Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kάποτε έπαιρνα μόνο Toshiba.

Η τωρινή κίνηση είναι η φυσική εξέλιξη κάποιων επιλογών της εταιρείας εδώ και 15 χρόνια που άρχισε η κατηφόρα στα laptops της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Gioandro είπε

Το ζήτημα είναι ότι ισχυρίστηκες ότι τα Toshiba και Fujitsu δεν ήταν ποιοτικά, γι αυτό και δεν πουλούσαν. Εδώ σου απαντάω λοιπόν και σου ξαναλέω ότι η ποιότητα δεν παίζει πάντα ρόλο στον αγώνα των πωλήσεων. Πολλές φορές μάλιστα, λόγω του ότι η ποιότητα κοστίζει, μπορεί να παίξει και αρνητικό ρόλο.

Σου'πα , μου΄πες , μανταλακια , ισχυρισμοι . 

ναι δεν ηταν ποιοτικα και όσοι πελατες την παταγαν δεν ξανα αγοραζαν τα σαπίδια 

Toshiba & fujitsu στα notebook ηταν για τα πανυγηρια , για να μην πω κατι αλλο . 

Εαν θεσ να αγορασεις κατι , τοτε καλοριζικο 

Επεξ/σία από Drunkard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει αρκετά λάπτοπ της toshiba έχω και στην κατοχή μου ένα qosmio x505 10 ετών και πάει ακόμα σφαίρα ...ΑΛΛΑ επειδή τα πούλαγα από το 2006 έως 2012 σε αυτές τις χρονιές η toshiba είχε πολλά πρόβληματα ειδικά με τις μπαταρίες και την διαχείριση τους μέσω Bios κάτι που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να επιλύσει....Από τότε δεν ξανά ασχολήθηκα και όπως φαίνεται δεν θα ξανα ασχοληθω ....Δεν θα μου λείψει ...RIP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι είναι πρόβλημα ιαπωνικό όταν η χώρα αναπαύεται αυτά παθαίνει.. δεν μπορεί όλες οι εταιρείες τεχνολογίας να έχουν πρόβλημα .. δεν είναι μια δυο είναι όλες οι μεγάλες ξεκάθαρα.. από τα τηλέφωνα αποχώρησαν όλες για παράδειγμα.... Η Κορέα Κίνα πραγματικά τους ισοπέδωσαν... Δεν λέω φοβερή ποιότητα αλλά δεν είναι το μόνο θέλει και άλλα όπως τιμές φτάσαμε στο σημείο που αν δω μια τηλεόραση Sony και μια tcl, θα επιλέξω τν δεύτερη χώρις καν σκέψη....

Επεξ/σία από Cocomel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 5:14 ΜΜ, geostratis είπε

Eγώ πάντως "ψάρεψα" 2 VAIO λειτουργικά από κάδο ανακύκλωσης ...  Αν τώρα κανείς ενδιαφέρεται να γλυτώσει 1499ε, το συζητάω ευχαρίστως.

Kaτι σε sony vaio vgn aw?????

Exω δουλέψει το LD 50 με i7. Ποιοτικό μηχάνημα. Το ζήτημα ήταν η ideal!!!!!!!! Αγόρασα επιπλέον εγγύηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν υπήρχε μητρική στα 4 χρόνια για να επισκευαστεί και πήρα πιστωτικό. Tουλάχιστον να επανέλθει η SONY!!!!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ένα Α300 καπου 7-8 χρονια το ειχα πάρει και μεταχειρισμένο απο καποιο παιδί εδω στο φόρουμ το   μονο που του εχω κανει ειναι ενας SSD και καινούργιο τροφοδοτικό ακομα και τωρα δουλευει αξιόλογα θα έλεγα το εχω σαν  δευτεροτριτη επιλογή μου τώρα ,νομιζω τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπάνω,κρίμα πάντως που ακόμα μια εταιρία χάνεται απο την αγορά......

 

Επεξ/σία από alx255
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2020 στις 10:16 ΜΜ, theof28 είπε

Το ζήτημα ήταν η ideal!!!!!!!! Αγόρασα επιπλέον εγγύηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν υπήρχε μητρική στα 4 χρόνια για να επισκευαστεί και πήρα πιστωτικό.

/

Tουλάχιστον να επανέλθει η SONY!!!!

Τα ειπες ολα σε 2 σειρες. 

Η IDEAL "εδωσε" το service στον ομιλο γερμανο (ή οπου αλλου ανηκει), για να ακριβολογω  τα παντα περνουσαν μεσω αυτου...

Ο γερμανος για να γλυτωνει τα μεταφορικα και δεν ξερω εγω τι αλλο αρνουταν τις παραλαβες... η Ideal εκοψε την τηλ. επικοινωνια ακομη και με εμπορους... 

Ολα πηγαιναν απο το κακο στο χειροτερο για την Toshiba... και εννοειται δεν εβρισκες το δικιο σου πουθενα... παρα μονο αν τους επρηζες τα σκοτια.

 

SONY, πονεμενη ιστορια. Οι οθονες των Vaio ηταν απιστευτες ακομη και σε συγκριση με σημερινα premium μοντελα. Απο χρωματα, φωτεινοτητα, οχι θαμπαδες,

οχι ασπριλες, τπτ απολυτως. Η μητρικη τους αριστουργηματα. Οτι επρεπε πανω, οπου επρεπε και η κολληση τους σε αλλα επιπεδα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μηχανηματα

10ετιας δουλευουν αψογα ακομη. Ειδικα οσα ειναι με εναν Ι* επεξεργαστη, με εναν ssd πετανε πραγματικα. Τα 100€ που κοστιζαν συγκριτικα με αλλα λαπτοπ, τα αξιζε

η οθονη τους και ολα τα αλλα που ανεφερα.

 

Κριμα που αποφασισαν να σταματησουν την εξαγωγη εκτος Ιαπωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 9/8/2020 στις 2:46 ΠΜ, Python_Master είπε

Εγώ πάντως ένα Satelite που αγόρασα μέσα στην χρονιά απο μέλος του Insomnia, εδώ, μοντέλο ~2014, με έχει βγάλει πολύ ασπροπρόσωπο. Πολύ καλό κομμάτι. Κρίμα.

Σαν την TOSHIBA δεν έχει τα αμεριάνακια της κακιάς ώρα Apple HP (Halia Plastikoyra) DELLδεν φτάνουν τον Ιαπονικό γίγαντα ούτε στα όνειρα του σε πιότητα

Στις 21/8/2020 στις 5:31 ΜΜ, Arkin είπε

Πολυ καλα laptops αλλα την εφαγαν οι dell lenovo και HP.

Δεν αφίνουν τίποτα όρθιο αυτοί οι Αμερικάνοι, μέχρι και την Huawei έφαγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...