Προς το περιεχόμενο

Νέο αυτοκίνητο με εγγυητή και δόσεις


George6633

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2020 στις 8:27 ΠΜ, George6633 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους πραγματικά...Όλες οι απαντήσεις που πήρα είναι συμβουλή για μένα,απλώς δεν θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο που δεν ξέρω το ιστορικό του και να χρειαστεί να δώσω τα διπλάσια χρήματα για σέρβις το επόμενο διάστημα...Οσον αφορά τα υπόλοιπα το είπα εξ αρχής ότι δεν παίζει να πάρω δάνειο εγώ προσωπικά γιαυτό ήθελα και εγγυητή μη γνωρίζοντας όμως τι ποσό πρέπει να έχει ο εγγυητής σαν ετήσιο εισόδημα.

Θα στα πει η τράπεζα αν το αποφασίσεις.

Να ξέρεις όσο μικρότερη η δόση (και όσο μεγαλύτερη η περίοδος αποπληρωμής-τόκος) τόσο πιο εύκολα το παίρνεις (γενικός κανόνας)...

Επίσης έμποροι και αντιπροσωπείες βγάζουν πιο εύκολα δάνεια (και με χαμηλότερο τόκο) καθώς βάζουν παρακράτηση και εξασφαλίζουν το δάνειο.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/8/2020 στις 2:23 ΠΜ, Mr^Robot είπε

Επί Πράσινου Ήλιου - 20 χρόνια πριν - θα σου κοτσαραν και ένα διακοποδανειο για να στρώσεις το νέο όχημα - και να κάνεις την δουλειά σου -

Τώρα απλά το ξεχνάς με τέτοιο εισόδημα αφού η τράπεζα θέλει εγγύηση ότι θα πάρει τα λεφτά της πίσω.

Εγώ το '12 - εν μέσω κρίσης -  πήρα νέο αυτοκίνητο αξίας 24k με δάνειο με μπροσταντζα 10κ και έχοντας ετήσιο εισόδημα περί τα 8κ και εγγυητή τον πατέρα μου , που συνολικά στην κοινή φορολογική δήλωση που έκανε με την μάνα μου είχαν -τοτε- 30κ ετήσιο εισόδημα.

Αξέχαστα θυμάμαι όταν πήγαμε στην τράπεζα και από της 15 αιτήσεις που είχαν εκείνη την ημέρα εγκρίθηκε μόνο η δική μας .

Το δάνειο το πλήρωνα εγώ προφανώς και ήταν τα 5 ποιο αγχωτικά χρόνια της ζωής μου , αφού η δουλειά όλο και  πήγαινε στα τάρταρα και τα πράγματα είχαν σφίξει άγρια ! Προφανώς και επειδή δεν ήθελα να "μαυρίσει" η εικόνα του "εγγυητή" έκανα τα πάντα για να βρω την δόση.

Ωστόσο αργότερα το 2015 ήρθε και το πόθεν έσχες , αφού -νομιμα- είχα ξεκινήσει να εργάζομαι το 2011 - άσχετα ότι δούλευα μαύρα από το '07 , τα μπαλωσε μια λογίστρια που είχα τότε -ο θεός να την κάνει - αλλά το 2019 το ξανά βρήκα μπροστά μου σε μια διαγραφή που ήθελα να κάνω από το ΤΕΒΕ και ο νέος μου λογιστής -γατονι- έκανε τα μαγικά του .

Εν ολίγοις θέλω να πω , αν δεν είσαι έτοιμος να υποστείς της οικονομικές συνέπειες με εφορία  η τα έξοδα συντήρησης οποία προκύψουν ( service σε αντιπροσωπεία λόγο εγγύησης ) η θέματα  που μπορεί να προκύψουν αφού δεν υπάρχει το κατάλληλο εισόδημα καλύτερα να το αποφύγεις. + Δεν ξέρεις τι γίνεται , αύριο μεθαύριο δεν έχει κανείς δουλειά , και ο εγγυητής θα πληρώσει την 👰

Πάρε ένα κορσακι αν θες η ίδιας κατηγορίας η αλλο μεταχειρισμένο όπως λένε τα παιδιά από το '12 και μετά ! Παίζουν από 4k - 7k και είναι όλα σύγχρονα πλέον και ασφαλή.. το μόνο που αλλαζει είναι η κατηγορία το καύσιμο και τα έξοδα συντήρησης του .. , εκτός αυτό σε συνενόηση με τον μαντρατζη η τον ιδιώτη κάνετε μια υπεύθυνη δήλωση ότι το πήρες ακόμα πιο φθηνά και γλιτώνετε εφορία και τεκμήρια και οι δύο.

Επίσης

Η διαδικασία του ελέγχου είναι απαραίτητη για να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα το όχημα που έχεις βρει, δες τα βιβλία του και πήγαινε -αν καταλήξεις- σε έναν φαναρτζη και ένα μηχανικό να το δουν  και ξεμπερδεψες με ένα καφέ στον κάθε ένα ! 

ΥΓ : 20 Απριλίου 2017 πήρα την άδεια κυκλοφορίας - πράσινο χαρτάκι - και την κυριότητα του αυτοκινήτου στα χέρια μου , και τότε είπα πως ΜΟΝΟ όταν έχω πλέον χρήματα θα κάνω κινήσεις και "επενδύσεις" και αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη σε κάτι που αφενός είναι χρήσιμο - όσο αφορά ένα όχημα - αφού εξυπηρετεί μια ανάγκη αλλά αφετέρου χάνει την αξία του πολύ σύντομα , και -μπαινεις μέσα- εντέλει.

ΠΟΤΕ ξανά δάνειο , τουλάχιστον τέτοιου μεγέθους.

Ελπίζω να βοήθησα.

Διαβασα σωστα; Τα 14 χιλιαρικα ειναι αυτο το μεγεθoς; Δηλαδη οσοι φτιαχνουν σπιτια με 200-300 χιλιαδες και θα πληρωνουν και τα παιδια τους αυτο τι μεγεθους ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Διαβασα σωστα; Τα 14 χιλιαρικα ειναι αυτο το μεγεθoς; Δηλαδη οσοι φτιαχνουν σπιτια με 200-300 χιλιαδες και θα πληρωνουν και τα παιδια τους αυτο τι μεγεθους ειναι;

Διάβασες Σωστά 

αρχικά ήμουν 24 χρόνων με 14k δάνειο  για το οποίο ήμουν υπεύθυνος εγώ για την εξόφληση του . ΤΟΤΕ τουλάχιστον μου φαίνονταν πολλά , βέβαια ούτε παντρεμένος ήμουν και ζούσα με τους γονείς μου αλλά και πάλι η δουλειά είχε αρχίσει την κατηφόρα ! Και επειδή  λοιπόν δεν μπορώ ακόμα και σήμερα να ζω με την ιδέα ενός χρέους  ότι μεγέθος και είναι αυτο, -έκανα τα πάντα από οικονομικής άποψης όπως.. στερήθηκα βόλτες / διακοπές / εξόδους / το χόμπι για το οποίο είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα  κτλπ-   και ότι κανει ένας νεαρός τέλος πάντων .. μόνο  για να βρω την "δόση" γιατι ΤΟΤΕ ναι .. μου φαίνονταν βουνό.

Αν εξαιρέσεις τα άτομα λοιπόν που έχουν κληρονομήσει το "δάνειο" από την στιγμή που "γεννήθηκαν" ξέρεις πολλούς από 25 ετών και κάτω με 14κ δάνειο και με αμφίβολη εργασία; Ίσως και να ξέρεις.. εγώ δεν ήξερα.

ΟΣΟ για τους δανειολήπτες των 200k - 300k ξέρω κάμποσους και από αυτούς  ... Και ας πρόσεχαν... Γιατί.... δεν πρόσεχαν , όπως δεν πρόσεξα και εγώ τότε και πήρα δάνειο για νέο αμάξι αφού "έπιασα" "τζάμπα" λεφτά και ο από αυτός μου πήρε αέρα -αφού πηρα και την φουλ έξτρα έκδοση του αυτοκινήτου- τρομάρα μου .

Ότι παθαίνει όλος ο κόσμος , ξεμυαλιζετε πάντα στην κρίσιμη στιγμή και έχει βάρκα την ελπίδα ότι θα καταφέρει να είναι συνεπής στην δόση του .

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Διάβασες Σωστά 

αρχικά ήμουν 24 χρόνων με 14k δάνειο  για το οποίο ήμουν υπεύθυνος εγώ για την εξόφληση του . ΤΟΤΕ τουλάχιστον μου φαίνονταν πολλά , βέβαια ούτε παντρεμένος ήμουν και ζούσα με τους γονείς μου αλλά και πάλι η δουλειά είχε αρχίσει την κατηφόρα επειδή λοιπόν δεν μπορώ ακόμα και σήμερα να ζω με την ιδέα ενός χρέους  ότι μεγέθος και είναι αυτο, -έκανα τα πάντα από οικονομικής άποψης - όπως στερήθηκα βόλτες / διακοπές / εξόδους / το χόμπι για το οποίο είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα  κτλπ  ,και ότι κανει ένας νεαρός τέλος πάντων .. μόνο  για να βρω την "δόση" γιατι ΤΟΤΕ ναι .. μου φαίνονταν βουνό.

Αν εξαιρέσεις τα άτομα που έχουν κληρονομήσει το "δάνειο" από την στιγμή που "γεννήθηκαν" ξέρεις πολλούς από 25 ετών και κάτω με 14κ δάνειο και με αμφίβολη εργασία; Ίσως και να ξέρεις.. εγώ δεν ήξερα.

ΟΣΟ για τους δανειολήπτες των 200k - 300k ξέρω κάμποσους και από αυτούς  ... Και ας πρόσεχαν... Γιατί.... δεν πρόσεχαν , όπως δεν πρόσεξα και εγώ τότε και πήρα δάνειο για νέο αμάξι αφού "έπιασα" "τζάμπα" λεφτά και ο από αυτός μου πήρε αέρα -αφού πηρα και την φουλ έξτρα έκδοση του αυτοκινήτου- τρομάρα μου .

Ότι παθαίνει όλος ο κόσμος.

Απλα 14 χιλιαρικα δεν το θεωρω ενα τρελο δανειο, αν αναλογιστεις τι χαλαει ο περισσοτερος κοσμος σε ρουχα, τηλεορασεις και διακοπες μεσα σε μια 5ετια, αυτα ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Απλα 14 χιλιαρικα δεν το θεωρω ενα τρελο δανειο, αν αναλογιστεις τι χαλαει ο περισσοτερος κοσμος σε ρουχα, τηλεορασεις και διακοπες μεσα σε μια 5ετια, αυτα ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα.

Με αυτό το συγκριτικό μέτρο προφανώς .

Ο μόνος λόγος που μοιράστηκα την εμπειρία και την σκέψη μου είναι για να προβληματισω τον TS για την "επένδυση" του.

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργη φίλε μου εγώ στη θέση σου θα αγόραζα με τα 4000€ της προκαταβολής ένα ωραιότατο Opel Corsa μεταχειρισμένο. Υπάρχουν καλά κομμάτια και σοβαρά συνεργεία για να το ελένγξεις. Ταπεινή μου πρόταση, άσε τα δάνεια κλπ γιατί ποτέ δε ξέρεις....αν τώρα στα φέρει η ζωή όμορφα, το πουλάς το μεταχειρισμένο κ αγοράζεις οποίο καινούργιο θες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απόλυτα  με το topaz, με 4-5000 βρίσκεις αυτοκινητα από ιδιώτες τα οποία είναι και προσεγμένα στη κατηγορία του corsa και του clio 9-10 χρόνων αυτοκίνητα με 100000 χμ και ειδικά του clio με τον κινητήρα turbo με τα 100 αλογά που είναι τεφαρικι το οποίο δεν θα κουραστείς να το οδηγείς αφού είσαι νέος. Όταν πιάσεις λεφτά τότε μπορείς να το πουλήσεις και να πάρεις ένα μεγαλύτερο και νεότερο αυτοκίνητο. Απλώς πρέπει να προσέξεις να το δει μηχανικος/φανοοποιος για σοβαρες ζημιες που δεν φαινονται γιατι τα περισσοτερα αυτοκινητα παντα θα εχουν γρατζουνιες και στο ιστορικο τους μικροτρακαρισματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγγυητές, ούτε στον Ιησού δεν μπαίνουμε.

Δεν είμαστε ποτέ σίγουροι, πως τα φέρνει η ζωή.

(καλά, για τον Ιησού ξέρουμε πλέον!)

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα παιδιά...Έχετε δίκιο..Μάλλον θα καταφύγω στη λύση του μεταχειρισμένου που αν βρεθεί ευκαιρία καλή θα είμαι μια χαρά.. Αρκεί να βρεθεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2020 στις 2:23 ΠΜ, Mr^Robot είπε

.Ωστόσο αργότερα το 2015 ήρθε και το πόθεν έσχες , αφού -νομιμα- είχα ξεκινήσει να εργάζομαι το 2011 - άσχετα ότι δούλευα μαύρα από το '07 , τα μπαλωσε μια λογίστρια που είχα τότε -ο θεός να την κάνει - αλλά το 2019 το ξανά βρήκα μπροστά μου σε μια διαγραφή που ήθελα να κάνω από το ΤΕΒΕ και ο νέος μου λογιστής -γατονι- έκανε τα μαγικά του .

Σε κάλεσαν στην ΔΟΥ για πόθεν εσχες?

Η αλήθεια είναι ότι κάποια επαγγέλματα ήταν στην λίστα τους σε ειδική κατηγορία για μαύρα έσοδα στις τράπεζες...

Συμπλήρωσε  με ένα μικρό ποσό με γραμμάτια από μαντρα..

Υποτίθεται εως το 2021 θα καταργηθούν τεκμήρια/τέλος Πολυτ.διαβιωσης...που υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος μόνο στην τουρκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με κάλεσαν από την ΔΟΥ , όχι προσωπικά και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως έγινε αυτό που έγινε.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΆ "ανακάλυψα" το '19 ότι η δήλωση μου γενικά ήταν υψηλότερη από το '11 '12 '13 κ.ο.κ σε σχέση με αυτή του '15 και η αφορμή ήταν μια διαγραφή που ήθελα να πάρω από το ΤΕΒΕ .

Θυμάμαι είχα πληρώσει κανονικά ένα σεβαστό ποσόν τότε σε εκείνη την δήλωση αλλά ουδε ποτέ ο λογιστής με ενημερώσε τι συνέβη και εγώ με μια μικρή αφέλεια που ειχα δεν μου φάνηκε παράξενο , αφού είχα και μια παροχή υπηρεσιών τότε.

Από την άλλη υποψιάζομαι ότι προσπάθησε να μου καλύψει την αγορά τού αμάξιου με κάποιο τρόπο , χωρίς να με ενημερώσει τότε.

Αφού έγινε το συγκεκριμένο περιστατικό περισυ με τα χίλια βάσανα ξανά "μπαλωσαμε" την τρύπα αφού  -τουλαχιστον εγώ - δεν μπορούσα να δικαιολογήσω το ποσόν εκείνης της χρονιάς και συνεπώς δεν θα έπαιρνα την διαγραφή από το ΤΕΒΕ , αφού έπρεπε να σταλούν αποδείξεις για το που βρέθηκαν τα χρήματα , πράγμα που κανόνισε ο λογιστής .

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...