Προς το περιεχόμενο

Οπτική Ίνα σε νεοδμητο σπιτι


darkdemon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτίζουμε ένα καινούριο σπίτι και θέλω να υπάρχει η υποδομή για οπτική ίνα. Γνωριζω οτι ερχεται κανονικα συνεργειο της ετεριας με τον μηχανικο και κανουν εργασιες αλλα θα ηθελα να αποφυγω μπαλωματα κλπ για το μελλον.

Τι πρεπει να πω στον ηλεκτρολογο? Να τοποθετησει κατι συγκεκριμενο η απλως να βαλει ενα αδειο σωληνα απο το πινακα εξω προς το σπιτι?

Αξιζει να βαλω απλως cat 6? Εδω απλως ειναι αντοιστοιχα με το καλωδιο του τηλεφωνου ενα επιπλεον σοκετ σε καθε δωματιο? Το σοκετ ειναι ιδιου τυπου απλως πχ διαφορετικης γενιας?

Τι κόστος να περιμένω περίπου?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από darkdemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι οπτική ίνα σε όλο το σπίτι. Μόνο στο σημείο που θα είναι ο Router ή τέλος πάντων εκεί που σκοπεύεις να συγκεντρώσεις όλες τις γραμμές του σπιτιού (δίκτυο και τηλεφωνία) για εσωτερική διανομή.

Φρόντισε λοιπόν σε εκείνο ακριβώς το σημείο να υπάρχει αναμονή με κενό πλαστικό σωλήνα που να έρχεται απ' έξω (από εκεί που πιθανολογείς να σου έρθει αργότερα η ίνα). Υπόψη ότι αν ο σωλήνας κάνει γωνίες και έχει μεγάλη διαδρομή, αναγκαστικά θα υπάρχουν κουτιά διέλευσης ενδιάμεσα. Αυτά δεν πρέπει να κρυφτούν (σοβατισθούν και βαφούν), διότι θα χρειαστεί πρόσβαση για το πέρασμα της οπτικής ίνας. Γνωρίζει σχετικά ο ηλεκτρολόγο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkdemon είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οποτε προς το παρον μονο utp εγκατασταση στο σπιτι? Πρεπει να ειναι cat 7?

Το βασικό είναι αυτό που σου έγραψε ο jkoukos για τη σωλήνα που θα ξεκινάει από την είσοδο του κτιρίου και θα φτάνει στο σημείο που θα θέλεις να βάλεις το router μέσα στην οποία θα περάσει ο ISP το καλώδιο του.

Πρακτικά το καλώδιο που θα περάσεις εσωτερικά στις πρίζες ethernet που θα βάλεις σε κάθε δωμάτιο δεν έχει σημασία τι ταχύτητα θα έχει, θα αργήσουμε πάρα πολύ να έχουμε internet πάνω από gbit σε λογικά χρήματα.

Εγώ βέβαια που είμαι υπερβολικός σαν χαρακτήρας και δίνω μεγάλη σημασία στο δίκτυο θα πέρναγα το καλύτερο (πιο γρήγορο και θωρακισμένο) καλώδιο που θα έβρισκα ( και μάλιστα δύο όχι ένα)... για να είμαι future proof και ας μην χρειαστεί ποτέ, δεν είναι και κανένα μεγάλο κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή δουλειά είναι να φτιαχτεί δομημένη καλωδίωση με UTP και κεντρικός κατανεμητής / RACK που θα καταλήγουν όλα τα καλώδια από τις πρίζες σε patch panel και μελλοντικά θα γίνεται η μικτονόμηση όπου χρειάζεται. Σε εκείνο το σημείο θα είναι και η εισαγωγή για οπτικές ίνες / τηλεφωνία κλπ. 

Καλό θα ήταν στο ίδιο σημείο να καταλήγει και υποδομή για κάμερες και συστήματα συναγερμού

Η επικοινωνία με το εξωτερικό του κτιρίου στο σημείο, θα γίνεται με σωλήνωση όπου θα μπορούν να ρίξουν οπτική ίνα / καλώδιο κλπ μελλοντικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1 utp σε καθε δωματιο ισον τιποτα. 2 utpσε καθε δωματιο. αρκετα καλυτερα.3  utp σε καθε δωματιο ακομα καλυτερα μια που ολο και παραπανω συσκευες συνδεονται. cat6 θα πηγαινα που ειναι σε λογικα λεφτα με ενα patch panel πχ panduit και με keystones panduit  ωστε αν γινει κατι να μπορει να βγει το keystone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρα βλεπω προτεινεται το cat 6.

Οσον αφορα τα UTP λεμε σε καθε σοκετ να βγαινουν υποδοχεις για 2 καλωδια? και ολα αυτα θα βγαινουν σε ενα κεντρικο σημειο σε ενα patch panel στον τοιχο?

Και κατι τελευταιο για καμερες/συναγερμο απλως μιλαμε για εχτρα utp/πριζα σε πιο ψηλο σημειο?

Επεξ/σία από darkdemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 20/08/2020 at 11:07, poulinos said:

1 utp σε καθε δωματιο ισον τιποτα. 2 utpσε καθε δωματιο. αρκετα καλυτερα.3  utp σε καθε δωματιο ακομα καλυτερα μια που ολο και παραπανω συσκευες συνδεονται. cat6 θα πηγαινα που ειναι σε λογικα λεφτα με ενα patch panel πχ panduit και με keystones panduit  ωστε αν γινει κατι να μπορει να βγει το keystone

Γιατί δεν μπορεί να μπει switch σε κάθε δωμάτιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, darkdemon είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρα βλεπω προτεινεται το cat 6.

Οσον αφορα τα UTP λεμε σε καθε σοκετ να βγαινουν υποδοχεις για 2 καλωδια? και ολα αυτα θα βγαινουν σε ενα κεντρικο σημειο σε ενα patch panel στον τοιχο?

Και κατι τελευταιο για καμερες/συναγερμο απλως μιλαμε για εχτρα utp/πριζα σε πιο ψηλο σημειο?

Κάθε πρίζα θα έχει 2 υποδοχές rj45.  Και όλα αυτά θα καταλήγουν σε ενα patch panel σε ενα κεντρικό σημείο.

Ναι για κάμερες μιλάμε για μια πρίζα σε κεντρικό σημείο 

Για συναγερμό μιλάμε για καλωδιάκι συναγερμού. Κανονικά θέλει μια τυπική μελέτη τι θα πάει και που.

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί δεν μπορεί να μπει switch σε κάθε δωμάτιο?

Και switch μπορει να μπει και το 1 καλωδιο μπορεί να χωριστεί σε 2 2ζευγα.

Απλά αναφερόμαστε στην πιο σωστή επιλογή. Αν απο κει και πέρα χρειάζεται μέιωση κόστους κλπ, υπάρχουν λύσεις.

*Εγω για παράδειγμα στο σαλόνι έχω 6 καλώδια να καταλήγουν και χρησιμοποιώ ήδη τα 6 (nas, xbox, tv, tv box, ote tv, ενισχυτής). Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Switch έχω σε ένα κεντρικό σημείο στο σπίτι. Αν είχα ομως 1 utp ανά σημείο, θα ήθελα πολλά switches στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, sphinxgr said:

Και switch μπορει να μπει και το 1 καλωδιο μπορεί να χωριστεί σε 2 2ζευγα.

Κρίμα είναι το 2020 να έχει κάποιος 100αρια στο σπίτι. 

30 minutes ago, sphinxgr said:

Εγω για παράδειγμα στο σαλόνι έχω 6 καλώδια να καταλήγουν και χρησιμοποιώ ήδη τα 6 (nas, xbox, tv, tv box, ote tv, ενισχυτής). Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Switch έχω σε ένα κεντρικό σημείο στο σπίτι. Αν είχα ομως 1 utp ανά σημείο, θα ήθελα πολλά switches στο σπίτι

Τι ακριβώς εννοείς, 6 πρίζες ή 1 πρίζα με switch πάνω στο οποίο έχεις αυτές τις συσκευές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Κρίμα είναι το 2020 να έχει κάποιος 100αρια στο σπίτι. 

Τι ακριβώς εννοείς, 6 πρίζες ή 1 πρίζα με switch πάνω στο οποίο έχεις αυτές τις συσκευές? 

6 πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Γιατί? Προοπτική για link aggregation?

 Έχω ήδη 6 και είναι και οι 6 κατειλημμένες. Ok, θα ζούσα και με 4. Το θέμα είναι πως η μια, είναι λίγη ανά χώρο. Βάζεις 2 σε κάθε χώρο + 4 σε κάποιο κεντρικό χώρο, για να είσαι καλυμμένος μελλοντικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, sphinxgr said:

 Έχω ήδη 6 και είναι και οι 6 κατειλημμένες. Ok, θα ζούσα και με 4. Το θέμα είναι πως η μια, είναι λίγη ανά χώρο. Βάζεις 2 σε κάθε χώρο + 4 σε κάποιο κεντρικό χώρο, για να είσαι καλυμμένος μελλοντικά

Γιατί όχι switch όμως, λόγοι εμφάνισης/χώρου? Sorry για την "ανάκριση", αλλά κόλλησα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Thresh said:

Γιατί όχι switch όμως, λόγοι εμφάνισης/χώρου? Sorry για την "ανάκριση", αλλά κόλλησα. 😛

για να μην γεμιζεις switch. και σε περιπτωσεις εταιρειων και μεταφορας πολλων αρχειων απο switch se switch θα μπορουσες να πιταρεις το uplink εκτος αν μιλαμε για 10g uplink.  συν λιγοτερο εξοπλισμο αρα και λιγοτερο κοστος συν λιγότερα failed points

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...