Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q60R για gaming?


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
On 17/08/2020 at 11:30, Agent_Orange said:

 

Οι Tcl mini led έχουν βγει εδώ και μερικές μερες στην Αμερική, αλλα Ευρωπη δεν έρχονται..μόνο τις σαπιες τους μας πλασαρουν εδώ οι κινέζοι.

 

Πόσο ισχύει αυτό... Και από Hisense έχουμε μικρή ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin για τα παιχνιδια που παίζεις μια 55αρα είναι καλύτερη από ένα 34 αρι monitor. Το θέμα είναι ότι πιθανόν να έχεις αρκετά θέματα με την custom ανάλυση, είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει παντού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

@Arkin για τα παιχνιδια που παίζεις μια 55αρα είναι καλύτερη από ένα 34 αρι monitor. Το θέμα είναι ότι πιθανόν να έχεις αρκετά θέματα με την custom ανάλυση, είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει παντού? 

Οτι θα δουλευει θα δουλευει αλλα δεν ξερω με ποσα hertz θα την κραταει αυτη την αναλυση. Δεν καταλαβαινω γιατι οι τηλεορασεις εχουν κανει αλματα στο πανελ ενω τα monitor ειδικα τα ultrawide τα βγαζουν με τοσο κακο contrast ακομα και τα va χαμηλα nits κτλ ενω ταυτοχρονα εχουν παρομοιες τιμες με τις κορυφαιες τηλεορασεις εκτος oled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οτι θα δουλευει θα δουλευει αλλα δεν ξερω με ποσα hertz θα την κραταει αυτη την αναλυση. Δεν καταλαβαινω γιατι οι τηλεορασεις εχουν κανει αλματα στο πανελ ενω τα monitor ειδικα τα ultrawide τα βγαζουν με τοσο κακο contrast ακομα και τα va χαμηλα nits κτλ ενω ταυτοχρονα εχουν παρομοιες τιμες με τις κορυφαιες τηλεορασεις εκτος oled. 

Εχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει αυτό με το Contrast, απλά στις TV το μετράνε όπως θέλουν και βγάζει ο καθένας ότι του ρθει στο κεφάλι. Σκέψου το σαν το tdp στους επεξεργαστές. 

Η 55αρα μου ας πουμε έχει 4000:1 σύμφωνα με τα specs, αλλά στην πράξη είναι χειροτετη από το monitor μου που είναι 3000:1. Πάντως το ambilight είναι φοβερό, το έχω συνδυάσει με 4 hue rgb λάμπες στο σαλόνι και καταλαβαίνεις τι γίνεται, πολύ ωραία φάση για ταινίες και παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Εχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει αυτό με το Contrast, απλά στις TV το μετράνε όπως θέλουν και βγάζει ο καθένας ότι του ρθει στο κεφάλι. Σκέψου το σαν το tdp στους επεξεργαστές. 

Η 55αρα μου ας πουμε έχει 4000:1 σύμφωνα με τα specs, αλλά στην πράξη είναι χειροτετη από το monitor μου που είναι 3000:1. Πάντως το ambilight είναι φοβερό, το έχω συνδυάσει με 4 hue rgb λάμπες στο σαλόνι και καταλαβαίνεις τι γίνεται, πολύ ωραία φάση για ταινίες και παιχνίδια. 

Νομιζω το rtings μετραει το native και οχι το ansi σε ολες τις τηλεορασεις και monitor. Σιγουρα το μαυρο ειναι ανωτερο σε ενα panel με μεγαλυτερο πραγματικο contrast. Το ambilight ειναι απο τις καλυτερες τεχνολογιες της philips αλλα δεν ξερω αν εχει οθονη στα 120hz με ambilight. Εσυ εκανες πατεντα με τις λαμπες αλλα δεν θελω να παω σε τετοια λυση για την ωρα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νομιζω το rtings μετραει το native και οχι το ansi σε ολες τις τηλεορασεις και monitor. Σιγουρα το μαυρο ειναι ανωτερο σε ενα panel με μεγαλυτερο πραγματικο contrast. Το ambilight ειναι απο τις καλυτερες τεχνολογιες της philips αλλα δεν ξερω αν εχει οθονη στα 120hz με ambilight. Εσυ εκανες πατεντα με τις λαμπες αλλα δεν θελω να παω σε τετοια λυση για την ωρα.

Α αν κοιτάς τα review OK. Νόμιζα κοιτάς τα ονομαστικά specs. Θες να σου στείλω κάνα ss από ac odyssey σε suw να πας να πάρεις μια? 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Α αν κοιτάς τα review OK. Νόμιζα κοιτάς τα ονομαστικά specs. Θες να σου στείλω κάνα ss από ac odyssey σε suw να πας να πάρεις μια? 😋

Οχι βρε συ τα ονομαστικα παντα ηταν fake οπως και τα ψευτικα hertz. Αν υπαρχει philips με ambilight και 120hz θα λεει σιγουρα. 60αρες ειναι οι περισσοτερες που κοιταω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Ποια custom ανάλυση; Τι έχασα; Για πείτε να δοκιμάσω :)

Για ultrawide. Για δοκιμασε απο υπολογιστη να φτιαξεις custom αναλυση 3440x1440 και δες πως δουλευει στην q70r. Τσεκαρε και τα hertz να δουμε αν πηγαινει πανω απο 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει στα 60 μόνο και δεν με αφήνει να ανάψω το hdr στα settings των Windows 🤔

CBB85180-9E85-401D-8A45-32B5205301B1.jpeg

50D003CB-9647-46D5-9EB1-C7BC64ED681A.jpegTo blooming που βλέπεις γύρω γύρω είναι απο την κάμερα του κινητού και την συμπίεση (όριο attachment 2mb του insomnia)

Btw αν την πάλευε η κάρτα μου, θα γούσταρα να παίξω έτσι.

Επεξ/σία από Agent_Orange
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, firepc είπε

bf σε 3 μηνες

@Arkinσε 38αρες ειδες αμα παιζει τπτ καλο?

ultrawide εννοω

Το βλεπω να πηγαινει εκει η δουλεια να ξεκαθαρισει το τοπιο και με τις νεες καρτες να δω που θα παω μην παρω καμια οθονη που ειναι μονο freesync και μετα δεν μπορω να παρω ampere. 38αρα δεν μπορω να βαλω στο γραφειο δεν εχει το αναλογο πλατος και θα ειναι τεραστια. Ουτε και στα 2.5 μετρα μπορει να μπει 38αρα εκει απο 55 και πανω μονο. 

18 ώρες πριν, Agent_Orange είπε

Παίζει στα 60 μόνο και δεν με αφήνει να ανάψω το hdr στα settings των Windows 🤔

CBB85180-9E85-401D-8A45-32B5205301B1.jpeg

50D003CB-9647-46D5-9EB1-C7BC64ED681A.jpegTo blooming που βλέπεις γύρω γύρω είναι απο την κάμερα του κινητού και την συμπίεση (όριο attachment 2mb του insomnia)

Btw αν την πάλευε η κάρτα μου, θα γούσταρα να παίξω έτσι.

Ωραιος να σε καλα που εκανες τον κοπο. Κανονικα νομιζω επρεπε να πιανει απο ακρη σε ακρη αριστερα δεξια εφοσον εισαι στα 1440p και απλα να εχεις μαυρες μπαρες πανω κατω λογω ultrawide καθετης αναλυσης. Ομορφο δειχνει σιγουρα αλλα με ξενερωσαν τα 60hz ελεγα θα δινει επιλογη και για πιο πανω αν οχι 120. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το βλεπω να πηγαινει εκει η δουλεια να ξεκαθαρισει το τοπιο και με τις νεες καρτες να δω που θα παω μην παρω καμια οθονη που ειναι μονο freesync και μετα δεν μπορω να παρω ampere. 38αρα δεν μπορω να βαλω στο γραφειο δεν εχει το αναλογο πλατος και θα ειναι τεραστια. Ουτε και στα 2.5 μετρα μπορει να μπει 38αρα εκει απο 55 και πανω μονο. 

παντως μεινε στα 75 με 100 hertz

παραπανω δεν τραβαει καμια καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, firepc είπε

παντως μεινε στα 75 με 100 hertz

παραπανω δεν τραβαει καμια καρτα

Το εχω σκεφτει και για 34αρα στα 100hz πριν κανα 5 μηνο ειχα παραγγειλει απο vision την philips την ασπρη με τα ηχεια 34αρα 100hz στα 420. Εγραφαν διαθεσιμοτητα 1-3 μερες βαζω τα χρηματα με καταθεση και με περνουν μετα απο 5 μερες και μου λενε λογω του ιου θα κανει πανω απο μηνα και αν. Δεν με θελει αυτη η αλλαγη οθονης. Τα 144hz κυριως τα θελω γιατι θα παιξω και πιο παλια παιχνιδια θα ξεκινησω bioshock τριλογια οπως και τα dishonored wolfenstein prey που ακομα και η 5700xt θα τα πηγαινει αρκετα καλα σε αυτη την αναλυση. Επισης δεν θα υπαρχει και διαφορα στο desktop μεταξυ 100 και 144? Γιατι 100αρες εχει αρκετες κατω απο τα 500 ευρω που ειναι το budget μου για 34αρα. Σε TV εβλεπα την ru8000 αλλα ξενερωσα που δεν εχει πανω απο 60hz σε ultrawide αναλυση. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...