Προς το περιεχόμενο

Απώλεια κατοικίδιου....


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πεθαίνει το κατοικίδιο σας, και μέσα στην θλίψη που έχετε, μπαίνετε άμεσα στην διαδικασία να το αντικαταστησετε με νέο; 

Πέθανε το κουνελάκι μας, η κόρη μου είναι απαρηγόρητη, αλλά και εγώ και η σύζυγος είμαστε χάλια. Την περασμένη φορά που είχε ξαναγίνει κάναμε 2 χρόνια για να πάρουμε ξανά. 

Εσείς τι κάνετε; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου πέθανε ποτέ κουνέλι και έτσι δεν γνωρίζω.

Ούτε το στιφάδο μ'αρέσει.

Αλλά με τον σκύλο, δεν ξαναπήρα, και τέλος.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _BASSstarlet_ είπε

Δεν μου πέθανε ποτέ κουνέλι και έτσι δεν γνωρίζω.

Γενικά για κατοικίδιο γράφω. Αν θέλεις να συμμετάσχεις σοβαρά στην κουβέντα καντο, αλλιώς μην ασχολείσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, telis είπε

Γενικά για κατοικίδιο γράφω. Αν θέλεις να συμμετάσχεις σοβαρά στην κουβέντα καντο, αλλιώς μην ασχολείσαι 

Δεν γράφεις γενικά για catοικίδιο, για bunnyκίδιο γράφεις, θέλει μια άλφα εξειδίκευση.
Άλλοι άνθρωποι θέλουν κατευθείαν να το αντικαταστήσουν, προφανώς δεν θέλουν να ζήσουν το πένθος, άλλοι μπορεί και να μην ξαναπάρουν και ποτέ, δεν θέλουν να ξαναζήσουν την απώλεια, είναι στον άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι μια καλή αφορμή να εξηγήσετε στην κόρη σας (αναλόγως φυσικά την ηλικία της) τον κύκλο της ζωής, το ότι όλα τα έμβια όντα κάποια στιγμή φεύγουν κλπ.

Και ίσως να πάρει η ίδια την απόφαση αν θέλει νέο ζωάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

Ίσως είναι μια καλή αφορμή να εξηγήσετε στην κόρη σας (αναλόγως φυσικά την ηλικία της) τον κύκλο της ζωής, το ότι όλα τα έμβια όντα κάποια στιγμή φεύγουν κλπ.

Και ίσως να πάρει η ίδια την απόφαση αν θέλει νέο ζωάκι

Το έχει ξαναζήσει, και το έχουμε εξηγήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν πεθανει η γατα μου δεν θα την "αντικαταστησω", θα ταιζω αδεσποτα οπως κανω και τωρα στην αυλη μου και στον δρομο αλλα ως εκει, μεσα στο σπιτι τιποτα (παλια ο πατερας μου ελεγε μην εχεις ζωντανο στο σπιτι γιατι οταν πεθανει θα σε τσακισει, το εζησα 2-3 φορες παλιοτερα αλλα επειδη αυτη την φορα θα με τσακισει οντως δεν θελω να το ξαναπερασω).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθανε η χοντρουλα μας η μαυρογατα από καρδιά. Επειδη ο γατος εμεινε χωρις παρέα, πηραμε ενα αλλο αδεσποτακι.

Θεωρω μεγαλη σκλαβια (για το κατοικίδιο) να εχεις ενα μονο κατοικίδιο, πρεπει να εχεις δυο (τουλάχιστον) για να εχουν και αυτά ζωη οταν λείπεις απο το σπίτι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, telis είπε

Εσείς τι κάνετε; 

Μια καλη αρχη θα ηταν να αντιληφθεις οτι το επιφανειακο  ερωτημα περι αναπληρωσης,ειναι για αντικειμενα χρησης οχι για κατοικιδια που ειχαμε συναισθηματικο δεσμο.

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...