Προς το περιεχόμενο

OnePlus Nord 8GB/128GB Blue Marble Dual Sim 393€


leo066

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, deadp είπε

Δυο review είδα έως τώρα που αναφέρουν καλύτερη η οθόνη του 4A από του Nord, αν και μικρότερη.

Και ετσι ναναι λειπουν τα 90 hz που είναι πιο σημαντικα. Αν και πιστευω οτι το λενε λόγω ευκρίνειας μιας και εχει υωηλότερο ppi αφου ειναι λιγοτερες ιντσες. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα δύο κορυφαία στα λεφτά τους.

Πέρα από όσα αναφέρθηκαν:

Το Pixel 4A είναι εντελώς πλαστικούρα και δεν προσπαθεί να το κρύψει.

Το Nord είναι λιγότερο πλαστικούρα και προσπαθεί να το κρύψει με γυαλί μπρος πίσω.

Επίσης το Pixel έχει κάπως εμφανή - ευδιάκριτα bezels ενώ του Nord είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Αλλά η τρύπα για τη μπροστά κάμερα στο Pixel είναι μικροσκοπική ενώ στο Nord ενοχλητικά μεγάλη.

Όποιο και να επιλέξει ο δυνητικός αγοραστής θα έχει κάνει άριστη αγορά, σίγουρα πολύ καλύτερη από διάφορα XiaomiPocoOppoκτλκτλκτλ στην ίδια κατηγορία τιμής.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και τα δύο κορυφαία στα λεφτά τους.

Πέρα από όσα αναφέρθηκαν:

Το Pixel 4A είναι εντελώς πλαστικούρα και δεν προσπαθεί να το κρύψει

Το Nord είναι λιγότερο πλαστικούρα και προσπαθεί να το κρύψει με γυαλί μπρος πίσω.

Επίσης το Pixel έχει κάπως εμφανή - ευδιάκριτα bezels ενώ του Nord είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Όποιο και να επιλέξει ο δυνητικός αγοραστής θα έχει κάνει άριστη αγορά, σίγουρα πολύ καλύτερη από διάφορα XiaomiPocoOppoκτλκτλκτλ στην ίδια κατηγορία τιμής.

οποιος θελει 865 παει στο poco στα 355 που ειχε βγει πριν λιγο καιρο αλλιως παει στο nord οταν πεσει στα 310 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oraiustepe είπε

οποιος θελει 865 παει στο poco στα 355 που ειχε βγει πριν λιγο καιρο αλλιως παει στο nord οταν πεσει στα 310 

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Μιλάμε για τιμές Ευρώπης με 2ετείς κανονικές εγγυήσεις.

Είναι αρκετά τα λεφτά για να παίζεις με το ανύπαρκτο after-sales των Κινέζων...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση.

Μιλάμε για τιμές Ευρώπης με 2ετείς κανονικές εγγυήσεις.

Είναι αρκετά τα λεφτά για να παίζεις με το ανύπαρκτο after-sales των Κινέζων...

Λες και τι θα παθει το κινητο μετα τις 60 μερες που σε καλυπτει το paypal; το μονο που μπορει να παθει ειναι να σπασει η οθονη που εκει ετσι κι αλλιως δεν σε καλυπτει η εγγυηση ...Οπότε για μενα ατοπο το επιχειρημα σου

ολα αυτα τα λεω για εναν προσεκτικο χρηστη οχι για εναν τσαπατσουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oraiustepe είπε

οποιος θελει 865 παει στο poco στα 355 που ειχε βγει πριν λιγο καιρο αλλιως παει στο nord οταν πεσει στα 310 

Με το Poco μαζί με τον 865 ,θα πάρει και μια λοταρία για τα επόμενα patches. Πότε δεν ξέρεις τι θα χαλάσουν στα updates τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Λες και τι θα παθει το κινητο μετα τις 60 μερες που σε καλυπτει το paypal; το μονο που μπορει να παθει ειναι να σπασει η οθονη που εκει ετσι κι αλλιως δεν σε καλυπτει η εγγυηση ...Οπότε για μενα ατοπο το επιχειρημα σου

ολα αυτα τα λεω για εναν προσεκτικο χρηστη οχι για εναν τσαπατσουλη

LOL

Δηλαδή συγκρίνεις σε after sales αγορά από Κίνα με αγορά π.χ. από Amazon;

Δε χαλάνε τα κινητά μετά τον 1 χρόνο;

Δε χαλάνε μετά την κάλυψη του Paypal;

Το δικαίωμα υπαναχώρησης που το πας; Παραλαμβάνεις συσκευή με green/magenta tint ή με ανομοιομορφία λευκού ή με κάποιο από τα διάφορα θεματάκια που μπορεί να υπάρχουν. Καλή τύχη με τον Κινέζο.

Από Amazon μου έχουν επιστρέψει μέχρι τελευταίας δεκάρας τα λεφτά για κινητό που χάλασε στους 23 μήνες και με σύμπτωμα που δύσκολα μπορούσε να αναπαραχθεί (τυχαία restarts).

Από Public μου έχουν αλλάξει tablet μέσα σε 3 λεπτά λόγω 1 καμένου pixel.

Άσε ... μη βάζουμε στην ίδια πρόταση, ούτε καν στο ίδιο θέμα αγορές από Ευρώπη με αγορές από Κίνα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

LOL

Δηλαδή συγκρίνεις σε after sales αγορά από Κίνα με αγορά π.χ. από Amazon;

Δε χαλάνε τα κινητά μετά τον 1 χρόνο;

Δε χαλάνε μετά την κάλυψη του Paypal;

Το δικαίωμα υπαναχώρησης που το πας; Παραλαμβάνεις συσκευή με green/magenta tint ή με ανομοιομορφία λευκού ή με κάποιο από τα διάφορα θεματάκια που μπορεί να υπάρχουν. Καλή τύχη με τον Κινέζο.

Από Amazon μου έχουν επιστρέψει μέχρι τελευταίας δεκάρας τα λεφτά για κινητό που χάλασε στους 23 μήνες και με σύμπτωμα που δύσκολα μπορούσε να αναπαραχθεί (τυχαία restarts).

Από Public μου έχουν αλλάξει tablet μέσα σε 3 λεπτά λόγω 1 καμένου pixel.

Άσε ... μη βάζουμε στην ίδια πρόταση, ούτε καν στο ίδιο θέμα αγορές από Ευρώπη με αγορές από Κίνα.

Δεν είπα ότι συγκρίνω εγγύηση amazon με κινέζο.. Μην λες πράγματα που δεν είπα.. Βάσει προσωπικής μου εμπειρίας σε κινητά δεν έχει πάθει κάτι κινητό μου πριν τα δύο χρόνια της εγγύησης, οπότε για εμένα είναι άχρηστη.. Το μόνο που φοβάμαι μην εμφανίσει πριν την λήξη της εγγύησης είναι κάποιο καμένο πιξελ.. Αλλά θα το ρισκάρω από τον κινέζο μιας και η πιθανότητα είναι πολύ μικρή ειδικά όταν μιλάμε για διάφορα 30+ ευρώ.. Φυσικά μιλάω για κινητά μέχρι την τιμή του nord.. Το δικαίωμα της υπαναχωρησης που λες είναι και το μεγάλο θετικό γιατί μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν ακόμα και χωρίς πρόβλημα.. Το δοκιμάζεις δεν σου αρέσει πίσω.. Τώρα αν μου είχαν τύχει κινητά με προβλήματα κάτω από τα δύο χρόνια θα σου έλεγα μην πάρεις κινέζο, αλλά για εμένα είναι κινέζο δαγκωτό.. Η τιμή > της εγγύησης

Υ. Γ. Πολλοί μπορεί να την πάθουν από software update και να έχουν συνεχή restart.. Ναι αν δεν ξέρεις να το λύσεις πάλι πας σε Amazon κλπ 

Επεξ/σία από oraiustepe
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

Βάσει προσωπικής μου εμπειρίας σε κινητά δεν έχει πάθει κάτι κινητό μου πριν τα δύο χρόνια της εγγύησης, οπότε για εμένα είναι άχρηστη.

Όπως το είπες. Προσωπική ΣΟΥ εμπειρία και καλά κάνεις και τονίζεις ότι για ΕΣΕΝΑ είναι άχρηστη.

Άλλων οι προσωπικές εμπειρίες είναι πολύ διαφορετικές και τα 2 χρόνια εγγύησης -κυρίως Ευρωπαϊκής- είναι υψίστης σημασίας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελἁω και κλαίω ταυτόχρονα όταν ακουω για εγγύηση από Κίνα για να γλιτωσω 30+ ευρώ στα 310+. Δε χαλαει λεει ο αλλος το κινητο μετα απο 6 μηνες. Εγώ σου λέω ουτε μετα απο 6 χρόνια απο προσωπική μου εμπειρία. Δείτε τι καλύπτει η εγγύηση του banggood, ουτε καν μητρική, οθόνη δεν το συζηταω καν. Μεγαλύτερη κοροϊδία δεν υπάρχει.  Άρα, δεν καλύπτει τίποτα. Και άντε στείλε το πίσω Κίνα και παρέλαβέ το σε 2-3 μήνες κι αν. 

Amazon έτη φωτός μπροστά. Ανοιγεις το προϊόν, το χρησιμοποιείς 1 μήνα, και υπαναχωρεις αν δε σου αρέσει παίρνοντας τα λεφτά σου πίσω. Πείτε μου ποιος άλλος το προσφέρει αυτό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ξεφύγει λίγο απτό θέμα.. Αλλα θα συμφωνήσω. Μη συγκρίνουμε τον Κινέζο με τη μηδαμινή υποστήριξη (ακόμα κ ελαττωματικό να έρθει θα κάνεις ένα δίμηνο να βγάλεις άκρη με τον κινέζακο) με το αμαζον και τα γνωστά ελληνικά καταστήματα.. Αν μιλάμε για μισοστιμης ίσως και να αξίζει απτον Κινέζο αλλιώς μακριά σε ακριβά προϊόντα γιατί κάποια στιγμή θα την πατήσεις και θα κλαις τα πεντακόσια ευρώ πιυ έδωσες στον Κινέζο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cgioris είπε

Γελἁω και κλαίω ταυτόχρονα όταν ακουω για εγγύηση από Κίνα για να γλιτωσω 30+ ευρώ στα 310+. Δε χαλαει λεει ο αλλος το κινητο μετα απο 6 μηνες. Εγώ σου λέω ουτε μετα απο 6 χρόνια απο προσωπική μου εμπειρία. Δείτε τι καλύπτει η εγγύηση του banggood, ουτε καν μητρική, οθόνη δεν το συζηταω καν. Μεγαλύτερη κοροϊδία δεν υπάρχει.  Άρα, δεν καλύπτει τίποτα. Και άντε στείλε το πίσω Κίνα και παρέλαβέ το σε 2-3 μήνες κι αν. 

Amazon έτη φωτός μπροστά. Ανοιγεις το προϊόν, το χρησιμοποιείς 1 μήνα, και υπαναχωρεις αν δε σου αρέσει παίρνοντας τα λεφτά σου πίσω. Πείτε μου ποιος άλλος το προσφέρει αυτό.

Σε καλύπτει η Oneplus για 1 χρόνο σε αγορές από Κίνα.

Αν η διαφορά είναι της τάξης των 100 ευρώ, ειδικά στο Nord, μια χαρά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...