Προς το περιεχόμενο

Το Xiaomi Mi 10 Ultra φέρνει 120W γρήγορη φόρτιση και 120x υβριδικό zoom


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Άρα τελικά δεν έχουν τόσο καλή κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Σωστά;

Η μήπως το DxOMark τα βαθμολογεί με Gcam στα test του;

μαλλον τα μπερδευεις ...αλλο η καλη καμερα και αλλο το καλο λογισμικο ...δεν θα ελεγα οτι οι καμερες της xiaomi δεν ειναι καλες ....για ψαξε να δεις τι αισθητηρες φορανε !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgetsl είπε

μαλλον τα μπερδευεις ...αλλο η καλη καμερα και αλλο το καλο λογισμικο ...δεν θα ελεγα οτι οι καμερες της xiaomi δεν ειναι καλες ....για ψαξε να δεις τι αισθητηρες φορανε !!!!

Δεν μπερδεύω τίποτα. Σαφέστατα και παίζει ρόλο το software και οι αλγόριθμοι. Οταν όμως μιλάμε για κάμερες γενικά, μιλάμε για το τελικό αποτέλεσμα που παίρνεις. Η Google εδώ και δύο χρόνια φοράει παλαιούς αισθητήρες αλλά λόγω software, κάνει πλάκα στους υπόλοιπους.

Ακόμα χειρότερα για την Xiaomi δηλαδή, που φοράει τους τελευταίους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω εκτός το ότι δεν κατάλαβες το /s και απαντάω σοβαρά.

7 ώρες πριν, nikman74 είπε

1ον οι Κινέζοι φτιάχνουν κινητά για πολλές κατηγορίες και για μεγάλο εύρος τιμών

Δεν μας απασχολεί. Μιλάμε για το συγκεκριμένο κινητό.

7 ώρες πριν, nikman74 είπε

2ον η απλ βγάζει ένα δύο μοντέλα το χρόνο με τιμή άνω των 1200€

Από πότε είναι κακό να βγάζει λίγα μοντέλα; Θα έπρεπε να βγάζει 10 διαφορετικές εκδόσεις ενός ίδιου κινητού σε διάστημα 6 μηνών να 'χαμε να 'λέγαμε;

Για την τιμή, έλα Σεπτέμβρη να το δώσεις πάλι το μάθημα. iPhone 11 και το SE2 σε τι τιμές βγήκαν;

7 ώρες πριν, nikman74 είπε

3ον ακόμα και τριών ετών ναυαρχίδα Κινέζου να πάρεις είναι καλύτερο και πολύ πιο γρήγορο από το τελευταίο αιφον

Αρχικά τριών ετών ναυαρχίδα Κινέζου δεν λειτουργεί μέχρι σήμερα για να γίνει η δοκιμή και να επιβεβαιωθούν οι μπούρδες που λες. Ωστόσο, ακόμα και ο A13 που κλείνει χρόνο πλέον δεν δείχνει να ζορίζεται απέναντι σε ναυαρχίδες που τρώνε ρύζι. 

Το είναι καλύτερο είναι δεδομένο. Στο υπερατού πάντα κερδίζουν τα κινέζικα. 

Πάντως όταν ακούω άνθρωπο να επικαλείται ένα random επάγγελμα που κάνει για να δώσει βαρύτητα στα λόγια του (μιας και από επιχειρήματα στεγνώσαμε) γελάω αφάνταστα και δεν απαντάω. Ωστόσο εσένα σου έκανα τη χάρη, γιατί έκανα χαβαλέ και θύμωσες που θίξαμε τους νυχτεριδοφάγους φίλους σου.

13 ώρες πριν, nikman74 είπε

Τώρα κάποιοι μαϊντανοι, που η εταιρεία τους κλείνει, πήγαν πλήρωσαν πάνω από χιλιάρικο την παχατελα τους και τώρα δεν αξίζει ούτε 100€, μπαίνουν σε όλα τα θέματα για να κράξουν τη Xiaomi. Προφανώς σας πονάει η Xiaomi και θα σας πονάει για πολλά χρόνια ακόμα. Περαστικά σας

Τα είπα και χθες. Κοίταξου, δεν είναι φυσιολογικό να θεωρείς ότι "σου ανήκει" κάποια εταιρία απλά επειδή αγόρασες συσκευή της, ούτε να θεωρείς όποιον έχει άλλη μάρκα κινητό εχθρό σου.

Η Xiaomi προσωπικά δεν με πονάει. Την έχω πληρώσει από εποχές που όλοι τα έκραζαν και "ΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΕΣ ΣΑΜΣΟΥΓΚ" αλλά ποτέ δεν με ενθουσίασε. Αυτό το MIUI είναι επική σαβούρα, χειρότερη και από το OneUI. Αν ξαναέπαιρνα, μαξ μέχρι 300€ θα τα έδινα για Xiaomi με μισή καρδιά λόγω MIUI.

Επεξ/σία από aromeo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κατι μηνες δεν εχω καταλαβει κατι.  Ποιο ειναι το θεμα τους με το MiUI;  Γιατι το μισουν τοσο πολυ; 

Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ευκολο σαν μενου σε σχεση με ενα nokia 2' με στοκ android που εχει η μητερα μου. Επισης εχει διαφορες λειτουργειες οπως ο δευτερος χωρος που απ οτι διαβασα στα αλλα κινητα πρεπει να κατεβασεις εφαρμογη για να τον εχεις πχ.  

Αυτο με τις διαφημίσεις παλι,  περσυνα ξινα σταφυλια.  Πλεον δεν χρειαζεται να αλλαζεις τοποθεσια χωρας για να παραμετροποιεις το μενου σου,  μπηκε και η Ελλάδα σε αυτο, οποτε διαφημισεις επαψαν να υπαρχουν.  

Μηπως η μανια τους να αλλαζουν roms με το που παιρνουν καινούριο κινητο,  με το miui δεν το καταφερνουν ευκολα; 

Δεν ξερω μου φαίνεται παραξενο.  Ειναι οπως συνηθησει κανεις.  Αν δοκιμασεις samsung το επομενο κινητο σου θα ειναι samsung επίσης.  Το ιδιο και για ios το ιδιο και για miui πιστευω.  Αναλογα το μενου που συνηθισε κανεις.  Προσωπικα δεν κρινω ποτε ενα κινητο με βαση το μενου του παρα μονο τα τεχνικά χαρακτηριστικά.  Αν εχει ωραια χαρακτηριστικά θα κατσω να μαθω το καινούργιο μενου.  

Δεν μας ενδιαφερει ποσα δινετε μαξ για κινητα με miui.  Και μονο που θα δινατε ενα ελαχιστο ποσο,  αυτοαναιρειστε.  Παρτε ενα redmi go και πολυ σας ειναι και αφηστε τους αλλους με mi 10.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Εδω και κατι μηνες δεν εχω καταλαβει κατι.  Ποιο ειναι το θεμα τους με το MiUI;  Γιατι το μισουν τοσο πολυ; 

Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ευκολο σαν μενου σε σχεση με ενα nokia 2' με στοκ android που εχει η μητερα μου. Επισης εχει διαφορες λειτουργειες οπως ο δευτερος χωρος που απ οτι διαβασα στα αλλα κινητα πρεπει να κατεβασεις εφαρμογη για να τον εχεις πχ.  

Αυτο με τις διαφημίσεις παλι,  περσυνα ξινα σταφυλια.  Πλεον δεν χρειαζεται να αλλαζεις τοποθεσια χωρας για να παραμετροποιεις το μενου σου,  μπηκε και η Ελλάδα σε αυτο, οποτε διαφημισεις επαψαν να υπαρχουν.  

Μηπως η μανια τους να αλλαζουν roms με το που παιρνουν καινούριο κινητο,  με το miui δεν το καταφερνουν ευκολα; 

Δεν ξερω μου φαίνεται παραξενο.  Ειναι οπως συνηθησει κανεις.  Αν δοκιμασεις samsung το επομενο κινητο σου θα ειναι samsung επίσης.  Το ιδιο και για ios το ιδιο και για miui πιστευω.  Αναλογα το μενου που συνηθισε κανεις.  Προσωπικα δεν κρινω ποτε ενα κινητο με βαση το μενου του παρα μονο τα τεχνικά χαρακτηριστικά.  Αν εχει ωραια χαρακτηριστικά θα κατσω να μαθω το καινούργιο μενου.  

Δεν μας ενδιαφερει ποσα δινετε μαξ για κινητα με miui.  Και μονο που θα δινατε ενα ελαχιστο ποσο,  αυτοαναιρειστε.  Παρτε ενα redmi go και πολυ σας ειναι και αφηστε τους αλλους με mi 10.. 

Απλά δεν χωνεύουν τι ότι πέταξαν τα λεφτά τους σε σκουπίδια. Είναι οι γνωστοί Xiaomi haters, που απλά αφοριζουν χωρίς να ξέρουν. Είναι απλά άσχετοι. Σόδα παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikman74 είπε

Απλά δεν χωνεύουν τι ότι πέταξαν τα λεφτά τους σε σκουπίδια. Είναι οι γνωστοί Xiaomi haters, που απλά αφοριζουν χωρίς να ξέρουν. Είναι απλά άσχετοι. Σόδα παιδιά....

Και που να δεις κινητό με ελάχιστα bugs, να δουλεύει βούτυρο και να μην παρακαλάς να μην γίνει αναβάθμιση γιατί ή δεν θα ξέρεις που πήγαν τι ή θα χαλάσουν πράγματα που δούλευαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και που να δεις κινητό με ελάχιστα bugs, να δουλεύει βούτυρο και να μην παρακαλάς να μην γίνει αναβάθμιση γιατί ή δεν θα ξέρεις που πήγαν τι ή θα χαλάσουν πράγματα που δούλευαν...

Κι εσύ σόδα, δεν κάνει κακό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Τι, δεν έχουμε επιχειρήματα και το ρίξαμε στα ποτά???

Γιατί ποτέ έγραψε με επιχειρήματα; Πετάει εκεί δύο μπούρδες σαν κλασσικό Xiaomi fangirl και αυτό είναι.

5 ώρες πριν, nikman74 είπε

Απλά δεν χωνεύουν τι ότι πέταξαν τα λεφτά τους σε σκουπίδια. Είναι οι γνωστοί Xiaomi haters, που απλά αφοριζουν χωρίς να ξέρουν. Είναι απλά άσχετοι. Σόδα παιδιά....

Αντιθέτως ξέρουμε που "πετάμε" τα λεφτά μας. 

Αν ήταν να πάρω κινητό, για το έχω μονίμως με Nova launcher, να του βγάζω κάθε άχρηστη σαβουροεφαρμογή της Miui με ADB commands και να του αλλάζω ROMs μετά από έξι μήνες επειδή το Miui δεν παλεύεται, μακριά και άντε γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Αν ήταν να πάρω κινητό, για το έχω μονίμως με Nova launcher, να του βγάζω κάθε άχρηστη σαβουροεφαρμογή της Miui με ADB commands και να του αλλάζω ROMs μετά από έξι μήνες επειδή το Miui δεν παλεύεται, μακριά και άντε γεια!

Μετα απο εξι μηνες δεν θα ερχουν διορθωθει γνωστα bugs της εκαστωτε συσκευης;  Η μηπως οταν ληξει η εγγυηση θα μπορειτε αφοβα να το πειραζετε; Ο atiX εχει δικιο σε αυτο που ειπε στο τελευταίο του μυνημα το εχω διαβασει και αλλου οτι συμβαινει. 

Αλλα μονο αυτος ειναι ο λογος;  Για τα τεχνικα χαρακτηριστικα που εχει μια xiaomi συσκευη ακομα και στα 1000€, τα παραπλησια χαρακτηριστικα σε αλλες πιο γνωστές εταιρίες τα πληρωνεις ακομα παραπανω απο 1000€, δεν παει να ειναι value for money,  ακομα και στα 1000€.

Σχετικα με το ultra κριμα που δεν θα ερθει ευρωπη να βλεπαμε ποσο διαφορετικη καμερα εχει οντως,  αν και μεσα απο αυτη την ειδηση αναθεωρησα επισης για το ποσο αξιοπιστο ειναι τελικα το dxomark.  (μα να βγαζει καλυτερη μια καμερα 48 απο 108, της ιδιας εταιριας). 

Οταν βγηκε το xiaomi mi note 10 pro και ειχε φτασει στη κορυφη του dxomark μαζι με p30 pro,  ενθουσιαστηκα αλλα και επισης μου αρεσε που ειχαν ανεβει τοσο πολυ τα megapixels.  Το p30 ηταν πιο ακριβο,  το mi note 10 pro λιγο λιγοτερο και τελικα πηρα το απλο mi note 10.  Η φωτογραφιες μεσα στη λεπτομερια,  πραγματικα το καλύτερο καμεροκινητο που εχω δοκιμασει.  Τη νυχτα δεν χρειαζεται gcam διοτι λειτουργει πιο καλα απο τα redmi.  Για να βγαζει τοσο ωραιες φωτο το δικο μου πιστεύω,  φανταζομαι και οι ναυαρχιδες ποσο ωραιες φωτο θα εχουν.  To p30 pro μπορει να κανει το απολυτο σκοταδι μερα αλλα με 10mpx σε σχεση με 27mpx,  χτυπαει στο ματι οτι δεν θα παιρνεις την ιδια λεπτομερια γενικα στις φωτο.   

Αλλα κινητα ναυαρχιδες οπως mate 30,  iphone 11 max oneplus 8 pro κλπ και γενικα με ναυαρχιδες δεν ασχολουμαι επειδη ειναι πανακριβα για μενα και δεν ξερω τι παιζει με τις καμερες αλλα οσον αφορα τον αριθμο mpx δεν με ενθουσιαζουν. Η sony ενω εχει βγαλει ενα σωρο αισθητηρες 48 και 64 και τους δινει απο εδω και απο εκει,  τα κινητα της,  δε πα να εχουν δεκα καμερες,  ολες στα 12 mpx,  δεν μπορω να το καταλάβω αυτο.  Γιατι ρε παιδια οσο και να μην λενε οτι δεν ισχυει για καλες φωτο,  αποκλείεται να μην μετραει και το ποσα mpx εχει μια καμερα. Αλλιως θα ειχαμε ακομα καμερες του 2005 στα δυο μεγκαπιξελ που ειναι η πιο πολυφορεμενη αναλυση. 

Τωρα που το σκεφτομαι αν ερχοταν το ultra ελλαδα,  και γενικα μεσα στα επομενα δυο χρονια βγαζανε κινητα με χαμηλοτερη αναλυση,  θα ενιωθα οπως το 2012 που ειχε βγει το nokia pureview στα 41mpx,  το 2013 με το lumia 1020, και για πεντε χρονια μετα η στανταρ αναλυση θα ηταν 8-12 mpx.  Η εξελιξη στον παγο. Ποιος περιμενει μεχρι το 2025 για να βγει μια πιο μεγαλη καμερα απο 108mpx; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Hafury UMAX, με τζαμάκι και θήκη από την πρωτη μέρα, από ελληνικό μαγαζί.

Το ανταλλάσω με το ΧΙΑΟΜΙ Μ10 Ultra max superDuper, και τη διαφορά από μέρους σας 

Επεξ/σία από Celtic1453
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aromeo είπε

Αρχικά τριών ετών ναυαρχίδα Κινέζου δεν λειτουργεί μέχρι σήμερα για να γίνει η δοκιμή και να επιβεβαιωθούν οι μπούρδες που λες. Ωστόσο, ακόμα και ο A13 που κλείνει χρόνο πλέον δεν δείχνει να ζορίζεται απέναντι σε ναυαρχίδες που τρώνε ρύζι. 

Το είναι καλύτερο είναι δεδομένο. Στο υπερατού πάντα κερδίζουν τα κινέζικα. 

Πάντως όταν ακούω άνθρωπο να επικαλείται ένα random επάγγελμα που κάνει για να δώσει βαρύτητα στα λόγια του (μιας και από επιχειρήματα στεγνώσαμε) γελάω αφάνταστα και δεν απαντάω. Ωστόσο εσένα σου έκανα τη χάρη, γιατί έκανα χαβαλέ και θύμωσες που θίξαμε τους νυχτεριδοφάγους φίλους σου.

Θα σε στεναχωρησω αλλα ακομα λειτουργω το mi note 3 με τα 6gb μνημη και ειναι πληρως λειτουργικο ,κινηταρα ,και δεν εχει παθει τιποτα. Ακομα και το mi4c του 2016 το λειτουργουσα μεχρι και πριν 2 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2020 στις 7:05 ΜΜ, HiThere είπε

Πύραυλος φαίνεται. Δεν ξέρω τι λέτε, στο mi 4 μου πάντως έχει αρχίσει και κολλάει το gps οπότε ίσως κάνω upgrade σε mi 14 όταν βγει. 

Μάζεψε λεφτά, σε κάνα χρόνο θα βγει 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...