Προς το περιεχόμενο

Λέβητας πετρελαίου ή αλλαγή σε φυσικό αέριο


kourtembeu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση, χωρίς να πλακωνώμαστε;Τι πράμα είναι αυτό ρε;

Το θέμα είναι πόσο κοστίζει μια τυπική εγκατάσταση, σε μονοκατοικία ή μεζονέτα, και πόσα είναι τα πάγια έξοδα το μήνα (δεν είναι νταβατζηλίκι να πληρώνεις μηνιάτικο για κάτι που δεν χρησιμοποιείς; ) και τελικά πόσο ξοδεύει κατ έτος.

Α και κάτι άλλο, συμφέρει πλέον, με την πτώση της τιμής του πετρελαίου;

Η τιμή του ΦΑ ακολουθεί την τιμή του πετρελαίου, συνήθως περίπου 15-20% κάτω για την ίδια θερμική ενέργεια.

Αν λάβεις υπόψη και τον καλύτερο βαθμό απόδοσης του λέβητα ΦΑ από έναν αντίστοιχο πετρελαίου, μεταξύ των δύο το ΦΑ συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Εχμ..από τη δεκαετία του '80 υπήρχαν φήμες πως θα τελειώσει το πετρέλαιο σε 30 χρόνια (από τότε)

Απο που προκύπτει πως θα έχουμε έλλειψη;Μόνο το USA με δικά του κοιτάσματα, έχει επάρκεια για 100 χρόνια.

Να πούμε και για τα περιβόητα κοιτάσματα στη γειτονιά μας; (ας μην σχολιάσουμε το ότι πάμε να τα χαρίσουμε, άλλο αυτό)

Δεν επιμένω στο «βάλε το ένα έναντι του άλλου», αλλά με αυτά που ακούω, είμαι επιφυλακτικός για το αέριο.

Και ο όρος «επένδυση» είναι λάθος.

Όπως νομίζεις, εξάλλου δεν λέω ότι είμαι αυθεντία στα ενεργειακά, την άποψή μου εκφράζω. Όπως κι εσύ, άλλωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

εγώ σα Μηχανολόγος Μηχανικός απλά θα σου πω 1 - 2 πράγματα (δεν είμαι αυθεντία, απλά γνωρίζω ορισμένα βασικά)


1. Στη περίπτωση εγκατάστασης νέου λέβητα φ.α / πετρελαίου με τεχνολογία συμπύκνωσης ή αντλίας θερμότητας είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς και αλλαγές στα σώματα των καλοριφέρ. Οι συγκεκριμένες τεχνολογίες λειτουργούν με χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι ο παραδοσιακός λέβητας πετρελαίου. Αυτό θα στο πει σίγουρα ο μηχανικός που θα κάνει τη μελέτη στο σπίτι σας. Απλά για να γνωρίζεις και εσύ προκειμένου να επιτύχεις την επιπλέον απόδοση της συμπύκνωσης πρέπει η θερμοκρασία των επιστρεφόμενων από τα καλοριφέρ να είναι χαμηλότερη από τη θερμοκρασία δρόσου των καυσαερίων προκειμένου να επιτευχθεί η συμπύκνωση. Για το λόγο αυτό η προσαγωγή του νερού έχει επίσης μικρότερη θερμοκρασία (συγκρινόμενα πάντα με το παραδοσιακό λέβητα). Αυτό σημαίνει πως με τα ίδια σώματα έχεις μικρότερη μεταφορά θερμότητας προς τον χώρο. Για να μεγιστοποιήσεις αυτή τη μεταφορά πρέπει να αυξήσεις την επιφάνεια των σωμάτων. Δε γνωρίζω από εδώ τις απώλειες σε απόδοση που θα είχες με τα ίδια σώματα, οπότε δε είναι σίγουρο 100%, απλά έχε το στο νου σου.

2. Οι αντλίες θερμότητας είναι όντως αυτή τη στιγμή στο peek τους αλλά, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο και ίσως δε σε συμφέρει η ΔΕΗ για τη χρήση τους. Επίσης σε περίπτωση ακραίων εξωτερικών θερμοκρασιών υπό του μηδενός (-8,-10 κλπ) η απόδοση τους πέφτει δραματικά σε σημείο να μη σε καλύπτουν (πάλι σχετικό, τίποτα δεν είναι απόλυτο)

3. Προσπάθησε να κυνηγήσεις ένα πρόγραμμα σαν το εξοικονομώ. Διάβασε τον νέο οδηγό που ανοίγει τον νοέμβριο και απευθύνσου σε ένα γραφείο μηχανικών. Στη περίπτωση υψηλής επιδότησης θα μπορούσες πραγματικά να κάνεις μεγάλες επεμβάσεις με πολύ μικρό κόστος.

Επεξ/σία από Christospliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να μας πει ο φιλος εαν υπαρχει δίκτυο ΦΑ στην περιοχη?

Εαν υπαρχει μην το συζητάς καν. Αλλαζεις σε ΦΑ.

Εγω σαν διαχειριστης πολυκατοικίας στην Κυψελη το επεβαλα με το ζορι, αλλαγη καυστήρα (διατηρήσαμε κεντρικη θερμανση και λεβητα) αλλα ησυχασα. Τελος η βρωμια απο πετρέλαιο, το καθε κλεψιμο του καθενος και οι ακριβες τιμές. Εχω το μετρητη κατω, ξερω τι πληρώνω και τελος...

Δεν θα ξεχασω την προσπάθεια του οδηγου να με κλεψει τελευταία φορα, προσπαθούσε να με βοηθησει να μου κρατησει το μετρο και το κονταρι. Ρε αστο του ελεγα, πρωτη δεσμη πηγα λες να μην ξέρω να μετρησω το ύψος του υγρού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχουμε 21ο αιωνα,δεν βαζουμε πετρελαιο παρα μονο ως τελευταια λυση.

Πρωτη επιλογη το φυσικο αεριο,αν υπαρχει δικτυο.Επισης πρωτη επιλογη η απολυτη αυτονομια καθε διαμερισματος, αλλα προφανως πιο ακριβη λυση.

Οπως ειπωθηκε,μπορεις να το δεις μεσω εξοικονομω, αλλα αυτο σημαινει χαρτουρα και καθυστερησεις,δηλαδη δεν θα εχεις θερμανση τον φετινο χειμωνα 

Τα τυπου πελετ κτλ ειναι λυσεις καπως αβολες για την συντριπτικη πλειοψηφια του πληθυσμου και το συστηνω μονο για απομονωμενες περιοχες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Βρίσκομαι στο εξής δίλημα σχετικά με αλλαγή (ή όχι) υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης πετρελαίου :

Ο υπάρχων λέβητας πετρελαίου είναι ένας παλαιός Chappee διαστασιολογημένος (όταν μπήκε) για 3 σπίτια (ισόγειο , και ένα 2άρι και μια γκαρσονιέρα στον 1ο).Ο λέβητας είναι ονομαστικής ισχύς 70kW (60.189kcal/hr).Αντιστάθμηση δεν υπάρχει και δεν είναι συμπύκνωσης καυσαερίων όπως οι καινούργιοι.

Τα δεδομένα πλέον έχουν αλλάξει και χρησιμοποιείται μόνο για τη θέρμανση του ισόγειου (9 θερμαντικά σώματα συνολικών θερμίδων 18.500 kcal/hr ή 21,5kW).Το σπίτι (του 70) έχει πλέον καλά συνθετικά κουφώματα και έχω προσθέσει και ηλ.θερμοστάτη με ανάδραση (Rev13 της Siemens).

Βγάζω άνετα τη χειμερινή σεζόν με περίπου 600 λίτρα πετρέλαιο ενώ παλιότερα χωρίς κουφώματα και ηλ.θερμοστάτη έκαιγα πάνω από τα διπλάσια.

Μέχρι εδώ όλα καλά και αρκετά ευχαριστημένος.Το θέμα είναι οτι στον νομό μου (Αργολίδα) έχουν προγραμματίσει να περάσουν δίκτυο φυσικού αερίου αλλά είναι άγνωστο το πότε θα γίνει η σύνδεση.Είχα λοιπόν στο μυαλό από πέρσι την ιδέα να πάρω ένα λέβητα υγραερίου που να μπορεί να μετατραπεί μελλοντικά σε φυσικού αερίου , και να δουλεύω προσωρινα με φιάλες υγραερίου μέχρι να μπει το δίκτυο φυσικού.Επειδή όμως με αυτούς που κυβερνάνε δεν μπορείς να κάνεις σωστό προγραμματισμό και υπάρχει πιθανότητα να μείνουμε στο περίμενε , μήπως να έκανα την αλλαγή του λέβητα με έναν επίσης πετρελαίου αλλά πολύ μικρότερων θερμίδων , νεότερο , με συμπύκνωση καυσαερίων και αντιστάθμηση;

Με το φυσικό αέριο (εαν και όποτε έρθει) με απασχολεί το γεγονός οτι το όποιο κέρδος από τη διαφορά σε σχέση με το πετρέλαιο θα συμπιεστεί όσο βάζουν όλο και περισσότεροι φ.α (προσωπική γνώμη είναι δεν ξέρω εαν σκέφτομαι σωστά).

Άρα έχω 3 περιπτώσεις : 1η : Κάθομαι στα αυγά μου με τον υπάρχων λέβητα γνωρίζοντας οτι έχω τη λιγότερη efficiency κατανάλωση.

2η : Αγοράζω έναν μικρότερο και πολύ πιο αποδοτικό λέβητα πετρελαίου.

3η : Αγοράζω λέβητα υγραερίου/φυσικού αερίου με την ελπίδα να μην ξεμείνω στις εξαγγελίες και να συνδεθώ κάποια στιγμή στο μελλοντικό δίκτυο.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Όποια εναλλακτική δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 2:15 ΜΜ, kourtembeu είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Σε υπάρχουσα διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου ο λέβητας λόγο παλαιότητας χρειάζεται αλλαγή. 

Έχοντας το παραπάνω ως δεδομένο και με γνώμονα ότι για αγορά και εγκατάσταση νέου λέβητα το κόστος θα κινηθεί κοντά στα 2 χιλιάδες ευρώ, αναρωτήθηκα αν αξίζει να κάνω την αλλαγή σε φυσικό αέριο και πόσο θα μου κοστίσει για δύο διαμερίσματα κάτι τέτοιο.

Να προσθέσω ότι υπάρχουν αλλά 2 διαμερίσματα στα τούβλα και μελόντικα θα πρέπει λέβητας και εγκατάσταση να μπορούν να τα υποστηρίξουν.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου πει ένα εκτιμώμενο κόστος; Είναι πολύ πάνω από τα 2 χιλιάρικα του νέου λέβητα; 

Φωνάζεις ένα μηχανολόγο( επιβάλλεται) να δεί απώλειες και να σου πεί ακριβώς τι μηχάνημα σε ισχύ θα πάρεις . Μή πάς έτσι αυθαίρετα να πάρεις . Μετά είναι θέμα χρημάτων εταιρείας λεβητα που θα πάρεις και τι ποιότητα υλικών θα χρησιμοποιήσεις.

Εάν υπάρχει και παροχή στο δρόμο για φ. αέριο προχώρησε στήν αλλαγή .

Ο τωρινός λέβητας πετρελαίου τι ηλικίας είναι και τι πρόβλημα έχει που λές χρήζει αντικατάσταση.

Με την αυτονομία δέν θα έχεις λογικά θέμα . Αυτές τις απορίες ένας μηχανολόγος ή θερμουδρυαλικός θα στα λύσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα αξιζει η αλλαγη σε φυσικο αεριο; ή μας αφησε χρονους κι αυτο, με τις τελευταιες εξελιξεις;

αρκεί να κλείσεις σε "φθηνό" πρόγραμμα, ένα έχει ξεμείνει , δες το αντίστοιχο θέμα

φέτος επικράτησαν 2 άκρα , καποιοι πληρώθηκαν για να καίνε αέριο , κάποιοι πλήρωσαν παραπάνω και απο πετρέλαιο , ανάλογα σε τι πρόγραμμα έκλεισαν ή όχι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...