Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος Toshiba Qosmio X500 11n, αγορασμένο Δεκέμβριο του '09 από plaisio στα 2300.
Δεν χρειάστηκα ποτέ την εγγύηση ουσιαστικά. Οθόνη 18.9" 1080p, κανένα καμένο pixel μέχρι σήμερα.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσε άλλο λάπτοπ να αντέξει όλες αυτές τις ώρες λειτουργίας, παιχνιδιού, και γενικά ασταμάτητης χρήσης με ελάχιστη συντήρηση.

Έχω αναβαθμίσει μνήμη στα 8gb,έχω βάλει έναν ssd (250gb), μια express card για 2x usb3 και έχω αλλάξει το bluray disc με υποδοχή για 3ο σκληρό (500gb).
Επάνω έχει συνδεδεμένα ποντίκι, usb hub με πληκτρολόγιο και εξωτερική ασύρματη κάρτα δικτύου, και μπορεί να διαβάσει μέχρι 2 ακόμα συσκευές αποθήκευσης.
O δεύτερος σκληρός (500gb) εξακολουθεί να δουλεύει όλα αυτά τα χρόνια και είναι πάντα στα κόκκινα (2-5gb ελεύθερα), ο πρώτος απλά αποθηκεύτηκε.
Format 1 φορά στα 7 χρόνια γιατί κράσαρε συνεχώς με μπλε οθόνη, μαζί με αλλαγή πάστας, έκτοτε σπάνια το εμφανίζει.

Το έχω πάντα μαζί μου από την πρώτη στιγμή, έχει κλείσει εβδομάδα ανοιχτό πολλές φορές, και τα προβλήματα που έχει πλέον είναι προφανώς με την θερμοκρασία που ανεβάζει 100 για πλάκα (μετά από 4-5 χρόνια άρχισε που δούλευε αρκετά χωρίς βάση στη σχολή), τα ηχεία που έχουν αλλοιωθεί λόγω θερμοκρασίας επίσης (5+ χρόνια), στα 7 χρόνια χάλασε η κάρτα δικτύου (μπορεί και από δικό μου λάθος όταν έκανα αλλαγή πάστας) και ότι η οθόνη του δεν κάνει καλή επαφή (κάπου στα 9-10 χρόνια) και σβήνει όταν την κουνάς, σύνδεσα μια ultrawide 34" οθόνη μέσω hdmi και τον δουλεύω σαν desktop το τελευταίο εξάμηνο.

Κρίμα για την εταιρία, δεν ξέρω άτομο που να είχε Toshiba και να έχει παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα ακόμα χρησιμοποιώ ένα satellite  του 2011-2012 και παρόλο που δεν του έχω βάλει ακόμα ssd δουλεύει απροβλημάτιστα photoshop και lightroom όποτε χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Drunkard είπε

Ποιότητα και αντοχή σε toshiba και Fujitsu  notebook ? Τοτε γιατι δεν πουλούσαν ? 

χαχαχαχα θα μας πεθάνεις !!!🤣 

Οι ποιότητα κατασκευής τους ήταν τραγική με σάπια πλαστικά που σε λιγότερο απο χρόνο έσπαγαν, το failure rate και το rerepair αυτών των 2 εταιρειών έσπαγε κάθε ρεκόρ, η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών για τα πανηγύρια  με μηχανήματα 2ετίας να δηλώνονται  ως end of support και οι αντιπροσωπείες τους εδώ στην Ελλάδα απο άλλο ανέκδοτο .

Στο διάολο και ακόμα παραπέρα 

Αυτο ηταν ασφαλιστικό συμβόλαιο - promotion της ιντεαλ νομιζω με την ασφαλιστική ΑΙΓΟΝ . 

Καμια σχεση με εγγύηση της toshiba .

Το ιδιο ειχε και ο Κωτσόβολος με το safemobile 

Thanks, δεν ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια. Το θυμάμαι ως εγγύηση toshiba ό,τι κι αν συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, x8diesel είπε

VAIO (σκέτο) και πουλάει σουπερ ντούπερ μηχανήματα, με το ανάλογο κόστος βέβαια... εδώ θα βρεις μόνο στο Πλαίσιο ένα προπέρσινο μοντέλο στα 1499...

Eγώ πάντως "ψάρεψα" 2 VAIO λειτουργικά από κάδο ανακύκλωσης ...  Αν τώρα κανείς ενδιαφέρεται να γλυτώσει 1499ε, το συζητάω ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gioandro είπε

Η απορία σου είναι τουλάχιστον αφελής. Η ιστορία έχει δείξει ότι η ποιότητα δεν παίζει πάντα καθοριστικό ρόλο στις πωλήσεις. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο στην αγορά των υπολογιστών.

Σου ειπα εγω οτι καθοριστικο ρολο επαξε μονο η ποιοτητα ?  και δεν ηταν απορια αυτο που εγραψα , ρητορικο ηταν.

παιζει η τιμη , η ποιοτητα, η διαθεσιμοτητα,το promotion,το aftersales κλπ χαιρω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Drunkard είπε

Σου ειπα εγω οτι καθοριστικο ρολο επαξε μονο η ποιοτητα ?  και δεν ηταν απορια αυτο που εγραψα , ρητορικο ηταν.

παιζει η τιμη , η ποιοτητα, η διαθεσιμοτητα,το promotion,το aftersales κλπ χαιρω πολυ

Το ζήτημα είναι ότι ισχυρίστηκες ότι τα Toshiba και Fujitsu δεν ήταν ποιοτικά, γι αυτό και δεν πουλούσαν. Εδώ σου απαντάω λοιπόν και σου ξαναλέω ότι η ποιότητα δεν παίζει πάντα ρόλο στον αγώνα των πωλήσεων. Πολλές φορές μάλιστα, λόγω του ότι η ποιότητα κοστίζει, μπορεί να παίξει και αρνητικό ρόλο.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.Γενικα τα Ιάπωνεζικα laptop,ήταν αξιόπιστα.Ειχαν περάσει 2 toshiba κ άντεχαν τα πάντα.Το 1 το έδωσα στον αδερφό της κοπέλας μ κ το άλλο κάπου κάθεται.Fujitsu εξίσου ανθεκτικά,δλδ όσα κ αν πέρασαν από τα χέρια μ,δεν έπαθαν τπτ,εκτός από 1 π κάηκε το inverter της οθόνης κ δεν φωτίζει......

Τα sony,ήταν τα πιο ακριβά,αλλά είχαν κ τα καλύτερα υλικά νομίζω....Αλλά ξαναλέω,ήταν ακριβά δλδ έβρισκες άλλης μάρκας με σχεδόν το 30% λιγοτερο στην τιμή,με τα ίδια(μην πω καλύτερα) χαρακτηριστικά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, x8diesel είπε

Η Sony πούλησε το 95% της εταιρείας στην JIP (Japan Industrial Partners) και έχει κρατήσει 5% μερίδιο στην εταιρεία η οποία πλέον ονομάζεται VAIO (σκέτο) και πουλάει σουπερ ντούπερ μηχανήματα, με το ανάλογο κόστος βέβαια... εδώ θα βρεις μόνο στο Πλαίσιο ένα προπέρσινο μοντέλο στα 1499... Δυστυχώς στην χώρα μας δεν θα πιάσει τόπο με αυτές τις τιμές, όταν κάποιος που θέλει κάτι ποιοτικό και μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα πηγαίνει σε μακμπουκ.. Εγώ έχω το Flip 15 μοντέλο του 2014, κατασκευή από αλουμίνιο, με i7 και 8 ραμ, IPS fullHD οθόνη αφής και ακόμη φυσάει το μηχάνημα. Σκέφτομαι σοβαρά όταν έρθει η ώρα να το αλλάξω να πάω σε ένα πιο νέο μοντέλο Vaio.

Το Πλαίσιο συγκεκριμένα έχει τα τελευταία μοντέλα, αν κοιτάξεις στο site της εταιρειας στην Αμερική το SX14 έχει αρχική τα 1899 δολάρια συν ΦΠΑ, οπότε εδώ που έχει γύρω στα 1499 ευρώ καλά είναι. Είχα ενα Vaio από το 2008 και το κράτησα 10 χρόνια σχεδόν. Ειδικά τα πρώτα του χρόνια του άλλαξα τα φώτα με gaming, WoW συγκεκριμένα, οπότε και τόσο που κράτησε καλά είναι. Γενικά όμως είναι αρκετά όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, basilis5 είπε

διακρινω 2 κατηγοριες στα σχολια. Αυτους που εχουν δουλεψει toshiba, και αυτους που δεν εχουν δουλεψει.

ευκολα καταλαβαινεις απο τα σχολια του καθενος ποιος ανηκει σε ποια κατηγορια.

Τεχνικος Υ/Η εδω και 11 χρονια, θες να σου πω σκηνικο που η αντιπροσωπεια Toshiba στην ελλαδα μου αρνηθηκε προσωπικα που πηγα ο ιδιος και μιλησα πελατη μηχανημα ολοκαινουριο εντος εγγυησης με αποδειξη ολα να το επισκευασει εντος και ζηταγε χρηματα επειδη μας εμεινε κουμπι στο χερι? (κυριολεκτικα οπως πληκτρολογουσα ξεκολλησε το κουμπι, δεν το εχω ξαναπαθει ποτε σε κανενα μηχανημα αυτο).

Η να σου πω αλλες ιστοριες για sattelite και quosmio γενιας 2007 η ποτε ηταν η 8600M gt που καιγαν καρτες?

Η να πω για τις τιμες που ηταν στον θεο σε σχεση με ανταγωνιστικα μοντελα με καλυτερα κιολας specs μια ζωη?

Ασε φιλε γνωστη, απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, το μονο division που αξιζει απο αυτους για μενα ειναι οι σκληροι τους δισκοι που εχω και 2 στο συστημα μου το προσωπικο.

Ο καθενας τις εμπειριες του, αν εσενα σε ικανοποιησαν καλως και δεκτο, αλλα μην τα ισοπεδωνεις ολα.

Επεξ/σία από nfsmw_gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pany07 είπε

Πιομένο είσαι;😵

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στην ουσιά η Toshiba "έκοψε" τα laptop πάνω από 5-6 χρόνια. Όποιος αγόρασε σ' αυτό το διάστημα έπαιρνε σήμα Toshiba. Όχι laptop Toshiba.

Sony's exit from the PC market will not be the last

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για τους άπιστους θωμάδες...Have fun.

HWI TV: Toshiba Tecra A9 Notebook Abuse

 

spacer.png

10 ώρες πριν, Alex-V είπε

Ρεφυγερετοσιμπαρεμπροαποδω

 

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nfsmw_gr είπε

Τεχνικος Υ/Η εδω και 11 χρονια, θες να σου πω σκηνικο που η αντιπροσωπεια Toshiba στην ελλαδα μου αρνηθηκε προσωπικα που πηγα ο ιδιος και μιλησα πελατη μηχανημα ολοκαινουριο εντος εγγυησης με αποδειξη ολα να το επισκευασει εντος και ζηταγε χρηματα επειδη μας εμεινε κουμπι στο χερι? (κυριολεκτικα οπως πληκτρολογουσα ξεκολλησε το κουμπι, δεν το εχω ξαναπαθει ποτε σε κανενα μηχανημα αυτο).

Η να σου πω αλλες ιστοριες για sattelite και quosmio γενιας 2007 η ποτε ηταν η 8600M gt που καιγαν καρτες?

Η να πω για τις τιμες που ηταν στον θεο σε σχεση με ανταγωνιστικα μοντελα με καλυτερα κιολας specs μια ζωη?

Ασε φιλε γνωστη, απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, το μονο division που αξιζει απο αυτους για μενα ειναι οι σκληροι τους δισκοι που εχω και 2 στο συστημα μου το προσωπικο.

Ο καθενας τις εμπειριες του, αν εσενα σε ικανοποιησαν καλως και δεκτο, αλλα μην τα ισοπεδωνεις ολα.

Φιλε μου εσυ τα ισοπεδωσες ολα επειδη ειχες κακες εμπειριες, εγω δεν ισοπεδωσα τπτ.
κ εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου.

Αλλα και να δεχτω αυτο που λες, πως ηταν κακη η αντίπροσωπια στην ελλαδα (προσωπικα δεν το βιωσα αυτο), αυτο δεν σημαινει πως δεν εβγαζε καλα και αξιοπιατα λαπτοπ η toshiba.

Σαν τεχνικος θα επρεπε να το επιβεβαιωνεις αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω τα αρνητικά σχόλια κατά της Toshiba. δεν θα τα απορρίψω κι όλας αλλά χρειάζομαι κάτι παραπάνω από τις απόψεις 2 κολλητών πχ. Το δικό μας σκυλί ακόμη, 8-9 χρόνια νομίζω, αγορά refurbished από την ελληνική αντιπροσωπεία

 

Τι ακριβώς κάνει ένας τεχνικός Υ/Η? Επί 11 χρόνια μάλιστα;

Επεξ/σία από schumifer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, schumifer είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τα αρνητικά σχόλια κατά της Toshiba. δεν θα τα απορρίψω κι όλας αλλά χρειάζομαι κάτι παραπάνω από τις απόψεις 2 κολλητών πχ. Το δικό μας σκυλί ακόμη, 8-9 χρόνια νομίζω, αγορά refurbished από την ελληνική αντιπροσωπεία

Τι ακριβώς κάνει ένας τεχνικός Υ/Η? Επί 11 χρόνια μάλιστα;

Απο το 1 δειγμα που εχεις εσυ και ο καθενας δεν ειναι αντικειμενικη η αποψη σας τοσο απλα, αν εχουν περασει 5-10 μηχανηματα απο τα χερια σου οπως εμενα να το δεχτω.

Τι εννοεις τι κανει ενας τεχνικος Υ/Η? Του φερνουν υπολογιστες με προβληματα, τα βρισκει και τα επισκευαζει εαν αυτο ειναι εφικτο.

 

EDIT:

 

Με ενα προχειρο search τυπου are toshiba laptops good πετυχα αυτα εδω:

 

https://www.consumeraffairs.com/computers/toshiba.html

 

https://www.laptopmag.com/articles/toshiba-brand-rating

 

Δεν βλεπεις ενα pattern εδω? 1600 reviews μεσο ορο 2.5 αστερια στα 5 και τελευταιο στην λιστα στο δευτερο λινκ? 

Οπως ειπα και πανω, μπραβο που σε σας τα 1-2 λαπτοπ που ειχατε δεν σας ταλαιπωρησαν, αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα.

Και με αυτο δεν απαντω περαιτέρω, οτι ειχα να πω το ειπα, αν θελετε να εχετε παρωπιδες δικο σας θεμα.

Επεξ/σία από nfsmw_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...