Προς το περιεχόμενο

Λέβητας πετρελαίου ή αλλαγή σε φυσικό αέριο


kourtembeu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Σε υπάρχουσα διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου ο λέβητας λόγο παλαιότητας χρειάζεται αλλαγή. 

Έχοντας το παραπάνω ως δεδομένο και με γνώμονα ότι για αγορά και εγκατάσταση νέου λέβητα το κόστος θα κινηθεί κοντά στα 2 χιλιάδες ευρώ, αναρωτήθηκα αν αξίζει να κάνω την αλλαγή σε φυσικό αέριο και πόσο θα μου κοστίσει για δύο διαμερίσματα κάτι τέτοιο.

Να προσθέσω ότι υπάρχουν αλλά 2 διαμερίσματα στα τούβλα και μελόντικα θα πρέπει λέβητας και εγκατάσταση να μπορούν να τα υποστηρίξουν.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει ένα εκτιμώμενο κόστος; Είναι πολύ πάνω από τα 2 χιλιάρικα του νέου λέβητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πας σε φ/α θα καταργήσεις την κεντρική και θα πας σε δυο αυτόνομα συστήματα, τα κεντρικά συστήματα και το πετρέλαιο πέθαναν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν πας σε φ/α θα καταργήσεις την κεντρική και θα πας σε δυο αυτόνομα συστήματα, τα κεντρικά συστήματα και το πετρέλαιο πέθαναν

Κάτι τέτοιο δεν σημαίνει και μεγαλύτερο κόστος; 

Βλέπω πως η αυτονομία που ήδη υπάρχει λειτουργεί εξίσου και σε φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kourtembeu είπε
Spoiler

 

Καλησπέρα παιδιά,

Σε υπάρχουσα διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου ο λέβητας λόγο παλαιότητας χρειάζεται αλλαγή. 

Έχοντας το παραπάνω ως δεδομένο και με γνώμονα ότι για αγορά και εγκατάσταση νέου λέβητα το κόστος θα κινηθεί κοντά στα 2 χιλιάδες ευρώ, αναρωτήθηκα αν αξίζει να κάνω την αλλαγή σε φυσικό αέριο και πόσο θα μου κοστίσει για δύο διαμερίσματα κάτι τέτοιο.

Να προσθέσω ότι υπάρχουν αλλά 2 διαμερίσματα στα τούβλα και μελόντικα θα πρέπει λέβητας και εγκατάσταση να μπορούν να τα υποστηρίξουν.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει ένα εκτιμώμενο κόστος; Είναι πολύ πάνω από τα 2 χιλιάρικα του νέου λέβητα; 

 

 

το ινσομνια δεν είναι για τέτοιου είδους  θεματα Εγώ θα καλούσα μια εταιρεία   να μου στειλει ενα ειδικο να του θεσω τα ερωτήματα μου και να μου δώσει τεκμηριωμενες λύσεις 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

το ινσομνια δεν είναι για τέτοιου είδους  θεματα Εγώ θα καλούσα μια εταιρεία   να μου στειλει ενα ειδικο να του θεσω τα ερωτήματα μου και να μου δώσει τεκμηριωμενες λύσεις 

Χιλιάδες τέτοια θέματα υπάρχουν στο ινσομνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς που δεν έχουν κλείσει  οι σοβαρές  εταιρείες  και κάνουν οι άνθρωποι τις δουλειές τους Γιατι αν άκουγαν τον κάθε ινσομνιακ θα είχαν κλείσει και τα πανεμηστημια λογο μη ζητησεις ειδικών Για όλα έχετε λύσει και άποψη κάποιοι Αν ήταν έτσι δεν θα έτρωγαν τα παντελόνια τους στα θρανία οι μηχανολόγοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hp8 είπε

ευτυχώς που δεν έχουν κλείσει  οι σοβαρές  εταιρείες  και κάνουν οι άνθρωποι τις δουλειές τους Γιατι αν άκουγαν τον κάθε ινσομνιακ θα είχαν κλείσει και τα πανεμηστημια λογο μη ζητησεις ειδικών Για όλα έχετε λύσει και άποψη κάποιοι Αν ήταν έτσι δεν θα έτρωγαν τα παντελόνια τους στα θρανία οι μηχανολόγοι

Καλα μην φοβάσαι δεν σου παιρνουμε την πελατεία, δεν θα το φτιάξει μονος, του θα παει σε μηχανικό ο άνθρωπος.

Γνώμες παίρνει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγο Κυριακής είπα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος έχει προχωρήσει στο εγχείρημα έτσι σαν εκτίμηση. Δεν θα το ξανακάνω hp8 αν θες δώσε μας ένα handbookμε το τι να λέμε. Η ακόμα καλύτερα μην απαντάς σε ότι δε σε αφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Καλα μην φοβάσαι δεν σου παιρνουμε την πελατεία, δεν θα το φτιάξει μονος, του θα παει σε μηχανικό ο άνθρωπος.

Γνώμες παίρνει

μάλλον εσυ ψάχνεις για πελατεία Εμένα πετσοκομενα η όχι από τους ξεφτίλες  μπαίνουν στην τράπεζα κάθε μηνα  Δεν τρέχω στο μεροκάματο Αυτό ανήκει στο παρελθόν Γνώμες σε τέτοια θέματα μόνο από επαγγελματίες Αν είσαι στειλτου μπ να δωσεις τεκμηριωμένηριωμενη προσφορά με μελετη 

13 λεπτά πριν, kourtembeu είπε

Δεν θα το ξανακάνω hp8 αν θες δώσε μας ένα handbookμε το τι να λέμε.

αυτό κατάλαβες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

το ινσομνια δεν είναι για τέτοιου είδους  θεματα Εγώ θα καλούσα μια εταιρεία   να μου στειλει ενα ειδικο να του θεσω τα ερωτήματα μου και να μου δώσει τεκμηριωμενες λύσεις 

Προφανώς κάποιος δεν θα πάρει σοβαρή απάντηση από κάποιο φόρουμ. Ούτε επαγγελματίες είμαστε, ούτε γνωρίζουμε όλες τις πληροφορίες. Αυτός που δημιούργησε το θέμα θα πρέπει να πάει σε επαγγελματία τελικώς, αλλά αρχικώς μπορεί να πάρει μια ιδέα για το πως θα κινηθεί ρωτώντας κάπου.

1 ώρα πριν, hp8 είπε

ευτυχώς που δεν έχουν κλείσει  οι σοβαρές  εταιρείες  και κάνουν οι άνθρωποι τις δουλειές τους Γιατι αν άκουγαν τον κάθε ινσομνιακ θα είχαν κλείσει και τα πανεμηστημια λογο μη ζητησεις ειδικών Για όλα έχετε λύσει και άποψη κάποιοι Αν ήταν έτσι δεν θα έτρωγαν τα παντελόνια τους στα θρανία οι μηχανολόγοι

Αν ήταν έτσι τότε να κλείναμε εντελώς το φόρουμ, εδώ τόσοι επαγγελματίες πληροφορικάριοι και ηλεκτρονικοί υπάρχουν που έχουν καταστήματα, γιατί να τους παίρνουμε την δουλειά εξηγώντας στους χρήστες πως να επισκευάζουν τους υπολογιστές τους;

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την δυνατοτητα για φυσικο αεριο πας εκει, το πετρελαιο ειναι πολυ ακριβο.

Αν δεν εχεις την δυνατοτητα (πχ στο εξοχικο μου στο βουνο δεν γινοταν οσο και να το ηθελα) τοτε ναι εκει πας σε λεβητα πετρελαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να σου πω οτι τοτε που το εβαλα εγώ δεν πληρωσα ουτε μηχανικό, ουτε την παροχή, πλήρωσα της σωληνωσεις μετά τον μετρητή και τον καυστήρα.

Τοτε έτρεχε μια επιδότηση, ολα τα ανέλαβε η εταιρεία που έκανε και την μελέτη, δεν κούνησα ούτε το δαχτυλακι μου

Ψαχτο μήπως υπάρχει κατι αντίστοιχο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν δεν εχεις την δυνατοτητα (πχ στο εξοχικο μου στο βουνο δεν γινοταν οσο και να το ηθελα) τοτε ναι εκει πας σε λεβητα πετρελαιου.

Βγαίνουμε offtopic ,αλλά γιατί όχι ξύλου/πελετ λέβητα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...