Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Δεν το έχω δει αλλά το toshiba T1100 ήταν the world's first mass-market laptop computer 1985

Να και το στιγμιότυπο!!

62673f70-c9e2-0133-a266-0e55e2be01e5.png

32 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Δεν το έχω δει αλλά το toshiba T1100 ήταν the world's first mass-market laptop computer 1985

 

62673f70-c9e2-0133-a266-0e55e2be01e5.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Hatsos είπε

Ε δεν είχα καλή εμπειρία από αυτούς και να πω ότι και ένας πολύ καλός μου φίλος δεν είχε καλή εμπειρία οπότε τους πήραμε με στραβό μάτι. 

Πριν 15 χρόνια είχα αγοράσει 3 για εμένα και φίλους και δε θυμάμαι να είχαν πρόβλημα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μοντέλα είχαν τα άλλα παιδιά που είχαν θέματα αλλά το δικό μου Satellite A500(2009) με σωστή χρήση δουλεύει ακόμα και σήμερα και τα πάει σχετικά καλά σε browsing και καμιά ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω το 2013-2014 ειχα ενα toshiba λαπτοπ., τωρα ποιο ηταν δεν θυμαμαι, μου το ειχανε δωσει απο μια εταιρια απογραφων που δουλευα, ετρεχε δυο εταιρικα προγραμματα ταυροχρονα και ειχε πανω του συνδενδεμενα με bluetooth καμια 30ρια σκανερ απογραφης. οταν καναμε κανενα Zara ή κανενα Bershka μιλαμε οτι χτυπαγε 15ωρα συνεχους λειτουργιας...νο προμπλεμ..ωσπου ενα βραδυ που ειχε μειον  10 εξω το ειχα στα χερια και γλυστρησα και το εκανα κομματια, επεσα πανω του.

μετα πηρα ενα HP αστα να πανε ...πηρε φωτια λιωσανε ολα στην πρωτη εβδομαδα.

μετα ενα sony vaio, αυτο μαλιστα..ηταν εργαλειο..απλα επειδη ηταν μηχανηματα δουλειας δεν κοιταζα ποτε τι δυνατοτητες και specs ειχανε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν ήταν δροσερά πήγαιναν σφαίρα. Όταν όμως άρχισαν να ζεσταίνονται δεν τα άγγιζες. Ούτε κρύο ούτε ζέστη, δε μου κάνει η απόφασή τους. Προτιμούσα την ACER μιας και έχω δοκιμάσει και τις 2 εταιρίες. Σημειωτέον το TOSHIBA το είχα αγοράσει 900 ευρώ άρα για την εποχή του ήταν από τα δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποτε η Toshiba έφτιαχνε ίσως τα καλύτερα λαπτοπ.
Τώρα υπάρχει ανταγωνισμός και η ποιότητα έχει πέσει χωρίς να έχει πέσει και η τιμή.

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Toper Harley είπε

Αυτό το ότι δεν εισάγει κανείς τα Vaio με ξεπερνάει. Έχω Sony Vaio του 2010 με ι5 πρώτης γενιάς 6αρα ραμ κ με έναν ssd που πέρασα πρόσφατα το μηχάνημα πετάει με win10. Και σε θέμα οθόνης ακόμη έχω να δω κάτι καλύτερο από αυτή τής Sony... 

 

Γι αυτό δεν τα εισάγουν. Αν όλοι κρατάνε τα λαπτοπ 10 χρόνια, τι θα πουλάνε? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω το 2013-2014 ειχα ενα toshiba λαπτοπ., τωρα ποιο ηταν δεν θυμαμαι, μου το ειχανε δωσει απο μια εταιρια απογραφων που δουλευα, ετρεχε δυο εταιρικα προγραμματα ταυροχρονα και ειχε πανω του συνδενδεμενα με bluetooth καμια 30ρια σκανερ απογραφης. οταν καναμε κανενα Zara ή κανενα Bershka μιλαμε οτι χτυπαγε 15ωρα συνεχους λειτουργιας...νο προμπλεμ..ωσπου ενα βραδυ που ειχε μειον  10 εξω το ειχα στα χερια και γλυστρησα και το εκανα κομματια, επεσα πανω του.

μετα πηρα ενα HP αστα να πανε ...πηρε φωτια λιωσανε ολα στην πρωτη εβδομαδα.

 

Μήπως είσαι λίγο γκαντεμης;

8f615e2746a23a8cfd19970c538797d6--good-advice-good-ideas.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά ήταν USA vs Japan η αγορά ηλεκτρονικών και τώρα έχει γίνει USA vs China με την Κορέα τρίτο πόλο δυνατό αλλά σχετικά στάσιμο με εξαίρεση της τηλεοράσεις/οθόνες που παίζουν μπάλα μονοι τους Samsung και LG. 

Apple-Dell-HP vs Huawei-Lenovo-Xiaomi. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gsolidak είπε

Πριν 15 χρόνια είχα αγοράσει 3 για εμένα και φίλους και δε θυμάμαι να είχαν πρόβλημα

Ε μάλλον ήμουν η περίπτωση. Εμένα μου βγήκαν τα Acer πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilissouvlaki είπε

Έχω ένα Toshiba του 2011 και ακόμα μπάλα πάει και άλλα καινούργια κολλάνε. Κρίμα.

Το ίδιο με ένα satellite του 2009. Με έναν ssd το έχω dual boot με 8.1 και mint και πάει μια χαρά...!!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, έξω και η TOSHIBA, ποιός μένει?
Μετά ποιός έχει σειρά?
Καλά laptop έφκιανε η Tosh, έστεκαν σαν συσκευές και δεν ήταν φθηνοπράματα-μπάζα-ytb, δεν έβγαζαν βλάβες, καμμένα πίξελ, δούλευαν με τη μία και για χρόνια και χωρίς να βγάλουν κιχ. Το κακό ήταν ότι κόστιζαν παραπάνω.
.
Γράφω από Tosh Satellite 855, μοντέλο Jan 2013, το αγόρασα Σεπτέμβρη 2013.
Από τότε το 2019 άλλαξα δίσκο διοτι χάλασε ο δικός του, η μπαταρία πράγματι δούλεψε για 300 κύκλους πριν γίνει unsusable, εγώ χάλασα την υποδοχή line out και τώρα παιζει με usb κάρτα ήχου.
Μπορεί να δουλεύει σε θερμοκρασία δωματίου 35°C-40°C, σε αυτά τα 6 χρόνια και 11 μήνες ζήτημα να έχω δεί μερικές BSOD και αυτές είχαν να κάνουν με windows updates.
Καλή οθόνη, το keyboard και τα ενσωματωμένα μεγαφωνάκια θα ήθελα να ήταν καλύτερα αλλά τότε ίσως να μην μπορούσα να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπόψιν, η sharp έχει αγοραστεί εδώ και καιρό από τη Foxconn. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα η παλιά καλή Sharp.

Κρίμα πάντως. Ως λάτρης της ιαπωνικής ποιότητας, με θλίβει που δεν έχει μείνει ούτε ένας ιαπωνικός παίχτης στην αγορά των υπολογιστών. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση, αφού σε θέμα ποιότητας είχαν το πάνω χέρι. Μήπως έχει κάποια σχέση η οικονομική κρίση του 08; Αν θυμάμαι καλά από το 08 και μετά και η Sony και η Toshiba άρχισαν να χάνουν σημαντικό μερίδιο της αγοράς.

Επεξ/σία από Gioandro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...