Προς το περιεχόμενο

Λέβητας πετρελαίου ή αλλαγή σε φυσικό αέριο


kourtembeu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, hp8 είπε

εμένα γιατι μου τα λες αυτά ? Δόξα τον μεγαλοδύναμο  την θέρμανση του σπιτιού μου την σχεδίασα - υπολόγισα - κατασκευσα μόνος μου πριν 20 χρόνια και ακόμα αντέχει Κάθε τέλος σεζόν καθαρισμός λέβητα και φίλτρου -  αλλαγή μπεκ

Σχολίασα αυτό που είπες για τους μηχανολόγους και τις εταιρείες, δεν θα περιμένουν να βγάλουν λεφτά από κάποιον που ψάχνει συμβουλές και προφανως οι οποίες συμβουλές θα δώσουν θα είναι δωρεάν. Εδώ μπήκε ο ts να ακούσει απόψεις, προφανώς και για να εγκατασταθεί το σύστημα θέρμανσης θα γίνει αυτοψία και μελέτη από μηχανικο.

Τα υπόλοιπα που έγραψα αφορούν τον ts. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, davarisx είπε

Η θέρμανση στην Ελλάδα δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία.στις ευρωπαϊκές χώρες οι λέβητες αερίου είναι μέσα στα σπίτια και όχι όπως εδώ πεταμένοι έξω στα μπαλκόνια.

Πολλοί λένε βάλε σύγχρονους λέβητες συμπηκνωσης αερίου/πετρελαίου για να δεις οικονομία αλλά κανείς δεν σου λέει ότι για να εκμεταλλευτείς την συμπηκνωση θα πρέπει τα νερά στην προσαγωγή να έχουν max θερμοκρασια 50 βαθμούς αλλιως χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

Για να μην σας ζαλίζω λοιπόν το α και το Ω σε ένα σπίτι είναι η μόνωση για να καταπολεμας τις απώλειες και 2.μηχανολογικη μελέτη θέρμανσης σχεδιασμένη να δουλεύει με θερμοκρασίες νερού κάτω από 50 βαθμούς,3.θερμοσυατικες κεφαλές σε κάθε σώμα για απόλυτο έλεγχο κάθε δωματιου χωριστά,4.αντισταθμιση η οποία παρεχει έξτρα οικονομία,αυτή είναι η πετυχημένη θέρμανση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η ιστορία είναι περίπλοκη και όχι του στυλ πετάμε έναν λέβητα στον τοίχο και καθαρίσαμε.

Το πετρέλαιο για μένα είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης όταν όλα στο λεβητοστάσιο/εγκατάσταση δουλεύουν άψογα.

Εσύ πολύ βλέπεις εκείνο τον τύπο στο youtube (που μεταξύ μας ούτε άδεια για να τραβάει αέριο δεν έχει). Τουλάχιστον αφού είσαι φαν άκουσε ότι μιλάει για 50 στη επιστροφή όχι στην προσαγωγή...

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, davarisx είπε

Η θέρμανση στην Ελλάδα δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία.στις ευρωπαϊκές χώρες οι λέβητες αερίου είναι μέσα στα σπίτια και όχι όπως εδώ πεταμένοι έξω στα μπαλκόνια.

Πολλοί λένε βάλε σύγχρονους λέβητες συμπηκνωσης αερίου/πετρελαίου για να δεις οικονομία αλλά κανείς δεν σου λέει ότι για να εκμεταλλευτείς την συμπηκνωση θα πρέπει τα νερά στην προσαγωγή να έχουν max θερμοκρασια 50 βαθμούς αλλιως χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

Για να μην σας ζαλίζω λοιπόν το α και το Ω σε ένα σπίτι είναι η μόνωση για να καταπολεμας τις απώλειες και 2.μηχανολογικη μελέτη θέρμανσης σχεδιασμένη να δουλεύει με θερμοκρασίες νερού κάτω από 50 βαθμούς,3.θερμοσυατικες κεφαλές σε κάθε σώμα για απόλυτο έλεγχο κάθε δωματιου χωριστά,4.αντισταθμιση η οποία παρεχει έξτρα οικονομία,αυτή είναι η πετυχημένη θέρμανση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η ιστορία είναι περίπλοκη και όχι του στυλ πετάμε έναν λέβητα στον τοίχο και καθαρίσαμε.

Το πετρέλαιο για μένα είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης όταν όλα στο λεβητοστάσιο/εγκατάσταση δουλεύουν άψογα.

 

Αυτο το τελευταιο (περι βασιλια θερμανσης) το χω ξαναδιαβασει και δεν εχω ιδεα απο που ξεκινησε αλλα ... ειναι μπουρδα. ΟΚ αν οι εναλλακτικες σου ειναι πετρελαιο η γινε θερμαστης να φτυαριζεις ξυλα στον ξυλολεβητα, οκ, το καταλαβαινω. Αλλα η τεχνολογια εχει προχωρησει ... εχεις αεριο, και οπου δε παει αεριο εχεις αντλιες θερμοτητας που ουτε τη βρωμα του πετρελαιου εχουν, ουτε την υποχρεωση προ-αγορας και αποθηκευσης του μεσου θερμανσης .... οποτε πως προκυπτει αυτο περι βασιλια ... ουτε ξερω

ΥΓ συμπυκνωση θελει επιστροφη 45 οχι προσαγωγη 50.

ΥΓ2 για τον ts δεν εχει καμια σημασια αν ειστε ολοι μια οικογενεια. Βαλτε ατομικους λεβητες αεριου. Αν εχετε λεβητοστασιο και δε τους θελετε στα μπαλκονια βαλτε τους στο λεβητοστασιο. Αν δε θελετε ανεξαρτητη θερμανση, καντε συστοιχια απο λεβητες αεριου. Αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε συμφερει κεντρικος λεβητας θηριο. Παντα, δε με νοιαζει ποσο καλες σχεσεις εχετε μεταξυ σας, θα πετατε λεφτα απο το παραθυρο οταν ενα διαμερισμα κρυωνει και αναβει το θηριο για να ζεσταθει.

Κεντρικος λεβητας = στην καλυτερη περιπτωση διβαθμιος. Δηλαδη λειτουργει ειτε στο μεγιστο ειτε στο μισο. Χωρια που πολλοι, για οικονομια στο κοστος κτησης, δε βαζουν καν διβαθμιο και για ζεσταθει λιγο ενα δωματιο ανοιγει θηριο 100,000kcal και θερμαινει μισο τονο νερο.

Ατομικος λεβητας = βαθμιδες που ξεκινανε απο το 20% μεχρι το 100%. Οτι χρειαζεται ανα περιπτωση καταναλωνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kage είπε

Κ στα χωριά βάζουν δεξαμενές με αέριο..κάποιες εταιρείες π.χ. shell τα έδινε με χρησιδανειο

Τα πέλλετ/ξύλα/πυρηνελαιο(βιομάζα)έχουν το μεγάλο αρνητικό ότι οι τιμές ανέβηκαν ,κούραση από φόρτωμα ξεφορτωμα και κακές εγκαταστάσεις...όπως και την διαδικασία που πρέπει να κάνεις όταν πέσει το ρεύμα ή ακόμη χειρότερα να μην έχουν τα έξτρα για ασφάλεια υπερθερμανσης..

Βόρεια ελλαδα αρκετοί έχουν ατομικούς καυστήρες σε μπαλκόνια ακόμη κ πετρελαιου.. (συνήθως kiturami )

..ο λέβητας χλωμό να χει σπασει και απλά ίσως να μπορείτε να κουμπωσετε καυστήρα φ.α (κινηθείτε προς riello ,buderus μπλε φλόγα)στην κεντρική..οι πιθανότητες  οπου η εγκατάσταση να μετατρέπεται σε αυτόνομη στο υπόγειο  είναι ελάχιστες. όποτε θέλει εξωτερικους σωλήνες μέσα κ έξω από το σπιτι. Το κακό με κεντρικους καυστήρες 80,90s+ ήταν ότι εβάζαν χιλιάδες θερμίδες έξτρα με έξτρα καταναλωση...με 0.5cents το πετρέλαιο δεν σε ένοιαζε παλιά..αυτό κάποιοι το ρύθμιζαν τώρα τελευταία με αλλαγή σε μικρότερα μπεκ..

καλοριφέρ ειναι με πάνελ?έχουν θερμοστατικες κεφαλές να ρυθμίζεις θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο?ηλιακό?

Κάποιοι λένε για επαγγελματίες κ να ακούτε μόνο αυτούς κ είναι το επάγγελμα τους...καποιοι τέτοιοι έβαλαν ενδοδαπεδια θέρμανση  σε ξύλινο πάτωμα σε όλα τα διαμερισματα..ξύλο=Κάκος αγωγός θερμοτητας

Υ.γ. ανέλυσε μας λίγο αυτοε τους 50 βαθμούς για συμπύκνωσης

Ηλιακός υπάρχει ,τα καλοριφέρ δεν είναι με πάνελ και η εγκατάσταση είναι η κλασική κεντρική θέρμανση του 80 που κάποια στιγμή απλά το ένα διαμέρισμα απέκτησε αυτονομία. 

Η κατανάλωση του λέβητα πλεον είναι ασύμφορη σε σχέση με την απόδοση . Επιπλέον αλλάζω όλα τα αλουμίνια σε θερμομονωτικά οπότε είναι η κατάλληλη στιγμή να προχωρήσω και σε αλλαγή της θέρμανσης στο σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Εσύ πολύ βλέπεις εκείνο τον τύπο στο youtube (που μεταξύ μας ούτε άδεια για να τραβάει αέριο δεν έχει). Τουλάχιστον αφού είσαι φαν άκουσε ότι μιλάει για 50 στη επιστροφή όχι στην προσαγωγή...

Ναι γράψε λάθος,έγραψα προσαγωγή όχι επιστροφή.

Επίσης χίλια συγνώμη που αυτός ο τύπος  όπως λες ήταν η αιτία να κάψω πέρσι 800 λίτρα αντί για 2 τόνους που έκαιγα κάθε χρόνο μετά τις παρεμβάσεις που έκανα εγώ ο άσχετος.

Εσύ είσαι καυστηρατζης η θερμουδραυλικος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, davarisx είπε

Ναι γράψε λάθος,έγραψα προσαγωγή όχι επιστροφή.

Επίσης χίλια συγνώμη που αυτός ο τύπος  όπως λες ήταν η αιτία να κάψω πέρσι 800 λίτρα αντί για 2 τόνους που έκαιγα κάθε χρόνο μετά τις παρεμβάσεις που έκανα εγώ ο άσχετος.

Εσύ είσαι καυστηρατζης η θερμουδραυλικος?

Τίποτα από τα δύο, αλλά δε μου αρέσει ο τρόπος που ακυρώνει και θάβει όλους του υπόλοιπους μάστορες. Περί βασιλιάδων και πετρελαίου το αφήνω στην τύχη του γιατί εσύ λες για 800 λίτρα Χ1€ = 800€ στην καλύτερη ενώ εγώ με αέριο 400€ καρφί όλο το χειμώνα (ο θερμοστάτης ακόμα εκεί είναι δεν τον ακουμπάω καν) στους 20 βαθμούς μαζί με κουζίνα και ζεστό νερό. Αντε πες καινούργιο σπίτι είναι να είχα κάψει και 500€ με χειρότερη μόνωση. Αυτά που χει κάνει ο υδραυλικός μου δεν τα χει δει ούτε στον ύπνο του αλλά δεν βγαίνει να τα πει στο youtube. Φιλικά πάντα δεν είναι σκοπός μου ν'αντιπαρατεθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως ακούω διφορούμενες απόψεις για το θέμα πετρέλαιο η αέριο. 

ένας γνωστός έβαλε αέριο σε μονοκατοικία , και μου έλεγε τις προάλλες ότι εκεί που έκλεινε το πετρέλαιο τον απρίλη μέχρι οκτώβρη ή και νοέμβρη (μιλάμε για αθήνα) τώρα με το αέριο έβαλε μόνιμο πάγιο χειμώνα καλοκαίρι , που δεν είναι πολύ (γύρω στα 15 ευρώ το μήνα ) αλλά μπήκε νέο μόνιμο  κονδύλη στον πρυυπολογισμό του . εντάξει έχει και πλεονεκτήματα (δεν περιμένεις τον πετρελαιά , δεν μυρίζει , δεν σε κλέβουν κλπ) αλλά έχω την ενύπωση ότι το αέριο συμφέρει σε μεγάλες καταναλώσεις πολύ περισσότερο .δεν είμαι ειδικός , ούτε έχω αέριο ,με πετρέλαιο είμαι , αλλά ,λαμβάνοντας υπόψη και το σημαντικό αρχικό κόστος εγκατάστασης (μιλάω για την περίπτωση της αντικατάστασης εξοπλισμού)  , πιστεύω ότι θέλει μια σκέψη.

Επεξ/σία από evkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Τίποτα από τα δύο, αλλά δε μου αρέσει ο τρόπος που ακυρώνει και θάβει όλους του υπόλοιπους μάστορες. Περί βασιλιάδων και πετρελαίου το αφήνω στην τύχη του γιατί εσύ λες για 800 λίτρα Χ1€ = 800€ στην καλύτερη ενώ εγώ με αέριο 400€ καρφί όλο το χειμώνα (ο θερμοστάτης ακόμα εκεί είναι δεν τον ακουμπάω καν) στους 20 βαθμούς μαζί με κουζίνα και ζεστό νερό. Αντε πες καινούργιο σπίτι είναι να είχα κάψει και 500€ με χειρότερη μόνωση. Αυτά που χει κάνει ο υδραυλικός μου δεν τα χει δει ούτε στον ύπνο του αλλά δεν βγαίνει να τα πει στο youtube. Φιλικά πάντα δεν είναι σκοπός μου ν'αντιπαρατεθώ 

Σαφώς και δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης και επίσης υπάρχουν και πολυ  καλά μαστοριά έξω αρκεί να ξέρεις που να τα βρεις και βέβαια παίζει ρόλο και τι ποσό διαθέτει ο κάθε πελάτης.

Στο θέμα του Στράτου δεν έχεις δίκιο γιατί αυτά τα χάλια που δείχνει δεν τα έχουν φτιάξει μάστορες όπως λες αλλά τσοπάνηδες,και δεν κατηγορεί όλους τους θερμουδραυλικους αλλά αυτούς που έκαναν αυτά τα αισχοι.

Στο θέμα θερμοκρασίας εσωτερικού χώρου εγώ όλο τον χειμώνα παίζω με ηλεκτρονικό θερμοστάτη στους 21.8 βαθμούς οπωτε σε περίπτωση που κατέβω στους 20 καταλαβαίνεις για τι έξτρα οικονομία μιλάμε.

Έχει τύχει και έχω βρεθεί σε λεβητοστάσια σε Γερμανία και Πολωνία.για να μπεις μέσα βγάζεις τα παπούτσια σου και δεν έχουν καμοια σχέση με τα χάλια τα δικά μας.

Όταν οι Ευρωπαίοι είχαν θερμοστατικες κεφαλές εμείς κοιμομασταν όρθιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο 1: Αντλία θερμότητας

Νο2: Φυσικό αέριο

Νο3: Πετρέλαιο

Αφού η υποδομή υπάρχει (σωληνώσεις, δίκτυο, κλπ) η πιο ανώδυνη λύση είναι η κεντρική εγκατάσταση φυσικού αερίου. Θα επέλεγα την λύση των ατομικών λεβητών για πλήρη αυτονομία του κάθε διαμερίσματος, αν οικονομικά ήταν ανεκτό γιατί θα χρειαστούν μερεμέτια (ενώ στο κεντρικό το βάζεις και τελειώνεις). Σε περίπτωση επιλογής κεντρικού συστήματος, θα προσανατολιζόμουν σε κάποιο πολυβάθμιο σύστημα λεβητών, για να καλύπτονται τα μερικά φορτία με μεγαλύτερη απόδοση (π.χ. 2 λέβητες τώρα, και βάζεις και άλλους 2 αν μπουν και τα 2 διαμερίσματα) με αυτοματισμό να μπαίνουν σε λειτουργία αναλόγως της ζήτησης.

Ωστόσο αν τα οικονομικά βγαίνουν, εξέταζα ως πρώτη επιλογή την αντλία θερμότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, davarisx είπε

Η θέρμανση στην Ελλάδα δυστυχώς είναι μια πονεμένη ιστορία.στις ευρωπαϊκές χώρες οι λέβητες αερίου είναι μέσα στα σπίτια και όχι όπως εδώ πεταμένοι έξω στα μπαλκόνια.

Πολλοί λένε βάλε σύγχρονους λέβητες συμπηκνωσης αερίου/πετρελαίου για να δεις οικονομία αλλά κανείς δεν σου λέει ότι για να εκμεταλλευτείς την συμπηκνωση θα πρέπει τα νερά στην προσαγωγή να έχουν max θερμοκρασια 50 βαθμούς αλλιως χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

Για να μην σας ζαλίζω λοιπόν το α και το Ω σε ένα σπίτι είναι η μόνωση για να καταπολεμας τις απώλειες και 2.μηχανολογικη μελέτη θέρμανσης σχεδιασμένη να δουλεύει με θερμοκρασίες νερού κάτω από 50 βαθμούς,3.θερμοσυατικες κεφαλές σε κάθε σώμα για απόλυτο έλεγχο κάθε δωματιου χωριστά,4.αντισταθμιση η οποία παρεχει έξτρα οικονομία,αυτή είναι η πετυχημένη θέρμανση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η ιστορία είναι περίπλοκη και όχι του στυλ πετάμε έναν λέβητα στον τοίχο και καθαρίσαμε.

Το πετρέλαιο για μένα είναι ο βασιλιάς της θέρμανσης όταν όλα στο λεβητοστάσιο/εγκατάσταση δουλεύουν άψογα.

Κατά βάση το να βάλεις σύγχρονους λέβητες συμπύκνωσης το λένε γιατί, εκτός των άλλων, τα τελευταία χρόνια στις χώρες της ΕΕ απαγορεύεται η εισαγωγή λεβήτων μη συμπύκνωσης.

Για την μόνωση έχεις δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση, χωρίς να πλακωνώμαστε;Τι πράμα είναι αυτό ρε;

Το θέμα είναι πόσο κοστίζει μια τυπική εγκατάσταση, σε μονοκατοικία ή μεζονέτα, και πόσα είναι τα πάγια έξοδα το μήνα (δεν είναι νταβατζηλίκι να πληρώνεις μηνιάτικο για κάτι που δεν χρησιμοποιείς; ) και τελικά πόσο ξοδεύει κατ έτος.

Α και κάτι άλλο, συμφέρει πλέον, με την πτώση της τιμής του πετρελαίου;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση, χωρίς να πλακωνώμαστε;Τι πράμα είναι αυτό ρε;

Το θέμα είναι πόσο κοστίζει μια τυπική εγκατάσταση, σε μονοκατοικία ή μεζονέτα, και πόσα είναι τα πάγια έξοδα το μήνα (δεν είναι νταβατζηλίκι να πληρώνεις μηνιάτικο για κάτι που δεν χρησιμοποιείς; ) και τελικά πόσο ξοδεύει κατ έτος.

Α και κάτι άλλο, συμφέρει πλέον, με την πτώση της τιμής του πετρελαίου;

Σωστός. Όσον αφορά την πτώση της τιμής του πετρελαίου, είναι κάτι που συμβαίνει τώρα, και ανάλογα ακολουθεί και το ΦΑ. Όταν φτιάχνεις μια υποδομή όμως, δεν σκέφτεσαι μόνο το τώρα αλλά και το τι ενδέχεται να γίνει σε βάθος  10-20 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυνατόν να προγραμματίσεις, με προοπτική 10-20 χρόνια;

Σήμερα γίνεσαι πατέρας αγοριού, και στα 15 θέλει να γίνει κορίτσι!

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _BASSstarlet_ είπε

Είναι δυνατόν να προγραμματίσεις, με προοπτική 10-20 χρόνια;

Σήμερα γίνεσαι πατέρας αγοριού, και στα 15 θέλει να γίνει κορίτσι!

Οπότε αν το πάμε έτσι, ποιος ο λόγος να επενδύσεις σε οτιδήποτε από την στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις πρόβλεψη του πώς θα πάει...

Η ιστορία ωστόσο έχει αποδείξει ότι οι τιμές του πετρελαίου μπορούν να πάρουν μόνο έναν δρόμο, προς τα ΠΑΝΩ. Με δεδομένη την επερχόμενη έλλειψή του, και τους φόρους άνθρακα και ρύπων που θα μπουν σε αυτό τα επόμενα χρόνια (όπως και στο ΦΑ) δεν θα αποφάσιζα να παραμείνω σε πετρέλαιο, με το σκεπτικό ότι τώρα έχει πέσει η τιμή του. Άντε να γέμιζα μια δεξαμενή, μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ..από τη δεκαετία του '80 υπήρχαν φήμες πως θα τελειώσει το πετρέλαιο σε 30 χρόνια (από τότε)

Απο που προκύπτει πως θα έχουμε έλλειψη;Μόνο το USA με δικά του κοιτάσματα, έχει επάρκεια για 100 χρόνια.

Να πούμε και για τα περιβόητα κοιτάσματα στη γειτονιά μας; (ας μην σχολιάσουμε το ότι πάμε να τα χαρίσουμε, άλλο αυτό)

Δεν επιμένω στο «βάλε το ένα έναντι του άλλου», αλλά με αυτά που ακούω, είμαι επιφυλακτικός για το αέριο.

Και ο όρος «επένδυση» είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...