Προς το περιεχόμενο

Σεμινάρια μπαρίστα (Level 1)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας για τα σεμινάρια μπαρίστα. Ψάχνω για δουλειά σε τύπου take away cafe και θα ήθελα να ρωτήσω εάν  θα άξιζε κάποιο σεμινάριο για την παρασκευή καφε έτσι ώστε να βρω πιο εύκολα κάτι πάνω στο αντικείμενο αυτό.  Ρωτάω  γιατί από ότι βλέπω εδώ οι τιμές κυμαίνονται κοντά στα 200 ευρώ και δεν το θεωρώ μικρό ποσό η αλήθεια είναι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μαγαζί σωστό που να κόβει πολλά κιλά καφέ και μάθε την δουλειά αν αντέξεις και έχεις και καλούς συναδέλφους να σου δείξουν και να ξέρουν να δουλεύουν και αυτοί θα μάθεις και την δουλειά! 

Όταν ερχόντουσαν Barista με τουπέ κιόλας στα μαγαζιά που δούλευα με το χαρτια σεμιναρίων και μας λέγαν ότι ξέρανε γέλαγαν και οι πέτρες... 

Είναι δουλειά που θέλει τριβή με το αντικείμενο αν δεν είσαι τεμπέλης την μαθαίνεις! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rizas είπε

Πήγαινε σε ένα μαγαζί σωστό που να κόβει πολλά κιλά καφέ και μάθε την δουλειά αν αντέξεις και έχεις και καλούς συναδέλφους να σου δείξουν και να ξέρουν να δουλεύουν και αυτοί θα μάθεις και την δουλειά! 

Όταν ερχόντουσαν Barista με τουπέ κιόλας στα μαγαζιά που δούλευα με το χαρτια σεμιναρίων και μας λέγαν ότι ξέρανε γέλαγαν και οι πέτρες... 

Είναι δουλειά που θέλει τριβή με το αντικείμενο αν δεν είσαι τεμπέλης την μαθαίνεις! 

Είχα μια πρώτη εμπειρία απο το στρατό όσο και αν φαίνεται παράξενο-αστείο αλλα ξέρεις αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί και ότι γνωρίζεις. Απλά θέλω να κάνω πιο εύκολο το να μπω σε κάποια τέτοια δουλειά και δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι τσάμπα λεφτά! 

Αν το γουστάρεις θα βρεις μαγαζιά που ζηταν νέους για να τους μάθουν. 

Αν έχεις μεράκι θα την μάθεις! 

Αλλά να θυμάσαι σε αυτές της δουλειές το 20% είναι η τέχνη και το 80% παραγωγή! 

Όταν το πιάσεις αυτό θα γίνεις και καλός για να γυρνάς σε όποιο μαγαζί γουστάρεις και να βγάζεις και σωστά φράγκα! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σχεδόν κάθε μαγαζί, ειδικά οι αλυσίδες, δουλεύει διαφορετικά, αν ξέρεις δηλαδή τα βασικά θα σου μάθουν έτσι κι αλλιώς πως κανουν αυτοι τον κάθε καφέ/ ρόφημα. Σημασία έχει να σου αρέσει εσένα η δουλειά, να έχεις όρεξη να μάθεις και κυρίως να μπορείς να εργάζεσαι έχοντας άμεση επαφή με τον πελάτη. Πολλοί σ' αυτό τον κλάδο δεν μπορούν να δουλεψουν με κόσμο ή δε γουσταρουν τη δουλειά και τους φταίνε οι πελάτες επειδή ζήτησαν κάτι διαφορετικό από φρέντο μέτριο. 

Αν λοιπόν θες όντως να δουλέψεις ξεκίνα να κάνεις αιτήσεις σε μαγαζιά και ΄ρωτησε φίλους/γνωστους αν γνωρίζουν κάποιο μαγαζί. ο γνωστός δινει περισσότερες πιθανότητες από το σεμινάριο.

 

Αναφορά σε κείμενο

το 20% είναι η τέχνη και το 80% παραγωγή

αυτό ισχύει, πρέπει να είσαι γρήγορος ειδικά σε ώρες αιχμής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Αρχικά σχεδόν κάθε μαγαζί, ειδικά οι αλυσίδες, δουλεύει διαφορετικά, αν ξέρεις δηλαδή τα βασικά θα σου μάθουν έτσι κι αλλιώς πως κανουν αυτοι τον κάθε καφέ/ ρόφημα. Σημασία έχει να σου αρέσει εσένα η δουλειά, να έχεις όρεξη να μάθεις και κυρίως να μπορείς να εργάζεσαι έχοντας άμεση επαφή με τον πελάτη. Πολλοί σ' αυτό τον κλάδο δεν μπορούν να δουλεψουν με κόσμο ή δε γουσταρουν τη δουλειά και τους φταίνε οι πελάτες επειδή ζήτησαν κάτι διαφορετικό από φρέντο μέτριο. 

Αν λοιπόν θες όντως να δουλέψεις ξεκίνα να κάνεις αιτήσεις σε μαγαζιά και ΄ρωτησε φίλους/γνωστους αν γνωρίζουν κάποιο μαγαζί. ο γνωστός δινει περισσότερες πιθανότητες από το σεμινάριο.

αυτό ισχύει, πρέπει να είσαι γρήγορος ειδικά σε ώρες αιχμής

ναι εντάξει ξέρω πως είναι και σε ώρες αιχμής τα πράγματα σε  φαση να σου ζητανε και 7 freddo espresso  και ν πρέπει ν τα κάνεις όλα σε μηχανή με μονό group :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, georpapas είπε

ναι εντάξει ξέρω πως είναι και σε ώρες αιχμής τα πράγματα σε  φαση να σου ζητανε και 7 freddo espresso  και ν πρέπει ν τα κάνεις όλα σε μηχανή με μονό group :P 

το χειροτερο που έχω ζήσει, δεκαπεντάυγουστο στο καφέ του ξενοδοχείου, μόνη μου να φτιάχνω και να σερβιρω, κατα της 10 το πρωί πλακώνουν όλοι μαζί και ηθελαν ελληνικό στο μπρίκι με ενα μπρίκι μια σταλιά κι ενα γκαζάκι έπρεπε να φτιάξω τουλάχιστον 50 ελληνικούς (το μισό ξενοδοχείο ήταν γκρουπ ελληνων ηλικιωμένων από γερμανία) και παράλληλα φρέντο και φραπέ ευτυχως οι ξενοι ζητουσαν κρυο τσάι και χυμους. δεν είχα ουτε κατσαρολάκι να είχα τουλάχιστον έτοιμο το νερό

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

το χειροτερο που έχω ζήσει, δεκαπεντάυγουστο στο καφέ του ξενοδοχείου, μόνη μου να φτιάχνω και να σερβιρω, κατα της 10 το πρωί πλακώνουν όλοι μαζί και ηθελαν ελληνικό στο μπρίκι με ενα μπρίκι μια σταλιά κι ενα γκαζάκι έπρεπε να φτιάξω τουλάχιστον 50 ελληνικούς (το μισό ξενοδοχείο ήταν γκρουπ ελληνων ηλικιωμένων από γερμανία) και παράλληλα φρέντο και φραπέ ευτυχως οι ξενοι ζητουσαν κρυο τσάι και χυμους. δεν είχα ουτε κατσαρολάκι να είχα τουλάχιστον έτοιμο το νερό

Όντως και στο στρατό μου ερχόντουσαν τα στελέχη πρωί πρωί με το που έμπαιναν και ζητούσαν και ελληνικό και να έχουν πλακώσει όλοι και να έχουμε ένα μπρίκι δεν παλευόταν και να έχουν και την απαίτηση να κάνουμε και γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σεμινάρια ειδικά level 1ειναι τσάμπα λεφτά. Άμα βρεις μια δουλειά με αρκετή παραγωγή και έχεις όρεξη θα μάθεις γρήγορα. Το πιο βασικό σε αυτή την δουλειά είναι η καθαριότητα και να μάθεις να κάνεις μηχανικά καποιεες6 κινήσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχααχααχαχ τι μου θύμισες καλοκαίρι 2000  15 Αύγουστος ferry boat Ριο Αντίρριο η μισή Αθήνα στο Ferry boat,  πραγματική χωρητικότητα 800 άτομα, φορτωμένα 3500 άτομα έγερνε από την μεριά που καθόταν οι περισσότεροι,  μέχρι στην μπουκαπόρτα ήταν σκαρφαλωμένοι άνθρωποι.....  λέει ο μπροστινός μου,  στον καντινιέρη:

-3 φραπέδες 1 σκετος 1 μετριος 1 γλυκός....... 

-πάρτους! λέει ο τύπος σε 1 δευτερόλεπτο,,   

-ρε φίλε πως το έκανες αυτό τον ρωτάω (ήμουν από πίσω) 

-Πας καλά ρε! μου λέει       όλοι μέτριοι είναι!  ένας φτιάχνει ασταμάτητα μέτριους και ο άλλος τους μοιράζει......

Επεξ/σία από odys03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2020 στις 12:04 ΜΜ, georpapas είπε

Όντως και στο στρατό μου ερχόντουσαν τα στελέχη πρωί πρωί με το που έμπαιναν και ζητούσαν και ελληνικό και να έχουν πλακώσει όλοι και να έχουμε ένα μπρίκι δεν παλευόταν και να έχουν και την απαίτηση να κάνουμε και γρήγορα...

Τι μου θύμησες. Καψιμιτζης συνάδελφος εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...