Προς το περιεχόμενο

Νέο αυτοκίνητο με εγγυητή και δόσεις


George6633

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως πιστεύω πως κάνεις λάθος, και οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε.

Μου έχει τύχει πάντως Τράπεζα να έχει απορρίψει δάνειο για αυτοκίνητο αξίας 6.000 ευρώ λόγο μηδενικού εκκαθαριστικού παρ' όλο που της προσκομίστηκε πρόσφατη μισθοδοσία (υψηλή) και μάλιστα από μόνιμο (και βάλε) δημόσιο λειτουργό και παρ' όλο που έμπαινε η μισθοδοσία σ' αυτήν. Άλλη τράπεζα στην πορεία βέβαια το χορήγησε.

Όσον αφορά τον εγγυητή η τράπεζα θέλει να είναι σίγουρη ότι αν δεν μπορείς εσύ ο εγγυητής ή οι εγγυητές θα είναι σε θέση να το πληρώσουν, οπότε δεν λειτουργεί αθροιστικά το εισόδημα σας. Η ηλικία της θείας μπορεί να είναι και αυτός παράγοντας να την απορρίψουν ως εγγυήτρια πλην του χαμηλού εισοδήματος της.

Αν δεν ρωτήσεις όμως την τράπεζα δεν μπορείς και να είσαι σίγουρος για το τι εισόδημα ζητάνε από τον εγγυητή.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το ότι δεν μέτρησαν οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας για τον γνωστό σου πρόπερσι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μετρήσουν ποτέ και για κανέναν.

Σωστό, για μένα είναι πάντως μια ένδειξη καθώς φαντάζομαι δεν είναι random οι διαδικασίες.

Κατά τα άλλα ο καθένας έχει και από μια γνώμη.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια... Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να πάω να μάθω τις απαιτήσεις της κάθε τράπεζας (αν διαφέρουν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό με τα εκκαθαριστικά. Εγώ πριν 1 μήνα που παρρήγειλα αυτοκίνητο, μου ζήτησαν εκκαθαριστικά 2 τελευταίων ετών και αντίγραφο τελευταίας μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Μου έχει τύχει πάντως Τράπεζα να έχει απορρίψει δάνειο για αυτοκίνητο αξίας 6.000 ευρώ λόγο μηδενικού εκκαθαριστικού παρ' όλο που της προσκομίστηκε πρόσφατη μισθοδοσία (υψηλή) και μάλιστα από μόνιμο (και βάλε) δημόσιο λειτουργό και παρ' όλο που έμπαινε η μισθοδοσία σ' αυτήν. Άλλη τράπεζα στην πορεία βέβαια το χορήγησε.

Όσον αφορά τον εγγυητή η τράπεζα θέλει να είναι σίγουρη ότι αν δεν μπορείς εσύ ο εγγυητής ή οι εγγυητές θα είναι σε θέση να το πληρώσουν, οπότε δεν λειτουργεί αθροιστικά το εισόδημα σας. Η ηλικία της θείας μπορεί να είναι και αυτός παράγοντας να την απορρίψουν ως εγγυήτρια πλην του χαμηλού εισοδήματος της.

Κάποια πράγματα τα έχεις καταλάβει λάθος.

1. Το ύψος του εισοδήματος δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που λαμβάνουν υπόψιν οι τράπεζες για το αν θα εγκρίνουν ή θα απορρίψουν ένα αίτημα δανείου, είναι απλώς ένας από τους πολλούς, και κάποιοι από αυτούς δεν έχουν καν να κάνουν με τον πελάτη όπως η ρευστότητα της τράπεζας εκείνη τη στιγμή. Επίσης ποτέ η τράπεζα δεν ανακοινώνει επίσημα τον λόγο για τον οποίο απέρριψε το αίτημα, οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τον λόγο που έφαγες πόρτα.

2. Όπως έγραψα και παραπάνω η τράπεζα θέλει να είναι σίγουρη ότι εσύ (και όχι ο εγγυητής) μπορείς να αποπληρώνεις απρόσκοπτα το δάνειο, για αυτό ακριβώς η ύπαρξη εγγυητή ελάχιστα βοηθάει. Και φυσικά για να έχει κάποιο νόημα ο εγγυητής θα πρέπει και αυτός να έχει κάποιο σοβαρό εισόδημα, τα 5.500 δεν φτάνουν για να ζήσει ο ίδιος, πόσο μάλλον και να πληρώνει τις δόσεις άλλου.

18 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σωστό, για μένα είναι πάντως μια ένδειξη καθώς φαντάζομαι δεν είναι random οι διαδικασίες.

Κατά τα άλλα ο καθένας έχει και από μια γνώμη.

Στον εαυτό σου πες το, εσύ ήσουν αυτός που μου έτρεξε να μου απαντήσει "Δεν ισχύει." .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάποια πράγματα τα έχεις καταλάβει λάθος.

1. Το ύψος του εισοδήματος δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που λαμβάνουν υπόψιν οι τράπεζες για το αν θα εγκρίνουν ή θα απορρίψουν ένα αίτημα δανείου, είναι απλώς ένας από τους πολλούς, και κάποιοι από αυτούς δεν έχουν καν να κάνουν με τον πελάτη όπως η ρευστότητα της τράπεζας εκείνη τη στιγμή. Επίσης ποτέ η τράπεζα δεν ανακοινώνει επίσημα τον λόγο για τον οποίο απέρριψε το αίτημα, οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τον λόγο που έφαγες πόρτα.

2. Όπως έγραψα και παραπάνω η τράπεζα θέλει να είναι σίγουρη ότι εσύ (και όχι ο εγγυητής) μπορείς να αποπληρώνεις απρόσκοπτα το δάνειο, για αυτό ακριβώς η ύπαρξη εγγυητή ελάχιστα βοηθάει. Και φυσικά για να έχει κάποιο νόημα ο εγγυητής θα πρέπει και αυτός να έχει κάποιο σοβαρό εισόδημα, τα 5.500 δεν φτάνουν για να ζήσει ο ίδιος, πόσο μάλλον και να πληρώνει τις δόσεις άλλου.

Συμφωνώ ότι το εισόδημα δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας, Για την περίπτωση που λέω πάντως η τράπεζα έδειξε μοναδική δυσκαμψία καθώς το τρίπτυχο, υψηλή μισθοδοσία, μονιμότητας, μη δανειακές υποχρεώσεις δεν νομίζω να δικαιολογούσε την απόρριψη, Από κει και πέρα είχε ζητήσει εγγυητή λόγω του μηδενικού περυσινού εισοδήματος. Δεν είναι το θέμα μας όμως η περίπτωση του πελάτη μου.

Για το 2 όμως είσαι λάθος. Ο εγγυητής στις περισσότερες περιπτώσεις μπαίνει ακριβώς για όσους έχουν χαμηλό εισόδημα και διαφορετικά δεν θα έπαιρναν το δάνειο. Για την τράπεζα άλλωστε δεν έχει μεγάλη διαφορά από τον πρωτοφειλέτη, είναι και οι 2 υπεύθυνοι εξ' ολοκλήρου για το δάνειο (όσον αφορά την τράπεζα τουλάχιστον). Για το χαμηλό εισόδημα συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Συμφωνώ ότι το εισόδημα δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας, Για την περίπτωση που λέω πάντως η τράπεζα έδειξε μοναδική δυσκαμψία καθώς το τρίπτυχο, υψηλή μισθοδοσία, μονιμότητας, μη δανειακές υποχρεώσεις δεν νομίζω να δικαιολογούσε την απόρριψη, Από κει και πέρα είχε ζητήσει εγγυητή λόγω του μηδενικού περυσινού εισοδήματος. Δεν είναι το θέμα μας όμως η περίπτωση του πελάτη μου.

Για το 2 όμως είσαι λάθος. Ο εγγυητής στις περισσότερες περιπτώσεις μπαίνει ακριβώς για όσους έχουν χαμηλό εισόδημα και διαφορετικά δεν θα έπαιρναν το δάνειο. Για την τράπεζα άλλωστε δεν έχει μεγάλη διαφορά από τον πρωτοφειλέτη, είναι και οι 2 υπεύθυνοι εξ' ολοκλήρου για το δάνειο (όσον αφορά την τράπεζα τουλάχιστον). Για το χαμηλό εισόδημα συμφωνώ.

Εφόσον νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα, ποιος ο λόγος που μπαίνεις στον κόπο να ρωτάς? :)

Εφόσον νομίζεις πως ξέρεις περισσότερα από μένα, δεν έχει κανένα νόημα να πω οτιδήποτε άλλο.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα, ποιος ο λόγος που μπαίνεις στον κόπο να ρωτάς? :)

Δεν ρώτησα το οτιδήποτε, παράθεσα αυτό που νομίζω ότι ισχύουν βάσει όσων ξέρω.

Και λόγω της δουλειάς μου έχω δει αρκετές συμβάσεις δανείων ατόμων με πολύ χαμηλό εισόδημα που πήραν από καταναλωτικό έως στεγαστικό δάνειο λόγω των εγγυητών και δεν αναφέρομαι στις εποχές που σε έπαιρναν από την Open24 να σου πουν ότι σου είχαν εγκρίνει 2-3 κάρτες, ένα ανοικτο΄δάνειο και καμιά υπερανάληψη χωρίς να έχεις κάνει καν αίτηση.

Αν για τους εγγυητές έχεις διαφορετική άποψη ευχαρίστως να σε ακούσω και γιατί όχι να πειστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μισθοδοσία φαίνεται τι μισθό παίρνεις αυτή τη στιγμή. Στο εκκαθαριστικό φαίνεται αν και πόσο ενοίκιο πληρώνεις ή πόσα χρήματα χαλάς σε αγορές. Όλα ή τίποτα ή κάποια από αυτά παίζουν ρόλο στο μυαλό αυτού που θα αποφασίσει αν εγκρίνει το δάνειο ή όχι. Άλλοι ρωτάνε πόσα χρόνια είσαι στην ίδια δουλειά κλπ κλπ. 

Γενικώς αν δεν κάνεις αίτηση δεν μπορείς να ξέρεις αν εγκριθεί ή όχι από πριν (εκτός εξόφθαλμων περιπτώσεων βεβαίως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάποια πράγματα τα έχεις καταλάβει λάθος.

1. Το ύψος του εισοδήματος δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που λαμβάνουν υπόψιν οι τράπεζες για το αν θα εγκρίνουν ή θα απορρίψουν ένα αίτημα δανείου, είναι απλώς ένας από τους πολλούς, και κάποιοι από αυτούς δεν έχουν καν να κάνουν με τον πελάτη όπως η ρευστότητα της τράπεζας εκείνη τη στιγμή. Επίσης ποτέ η τράπεζα δεν ανακοινώνει επίσημα τον λόγο για τον οποίο απέρριψε το αίτημα, οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τον λόγο που έφαγες πόρτα.

2. Όπως έγραψα και παραπάνω η τράπεζα θέλει να είναι σίγουρη ότι εσύ (και όχι ο εγγυητής) μπορείς να αποπληρώνεις απρόσκοπτα το δάνειο, για αυτό ακριβώς η ύπαρξη εγγυητή ελάχιστα βοηθάει. Και φυσικά για να έχει κάποιο νόημα ο εγγυητής θα πρέπει και αυτός να έχει κάποιο σοβαρό εισόδημα, τα 5.500 δεν φτάνουν για να ζήσει ο ίδιος, πόσο μάλλον και να πληρώνει τις δόσεις άλλου.

Στον εαυτό σου πες το, εσύ ήσουν αυτός που μου έτρεξε να μου απαντήσει "Δεν ισχύει." .

Με βάση τις ενδείξεις που είχα παρέθεσα την εικόνα μου σχετικά με το θέμα.

Αν εσύ έχεις να παραθέσεις τη δική σου οπτική με παραδείγματα αντί για γενικολογίες θα αναμένουμε με ενδιαφέρον!

Σε κάθε περίπτωση ανέφερα οτι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε αλλά καλύτερο είναι να μιλάμε με γεγονότα και όχι με εικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Με βάση τις ενδείξεις που είχα παρέθεσα την εικόνα μου σχετικά με το θέμα.

Αν εσύ έχεις να παραθέσεις τη δική σου οπτική με παραδείγματα αντί για γενικολογίες θα αναμένουμε με ενδιαφέρον!

Σε κάθε περίπτωση ανέφερα οτι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε αλλά καλύτερο είναι να μιλάμε με γεγονότα και όχι με εικασίες.

Τώρα πως ακριβώς μπορείς να έχεις "εικόνα" από μια περίπτωση που δεν εγκρίθηκε ένα δάνειο, και με δεδομένο πως ποτέ δεν εξηγούν επισήμως τον λόγο απόρριψης, μόνο εσύ το ξέρεις.

Η δική μου "οπτική" έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι υπάλληλοι της τράπεζας που παραλαμβάνουν τα αιτήματα για δάνεια μαζί με τα δικαιολογητικά ζητούν και τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας, αυτό από μόνο του δείχνει ότι ο ισχυρισμός μου - δλδ ότι οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε - ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα πως ακριβώς μπορείς να έχεις "εικόνα" από μια περίπτωση που δεν εγκρίθηκε ένα δάνειο, και με δεδομένο πως ποτέ δεν εξηγούν επισήμως τον λόγο απόρριψης, μόνο εσύ το ξέρεις.

Η δική μου "οπτική" έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι υπάλληλοι της τράπεζας που παραλαμβάνουν τα αιτήματα για δάνεια μαζί με τα δικαιολογητικά ζητούν και τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας, αυτό από μόνο του δείχνει ότι ο ισχυρισμός μου - δλδ ότι οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε - ισχύει.

Το ανέφερε ο υπάλληλος της τράπεζας που ζήτησε να ξαναγίνει αίτημα μόλις βγεί το νέο εκκαθαριστικό (για να μην χάσει τον πελάτη προφανώς).

Να μην γνώριζε τη δουλειά του λες;

Και αυτό που αναφέρεις περι αποδείξεων εικασία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και αυτό που αναφέρεις περι αποδείξεων εικασία είναι.

Εδώ είσαι λάθος. Όλες οι τράπεζες για οποιοδήποτε αίτημα και αν κάνεις ζητάνε τελευταία απόδειξη μισθοδοσίας. Και όχι μόνο οι τράπεζες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

άλλο τι μπορείς να δικαιολογήσεις κι άλλο τι έχεις στην πραγματικότητα. 

όπως έγραψα, αν υπάρχει το χρήμα (μαύρα) παρτο 50-50 με τη θεία σου,. έλεγξε μήπως υπάρχει κάποιο περιθώριο για ανάλωση από παλαιότερες δηλώσεις. εννοώ να το πάρεις cash

Με αυτό το εισόδημα δε θα πάρεις δάνειο. ούτε εσύ δε θα έδινες στο εαυτό σου

Προτείνεις τη μέθοδο: "για ανάλωση κεφαλαίου από παλαιότερες δηλώσεις στην εφορία".  Αν είναι νεαρός στην ηλικία και με ετήσιο (δηλωμενο εισόδημα 2.000), πάλι δε βγαίνει.

Στην περίπτωση που συζητιέται, το πρώτο εμπόδιο είναι ο έλεγχος φερεγγυότητας από τον τραπεζικό φορέα, που θα δώσει το δάνειο για την αγορά του αυτοκινήτου (κατευθείαν στην αντιπροσωπεία-έμπορο).

Η εφορία έρχεται δεύτερη σαν εμπόδιο- αλλά πολύ φορτσάτη. Πρώτον: Πού βρήκες τα 12.300 για την αγορά- οπότε προσπαθείς να την αποκρούσεις με το συμβόλαιο τπου ποσού των δόσεων ετησίως.  Δεύτερον: Υπάρχουν τα αμάχητα τεκμήρια, όπως τεκμαρτό προσωπικό ποσό επιβίωσης (2.000 ετήσια?), τεκμαρτό ποσό κατοικίας  (συνάρτηση με τα τετ. μέτρα-περί τα 2000 ετήσια)... και δεν ξέρω αν το 2021 θα καταργήσουν το τεκμαρτό κατοχής αυτοκινήτου ως 1200 κυβικά=4.000  - κάτι τέτοιο έχει συζητηθεί ή ακουστεί!

Ειναι δύσκολα και μάλλον αξεπέραστα και τα δυο προηγούμενα εμπόδια (έλεγχος φερεγγυότητας από την τράπεζα,  τεκμήρια εισοδήματος από το κράτος), αν ο ενδιαφερόμενος είναι στην αρχή-αρχή της "εισόδου του" στον εργασιακό βίο. Οι πιο πολλοί σε αυτήν την κατάσταση ξεκινούν με μικρό μεταχειρισμένο τουλάχιστον 20ετίας! Πεζώ 106, σάξο, ρενώ τουίγκο κ.τ.ό.  Το κρατάνε 3-4 χρόνια, στο μεταξύ μαζεύουν χρήμα και μετά περνάνε στη φάση του καινούργιου! Είναι σχεδόν κανόνας στη ζωή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, supermanbee είπε

Εδώ είσαι λάθος. Όλες οι τράπεζες για οποιοδήποτε αίτημα και αν κάνεις ζητάνε τελευταία απόδειξη μισθοδοσίας. Και όχι μόνο οι τράπεζες

Μα δεν ισχυρίζομαι οτι δεν ζητάνε τις αποδείξεις.

Οτι δεν τις δέχονται ως τεκμήριο εισοδήματος λέω (και αυτό είναι το περίεργο)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...