Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sharp άσκησε την επιλογή της να αποκτήσει το υπόλοιπο 19,9% των μετοχών της Dynabook που μέχρι πρότινος διατηρούσε η Toshiba.

Η Toshiba έφτιαχνε υπολογιστές από το 1985 ενώ ισχυρίζεται ότι είναι η πρώτη που κυκλοφόρησε μαζικά υπολογιστή τύπου clamsell. Μέχρι τη δεκαετία του 1990, η εταιρία παρήγαγε υπολογιστές κυρίως για εργασία με τη σειρά Satellite ενώ αργότερα ξεκίνησε να κάνει ουσιαστικές σχεδιαστικές αλλαγές με την πιο μικρή και λεπτή σειρά Portege.

Αυτά τα προϊόντα έδωσαν στην Toshiba ηγετικό ρόλο στην αγορά των υπολογιστών στα τέλη της δεκαετίας του 90 αλλά και για μεγάλο μέρος από το 2000 και έπειτα. Ακόμη και όταν η αγορά υπολογιστών ενοποιήθηκε εκείνη τη δεκαετία, η Toshiba συγκαταλέγονταν συχνά μεταξύ των πέντε πρώτων προμηθευτών της λίστας παγκοσμίως, παρά το γεγονός ότι δεν βρίσκονταν στην αγορά των desktop υπολογιστών.

Στα χρόνια που ακολούθησαν μετά το 2000, η Toshiba άρχισε να χάνει την αίγλη της κυρίως λόγω της σύγκρισης που γίνονταν με τα ThinkPad και τα MacBook, ενώ την ίδια στιγμή τόσο η Dell όσο και η HP βελτιώνονταν επίσης. Και καθώς η αγορά H/Y συρρικνώθηκε, με τη Lenovo, τη Dell και τη HP να κυριαρχούν στις πωλήσεις υπολογιστών τη δεκαετία του 2010, η Toshiba δεν κατάφερε να κερδίσει το χαμένο έδαφος.

Φτάνοντας στο 2018, η εταιρία πούλησε την επιχειρηματική της μονάδα στην Sharp για μόλις $36 εκατομμύρια αλλά διατήρησε μερίδιο 19,9%, δίνοντας όμως επιλογή στην Sharp να το εξαγοράσει. Η Sharp μετονόμασε γρήγορα την επιχείρηση σε Dynabook, ένα όνομα που είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και η Toshiba στην Ιαπωνία, και άρχισε να κυκλοφορεί νέα μοντέλα.

Καθώς τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά για την Sharp, στις 30 Ιουνίου αποφάσισε να ασκήσει την επιλογή εξαγοράς και του υπολοίπου των 19,9% των μετοχών της Dynabook από την Toshiba. Έτσι, η Toshiba μετέφερε αυτές τις μετοχές και αποχώρησε και επίσημα από την αγορά των laptops.

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε καλά νέα.... 😀😀😀

Θα ανεβάσω σε κάνα χρόνο το dynabook σε αγγελίες  ως "συλλεκτικο"........

Θα τα κονομισω......🤣🤣😅

*Ο άλλος λέει Νοκία 8210 "συλλεκτικό" (έχω 2 στο συρτάρι)150€.........😂😂😂

 

IMG_20200808_214022.jpg

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aggelos_INSM είπε

how 😂

Ε δεν είχα καλή εμπειρία από αυτούς και να πω ότι και ένας πολύ καλός μου φίλος δεν είχε καλή εμπειρία οπότε τους πήραμε με στραβό μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Toper Harley είπε

Πρώτα η Sony τώρα η Toshiba , η Fujitsu ανύπαρκτη άρα τέλος τα γιαπωνέζικα laptops... Κρίμα διότι η ποιότητα και η αντοχή τους ήταν τρομερή...!!!!!

Η Αμερική με τις Apple,HP,Dell,Microsoft έχουν εξαφανίσει τους πάντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Toper Harley είπε

Πρώτα η Sony τώρα η Toshiba , η Fujitsu ανύπαρκτη άρα τέλος τα γιαπωνέζικα laptops... Κρίμα διότι η ποιότητα και η αντοχή τους ήταν τρομερή...!!!!!

Η Sony πούλησε το 95% της εταιρείας στην JIP (Japan Industrial Partners) και έχει κρατήσει 5% μερίδιο στην εταιρεία η οποία πλέον ονομάζεται VAIO (σκέτο) και πουλάει σουπερ ντούπερ μηχανήματα, με το ανάλογο κόστος βέβαια... εδώ θα βρεις μόνο στο Πλαίσιο ένα προπέρσινο μοντέλο στα 1499... Δυστυχώς στην χώρα μας δεν θα πιάσει τόπο με αυτές τις τιμές, όταν κάποιος που θέλει κάτι ποιοτικό και μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα πηγαίνει σε μακμπουκ.. Εγώ έχω το Flip 15 μοντέλο του 2014, κατασκευή από αλουμίνιο, με i7 και 8 ραμ, IPS fullHD οθόνη αφής και ακόμη φυσάει το μηχάνημα. Σκέφτομαι σοβαρά όταν έρθει η ώρα να το αλλάξω να πάω σε ένα πιο νέο μοντέλο Vaio.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba satellite 4000 series με 32mb ram και 6gb σκληρό, με το πορτακι για το καλώδιο του modem, 1 θύρα usb, τα περιφερικά πίσω, το ποντίκι στην μέση του πληκτρολογίου, AMD processor (με pentium ήταν ποιο ακριβό) Y2K ready, floppy disc μπροστά, και cd rom στο πλάι.....το πρώτο μου computer με αγορά στην Ασία $1500 το 1999........€2300 σήμερα, ήταν το ποιο  basic που μπορούσες να αγοράσεις.......με τα ίδια χρήματα σήμερα αγοράζεις dell xps και με τα ρέστα iphone se.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, x8diesel είπε

Η Sony πούλησε το 95% της εταιρείας στην JIP (Japan Industrial Partners) και έχει κρατήσει 5% μερίδιο στην εταιρεία η οποία πλέον ονομάζεται VAIO (σκέτο) και πουλάει σουπερ ντούπερ μηχανήματα, με το ανάλογο κόστος βέβαια... εδώ θα βρεις μόνο στο Πλαίσιο ένα προπέρσινο μοντέλο στα 1499... Δυστυχώς στην χώρα μας δεν θα πιάσει τόπο με αυτές τις τιμές, όταν κάποιος που θέλει κάτι ποιοτικό και μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα πηγαίνει σε μακμπουκ.. Εγώ έχω το Flip 15 μοντέλο του 2014, κατασκευή από αλουμίνιο, με i7 και 8 ραμ, IPS fullHD οθόνη αφής και ακόμη φυσάει το μηχάνημα. Σκέφτομαι σοβαρά όταν έρθει η ώρα να το αλλάξω να πάω σε ένα πιο νέο μοντέλο Vaio.

Αυτό το ότι δεν εισάγει κανείς τα Vaio με ξεπερνάει. Έχω Sony Vaio του 2010 με ι5 πρώτης γενιάς 6αρα ραμ κ με έναν ssd που πέρασα πρόσφατα το μηχάνημα πετάει με win10. Και σε θέμα οθόνης ακόμη έχω να δω κάτι καλύτερο από αυτή τής Sony... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα ενα toshiba satelite που χα αποδεικτήκε σκυλί ,κριμα για την TOSHIBA ,ας ελπίζουμε πως η sharp θα κρατήσει την ποιότητα των Dynabook υψηλά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρινω 2 κατηγοριες στα σχολια. Αυτους που εχουν δουλεψει toshiba, και αυτους που δεν εχουν δουλεψει.

ευκολα καταλαβαινεις απο τα σχολια του καθενος ποιος ανηκει σε ποια κατηγορια.

  • Like 24
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Επιτέλους. Αρρώστια ήταν τα λαπτοπ τους (με την κακή έννοια). 

Προφανώς δεν ξέρεις τι λες και δεν έχεις δουλέψει ποτέ με Tecra και Portege...

16 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Η Αμερική με τις Apple,HP,Dell,Microsoft έχουν εξαφανίσει τους πάντες.

Ε όχι και τους πάντες. Η Lenovo τους κοίταζε ανέκαθεν στα μάτια. Ή αν προτιμάς βλέπουν την πλάτη της...

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...