Προς το περιεχόμενο

Νέο αυτοκίνητο με εγγυητή και δόσεις


George6633

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

ζητούν και τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας

αυτό που αναφέρεις περι αποδείξεων εικασία είναι.

 

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μα δεν ισχυρίζομαι οτι δεν ζητάνε τις αποδείξεις.

Οτι δεν τις δέχονται ως τεκμήριο εισοδήματος λέω (και αυτό είναι το περίεργο)!

Ποπο μια κωλοτούμπα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μα δεν ισχυρίζομαι οτι δεν ζητάνε τις αποδείξεις.

Οτι δεν τις δέχονται ως τεκμήριο εισοδήματος λέω (και αυτό είναι το περίεργο)!

Μιας και δεν γνωρίζω με τι κριτήρια δίνονται τα δάνεια, θα κάνω μια υπόθεση.

Το εκκαθαριστικό δείχνει, όπως έγραψα και πριν, εκτός από το ύψος των απολαβών σου και το ύψος του ενοικίου, το οποίο συνήθως είναι το 1/3 του μισθού σου, όπως και τι έξοδα δήλωσες στις αποδείξεις. Κάποιος που δεν έχει ενοίκιο προφανώς θα πάρει πιο εύκολα δάνειο.

Αλλά επειδή το εκκαθαριστικό δείχνει την περσυνή χρονιά, σου ζητάνε και αποδεικτικό μισθοδοσίας τελευταίου μήνα για να δουν τι κάνεις φέτος. Να έχουν μια εικόνα. Αν εργάζεσαι ακόμα και τι μισθό έχεις. Επίσης ρόλο παίζει και πόσα χρόνια είσαι στη ίδια δουλειά.

Επεξ/σία από supermanbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ποπο μια κωλοτούμπα!!!!

Να τα γράφεις όλα...

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τώρα πως ακριβώς μπορείς να έχεις "εικόνα" από μια περίπτωση που δεν εγκρίθηκε ένα δάνειο, και με δεδομένο πως ποτέ δεν εξηγούν επισήμως τον λόγο απόρριψης, μόνο εσύ το ξέρεις.

Η δική μου "οπτική" έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι υπάλληλοι της τράπεζας που παραλαμβάνουν τα αιτήματα για δάνεια μαζί με τα δικαιολογητικά ζητούν και τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας, αυτό από μόνο του δείχνει ότι ο ισχυρισμός μου - δλδ ότι οι πρόσφατες αποδείξεις μισθοδοσίας μετράνε - ισχύει.

...για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις από το πουθενά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα πέρσι να πάρω αυτοκίνητο 17000 ευρώ, 4000 είχα για προκαταβολή και 13000 ήθελα δάνειο. Με εισόδημα 9000 ευρώ το 2018 και στις τρεις τράπεζες που πήγα να ρωτήσω με διώξανε χωρίς καν να υποβάλλω αίτηση δανείου. Στην αντιπροσωπεία της ford που πήγα ο πωλητής έκανε την αίτηση και σε τρεις μέρες με ειδοποίησε ότι η αίτηση μου είχε εγκριθεί.

Δεν έχεις τίποτε να χάσεις με το να κάνεις αίτηση δανείου. Το θέμα είναι να είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να αποπληρώσεις το δάνειο σου, να έχεις υπόψιν ότι πέρα από τις δόσεις του δανείου θα έχεις να πληρώνεις και τα έξοδα του αυτοκινήτου(τέλη, ασφάλεια, καύσιμα, σέρβις) και ίσως αυξημένη εφορία λόγο τεκμηρίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, George6633 είπε

Καλημέρα στην παρέα.Είμαι σε φάση αναζήτησης αυτοκινήτου,το πρώτο μου για την ακρίβεια.Δεν θέλω μεταχειρισμένο σε καμία περίπτωση,θέλω να ξέρω το αυτοκίνητο μου και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τα μηχανικά μέρη να ξέρω τι έχει τραβήξει.εχω 8 χρόνια δίπλωμα,οδηγώ όταν χρειαστεί και δεν έχω κάποιο θέμα.Θα ήθελα όμως να μάθω όποιος γνωρίζει,επειδή στην πόλη μου δεν έχω αντιπροσωπεία και στο τηλέφωνο δεν μπορούνε να μου τα πούνε,μην πάρω την θεια μου τζάμπα.Ας πούμε ότι έχω καταλήξει στο καινούργιο Opel corsa (12.300€).Εγω έχω πολύ χαμηλό εισόδημα (1.750€ το 2019).Δουλεύω ως διανομέας.Η θεία μου εχει σύνταξη η οποία βγαίνει ως ετήσιο εισόδημα περίπου 5.500€.Θα μπορούσα να πάω με την Θεία μου και να δώσω μια προκαταβολή περίπου 4.000€ και τα υπόλοιπα σε μηνιαίες δόσεις με την μεγαλύτερη περίοδο αποπληρωμής?(Φυσικά αν έχω πιο νωρίς το ποσό το ξεχρεωνω,απλά για δική μου ασφάλεια το λέω).Ξερω ότι θα έπρεπε να πάω από κοντά,αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εφικτό να πάω σε μια άλλη πόλη απλά για να ρωτήσω και να με απορρίψουν αμέσως.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Αν η θεια σου εχει συνταξη και δεν εχει αλλο αμαξι στο ονομα της μπορει να παρει μεχρι 1400 κυβικα με 1600 στο ονομα της[οχι στο δικο σου ξεχασε το ,αλλα το οδηγεις κανονικα φυσικα].Τωρα αν η θεια σου εχει πιστωτικη η καλο εκαθαριστικο κτλ μπορεις μεσω εκεινης[θα της δινεις τα λεφτα να πληρωνει τις δοσεις της]

Με λιγα λογια μπορεις να κανεις πολλα μεσω της θειας σου ,αλλα στο δικο σου ονομα τιποτα απολυτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι να ρωτήσω κάτι απλό: με τόσο χαμηλό εισόδημα δηλωμένο, δεν θα σε τσιμπήσει η εφορία; Βάλε τεκμήριο διαβίωσης, βάλε το κόστος αγοράς (όσο τραβηγμένο δάνειο και να βάλεις, θα πρέπει να πληρώνεις 130Χ12=1560€ τουλάχιστον το χρόνο), βάλε και τα έξοδα του (βενζίνες, τέλη, σέρβις και τα λοιπά)...

Πώς λοιπόν να σου δώσουν δάνειο με τόσο μικρό εκκαθαριστικό;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να το αγοράσει η θεία σου και μετά από 2-3 χρόνια στο πουλάει σαν μεταχειρισμένο σε χαμηλή τιμή να μπορεί να δικαιολογηθεί.

Με αυτόν τον τρόπο όλα λύνονται

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεκμήρια & ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν καταργούνται γιατί είναι οι 2 βραχίονες περιορισμού της φοροδιαφυγής.

Μόνο σφίξιμο έχει στο μέλλον σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, George6633 είπε

Καλημέρα στην παρέα.Είμαι σε φάση αναζήτησης αυτοκινήτου,το πρώτο μου για την ακρίβεια.Δεν θέλω μεταχειρισμένο σε καμία περίπτωση,θέλω να ξέρω το αυτοκίνητο μου και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τα μηχανικά μέρη να ξέρω τι έχει τραβήξει.εχω 8 χρόνια δίπλωμα,οδηγώ όταν χρειαστεί και δεν έχω κάποιο θέμα.Θα ήθελα όμως να μάθω όποιος γνωρίζει,επειδή στην πόλη μου δεν έχω αντιπροσωπεία και στο τηλέφωνο δεν μπορούνε να μου τα πούνε,μην πάρω την θεια μου τζάμπα.Ας πούμε ότι έχω καταλήξει στο καινούργιο Opel corsa (12.300€).Εγω έχω πολύ χαμηλό εισόδημα (1.750€ το 2019).Δουλεύω ως διανομέας.Η θεία μου εχει σύνταξη η οποία βγαίνει ως ετήσιο εισόδημα περίπου 5.500€.Θα μπορούσα να πάω με την Θεία μου και να δώσω μια προκαταβολή περίπου 4.000€ και τα υπόλοιπα σε μηνιαίες δόσεις με την μεγαλύτερη περίοδο αποπληρωμής?(Φυσικά αν έχω πιο νωρίς το ποσό το ξεχρεωνω,απλά για δική μου ασφάλεια το λέω).Ξερω ότι θα έπρεπε να πάω από κοντά,αλλά λόγω εργασίας δεν μου είναι εφικτό να πάω σε μια άλλη πόλη απλά για να ρωτήσω και να με απορρίψουν αμέσως.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Με 2.000€ και θέλεις νέο αυτοκίνητο; Πάρε ένα yugo και κάνε την δουλειά σου! Στο τέλος το αυτοκίνητο θα καταλήξει στην τράπεζα ή στην αντιπροσωπεία και θα σου ζητάνε τα χρήματα (το υπόλοιπο) καθώς το αυτοκίνητο θα έχει χάσει την αξία του!

Εγώ προσωπικά αγόρασα μεταχειρισμένο το opel corsa του 2012 πετρελαίο με 80.000km από την αδελφή μου που το είχε μόνο για την πόλη. Ήξερα σε τι πραγματική κατάσταση είναι και το ιστορικό του!

Επεξ/σία από Panagiotis72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Panagiotis72 είπε

Με 2.000€ και θέλεις νέο αυτοκίνητο;

Καταρχήν δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κανέναν να ονειρεύεται. Δεύτερον τόσα δηλώνει, αλλά δυστυχώς η τράπεζα χορηγεί δάνεια μόνο με τα εισοδήματα που φαίνονται και όχι με τα μαύρα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Καταρχήν δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κανέναν να ονειρεύεται. Δεύτερον τόσα δηλώνει, αλλά δυστυχώς η τράπεζα χορηγεί δάνεια μόνο με τα εισοδήματα που φαίνονται και όχι με τα μαύρα 😄

Καλό είναι να ονειρεύεσαι αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επί Πράσινου Ήλιου - 20 χρόνια πριν - θα σου κοτσαραν και ένα διακοποδανειο για να στρώσεις το νέο όχημα - και να κάνεις την δουλειά σου -

Τώρα απλά το ξεχνάς με τέτοιο εισόδημα αφού η τράπεζα θέλει εγγύηση ότι θα πάρει τα λεφτά της πίσω.

 

Εγώ το '12 - εν μέσω κρίσης -  πήρα νέο αυτοκίνητο αξίας 24k με δάνειο με μπροσταντζα 10κ και έχοντας ετήσιο εισόδημα περί τα 8κ και εγγυητή τον πατέρα μου , που συνολικά στην κοινή φορολογική δήλωση που έκανε με την μάνα μου είχαν -τοτε- 30κ ετήσιο εισόδημα.

Αξέχαστα θυμάμαι όταν πήγαμε στην τράπεζα και από της 15 αιτήσεις που είχαν εκείνη την ημέρα εγκρίθηκε μόνο η δική μας .

Το δάνειο το πλήρωνα εγώ προφανώς και ήταν τα 5 ποιο αγχωτικά χρόνια της ζωής μου , αφού η δουλειά όλο και  πήγαινε στα τάρταρα και τα πράγματα είχαν σφίξει άγρια ! Προφανώς και επειδή δεν ήθελα να "μαυρίσει" η εικόνα του "εγγυητή" έκανα τα πάντα για να βρω την δόση.

Ωστόσο αργότερα το 2015 ήρθε και το πόθεν έσχες , αφού -νομιμα- είχα ξεκινήσει να εργάζομαι το 2011 - άσχετα ότι δούλευα μαύρα από το '07 , τα μπαλωσε μια λογίστρια που είχα τότε -ο θεός να την κάνει - αλλά το 2019 το ξανά βρήκα μπροστά μου σε μια διαγραφή που ήθελα να κάνω από το ΤΕΒΕ και ο νέος μου λογιστής -γατονι- έκανε τα μαγικά του .

 

Εν ολίγοις θέλω να πω , αν δεν είσαι έτοιμος να υποστείς της οικονομικές συνέπειες με εφορία  η τα έξοδα συντήρησης οποία προκύψουν ( service σε αντιπροσωπεία λόγο εγγύησης ) η θέματα  που μπορεί να προκύψουν αφού δεν υπάρχει το κατάλληλο εισόδημα καλύτερα να το αποφύγεις. + Δεν ξέρεις τι γίνεται , αύριο μεθαύριο δεν έχει κανείς δουλειά , και ο εγγυητής θα πληρώσει την 👰

Πάρε ένα κορσακι αν θες η ίδιας κατηγορίας η αλλο μεταχειρισμένο όπως λένε τα παιδιά από το '12 και μετά ! Παίζουν από 4k - 7k και είναι όλα σύγχρονα πλέον και ασφαλή.. το μόνο που αλλαζει είναι η κατηγορία το καύσιμο και τα έξοδα συντήρησης του .. , εκτός αυτό σε συνενόηση με τον μαντρατζη η τον ιδιώτη κάνετε μια υπεύθυνη δήλωση ότι το πήρες ακόμα πιο φθηνά και γλιτώνετε εφορία και τεκμήρια και οι δύο.

Επίσης

Η διαδικασία του ελέγχου είναι απαραίτητη για να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα το όχημα που έχεις βρει, δες τα βιβλία του και πήγαινε -αν καταλήξεις- σε έναν φαναρτζη και ένα μηχανικό να το δουν  και ξεμπερδεψες με ένα καφέ στον κάθε ένα ! 

ΥΓ : 20 Απριλίου 2017 πήρα την άδεια κυκλοφορίας - πράσινο χαρτάκι - και την κυριότητα του αυτοκινήτου στα χέρια μου , και τότε είπα πως ΜΟΝΟ όταν έχω πλέον χρήματα θα κάνω κινήσεις και "επενδύσεις" και αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη σε κάτι που αφενός είναι χρήσιμο - όσο αφορά ένα όχημα - αφού εξυπηρετεί μια ανάγκη αλλά αφετέρου χάνει την αξία του πολύ σύντομα , και -μπαινεις μέσα- εντέλει.

ΠΟΤΕ ξανά δάνειο , τουλάχιστον τέτοιου μεγέθους.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους πραγματικά...Όλες οι απαντήσεις που πήρα είναι συμβουλή για μένα,απλώς δεν θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο που δεν ξέρω το ιστορικό του και να χρειαστεί να δώσω τα διπλάσια χρήματα για σέρβις το επόμενο διάστημα...Οσον αφορά τα υπόλοιπα το είπα εξ αρχής ότι δεν παίζει να πάρω δάνειο εγώ προσωπικά γιαυτό ήθελα και εγγυητή μη γνωρίζοντας όμως τι ποσό πρέπει να έχει ο εγγυητής σαν ετήσιο εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...