Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ σε 2 ονόματα, γίνεται?


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να βρω μία απάντηση.
Νοικιάσαμε σπίτι με την κοπέλα μου. Στο συμβόλαιο το έχουμε γράψει και στα 2 ονόματα.
Τη Δευτέρα θα πάμε στη ΔΕΗ για να κάνουμε σύνδεση. Από όσο γνωρίζω για να επωφεληθούμε από διάφορα επιδόματα που υπάρχουν θα πρέπει να έχουμε ρεύμα στο όνομα μας (εφόσον δεν είμαστε παντρεμένοι δηλαδή ο καθένας στο όνομα του).

Γίνεται η σύνδεση της ΔΕΗ να μπει και στα 2 ονόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos1973 είπε

Πως έχει δηλωθεί στην εφορεία? Δυο ΑΦΜ για ένα συμβόλαιο?

Ναι.

9 λεπτά πριν, Alessionew είπε

Όχι. Από όσο γνωρίζω η κάθε παροχή αντιστοιχεί σε ένα όνομα - ΑΦΜ

Αρα θεωρητικα μας συμφερει να το βαλουμε στο ονομα του πιο χαμηλομισθου για τοιχόν επιδοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Πως έχει δηλωθεί στην εφορεία? Δυο ΑΦΜ για ένα συμβόλαιο?

Ναι γίνεται το συμβόλαιο του σπιτιού και άρα δηλώνει ο καθένας το μισό ενοίκιο που πληρώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, petran91 είπε

Όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να βρω μία απάντηση.
Νοικιάσαμε σπίτι με την κοπέλα μου. Στο συμβόλαιο το έχουμε γράψει και στα 2 ονόματα.
Τη Δευτέρα θα πάμε στη ΔΕΗ για να κάνουμε σύνδεση. Από όσο γνωρίζω για να επωφεληθούμε από διάφορα επιδόματα που υπάρχουν θα πρέπει να έχουμε ρεύμα στο όνομα μας (εφόσον δεν είμαστε παντρεμένοι δηλαδή ο καθένας στο όνομα του).

Γίνεται η σύνδεση της ΔΕΗ να μπει και στα 2 ονόματα;

Εγώ πάλι από όσο γνωρίζω τα επιδόματα που προϋποθέτουν παροχή ρεύματος είναι ανά νοικοκυριό, συνεπώς δεν μπορείτε να τα πάρετε και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι από όσο γνωρίζω τα επιδόματα που προϋποθέτουν παροχή ρεύματος είναι ανά νοικοκυριό, συνεπώς δεν μπορείτε να τα πάρετε και οι δύο.

Αχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω από αυτά, δηλαδή η αρχική μου ερώτηση θα έπρεπε να ήταν αν καν έχει νόημα να το έχουμε και σε 2 ονόματα το ρεύμα.

Άρα στα εισοδηματικά κριτήρια πλέον υπολογίζουμε συνολικά το εισόδημα και των 2?

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petran91 είπε

Αχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω από αυτά, δηλαδή η αρχική μου ερώτηση θα έπρεπε να ήταν αν καν έχει νόημα να το έχουμε και σε 2 ονόματα το ρεύμα.

Ε αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πανεύκολα, απλά τσεκάροντας τις προϋποθέσεις για τα επιδόματα που έχεις υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ε αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πανεύκολα, απλά τσεκάροντας τις προϋποθέσεις για τα επιδόματα που έχεις υπόψιν.

Υπόψιν είχα κυρίως το επίδομα ενοικίου (που στην προκειμένη εάν υπολογίζουμε το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού δεν το δικαιούμαστε ποτέ), αλλά και το ότι κατά το lockdown όσοι δικαιούνταν μειωμένο ενοίκιο έπρεπε να έχουν παροχή ρεύματος στο όνομα τους(?). Για μελλοντικά επιδόματα δηλαδή που ίσως προκύψουν θα ήθελα να ξέρω πώς μας συμφέρει να δηλώσουμε το ρεύμα, αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν έχει τόση σημασία. Απλά μάλλον θα το βάλουμε πάνω στον πιο χαμηλόμισθο έτσι ώστε να νιώθουμε μία σχετική ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...