Προς το περιεχόμενο

Νέο αυτοκίνητο με εγγυητή και δόσεις


George6633

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα.Είμαι σε φάση αναζήτησης αυτοκινήτου,το πρώτο μου για την ακρίβεια.Δεν θέλω μεταχειρισμένο σε καμία περίπτωση,θέλω να ξέρω το αυτοκίνητο μου και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τα μηχανικά μέρη να ξέρω τι έχει τραβήξει.εχω 8 χρόνια δίπλωμα,οδηγώ όταν χρειαστεί και δεν έχω κάποιο θέμα.Θα ήθελα όμως να μάθω όποιος γνωρίζει,επειδή στην πόλη μου δεν έχω αντιπροσωπεία και στο τηλέφωνο δεν μπορούνε να μου τα πούνε,μην πάρω την θεια μου τζάμπα.Ας πούμε ότι έχω καταλήξει στο καινούργιο Opel corsa (12.300€).Εγω έχω πολύ χαμηλό εισόδημα (1.750€ το 2019).Δουλεύω ως διανομέας.Η θεία μου εχει σύνταξη η οποία βγαίνει ως ετήσιο εισόδημα περίπου 5.500€.Θα μπορούσα να πάω με την Θεία μου και να δώσω μια προκαταβολή περίπου 4.000€ και τα υπόλοιπα σε μηνιαίες δόσεις με την μεγαλύτερη περίοδο αποπληρωμής?(Φυσικά αν έχω πιο νωρίς το ποσό το ξεχρεωνω,απλά για δική μου ασφάλεια το λέω).Ξερω ότι θα έπρεπε να πάω από κοντά,αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εφικτό να πάω σε μια άλλη πόλη απλά για να ρωτήσω και να με απορρίψουν αμέσως.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορεις να δικαιολογησεις αυτοκινητο 12.300 με εισοδημα 5500 εκτος και αν καποιος λογιστης ξερει κολπα που δεν γνωριζω. 

Για ποιο λογο να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο με τοσο χαμηλο εισοδημα (1750 ευρω) ? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, George6633 είπε

Το εισόδημα του εγγυητή δεν συμπληρώνει το δικό μου δηλαδή,είναι ξεχωριστό αν κατάλαβα καλά.Η και πάλι είναι πολύ μικρό? 

Η τράπεζα για να σου δώσει δάνειο θα πρέπει πρώτα να πειστεί ότι έχεις τη δυνατότητα να το εξοφλείς απρόσκοπτα, και με 1750€ δεν ζεις καν, πόσο μάλλον να αγοράσεις αυτοκίνητο. Όπως έγραψα δάνειο δεν παίρνεις ούτε για αστείο, άσχετα το εισόδημα του εγγυητή που θα τους πας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα...Το θέμα είναι ότι εγώ φέτος το 2020 βγάζω 1200€ δουλεύοντας σε 2 επιχειρήσεις αλλά μου ζητάνε το εισόδημα του 2019.Οποτε άκυρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, George6633 είπε

Κατάλαβα...Το θέμα είναι ότι εγώ φέτος το 2020 βγάζω 1200€ δουλεύοντας σε 2 επιχειρήσεις αλλά μου ζητάνε το εισόδημα του 2019.Οποτε άκυρο... 

Πάρε ένα με 2.000 πήγαινέ το για έλεγχο σε μηχανικό κράτα το 1-2 χρόνια μάζεψε ένα ποσό και πάρε καινούργιο μετά ξεφορτώνεσαι το παλιό η το κρατάς μέχρι να διαλυθεί για να μην γράφει km το καινούργιο τουλάχιστον στην αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, George6633 είπε

Κατάλαβα...Το θέμα είναι ότι εγώ φέτος το 2020 βγάζω 1200€ δουλεύοντας σε 2 επιχειρήσεις αλλά μου ζητάνε το εισόδημα του 2019.Οποτε άκυρο... 

Αυτό στα bold πως προέκυψε? Πριν έγραψες ότι δεν έχεις χρόνο ούτε καν να πας στην τράπεζα να ρωτήσεις, τώρα όμως δείχνεις σίγουρος ότι γνωρίζεις τι ζητάνε και τι δε ζητάνε...

Πάντως πιστεύω πως κάνεις λάθος, και οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό το εισόδημα άλλοι το σκέφτονται ακόμα και για να αγοράσουν παπούτσια κι εσύ θέλεις αυτοκίνητο και μάλιστα καινούργιο.

Εκτός αν υπάρχει μαύρο χρήμα οπότε εκεί πάω πάσο. Πάρτο 50%-50% με τη θεία σου και πλήρωσε cash.

αν δεν υπάρχουν ούτε μαύρα και αυτό είναι το πραγματικό σου εισόδημα, προφανώς δουλευόμαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold πως προέκυψε? Πριν έγραψες ότι δεν έχεις χρόνο ούτε καν να πας στην τράπεζα να ρωτήσεις, τώρα όμως δείχνεις σίγουρος ότι γνωρίζεις τι ζητάνε και τι δε ζητάνε...

Πάντως πιστεύω πως κάνεις λάθος, και οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε.

Σε τράπεζα έχω ρωτήσει,απλώς δεν ήξερα αν η αντιπροσωπεία παρέχει κάποια ευελιξία σε οτιδήποτε.

9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

με αυτό το εισόδημα άλλοι το σκέφτονται ακόμα και για να αγοράσουν παπούτσια κι εσύ θέλεις αυτοκίνητο και μάλιστα καινούργιο.

Εκτός αν υπάρχει μαύρο χρήμα οπότε εκεί πάω πάσο. Πάρτο 50%-50% με τη θεία σου και πλήρωσε cash.

αν δεν υπάρχουν ούτε μαύρα και αυτό είναι το πραγματικό σου εισόδημα, προφανώς δουλευόμαστε.

Εγώ λέω τι μπορώ να δικαιολογήσω στην τράπεζα...Και από αυτά που μπορώ να δικαιολογήσω δεν γίνεται όπως μου είπατε και λογικό το βρίσκω απλά ήλπιζα μήπως με μια προκαταβολή και έναν εγγυητή μπορεί να γίνει πιο εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, George6633 είπε

Εγώ λέω τι μπορώ να δικαιολογήσω στην τράπεζα...Και από αυτά που μπορώ να δικαιολογήσω δεν γίνεται όπως μου είπατε και λογικό το βρίσκω απλά ήλπιζα μήπως με μια προκαταβολή και έναν εγγυητή μπορεί να γίνει πιο εύκολο. 

άλλο τι μπορείς να δικαιολογήσεις κι άλλο τι έχεις στην πραγματικότητα. 

όπως έγραψα, αν υπάρχει το χρήμα (μαύρα) παρτο 50-50 με τη θεία σου,. έλεγξε μήπως υπάρχει κάποιο περιθώριο για ανάλωση από παλαιότερες δηλώσεις. εννοώ να το πάρεις cash

Με αυτό το εισόδημα δε θα πάρεις δάνειο. ούτε εσύ δε θα έδινες στο εαυτό σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold πως προέκυψε? Πριν έγραψες ότι δεν έχεις χρόνο ούτε καν να πας στην τράπεζα να ρωτήσεις, τώρα όμως δείχνεις σίγουρος ότι γνωρίζεις τι ζητάνε και τι δε ζητάνε...

Πάντως πιστεύω πως κάνεις λάθος, και οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε.

Δεν ισχύει.

Κοντινό μου πρόσωπο είχε πάει το 2018 για αγορά αυτοκινήτου με δάνειο και του ζήτησαν την δήλωση του 2017 (που εμφάνιζε χαμηλό εισόδημα), παρότι το 2018 είχε αποδείξεις για μεγάλη αύξηση.

Τελικά έπρεπε να περιμένει ως το 2019 για να πάει τη δήλωση του 2018 ωστέ να λάβει το δάνειο, διαφορετικά απαιτούσαν εγγυητή.

ΥΓ1. Χαζό αν με ρωτάς γιατι μπορεί πέρσυ να είχες εισόδημα και φέτος όχι αλλά που να βγάλεις άκρη.

ΥΓ2. Ίσως φέτος έχει αλλάξει.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Δεν ισχύει.

Κοντινό μου πρόσωπο είχε πάει το 2018 για αγορά αυτοκινήτου με δάνειο και του ζήτησαν την δήλωση του 2017 (που ήταν χαμηλή), παρότι το 2018 είχε αποδείξεις για μεγάλη αύξηση.

Τελικά έπρεπε να περιμένει ως το 2019 για να πάει τη δήλωση του 2018 ωστέ να λάβει το δάνειο διαφορετικά απαιτούσαν εγγυητή.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το ότι δεν μέτρησαν οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας για τον γνωστό σου πρόπερσι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μετρήσουν ποτέ και για κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...