Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο laptop το οποίο πήρα ήταν Acer το 2009 βγήκε αμέσως ελαττωματικό και έτσι πήρα Toshiba με πιστωτικό.

7-8 χρόνια ήτανε άψογο μόνο πρόβλημα η σκόνη και οι τρίχες που έπιανε που και πού αν δεν την είχα δει μάστορας 😂ακόμα θα λειτουργούσε.

 

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως δεν ήξερα άνθρωπο που να αγόρασε toshiba laptop και να μην του έβγαλε πρόβλημα. Ξέρω τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις που χαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς. Από πληκτρολόγια, μέχρι οθόνες και μητρική. Η ειρωνία είναι ότι είχαν καλό όνομα και ήταν από τα ακριβότερα. Αυτό που ξέρω, είναι αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω. Έμειναν οι αμερικανοί και μοίρασαν την πίτα των laptops και κάτι ψιλά μένουν στην Lenovo. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα Satelite που αγόρασα μέσα στην χρονιά απο μέλος του Insomnia, εδώ, μοντέλο ~2014, με έχει βγάλει πολύ ασπροπρόσωπο. Πολύ καλό κομμάτι. Κρίμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Εγώ πάντως δεν ήξερα άνθρωπο που να αγόρασε toshiba laptop και να μην του έβγαλε πρόβλημα. Ξέρω τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις που χαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς. Από πληκτρολόγια, μέχρι οθόνες και μητρική. Η ειρωνία είναι ότι είχαν καλό όνομα και ήταν από τα ακριβότερα. Αυτό που ξέρω, είναι αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω. Έμειναν οι αμερικανοί και μοίρασαν την πίτα των laptops και κάτι ψιλά μένουν στην Lenovo. 

Για τα ηχειάκια σε κάποια satellite που γινόταν κομμάτια η μεμβράνη γιατί δεν λες; Δεν έχω δει άλλη μάρκα με πρόβλημα τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δεκαετια του '00 που ασχολούμουν με τα λάπτοπ θυμάμαι οτι ήταν σχετικά ποιοτικότερα από κάτι compaq (ο θεός να σε φυλάει!) και hp και φθηνότερα από τα πανάκριβα sony. 

Πέρασαν τρία τοσιμπα από τα χέρια μου. Το ένα ψοφησε από κεραυνό (συνδέαμε τοτε την γραμμή του τηλεφωνου κατευθείαν στο λαπτοπ για το dialup), τα άλλα δύο λειτουργούν ακόμα 10-15 χρόνια μετά. Μπαταρίες για πέταμα βέβαια, αλλά έτσι ήταν τα πραγματα τότε.

Μετά την δεκαετία το '10 δεν έχω άποψη, ηρθε η dell, και τα αξιοπρεπή κινέζικα, επεσε πολύ και η αγορά των λαπτοπς (αν δεν εισαι φοιτητης ειναι λιγο αχρηστα εδω που τα λεμε)... Αντίο γίγαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gianniskks said:

Εγώ πάντως δεν ήξερα άνθρωπο που να αγόρασε toshiba laptop και να μην του έβγαλε πρόβλημα. Ξέρω τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις που χαλούσε ότι μπορείς να φανταστείς...

σχεδόν το αντίθετο με μένα.
γενικώς τα λάπτοπ (πλαστικά) είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα desktop (μέταλλο), χρειάζονται προσοχή στη χρήση, πχ πως ανοίγουμε την οθόνη, τα ακουμπάμε απαλά στο γραφείο, όχι πάνω σε φλοκάτες και κουβέρτες διότι φράσουν οι γρίλλιες και δεν μπαίνει φρέσκος αέρας μέσα, με το μαλακό το βάλε-βγάλε τους κοννέκτορες, όχι βία στο πληκτρολόγιο και άλλα πολλά.
.
Τα components συνήθως δεν είναι του κατασκευαστή, πχ DVD writer, ανάλογα με την χρήση μπορεί να χαλάνε πιο συχνά.


Το μέγα κακό με τα λάπτοπ είναι ότι άμα χαλάσει κάτι κάνει όλο το λάπτοπ άχρηστο, στο desktop αν χαλάσει πχ το keyboard ή vga απλώς το αποσυνδέεις και βάζεις άλλο.
Στο desktop ότι και να συμβεί μπορείς να αλλάξεις το υποσύτημα μόνος σου και να το επαναφέρεις σε λειτουργία, στα λαπτοπ περίπου δεν γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήσεις οσον αφορά την κατάσταση των "θρυλικών" ιαπωνικων τεχνολογικών κολοσσών από το 2010 και μετά έχουν γίνει παντού στο internet.

Τέτοιο χαλί σαν της Toshiba δεν εχω όμως ξαναδεί. Και μιλάω οσον αφορά την ποιότητα. Pioneer, JVC, Alpine, Onkyo, πχ συρρικνώθηκαν αλλά κράτησαν την ποιότητα ψηλά ακόμα. 

Η Toshiba πήγε από κορυφαια προϊόντα στα 2000s, σε άθλια στα 2010s. Ραγδαία πτώση ποιότητας.

Λατρεύω τις ιαπωνικές μάρκες τεχνολογίας. Πρέπει ομως να μάθουν marketing από τους Κορεάτες γιατί δεν τα πάνε καλά. Να υπενθυμίσω την πρόσφατη έξοδο της Olympus από τις κάμερες. 

Μοναδικές εξαιρέσεις οι Sony, Panasonic, Canon, Nikon, οι οποιες ακομα καλά κρατούν και θεωρούνται premium ονόματα. 

Οσον αφορά εταιρίες Fujitsu, NEC, κλπ, αυτες έχουν χρόνια τώρα εγκαταλείψει τημ consumer αγορά για ποιο high end enterprise/κλπ συστήματα. 

Κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στην κατοχη μου τρια διαφορετικα  laptop Toshiba   ενα Tecra του  2008  με  win 7   ενα  Qosmio του 2009  με win 10  και  ενα  Portege του 2011 με win 10 ολα ειναι παλια αλλα ολα λειτουργουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ  εχω αλλαξει μονο τους σκληρους στην θεση των παλιων HDD εχω βαλει SSD  χρησιμοποιω  τα  laptop σχεδον καθημερινα ειναι λιγο αργα λογο παλιων επεξεργαστων αλλα τρεχουν ολα τα προγράμματα ουτε μπλε οθονες τιποτε ολα κανονικα  Η Toshiba ητανε κορυφη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 λαπτοπ toshiba που είχα προβλήματα μου έβγαζαν η οθόνη μαύρισε η τα Windows ήταν όμως σαν κατασκευή εξωτερική υλικών ποιοτική αν τα δούλευες ωρες Αστα προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eyw είπε

Το μέγα κακό με τα λάπτοπ είναι ότι άμα χαλάσει κάτι κάνει όλο το λάπτοπ άχρηστο, στο desktop αν χαλάσει πχ το keyboard ή vga απλώς το αποσυνδέεις και βάζεις άλλο.
Στο desktop ότι και να συμβεί μπορείς να αλλάξεις το υποσύτημα μόνος σου και να το επαναφέρεις σε λειτουργία, στα λαπτοπ περίπου δεν γίνεται αυτό.

Εντάξει όχι τόσο απόλυτα όπως το θέτεις,  για το πληκτρολόγιο που αναφέρεις σε πολλά λαπτοπ το αλλάζεις και δεν είναι και ακριβό στα πιο πολλά μοντέλα. Όπως αλλάζεις και άλλα μέρη του λαπτοπ, όπως κάρτα δικτύου,  μνήμες ακόμα και κάρτα γραφικών. 

 

Στο θέμα μας τώρα,  κρίμα για την toshiba,  αν και στην ουσία είχε εξαφανιστεί στα λαπτοπ από τότε που είχε μεταφερθεί το τμήμα λαπτοπ στην Sharp. 

Πάντως όταν τα λαπτοπ ήταν στα πάνω τους η toshiba μαζί με την Sony έφτιαχναν τα καλύτερα λαπτοπ,  ποιοτικά και σκυλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το Toshiba λαπτοπακι που ειχα παρει πριν 7 χρονια κ το δουλευω με τις ωρες εχει αποδειχτει "σκυλος μαυρος" κ συνεχιζει...

Η χειροτερη εμπειρια που ειχα με laptops ηταν μακραν τα HP καθως οσοι φιλοι κ γνωστοι ειχαν αγορασει στον χρονο πανω το πηγαιναν για επισκευη ευτυχως ομως εντος εγγυησης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω άρθρο τα λέει όλα στο πολύ πετυχημένο τίτλο. 
https://qz.com/968747/it-took-toshiba-70-years-to-reach-its-peak-and-just-a-decade-to-fall-into-an-abyss/

Εχει αφήσει τον θρόνο η Ιαπωνία και έχει ανεβεί η Κίνα. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η lenovo βλέποντας και τα καινούργια μοντέλλα του 2020 έχει πάρει κεφάλι στον χώρο των φορητών , κακά τα ψέματα. Toshiba είχε ένας γνωστός μου και ήταν πολύ ευχαριστημένος κυρίως με θέμα εγγύησης . Θα συμφωνήσω για Vaio κρίμα που δεν τα φέρνουν Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...