Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q60R για gaming?


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin η Q70R είναι ανώτερη λόγω FALD και καλύτερης peak φωτεινότητας.

Το gsync παιζει, αλλα λενε οτι κανει flicker. Ισως με CRU να φτιάχνει.

Για το freesync δεν έχω βρει κάπου να υπάρχουν παράπονα.

Τσέκαρε όμως το πως επηρεάζει το PQ το game mode των Samsung, εχω δει βιντεάκια που δείχνουν οτι πέφτει πολύ για να πετύχουν το τόσο χαμηλό input lag.

FYI η 2020 σειρα QxxT έχει και μια θύρα HDMI 2.1 που ίσως παίζει 4κ 120.

Υποψιν κάτω απο 55" δεν έχουν VRR και είναι 60hz.

Επεξ/σία από Agent_Orange
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Agent_Orange είπε

@Arkin η Q70R είναι ανώτερη λόγω FALD και καλύτερης peak φωτεινότητας.

Το gsync παιζει, αλλα λενε οτι κανει flicker. Ισως με CRU να φτιάχνει.

Για το freesync δεν έχω βρει κάπου να υπάρχουν παράπονα.

Τσέκαρε όμως το πως επηρεάζει το PQ το game mode των Samsung, εχω δει βιντεάκια που δείχνουν οτι πέφτει πολύ για να πετύχουν το τόσο χαμηλό input lag.

FYI η 2020 σειρα QxxT έχει και μια θύρα HDMI 2.1 που ίσως παίζει 4κ 120.

Για την εικόνα με game Mode ως source επιτρεπει την παραμετροποίηση της εικόνας. Ως pc δεν το επιτρέπει κλειδώνει. Η νέα σειρά έχει πάρει πολύ κακές κριτικές από rtings δεν την κοιτάω καθόλου. Η περσινές qled έχουν πολύ καλύτερες κριτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Arkin said:

Έφτιαξαν το freesync με τα skip frames και χάλασαν το gsync. Philips f and u δεν πρέπει να έχουν vrr. 

Γιατί, η Samsung έχει; Αφού δεν παίζει με Nvidia... Η Philips τουλάχιστον έχει επίσης VA και ambilight.

Επίσης αφού σε ενδιαφέρει το gaming, υπάρχει κι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/18092638/Samsung-UE55RU8002.html
Όχι QLED αλλά με αντίστοιχη ποιότητα εικόνας με την Q60R σύμφωνα με το RTINGS...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σύμφωνοι αλλα θα έλεγα δές και κανένα άλλο review... μη παίρνεις το rtings σαν ευαγγέλιο..σύμφωνα με αυτούς οτιδήποτε δεν είναι OLED ειναι γτπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Γιατί, η Samsung έχει; Αφού δεν παίζει με Nvidia... Η Philips τουλάχιστον έχει επίσης VA και ambilight.

Επίσης αφού σε ενδιαφέρει το gaming, υπάρχει κι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/18092638/Samsung-UE55RU8002.html
Όχι QLED αλλά με αντίστοιχη ποιότητα εικόνας με την Q60R σύμφωνα με το RTINGS...

Τι έχουμε εδώ νόμιζα δεν υποστήριζε 120hz και vrr η ru σειρά. Πάω για διάβασμα να δω διαφορές. 750 έχει η 65αρα που είναι στο budget μου θα γλιτώσω και μια 300αρα από την QLED. Να σε καλά γιωργο. 

4 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Οκ σύμφωνοι αλλα θα έλεγα δές και κανένα άλλο review... μη παίρνεις το rtings σαν ευαγγέλιο..σύμφωνα με αυτούς οτιδήποτε δεν είναι OLED ειναι γτπ.

Από βαθμολογίες τουλάχιστον βλέπω πάρα πολύ καλές σε όλες τις QLED. Οι OLED ειναι απίστευτες σε αντίθεση και χρώματα αλλά ο φόβος του burn in είναι μεγάλος συν ότι ακόμα οι τιμές είναι απαγορευτικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα, θα έγραφα τωρα την φάση μου αλλα ας μη σε ξενερώσω καλύτερα. Μαλλον είναι μαλακία που το ψυριζω τόσο πολύ (εδώ και 1 μηνα εχω διαβάσει 800 reviews, forums etc ψάχνοντας να πάρω τιβι και βλέπω σε ΟΛΕΣ προβληματα που με ξενερώνουν)

εδώ βιντεάκι με τύπο που την έχει βάλει (την τιβι :P )  στο πισι και παιζει 1440/120

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

@Arkin τελικά κατέληξες σε κάποια;

Κοιτάω προς q70r προς στιγμήν περιμένω να πέσει λίγο η τιμή από τα 1199 που έχει. Η ru8000 τίμια λύση αλλά στα 750 οταν στα 800 είχε παίξει η q70 δεν με πάει να δώσω. Τώρα αν έχουμε κάποια 34αρα σε καλή τιμή από σοβαρό κατάστημα δεν θα πω όχι. Οι νέες qled t60 t70 και οι ru8000 είναι πολύ χειρότερες από τις περσινές σειρές για να κόψουν τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για 65αρα δηλαδή :) συμφωνώ πάντως γενικά με αυτά που γράφεις.

Δυστυχώς μετα τον covid έχουν ξεφύγει οι τιμές...(και απο διαθεσιμότητα ψιλοχάλια τα βλέπω)

Εχω σχεδόν ψηθεί για 55q60r... μπούχτισα να ψάχνω για specs reviews και issues. Θα συμβιβαστώ αναγκαστικά... Τωρα για μαυρα-ασπρα κτλ τι να πώ, τα τελευταία 10 χρόνια IPS οθόνες έχω, ταινίες-σειρές σε αυτές βλέπω και δεν με χάλασε ποτέ το δήθεν αισχρό μαύρο τους... HDR δεν έχω δεί ποτε με τα μάτια μου για να  ξέρω αν είναι τόσο must και αν όντως χρειάζεται 1000 nits κτλ (καλά δεν στραβώνεται κανείς απο τέτοια φωτεινότητα; στην οθόνη που έχω τώρα και έχει max 250 αν την βάλω στο 100% κλαίω...)

Κοίταζα και Sm9000 lg αλλά και αυτή ακριβή μου φαίνεται στα 900...και φοβάμαι και το blooming...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agent_Orange είπε

Πας για 65αρα δηλαδή :) συμφωνώ πάντως γενικά με αυτά που γράφεις.

Δυστυχώς μετα τον covid έχουν ξεφύγει οι τιμές...(και απο διαθεσιμότητα ψιλοχάλια τα βλέπω)

Εχω σχεδόν ψηθεί για 55q60r... μπούχτισα να ψάχνω για specs reviews και issues. Θα συμβιβαστώ αναγκαστικά... Τωρα για μαυρα-ασπρα κτλ τι να πώ, τα τελευταία 10 χρόνια IPS οθόνες έχω, ταινίες-σειρές σε αυτές βλέπω και δεν με χάλασε ποτέ το δήθεν αισχρό μαύρο τους... HDR δεν έχω δεί ποτε με τα μάτια μου για να  ξέρω αν είναι τόσο must και αν όντως χρειάζεται 1000 nits κτλ (καλά δεν στραβώνεται κανείς απο τέτοια φωτεινότητα; στην οθόνη που έχω τώρα και έχει max 250 αν την βάλω στο 100% κλαίω...)

Κοίταζα και Sm9000 lg αλλά και αυτή ακριβή μου φαίνεται στα 900...και φοβάμαι και το blooming...

Ναι οι τιμες εχουν ανεβει σε ολα τα προιοντα και να δουμε ποτε θα ξανα πεσουν. Παω σιγουρα για 65αρα στα 2.5 μετρα αποσταση η σε 34αρα οπως αυτη που ακυρωσα στα 80-90 εκατοστα αποσταση πανω στο γραφειο. 55αρα εχω απο το 2013 και μου φαινεται μικρη στα 2.5 μετρα με καλης ποιοτητας αρχειο η gaming. Η q60r ειναι τιμια προταση ως enty level qled αλλα νομιζω εχει τσιμπησει σε τιμη και αυτη. Για τα μαυρα των IPS φαινονται μονο σε σκοτεινο περιβαλλον. Παντα εχω την λαμπα σε πολυ χαμηλη φωτεινοτητα και το χαμηλο contrast της ips δεν μου φαινεται καθολου. Με κλειστα τα παντα ομως κανει μπαμ το γκρι μαυρο της. HDR πραγματικο με καλο peak φωτεινοτητας ριχνει σαγονια σε 10bit panel καλης τηλεορασης με local dimming η oled. Για τα nits την εχω στο 30% φωτεινοτητα με 262 cd/m² peak brightness και παλι μου φαινεται πολυ φωτεινη ειδικα το βραδυ. Οχι την 55αρα την 29αρα που εχω στο γραφειο. 1000 nits που βγαζουν οι κορυφαιες oled/qled για βραδυ ειναι απαγορευτικα θα μπουν τα ματια μεσα. Εγω θελω να παω σε q70r γιατι ειναι μια τηλεοραση που θα μεινει και μετα απο χρονια εχει πολυ καλο HDR τρομερο contrast για LED panel και σε gaming ταινιες σειρες ειναι κορυφη. Τελευταια ευκαιρια θεωρω την φετινη BF για να δουμε περσινα κορυφαια μοντελα σε καλες τιμες. Τις φετινες τις qled η samsung τις κατεστρεψε. Ουτε καν freesync δεν εχουν βαλει στην q60t qled ενω η περσινη εχει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαλιώνω και αυτό εδώ

https://www.skroutz.gr/s/15381164/Philips-436M6VBPAB.html

Πως σου φαίνεται;

Εντωμεταξύ ψάχνω τώρα να δω αν κανένα μποξάκι κάνει interpolation να το κότσαρα πανω για νετφλιξ κτλ (καμένος τελείως :D )

Λοιπον kodi σε android boxaki και ενα ρώσικο app με ονομα AFRd υποστηρίζουν auto refresh rate switch... η οθόνη υποστηρίζει 23-80 hz καθετο rate στο HDMI + DP ... τι ωρα ανοίγουν τα μαγαζιά αυριο; :P 

Επεξ/σία από Agent_Orange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agent_Orange είπε

Σαλιώνω και αυτό εδώ

https://www.skroutz.gr/s/15381164/Philips-436M6VBPAB.html

Πως σου φαίνεται;

Εντωμεταξύ ψάχνω τώρα να δω αν κανένα μποξάκι κάνει interpolation να το κότσαρα πανω για νετφλιξ κτλ (καμένος τελείως :D )

Ακριβο νομιζω για 43αρι αλλα εχει και το ambilight αν και οπως βλεπω μονο στο κατω μερος εκτος αν κανω λαθος. Για boxaki πας σε mi box s ειναι οτι καλυτερο και παιζει τα παντα οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδή το έχω ψάξει και εγώ πολύ το θέμα... θέλω να βάλω τηλεόραση στο pc σα δεύτερο monitor λόγο πολύ καλύτερης εικόνας (από τα συμβατικά monitor για pc) κυρίως για ταινίες και παιχνίδια... αυτό που έχω να συμβουλέψω όποιον πάει για αγορά τώρα είναι να περιμένει ένα 6μηνο ακόμα που θα αρχίσουν να ανακοινώνονται τα νέα μοντέλα που θα περιλαμβάνουν όλα τα καλούδια (hdmi2.1,vrr κ.α) σε καλύτερες τιμές κοίταγα τον q80t αλλά του χρόνου που θα βγουν και οι πρώτες mini-led οι τιμές τέτοιον τηλεοράσεων θα πέσουν κατακόρυφα είναι κρίμα να πάρει κάποιος τώρα τηλεόραση και σε λίγο καιρό να κλαίει τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 hours ago, Arkin said:

Κοιτάω προς q70r προς στιγμήν περιμένω να πέσει λίγο η τιμή από τα 1199 που έχει. Η ru8000 τίμια λύση αλλά στα 750 οταν στα 800 είχε παίξει η q70 δεν με πάει να δώσω. Τώρα αν έχουμε κάποια 34αρα σε καλή τιμή από σοβαρό κατάστημα δεν θα πω όχι. Οι νέες qled t60 t70 και οι ru8000 είναι πολύ χειρότερες από τις περσινές σειρές για να κόψουν τιμή. 

Ε δεν έχει και πολύ χειρότερη εικόνα η RU8000 από τη NU8000 (2018), οριακά στα σημεία είναι κάπου ελάχιστα καλύτερη ή χειρότερη.
Τώρα για τις QLED θα συμφωνήσω, δεν είναι καθόλου συμφέρουσα η αγορά των Q60T vs R, καθώς έριξαν τα Hz...

Το ότι είχε παίξει η Q70 πέρσι στα 800 δεν έχει να λέει τίποτα πάντως, πέρσι είχαμε black friday, φέτος δεν είχαμε ακόμα, αλλά έχουμε τον ιό... Άλλες καταστάσεις εντελώς.
Εγώ πχ που θα μπω σε άλλο σπίτι καίγομαι να πάρω, δεν μπορώ να περιμένω 6 μήνες μπας και. Άλλος μπορεί να μην καίγεται και να μπορεί να περιμένει 6 μήνες, περί ορέξεως... :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6 μήνες ποιος ζει ποιος πεθαινει... έχουμε και κορώνα.

Οι Tcl mini led έχουν βγει εδώ και μερικές μερες στην Αμερική, αλλα Ευρωπη δεν έρχονται..μόνο τις σαπιες τους μας πλασαρουν εδώ οι κινέζοι.

Οσο για την ελληνική Black Friday...just lol.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...