Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του το Nintendo Switch


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Nintendo εστιάζει στην αναίμακτη διαχρονική διασκέδαση με βολικό hardware. Πάντα μπροστά στην καινοτομία και την πρωτοτυπία και οι άλλοι από πίσω (σε καινοτομίες) να αντιγράφουν, υποσχόμενοι μόνο καλύτερα γραφικά. Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους όταν κάποιος πάει να κατεβάσει παλιούς τίτλους για emulators. Από nes μέχρι WiiU. Εκατοντάδες εκατομμύρια downloads σε αποκλειστικούς τίτλους. Επίσης ένα gaming pc μπορεί να υποκαταστήσει κονσόλες της Sony και της Microsoft. Δεν μπορεί όμως να υποκαταστήσει την Nintendo και ειδικά από το wii και μετά. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Όσο πουλάει δεν θα πέσει η τιμή. Γενικά η Nintendo δεν ρίχνει εύκολα τις τιμές της. Όσον αφορά την πορεία της κονσόλας, θα πέσει αρκετά όταν ανοίξουν οι προπαραγγελίες για την νέα γενιά Ps5 / XBOX SX. 
 

Κάπου εκεί λογικά θα ρίξουν λίγο την τιμή και θα αρχίσουν να σκέφτονται να αλλάξουν κονσόλα. 

Αποκλείεται.

Δεν πρόκειται να πέσουν οι τιμές λόγω της κυκλοφορίας Ps5 / XBOX SX γιατί πολύ απλά η Nintendo θεωρεί το Switch πολύ ανώτερο ΚΑΙ από τη νέα γενιά PS & XBOX. Και όταν λέω ανώτερο δεν εννοώ φυσικά τα specs, τα οποία εδώ και χρόνια δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την εμπορική επιτυχία ενός συστήματος (βλέπε κατάρρευση πωλήσεων του XBOX παρά το 4Κ gaming). Εννοώ τις καινοτομίες που υπάρχουν στη Nintendo.

1. Τα καλύτερα exclusives

2. Υβριδική τεχνολογία (παίζεις όπου και όποτε θέλεις)

3. Πολλαπλοί και διαφορετικοί τρόποι ελέγχου του παιχνιδιού (όχι το ίδιο χειριστήριο εδώ και 20 χρόνια)

 

Άρα χωρίς να έχω τα τρία παραπάνω στις κονσόλες νέας γενιάς, γιατί να μην αγοράσω ένα gaming PC.

Επομένως, ο ανταγωνισμός με τις εν λόγω κονσόλες θα είναι τα pc και όχι to Switch, το οποίο έχοντας διορθώσει μέρος από τα κόμπλεξ της Nintendo, όπως αυτό με τους 3rd party κατασκευαστές, παίζει επί της ουσίας μπάλα μόνο του, χωρίς αντίπαλο.

 

Εξάλλου που αλλού μπορεί κανείς να απολαύσει Witcher 3, Zelda BOTW, Mario στην ίδια κονσόλα και οπουδήποτε. (By the way... το witcher το τερμάτισα στο αεροπλάνο 😄)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LongTom είπε

Με την επιμονή στις χρυσοπληρωμένες δισκέτες και το τι χρεώνει στα δικά της παιχνίδια, ναι λέει τι θα χρεώσουν.

Έμμεσα και άμεσα η nitendo καθορίζει τιμολογιακές τιμές στο μαγαζί της.

Θα ήταν τρελό να ισχυρισθείς κάτι άλλο.

|

Όσον αφορά τις πωλήσεις, αυτό είναι κακό για τους καταναλωτές, γιατί έτσι ποτέ δεν θα αλλάξει νοοτροπία η nitendo. 

Δηλαδή θες να μου πείς οτι η Nintendo λέει στην Capcom και την κάθε εταιρία "στο Eshop μου θα χρεώνεις 200% πάνω, επειδή είμαι η Nintendo, και ταυτόχρονα δε θα κάνεις προσφορές, γιατι είμαι η Nintendo", αλλα όχι η ίδια η εταιρία, που βρίσκει αφορμή τη φορητότητα και την μικρή γκάμα αξιόλογων παιχνιδιών, για να ξανακυκλοφορήσει 5 ετών παιχνίδι Full Price. H Nintendo τιμολογεί τα δικά της παιχνίδια, όχι όλο το Eshop.

Αν τώρα εσυ πιστεύει οτι ο λόγος που το Ni No Kuni παιχνίδι του 2011, κάνει 50€ στο Switch "επειδή η Level5 χρυσοπλήρωσε τη δισκέτα της Nintendo" τότε δεν έχω λόγο να σε πείσω για το αντίθετο.

19 λεπτά πριν, LongTom είπε

(side loads δεκάδων gb σε κάποια παιχνίδια ενώ θεωρητικά αγοράζεις physical για να έχεις το πλήρες παιχνίδι σε κάρτα),

Κάτι που επίσης δεν είναι ευθύνη της Nintendo, αλλα αρπαχτή του δημιουργού. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ συμβαίνει σε όλες τις κονσόλες πλέον, ακόμα και σε αυτές που κουβαλάνε Bluray που "Δεν χρυσοπληρώνει ο Developer"

20 λεπτά πριν, LongTom είπε

πραγματικά σάπιο online store από άποψη UI-UX και χιλιάδες βαλούτες (το nitendo seal of quality πήγε για βρούβες καιρό πριν), κουτσουρεμένο UI στην συσκευή, εμπαιγμός με τα joy drift (αλά πρόεδρας να λέει ότι λυπόμαστε που λυπάστε, αλλά δεν κάνουμε τίποτα), drip feeding emu για το NES-SNES, άθλια ports κ.ο.κ. 

Αυτά, είναι τα πραγματικά προβλήματα της κονσόλας. Η γκρίνια για την τιμή των 3rd party είναι αβάσιμη και δίχως κανένα νόημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Θα πέσει αρκετά όταν θα έχει στα σκαριά Metroid 4,New Zelda, Bayonetta 3 και κάποιο 3d Mario;Δε νομίζω.Η πορεία του είναι ξέφρενη και δε θα την ανακόψει κανένα xbox η ps.Δε παίζει μπάλα σε αυτά τα χωράφια στην τελική.

Καλά σίγουρα μπαλίτσα παίζει σε δικό της γήπεδο και μόνη της. Δεν στοχεύει να είναι η μόνη κονσόλα σε ένα σπίτι, στοχεύει να είναι και αυτή η κονσόλα σε ένα σπίτι. 
 

Απλά πιστεύω ότι θα πέσει η πορεία της λίγο γιατί ο κόσμος θα ξοδεύει τα λεφτά του στις νέες κονσόλες. Οπότε όσο και σε δικά της χωράφια να παίζει θα επηρεαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vagelp2 είπε

Η Nintendo εστιάζει στην αναίμακτη διαχρονική διασκέδαση με βολικό hardware. Πάντα μπροστά στην καινοτομία και την πρωτοτυπία και οι άλλοι από πίσω (σε καινοτομίες) να αντιγράφουν, υποσχόμενοι μόνο καλύτερα γραφικά. Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους όταν κάποιος πάει να κατεβάσει παλιούς τίτλους για emulators. Από nes μέχρι WiiU. Εκατοντάδες εκατομμύρια downloads σε αποκλειστικούς τίτλους. Επίσης ένα gaming pc μπορεί να υποκαταστήσει κονσόλες της Sony και της Microsoft. Δεν μπορεί όμως να υποκαταστήσει την Nintendo και ειδικά από το wii και μετά. 

Ποια είναι η καινοτομία της Nintendo ...ποτέ έβγαλε ένα παιχνίδι της προκοπής .....Δες τα games που βγάζει η Σόνυ και η xbox και τα λέμε ...Το να κάτσω και να παίξω Μάριο δεν μου λέει κάτι όταν υπάρχουν ένα σωρό τίτλοι στης άλλες κονσόλες !!

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά παιχνίδια μπορούμε να αναφέρουμε όπως Το Zelda BOTW, το super smash και άλλα. Φαντάζομαι αντίστοιχα μπορείς να αναφέρεις και εσύ για άλλα συστήματα. Η ουσία όμως της επιτυχίας ενός παιχνιδιού, όπως και η αντικειμενική κριτική του, είναι οι πωλήσεις του...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

όπως θα δεις και εδώ ότι δεν είναι multiplatform, είναι της nintendo

Όσο για τις καινοτομίες τα είπαμε παραπάνω

1. Τα καλύτερα exclusives

2. Υβριδική τεχνολογία (παίζεις όπου και όποτε θέλεις)

3. Πολλαπλοί και διαφορετικοί τρόποι ελέγχου του παιχνιδιού (όχι το ίδιο χειριστήριο εδώ και 20 χρόνια)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσοι ειστε haters της nintendo βρειτε τουλαχιστον νεες(σωστες) δικαιολογιες για να την κραξετε και οχι το κλασσικο ααα το 35ο mario και το 28 zelda εβγαλε παλι η εταιρεια.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, life is music είπε

Ποια είναι η καινοτομία της Nintendo ...ποτέ έβγαλε ένα παιχνίδι της προκοπής .....Δες τα games που βγάζει η Σόνυ και η xbox και τα λέμε ...Το να κάτσω και να παίξω Μάριο δεν μου λέει κάτι όταν υπάρχουν ένα σωρό τίτλοι στης άλλες κονσόλες !!

Εσύ τους τελευταίους μήνες πρέπει να ξεκίνησες να παίζεις δεν εξηγείται αλλιώς. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η Nintendo είναι business case study για διδακτορικό. Όμως η αγορά αλλάζει και πλέον υπάρχουν χιλιάδες trends που δεν ακολουθεί (π.χ. subscriptions), ενώ συνεχίζει να υποτιμάει ότι οι αγοραστές αλλάζουν και γινόμαστε όλο και πιο εξοικιωμένοι με το gaming. Ο σημερινός 20άρης, στα 40 του αν συνεχίζει να παίζει, θα προτιμά και πάλι βαριούς τίτλους, ενώ cute τίτλους έχουν όλοι οι ανταγωνιστές. Οι βαριοί τίτλοι σε όλες τις πλατφόρμες αρχίζουν και ενηλικιόνονται και να ωριμάζουν, και το political correctness παύει να πουλάει τόσο. Φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει η νέα kodak. Αν όχι στην επόμενη φάση, στη μεθεπόμενη οφείλει να κάνει νέο τσαφ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Παντως οσοι ειστε haters της nintendo βρειτε τουλαχιστον νεες(σωστες) δικαιολογιες για να την κραξετε και οχι το κλασσικο ααα το 35ο mario και το 28 zelda εβγαλε παλι η εταιρεια.

Κοίτα, έχουν μεγάλη φαντασία.Δε τους φοβάμαι αυτούς.

18 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εσύ τους τελευταίους μήνες πρέπει να ξεκίνησες να παίζεις δεν εξηγείται αλλιώς. 

Νομίζω ότι δεν ασχολήθηκε ποτέ για να λέει τέτοια πράγματα.Μπορεις να πεις πολλά για τη Nintendo,αλλά τα παιχνίδια της είναι εκπληκτικά.

16 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Εντάξει η Nintendo είναι business case study για διδακτορικό. Όμως η αγορά αλλάζει και πλέον υπάρχουν χιλιάδες trends που δεν ακολουθεί (π.χ. subscriptions), ενώ συνεχίζει να υποτιμάει ότι οι αγοραστές αλλάζουν και γινόμαστε όλο και πιο εξοικιωμένοι με το gaming. Ο σημερινός 20άρης, στα 40 του αν συνεχίζει να παίζει, θα προτιμά και πάλι βαριούς τίτλους, ενώ cute τίτλους έχουν όλοι οι ανταγωνιστές. Οι βαριοί τίτλοι σε όλες τις πλατφόρμες αρχίζουν και ενηλικιόνονται και να ωριμάζουν, και το political correctness παύει να πουλάει τόσο. Φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει η νέα kodak. Αν όχι στην επόμενη φάση, στη μεθεπόμενη οφείλει να κάνει νέο τσαφ. 

Νομίζω ότι η ξέφρενη πορεία της δείχνει άλλα πράγματα.Ισχυουν αυτά που λες αλλά παίζει μπάλα σε δικό της γήπεδο και νομίζω ότι τα καταφέρνει μια χαρά.Στραβη πορεία είχε μόνο όταν πήγε να μπει στα χωράφια των άλλων δύο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο υπαρχει πιτσιρικαρια, δηλαδη παντα, το παιχνιδακι της νιντεντο θα ειναι αχτυπητο.

ολα τα αλλα ειναι για να εχουνε να λεμε...

το switch δεν το παιρνεις γιατι εχει τα τρομερα σπεκς, αλλα γιατι το γουσταρεις...μικρουλι, ομορφουλι, καλα παιχνιδια, 

αν και εγω θελω γυαλια για να παιξω με τον ανηψιο ...

δεν παιζει να χλωμιασει με τιποτα...οι πιτσιρικαδες θελουνε και switch και κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnny7_7 είπε

Αποκλείεται.

Δεν πρόκειται να πέσουν οι τιμές λόγω της κυκλοφορίας Ps5 / XBOX SX γιατί πολύ απλά η Nintendo θεωρεί το Switch πολύ ανώτερο ΚΑΙ από τη νέα γενιά PS & XBOX. Και όταν λέω ανώτερο δεν εννοώ φυσικά τα specs, τα οποία εδώ και χρόνια δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την εμπορική επιτυχία ενός συστήματος (βλέπε κατάρρευση πωλήσεων του XBOX παρά το 4Κ gaming). Εννοώ τις καινοτομίες που υπάρχουν στη Nintendo.

1. Τα καλύτερα exclusives

2. Υβριδική τεχνολογία (παίζεις όπου και όποτε θέλεις)

3. Πολλαπλοί και διαφορετικοί τρόποι ελέγχου του παιχνιδιού (όχι το ίδιο χειριστήριο εδώ και 20 χρόνια)

 

Άρα χωρίς να έχω τα τρία παραπάνω στις κονσόλες νέας γενιάς, γιατί να μην αγοράσω ένα gaming PC.

Επομένως, ο ανταγωνισμός με τις εν λόγω κονσόλες θα είναι τα pc και όχι to Switch, το οποίο έχοντας διορθώσει μέρος από τα κόμπλεξ της Nintendo, όπως αυτό με τους 3rd party κατασκευαστές, παίζει επί της ουσίας μπάλα μόνο του, χωρίς αντίπαλο.

 

Εξάλλου που αλλού μπορεί κανείς να απολαύσει Witcher 3, Zelda BOTW, Mario στην ίδια κονσόλα και οπουδήποτε. (By the way... το witcher το τερμάτισα στο αεροπλάνο 😄)

True το απολυτο mix ειναι switch και pc .

Μεχρι να βγει 5 g και εχουμε streaming xbox games στα κινητα μαs θα ειναι το μονο portable που παιζει witcher .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι θέμα χρήσης. Εγώ που ήμουν μακριά από gaming και ειδικά κονσόλας σχεδόν 20 χρόνια (πως πέρασαν τα χρόνια😀😀) σκεφτόμουν στην καραντίνα να πάρω μία. Και είχα καταλήξει στο switch για να παίζω στο κρεβάτι και γιατί είμαι πιο casual gamer και γενικά μ'αρέσουν τα πλατφόρμας οπότε λογική επιλογή το switch. Όμως λίγο η τιμή του, λίγο η τιμή των παιχνιδιών και που πέφτουν δύσκολα κατέληξα σε xbox one s που με 2,5€ το μήνα έχω το game pass και παίζω χαλαρά. Και τα 2 είχαν τα + και - για την χρήση που ήθελα. Υπερίσχυσε το οικονομικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...