Προς το περιεχόμενο

Τι ισχύει για την αναβάθμιση τίτλων τρέχουσας γενιάς στα PS5 και Xbox Series X;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Xbox Series X will be the most compatible console in history according to Microsoft. ... Not only games, but accessories from past consoles (like gamepads) will be backward compatible on Xbox Series X.

Επεξ/σία από Superuser3
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κανονικά θα έπρεπε να κάνουν το Ps5 να παίζει όλα τα games που έχει βγάλει η Sony από το PlayStation 1 μέχρι και το 4.
είτε με hardware είτε με emulation.
 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμβουλή προς xboxαδες: συμφέρει φοβερά το EA access λόγω του τεράστιου backwards compatibility του xbox. Με 4 ευρώ/ μήνα δεν παίζετε μόνο τα καινούργια της EA (fifa, need for speed, star wars...) αλλά και διαμάντια όπως αυτό, από την εποχή του original Xbox:

apps.5928.70793574977529715.aaba2fdf-8d2c-448d-839d-dc168291069b.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vironas04 είπε

Συμβουλή προς xboxαδες: συμφέρει φοβερά το EA access λόγω του τεράστιου backwards compatibility του xbox. Με 4 ευρώ/ μήνα δεν παίζετε μόνο τα καινούργια της EA (fifa, need for speed, star wars...) αλλά και διαμάντια όπως αυτό, από την εποχή του original Xbox:

apps.5928.70793574977529715.aaba2fdf-8d2c-448d-839d-dc168291069b.png

Φοβερό το Black,παίζεται ως και σήμερα άνετα,τι να πρωτοθυμηθώ ? Καλά το οτι συμφέρει απίστευτα δεν το συζητάμε καν,αν πούμε για το 360 με το απίστευτο πλήθος παιχνιδιών που είχε πραγματικά με φοβερό αριθμό απο αξιόλογα παιχνίδια που βγήκαν και αξίζει να παιχτούν,που και εγω δεν τα έχω παίξει βέβαια όλα γιατί απλά ήταν τόσα πολλά αλλά έχω παίξει αρκετά απο τα καλύτερα.

Μεταξύ αυτών 50  απο τα καλύτερα of all time που με την ευκαιρία παραθέτω στο link μια λίστα με 50 κορυφαία της προηγούμενης γενιάς,για όποιον ενδιαφέρεται για το μέλλον να ασχοληθεί.

 

https://whatoplay.com/xbox-360/best/

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη σκαλώνετε ρε παιδιά τι τα τοπ 100 τι 4000 τι όλα, Oι 99/100 δεν εχουν παίξει πάνω απο 50 games ps4 και τα μισά εξ αυτών είναι τα δυνατά exclusives με συνέχεια games τυπου CoD , FIFA , PRO κλπ

Τα τοπ 100 εμπορικά να κάνει BC θα καλύψει το 99% της μάζας.

Πέραν αυτού όταν θα μιλάμε για τόσο δυνατές κονσόλες θα έπρεπε όπως είπε και άλλος (PS5 κοιτάω εσένα) να εχουν BC μέχρι psx έστω μέσω emulate.

Εγώ άνετα ξαναπαίζω (όπως κάνω δηλαδή και τώρα στο ePSXe) παλιά διαμάντια τύπου MGS1 - FFseries και πολλά jrpgs του psx.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το XBOX δίνει την δυνατότητα στον παίκτη να παίξει σχεδόν το σύνολο των παιχνιδιών που υπάρχουν για προηγούμενες γενιές της παιχνιδομηχανής. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, φανερώνει την φιλοσοφία του xbox και δίνει την δυνατότητα στον παίκτη να συνεχίσει με παιχνίδια που πραγματικά ήταν διαμαντάκια. Εγώ θα αναφέρω ότι με την δυνατότητα αυτή η microsoft σέβεται τα χρήματα που έχω δαπανήσει για αγορά παιχνιδιών και μου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρω όλα τα παιχνίδια μου στην νέα παιχνιδομηχανή της. Τα αγόρασα και τα έχω διαθέσιμα και στο XBOX series X, σε αντίθετη περίπτωση θα μπορούσα να μεταφέρω μόνο ένα μέρος της συλλογής μου στην νέα κονσόλα.

Επεξ/σία από tempo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άτομα που μεταπήδησαν το ps4 σαν κι εμένα και πάνε για το ps5 αυτή την γενιά είναι λουκούμι. 

Ότι καινούργιο βγάλουν + compatibility με 100+ exclusive και μη  τίτλους του ps4 είναι αρκετό για Day one! 

Τώρα για το BC γενικά και στις 2 κονσόλες λίγους τους νοιάζει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο άγχος σε αυτό το θέμα όταν οι περισσότεροι αγοράζουν κονσόλες για ποδοσφαιρακια μπασκετακια minecraft και fortnite..! 

Θα ήταν σίγουρα ωραίο future να υπάρχει emulation για να θυμηθούμε κάποια διαμαντάκια οι παλιοί αλλά ως εκεί. 

Νομίζω ένα BC και για τις 2 κονσόλες με την προηγούμενη γενιά είναι υπεραρκετό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω εάν ο συντάκτης του άρθρου έχει καταλάβει τι ακριβώς έχει γράψει.

Βάζει λοιπόν στην ίδια κουβέντα το forward compatibility της Microsoft με το backwards compatibility της Sony. Εσκεμμένα? Πιθανολογώ.

Δηλαδή συζητάμε όσον αφορά την Microsoft το smart delivery και τις "πιθανοτητες" που έχουν εταιρίες να το ακολουθήσουν, και οταν φτάνει στην Sony αραδιάζει νούμερα (4.000 πχ) της φημολογούμενης backwards compatibility της. Της ίδιας εταιρίας που όταν η Microsoft ανακοίνωνε της υποστήριξη των τίτλων παλαιότερων γενεών κονσολών, εκπαίδευε τους fans της να χλευάζουν το πρόγραμμα με ρητορική του στύλ "Who wants to play old games".

Αρκετά skilled και καλά συγκεκαλυμμένη η προσπάθεια για το απαίδευτο μάτι, για κάποιους όμως ψυλλιασμένους για το τι συμβαίνει εδώ μέσα, κάνει μπάμ. Θα μπορούσε ο συντάκτης να βάλει και τους αριθμούς τους backwards compatibility της Microsoft, αλλά καταλαβαίνω οτι δεν θα εξυπηρετούσαν τον σκοπό.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω εάν ο συντάκτης του άρθρου έχει καταλάβει τι ακριβώς έχει γράψει.

Βάζει λοιπόν στην ίδια κουβέντα το forward compatibility της Microsoft με το backwards compatibility της Sony. Εσκεμμένα? Πιθανολογώ.

Δηλαδή συζητάμε όσον αφορά την Microsoft το smart delivery και τις "πιθανοτητες" που έχουν εταιρίες να το ακολουθήσουν, και οταν φτάνει στην Sony αραδιάζει νούμερα (4.000 πχ) της φημολογούμενης backwards compatibility της. Της ίδιας εταιρίας που όταν η Microsoft ανακοίνωνε της υποστήριξη των τίτλων παλαιότερων γενεών κονσολών, εκπαίδευε τους fans της να χλευάζουν το πρόγραμμα με ρητορική του στύλ "Who wants to play old games".

Αρκετά skilled και καλά συγκεκαλυμμένη η προσπάθεια για το απαίδευτο μάτι, για κάποιους όμως ψυλλιασμένους για το τι συμβαίνει εδώ μέσα, κάνει μπάμ. Θα μπορούσε ο συντάκτης να βάλει και τους αριθμούς τους backwards compatibility της Microsoft, αλλά καταλαβαίνω οτι δεν θα εξυπηρετούσαν τον σκοπό.

Σαν xboxά, αν και έχεις δίκιο σε πολλά, το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει καμία σχέση με το συστηματικό θάψιμο του Xbox από τα μεγάλα τεχνολογικά site (βλ. Αθηνορ@μ@ digital, Φ@ρκωνα, κλπ. στους οποίους έχω στείλει μεηλ διαμαρτυρίας και σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο). Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vironas04 είπε

Σαν xboxά, αν και έχεις δίκιο σε πολλά, το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει καμία σχέση με το συστηματικό θάψιμο του Xbox από τα μεγάλα τεχνολογικά site (βλ. Αθηνορ@μ@ digital, Φ@ρκωνα, κλπ. στους οποίους έχω στείλει μεηλ διαμαρτυρίας και σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο). Καλή συνέχεια.

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο δεν έχει καμία σχέση φίλε μου. Σου παρέθεσα τους λόγους που θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικό, κάνε κι εσύ το ίδιο για να καταλάβω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο δεν έχει καμία σχέση φίλε μου. Σου παρέθεσα τους λόγους που θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικό, κάνε κι εσύ το ίδιο για να καταλάβω τι εννοείς.

Γιατί έχω δει και διαβάσει πράγματα από τις πηγές που σου ανέφερα, τα οποία σου προκαλούν τουλάχιστον εμετό. Μιλάμε για ΣΥΝΕΧΕΣ ξέσκισμα του Xbox, για μηδενική κάλυψη τίτλων του (Gears 5 πουθενά!), για αναπαραγωγή δελτίων τύπου της Sony Hellas με ελάχιστη διαφοροποίηση, για μπηχτες προς τη Microsoft Hellas - και όλα αυτά πλαισιωμένα από γιγαντοδιαφημισεις Playstation... απλά τσεκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...