Προς το περιεχόμενο

DNS σε Redmi Note 8 Pro


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκλεισα το 4G και άφησα το τηλέφωνο να συνδεθεί μόνο με το wifi μου.

Στις επιλογές της wifi σύνδεσης έβαλα static IP και για DNS έβαλα δύο φορές το IP του router μου.

Πήγα στο ipleak.net και ανακάλυψα ότι το κινητό μου χρησιμοποιεί εκτός από τον DNS που έχω δηλώσει στο router και τους DNS της Google.

Πως μπορώ να το κάνω να συνδέεται μόνο με τους DNS που έχω στο router μου όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpenor είπε

Έκλεισα το 4G και άφησα το τηλέφωνο να συνδεθεί μόνο με το wifi μου.

Στις επιλογές της wifi σύνδεσης έβαλα static IP και για DNS έβαλα δύο φορές το IP του router μου.

Πήγα στο ipleak.net και ανακάλυψα ότι το κινητό μου χρησιμοποιεί εκτός από τον DNS που έχω δηλώσει στο router και τους DNS της Google.

Πως μπορώ να το κάνω να συνδέεται μόνο με τους DNS που έχω στο router μου όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι;

Πολύ πιθανό, στη 2η καταχώρηση με την ίδια ip, "απορρίφθηκε" και λειτούργησε με fail over dns της google, στο 2ο πεδίο βάλε τον dns που έχεις στο router.

Στις δοκιμές σου καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις και το ipv6 από την συσκευή (Redmi Note 8 Pro).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, htaccess είπε

Πολύ πιθανό, στη 2η καταχώρηση με την ίδια ip, "απορρίφθηκε" και λειτούργησε με fail over dns της google, στο 2ο πεδίο βάλε τον dns που έχεις στο router.

Στις δοκιμές σου καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις και το ipv6 από την συσκευή (Redmi Note 8 Pro).

Ο DNS που έχω στο router είναι μόνο over TLS στο port 853 αλλά θα τον βάλω και ας μην μπορεί να τον χρησιμοποιήσει. Πολύ καλή η σκέψη σου!

17 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Βαλε μόνο εναν DNS. 

Στην αρχή είχα μόνο ένα και είχε με γκρίζα αχνά γράμματα στη δεύτερη θέση τον DNS της Google και την ίδια συμπεριφορά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ο DNS που έχω στο router είναι μόνο over TLS στο port 853 αλλά θα τον βάλω και ας μην μπορεί να τον χρησιμοποιήσει. Πολύ καλή η σκέψη σου!

Στην αρχή είχα μόνο ένα και είχε με γκρίζα αχνά γράμματα στη δεύτερη θέση τον DNS της Google και την ίδια συμπεριφορά.

Βαλε δεύτερο DNS μια ip απο το δίκτυο σου και αν μην ειναι assigned πουθενά. Λογικα δεν θα εχει θεμα. Σε νοιαζει να παιζει παντα ο πρώτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@htaccess Το ipv6 δεν κλείνει στο τηλέφωνο αν δεν το κάνω root από ότι διάβασα.. επίσης υπάρχει προστασία και αν κάνω root από ότι κατάλαβα θα γίνει brick. Έκλεισα το ipv6 από τον firefox και είναι κλειστό και από το router.

@Talepwros Δοκίμασα σαν δεύτερο DNS να βάλω ένα IP από το local lan και μετά τον DNS που έχω περασμένο στο router. Καμία επιτυχία, πάλι βγάζει και όλους τους DNS της Google.

Δεν πειράζει, στην τελική Redmi και privacy είναι αντιφατικές έννοιες, το επόμενο τηλέφωνο θα είναι σκέτο android.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, elpenor είπε

@htaccess Το ipv6 δεν κλείνει στο τηλέφωνο αν δεν το κάνω root από ότι διάβασα.. επίσης υπάρχει προστασία και αν κάνω root από ότι κατάλαβα θα γίνει brick. Έκλεισα το ipv6 από τον firefox και είναι κλειστό και από το router.

@Talepwros Δοκίμασα σαν δεύτερο DNS να βάλω ένα IP από το local lan και μετά τον DNS που έχω περασμένο στο router. Καμία επιτυχία, πάλι βγάζει και όλους τους DNS της Google.

Δεν πειράζει, στην τελική Redmi και privacy είναι αντιφατικές έννοιες, το επόμενο τηλέφωνο θα είναι σκέτο android.

Για την ιστορία... σε ipv6 κάνει το leak ή σε ipv4 ή και στα 2 ?

Δοκίμασε και εδώ > https://browserleaks.com/ip

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elpenor είπε

@htaccess To ipv6 βγαίνει not available/reachable.

Αυτό ήθελα να μάθω .... δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση.  :)

 

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά υπάρχει τρόπος, μόλις μπει το hostname ενός DNS over TLS provider στο settings -> connection & sharing -> private dns -> private dns provider hostname σταματάει να χρησιμοποιεί τους DNS της google.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια.... υπέθεσα ότι είχες αναβαθμίσει και δεν είχες το παραπάνω μενού στη συσκευή.

Ψάχνοντας τις προηγούμενες μέρες, είχα πέσει πάνω σε αυτό > https://www.xda-developers.com/enable-private-dns-xiaomi-devices-miui-10/

επειδή όμως αναφέρει για κατέβασμα apk αρχείου δεν το πόσταρα.  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, htaccess είπε

Να σου πω την αλήθεια.... υπέθεσα ότι είχες αναβαθμίσει και δεν είχες το παραπάνω μενού στη συσκευή.

Ψάχνοντας τις προηγούμενες μέρες, είχα πέσει πάνω σε αυτό > https://www.xda-developers.com/enable-private-dns-xiaomi-devices-miui-10/

επειδή όμως αναφέρει για κατέβασμα apk αρχείου δεν το πόσταρα.  :)

Το τηλέφωνο είναι stock δεν έχω προσθέσει τίποτα εγώ, πρόσφατα πήγε στο MIUI Global 11.0.5 με το auto update.

Είχε πέσει το μάτι μου σε αυτή την επιλογή και νωρίτερα αλλά έκανα το λάθος να βάλω IP και δεν δούλεψε, τώρα που το είδα πιο προσεχτικά ότι ζητάει hostname μια χαρά όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...