Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με Ποσοστο σε Διαμερισμα.


Indalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, australis είπε

Νομιζω οτι αυτη η επιλογη καταργηθηκε φέτος (γυρω στο Μαρτιο). Σε οποιο δικηγορο ή συμβολαιογραφο απευθυνθεις φροντισε να ειναι ενημερωμενος ή ζητησε  να ενημερωθει.  (δεν ειμαι σιγουρος αν αφορα φορολογική ή ασφαλιστική ενημερωτητα - που και τα δυο πρεπει να τα εχεις. 

Δεν εχει καταργηθει αλλα ενδεχομενως "ενημερωθει αλα ελληνικα" με τις προσφατες αλλαγες που εχει κανει ο ΕΦΚΑ. Εξαλλου πως θα μπορουσε να καταργηθει η μοναδικη σε παμπολλες περιπτωσεις δυνατοτητα για το κρατος να εισπραξει οφειλες; Μεσω της πωλησης ακινητων;. Και φυσικα ΕΦΚΑ δεν εχουν οι παντες αλλα μια μεριδα επαγγελματιων αλλα οντως στην πωληση απαιτουνται ενημεροτητες και εξοφλησεις απο πολλους φορεις ( εφορια, ΕΦΚΑ, Δημο, ΔΕΗ κτλ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λάθος σας ξεκίνησε με την αποδοχή κληρονομιάς, σε καμια περίπτωση δεν αποδεχόμαστε κληρονομιες ακινήτων με ποσοστά, πόσο μάλλον τα δικα σας του 7%

Δικηγόρο έχετε ρωτήσει;

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι   αστειο   ποσοστο   το  7,5%   εκτος   και  προκειται   για   10οροφη   πολυκατοικια.

Περσι   επεισα   φιλο   γιατρο   και  χαρισε   το   30%   στις   ξαδερφες   του   που  ακομα   τρεχουν   και  πληρωνουν   γιατι   ειναι  του   1935!

Δωστε   στους   συνιδιοκτητες   το  κινητρο   να  το   αγορασουν   1000   ευρω   το  μεριδιο   και   καθαρισατε.

Εαν   χρωσταει   ενας    τοτε  η  εφορια    ασχολειται   μονο   με  το   ποσοστο   του   και   τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ειναι   αστειο   ποσοστο   το  7,5%   εκτος   και  προκειται   για   10οροφη   πολυκατοικια.

Περσι   επεισα   φιλο   γιατρο   και  χαρισε   το   30%   στις   ξαδερφες   του   που  ακομα   τρεχουν   και  πληρωνουν   γιατι   ειναι  του   1935!

Δωστε   στους   συνιδιοκτητες   το  κινητρο   να  το   αγορασουν   1000   ευρω   το  μεριδιο   και   καθαρισατε.

Εαν   χρωσταει   ενας    τοτε  η  εφορια    ασχολειται   μονο   με  το   ποσοστο   του   και   τελος.

Εδω πώληση για μενα δεν χωράει ουτε για 1 ευρω, ας το παραχωρήσουν, αν βρεθει βέβαια κάποιος που να δεχτεί εστω και την παραχωρηση

Δεν τελειώνει αυτο παρα μονο με δικηγόρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Indalx είπε

Λοιπον, εχουμε εγω και η αδερφη μου 7.5% και 7.5% η καθεμια μεριδιο σε ενα διαμερισμα.Το υπολοιπο ποσοστο ειναι μοιρασμενο σε αλλα μελη της οικογενειας.

Το διαμερισμα το εχουμε κανει προσωρινη παραχωριση σε μια ξαδερφη μου.Οι φοροι που ερχονται απο το ακινητο εχουν αρχισει να μην παλευονται.

Ειχα ρωτησει αν μπορουμε να το πουλησουμε και μου ειπαν οτι μια απο τους συγγενεις χρωσταει 15 χιλιαρικα στην εφορια και δεν γινεται να πουληθει. Στεκει κατι τετοιο?

Θελω να μαθω αν γινεται με οποιονδηποτε τροπο να πουλησω τα μεριδια εμενα και της αδερφης μου ( εχουμε συμφωνησει σε αυτο) η αν γινεται να το ξεφορτωθω με καποιον τροπο ετσι ωστε να μην πληρωνουμε αλλους φορους ακινητης περιουσιας. 

Ειναι κι αλλα μεριδια στην μεση εκτος απο των 7.5% και 7.5% αλλα ας ξεκινησουμε απο αυτα που ειναι τα μικρα για αρχη να δουμε μπας και βγαλουμε καμμια ακρη.

Για το διαμέρισμα μιλάμε και τι αξίας; όντως αν υπαρχουν χρωστούμενα δεν μπορεί να πουληθεί αλλά αν βρεθεί αγοραστής και δώσει προκαταβολή μπορεί με τα λεφτά της προκαταβολής να εξοφλήσει, το πουλάτε και μετά τα βρίσκετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν τελειώνει αυτο παρα μονο με δικηγόρο

Στις   περιπτωσεις   αυτες   τα   τρωνε   οι   δικηγοροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Για το διαμέρισμα μιλάμε και τι αξίας; όντως αν υπαρχουν χρωστούμενα δεν μπορεί να πουληθεί αλλά αν βρεθεί αγοραστής και δώσει προκαταβολή μπορεί με τα λεφτά της προκαταβολής να εξοφλήσει, το πουλάτε και μετά τα βρίσκετε. 

Ας μην απορουμε κι ας μην μας κανει εκπληξη το "χαμηλο" ή "μικρο" ποσοστο που φαινεται πως ειναι ενα 5 ή 10%. Μπορει δηλαδη το διαμερισμα να ειναι σε τετοιο σημειο που η εμπορικη αξια του να φτανει πολλες εκατονταδες χιλιαδες. Ή ακομα και ενα 7,5% σε ενα ακινητο αξιας 100.000€ σημαινει 7500€ μεριδιο. Ποσο κι αξια για πολυ κοσμο αρκετα σημαντικο.

Επισης με τα ακινητα υπαρχουν πολλα περιεργα που ειναι και πολυ ευκολα εξηγησιμα. Για παραδειγμα εχω γνωστη μου που προσεχε εναν κυριο μεγαλης ηλικιας στα τελευταια του χρονια και τον φροντιζε αυτη και ο συζηγος της, οπου με τον θανατο του της κληροδοτησε ενα πολυοροφο κτιριο στο κεντρο της Αθηνας αντικειμενικης αξιας ( η εμπορικη ειναι πολυ μεγαλυτερη ) 500.000€. Οι φοροι ομως της κληρονομιας οπως και αλλοι που αφησε ο μακαριτης εφτασαν κοντα στα 200.000€. Και το προβλημα ηταν πως η κοπελα δεν εβρισκε αγοραστη μιας και επεσε στα χρονια της κρισης. Τι θα κανατε εσεις στη θεση της λοιπον; Πως θα εισπρατατε τα πανω απο τα 500χιλιαρικα της κληρονομιας και πως θα πληρωνατε την εφορια; Ή ποσο ευκολα θα κανατε αποποιηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ας μην απορουμε κι ας μην μας κανει εκπληξη το "χαμηλο" ή "μικρο" ποσοστο που φαινεται πως ειναι ενα 5 ή 10%. Μπορει δηλαδη το διαμερισμα να ειναι σε τετοιο σημειο που η εμπορικη αξια του να φτανει πολλες εκατονταδες χιλιαδες. Ή ακομα και ενα 7,5% σε ενα ακινητο αξιας 100.000€ σημαινει 7500€ μεριδιο. Ποσο κι αξια για πολυ κοσμο αρκετα σημαντικο.

Επισης με τα ακινητα υπαρχουν πολλα περιεργα που ειναι και πολυ ευκολα εξηγησιμα. Για παραδειγμα εχω γνωστη μου που προσεχε εναν κυριο μεγαλης ηλικιας στα τελευταια του χρονια και τον φροντιζε αυτη και ο συζηγος της, οπου με τον θανατο του της κληροδοτησε ενα πολυοροφο κτιριο στο κεντρο της Αθηνας αντικειμενικης αξιας ( η εμπορικη ειναι πολυ μεγαλυτερη ) 500.000€. Οι φοροι ομως της κληρονομιας οπως και αλλοι που αφησε ο μακαριτης εφτασαν κοντα στα 200.000€. Και το προβλημα ηταν πως η κοπελα δεν εβρισκε αγοραστη μιας και επεσε στα χρονια της κρισης. Τι θα κανατε εσεις στη θεση της λοιπον; Πως θα εισπρατατε τα πανω απο τα 500χιλιαρικα της κληρονομιας και πως θα πληρωνατε την εφορια; Ή ποσο ευκολα θα κανατε αποποιηση;

Δεν έχει απαντήσει για τι ακίνητο πρόκειται αλλά φαντάζομαι μιλάμε για κάτι μεγάλης αξίας. Γι αυτό είπα πως αν βρεθεί αγοραστής και δώσει προκαταβολή οι 15000 που χρωστάει ο άλλος μάλλον είναι αστείο πόσο. 

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...