Προς το περιεχόμενο

Πόσα χρήματα χρειάζονται για να μην δουλεύεις;


achilles01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, gr1goris είπε

Να ξερεις οτι αυτοι που εχουν πολλα χρηματα δουλευουν πολυ !!!! , ολα τα αλλα ειναι θεωριες και ονειρα θερινης νυκτος

Και έχουν υπαλλήλους, εργατες κλπ. Όσο πιο πολλοί εργαζόμενοι, τόσο πιο μεγάλη η κονόμα (υπερκέρδος) 

18 ώρες πριν, achilles01 είπε

Πολύ σωστά, εννοείται ότι αν έχεις 500.000 ευρώ θα τα επενδύσεις και αυτή θα είναι η απασχόληση σου, ώστε να έχεις ένα καλό εισόδημα από αυτό το πόσο. Αν όμως παράλληλα είχες και κάποιο άλλο επάγγελμα, π.χ. αρχιτέκτονας, αυτό θα το σταματούσες γιατί θα μπορούσες να έχεις το ίδιο επίπεδο διαβίωσης χωρίς να χρειάζεται να δουλεύεις.

Δεν ξέρω, αν ήμουν αρχιτέκτονας ή γιατρός δεν ξέρω αν θα το παρατούσα. Είναι επιλογές που κοστίζουν κόπο και χρόνια σπουδών και εμπειρίας οπότε αν κάποιος έχει καταφέρει κάτι, δεν ξέρω πόσο θα του είναι εύκολο να το αφήσει αν πλουτίσει ξαφνικά. Δύσκολα πράματα. 

Άσχετο αλλά η λέξη πλούτος βγαίνει από το πίπλιμοι, που σημαίνει μαζεύω 🙂

Επεξ/σία από tolstoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, obby είπε

Ότι εσένα σου είναι εύκολο να βρεις 10 εκ αλλά μετά δυσκολεύεσαι να μην τα κάνεις όλα αμάξια.

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες από ό,τι είπα, αλλά δεν πειράζει.

Πρόβλημα διαχείρισης χρημάτων δεν είχαμε ποτέ στην οικογένειά μας, ούτε με χαμηλούς ούτε με υψηλούς μισθούς και απολαμβάνουμε μια πολύ άνετη ζωή χωρίς λαχεία, κληρονομιές ή επενδύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες από ό,τι είπα, αλλά δεν πειράζει.

Πρόβλημα διαχείρισης χρημάτων δεν είχαμε ποτέ στην οικογένειά μας, ούτε με χαμηλούς ούτε με υψηλούς μισθούς και απολαμβάνουμε μια πολύ άνετη ζωή χωρίς λαχεία, κληρονομιές ή επενδύσεις.

εμεις φτωχη ολοι ο μονος που παίρνει  ενα μισθό αξιοπρεπή ειμαι εγω προς το παρον εαν με κρατήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε 5 χιλιάρικα το μήνα ενοίκιο, βάλε 3 χιλιάρικα το μήνα leasing ένα συμπαθητικό αυτοκίνητο, βάλε 5 χιλιάρικα το μήνα διατροφή/εστιατόρια/βόλτες, βάλε 20 χιλιάρικα το μήνα πο^τάνες, βάλε leasing για γιωτ, αεροπορικά, ξενοδοχεία κλπ,  πιστεύω ότι με ένα 50άρι χιλιάρικα το μήνα μπορείς να κάνεις μια συμπαθητικά άνετη ζωή. 

Έχουμε 50 x 12 = με 600 κατοστάρικα το χρόνο καθάρισες...

 

Υ.Γ. Αν δεν είσαι εργένης και έχεις μικρά παιδιά και γυναίκα, πρέπει να συνυπολογίσεις το κόστος του σχολείου που θα τα έχεις εσώκλειστα (θα τα παραλάβεις όταν γίνουν 18) καθώς και το κόστος της γυναίκας σου (αδύνατον να υπολογιστεί) και τα χαρτζιλίκια του παιδιού για την πισίνα που θα την κανονίζει γιατί τέτχιες είναι, κάρχιες.

 

Επεξ/σία από hyperspaced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

εμεις φτωχη ολοι ο μονος που παίρνει  ενα μισθό αξιοπρεπή ειμαι εγω προς το παρον εαν με κρατήσουν...

Οι άλλοι παίρνουμε αναξιοπρεπή μισθό;Πως μας τα λες έτσι φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Οι άλλοι παίρνουμε αναξιοπρεπή μισθό;Πως μας τα λες έτσι φίλε;

 

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Οι άλλοι παίρνουμε αναξιοπρεπή μισθό;Πως μας τα λες έτσι φίλε;

για την δικια μου οικογενεια μιλαω. δεν εισαστε οικογενεια μου μαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...