσι...ένα 3.5mm σε usb type c ανταπτορακι και λύνεται όμως.

Αυτό με την Β20 μπάντα δεν το παρατήρησα αλλά ταυτόχρονα δεν έχω και ιδέα το που αποσκοπεί 😁

Για να καταλάβω, η έκδοση που πουλάει το amazon.es δεν είναι η global ?

Αν δν έχεις την b20 με κάποιες εταιρείες κινητής σε συγκεκριμένα μέρη δεν θα έχεις 4g. Αυτη η καραμέλα με την έλλειψη Jack... Πλέον οκ.. Η τεχνολογία προχωράει κ σιγα σιγά και θα καταργηθεί παντελώς. Είναι σαν να ζητάμε να βγαίνουν ακόμα κασέτες επειδή έχουμε ραδιοκασετοφωνο στο παλιό μας Toyota avensis. 

Ωραια τα πολλά hz στην οθόνη δε λέω... Αλλά προσωπικα δεν έδινα 350-400 για ips οθόνη.. Με την καμία όμως. 

Για μένα πήγαινε σε mi note 10 lite πιο οικονομικό και με διάφορες που στη καθημερινή χρήση δε θα αντιληφθείς κ πολύ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, red1 είπε

Καλημέρα Lillen, ευχαριστώ για την απάντηση ;)
Ti εννοείς οταν λες για την εγγύηση φίλε ? Οτι δεν εχει επίσημο σέρβις εδώ ?
Το Mi note 10 Lite φίλε, καλό, χρυσό και...όμορφο αλλά είναι πιο βαρύ απο το XA Ultra μου (το οποίο είναι ήδη αρκετά βαρύ) και έχει refresh οθόνης 60Hz και χειρότερο επεξεργαστή...
Σχετικά με τα Hz ανανέωσης οθόνης, το κάνω θέμα γιατί τις προάλλες έπιασα κινητό με 90Hz οθόνη και...αλλαξοπίστησα , υπάρχει διαφορά αισθητή, η αμεσότητα που προσφέρει είναι πραγματικά το κάτι άλλο.
Το S10 Lite πλησιάζει το 500ρικο φίλε και δεν μπορώ/δεν θέλω να ξεπεράσω το budget.

Θα μπορούσα εναλλακτικά και να πάω στο Oneplus Nord αλλά Α) ειναι πάνω-κάτω το ίδιο με το X50 5 G και Β) δεν γουστάρω την τιμολογιακή πολιτική τους οπου στην Ελλάδα το χρεώνουν ενα 50ρικο παραπάνω (απο 400 στα 450).

Ευχαριστώ

Για το σέρβις εννοώ φίλε μου, χτύπα ξύλο το περνεις και έχει μετά από ένα μήνα θεμα η οθόνη του πχ, τι κάνεις τότε? Θα το στέλνεις έξω για να στο φτιάξουν? Εγώ είμαι της άποψης να πάρεις ένα κινητό από Ελλάδα (οποίο είναι αυτό) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ και πάλι.

Λοιπόν, το mi note.10 lite ναι μεν amoled αλλά 60hz, δαχτυλικο αποτύπωμα στην οθόνη (που από ότι διαβάζω δεν είναι πολύ καλό ή/και γρήγορο), έλλειψη υποστήριξης hi-res audio (συν το D. Atmos που για ακουστικά είναι Α-ΟΚ) και βάρος 208g το οποίο είναι πιο πολύ και από το Xperia μου.Ελλειψη5g (που ένα αύριο θα χρειαστεί).Χαμηλότερη ταχύτητα/χειρότερο σήμα wi-fi σε σχέση με το realme.

Επίσης, επειδή δεν έχει έρθει επίσημα Ελλάδα, σε περίπτωση στραβης η Ελληνική αντιπροσωπεία θα με καλύψει ?

Δεν ξέρω κύριοι, σ'αυτο το budget (βαριά 400€) τι άλλες καλές επιλογές έχουμε και τι θα προτείνατε?

ΥΓ: βλέπω μια ένσταση προς τις ips οθόνες, οκ, ξέρουμε πως οι amoled αποτελούν καλύτερη επιλογή αλλά όταν είναι (πλέον) εις βάρος των Hz τι να το κάνεις ? Να αναφέρω πως είμαι από αυτούς που πίστευε πως τα υψηλά refresh rate σε οθόνη κινητού ηταν/ είναι υπερβολή μέχρι που έπιασα κινητό με 90hz οθόνη 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2020 στις 12:18 ΜΜ, red1 είπε

Καλημέρα Lillen, ευχαριστώ για την απάντηση ;)
Ti εννοείς οταν λες για την εγγύηση φίλε ? Οτι δεν εχει επίσημο σέρβις εδώ ?
Το Mi note 10 Lite φίλε, καλό, χρυσό και...όμορφο αλλά είναι πιο βαρύ απο το XA Ultra μου (το οποίο είναι ήδη αρκετά βαρύ) και έχει refresh οθόνης 60Hz και χειρότερο επεξεργαστή...
Σχετικά με τα Hz ανανέωσης οθόνης, το κάνω θέμα γιατί τις προάλλες έπιασα κινητό με 90Hz οθόνη και...αλλαξοπίστησα , υπάρχει διαφορά αισθητή, η αμεσότητα που προσφέρει είναι πραγματικά το κάτι άλλο.
Το S10 Lite πλησιάζει το 500ρικο φίλε και δεν μπορώ/δεν θέλω να ξεπεράσω το budget.

Θα μπορούσα εναλλακτικά και να πάω στο Oneplus Nord αλλά Α) ειναι πάνω-κάτω το ίδιο με το X50 5 G και Β) δεν γουστάρω την τιμολογιακή πολιτική τους οπου στην Ελλάδα το χρεώνουν ενα 50ρικο παραπάνω (απο 400 στα 450).

Ευχαριστώ

Αν έπαιρνες το Nord στα 393, πως θα σου φαινόταν;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, iganiats είπε

Αν έπαιρνες το Nord στα 393, πως θα σου φαινόταν;

Κάτσε, στα 450 δεν το έχει επίσημα ο Κοτσοβολος ? Προσφορά είναι ?

Ευχαριστώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/8/2020 στις 12:58 ΜΜ, speedy23 είπε

Στο πρωτο ακουσμα θα σου ελεγα go for it διοτι εχω κανα διμηνο το realme x2 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το κινητο και την εταιρια. Αλλα 350-400 ευρω με ips οθονη και επισης δεν εχει απ'οτι βλεπω την Β20 μπαντα στο 4G. Ουτε 3.5mm jack.

https://www.gsmarena.com/realme_x50_5g-10319.php

Καλησπέρα,

Είχα κι εγώ τον ίδιο ενδοιασμό σχετικά με την B20, αλλά στο επίσημο site της Realme Europe, στα specs του κινητού αναγράφει την B20 κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

299€ πλέον στο Σκρουτζ, ήμουν μεταξύ αυτού και του oneplus Nord αλλά λόγω μηδενικής διαθεσιμότητας θα πάω στο Χ50, Το μόνο κακό ειναι πως το κατάστημα με την χαμηλότερη τιμή δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο συν του οτι δεν έχει αντικαταβολή, ίσως πάω στο amazon Ισπανίας αλλά εκεί έχει 337€.
2 πράματα :
- Β20 διαθέτει η Global εκδοση
- Σχετικά με το Amoled Vs ips...διαβάζω στα reddit κτλπ περί burn-in στο νήμα της oneplus σε διάφορα της μοντέλα και...να μου λείπει, ωραία η φωτεινότητα/αντίθεση των amoled αλλά αμα είναι να την έχω στο 60% φωτεινότητα με τον κίνδυνο πάλι να την πάθω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...