Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..  Μπορεί μια κακή κριτική στο facebook Να χαρακτηριστεί ως συκοφαντικη δυσφήμιση? Μιλάμε για σελίδα ενός επαγγελματία ο οποίος προφανώς κάτι δεν έκανε καλά και δέχτηκε μια κακή κριτική...  Αυτός με τη σειρά του έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο και να με ενημερώσει πως αν δεν διαγράφει αυτή η κριτική θα προβούν σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση προς το πρόσωπό του.. να διευκρινησω ότι η κριτική ήταν στα πλαίσια της κακής του εξυπηρέτησης και όχι κάτι προσωπικό με τον ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καμία σχέση...σχολή οδηγων, είχαμε συμφωνήσει τιμή 800 ευρώ και για τα δύο διπλώματα μαζι(μηχανάκι αυτοκινητο), ξαφνικά μια βδομάδα πριν ληξει η καρτελα μου θυμήθηκε να μου πει ότι αν λήξει η κάρτα μου και δεν προλάβω να πάρω ένα από τα δύο διπλώματα, η προσφορά χάνεται και θα πληρώσω δύο διαφορετικές τιμες(σύνολο 1300 και για τα δυο).. πραγματικά έτσι έγινε, πήρα μόνο το δίπλωμα για το μηχανάκι και η κάρτα για το αμάξι έληξε... Και σκέφτηκα ότι αποκλείεται να μου το κάνει αυτό, διότι είναι γνωστός και γιατί θα βγάλω και τα δύο διπλωματα την ιδια χρονικη στιγμη οποτε δεν υπαρχει λογος να "χαθει" η προσφορα... για να μην τα πολυλογώ όταν πήγα να τον ξεπληρώσω (ήθελε 500 για το μηχανακι) του τα έδωσα μην έχοντας άλλη επιλογή, και όταν του ζήτησα απόδειξη μου έκοψε 320 ευρώ με το ζόρι....του υπενθύμισα ότι του έχω δώσει 500 ευρώ και όχι 320 που έλεγε η απόδειξη...Και η απάντηση του ήταν ότι τα 180 ευρώ είναι παραβολα(180 ευρώ παράβολα όπως ισχυριζεται+100 ευρώ που είχα πληρώσει εγώ μόνο για το μηχανάκι νομίζω ότι είναι υπερβολικά) μετά από φωνές και τσακωμούς μου έκοψε απόδειξη Για τα 180 ευρώ... κι επειδή πριν καιρό μου είχε ζητήσει να του κάνω κριτική σε facebook και google, δεν ήθελα να τον στεναχωρήσω και το έκανα... Μετά ακολούθησε αυτό που έχω γράψει πιο πάνω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Καμία σχέση...σχολή οδηγων, είχαμε συμφωνήσει τιμή 800 ευρώ και για τα δύο διπλώματα μαζι(μηχανάκι αυτοκινητο), ξαφνικά μια βδομάδα πριν ληξει η καρτελα μου θυμήθηκε να μου πει ότι αν λήξει η κάρτα μου και δεν προλάβω να πάρω ένα από τα δύο διπλώματα, η προσφορά χάνεται και θα πληρώσω δύο διαφορετικές τιμες(σύνολο 1300 και για τα δυο).. πραγματικά έτσι έγινε, πήρα μόνο το δίπλωμα για το μηχανάκι και η κάρτα για το αμάξι έληξε... Και σκέφτηκα ότι αποκλείεται να μου το κάνει αυτό, διότι είναι γνωστός και γιατί θα βγάλω και τα δύο διπλωματα την ιδια χρονικη στιγμη οποτε δεν υπαρχει λογος να "χαθει" η προσφορα... για να μην τα πολυλογώ όταν πήγα να τον ξεπληρώσω (ήθελε 500 για το μηχανακι) του τα έδωσα μην έχοντας άλλη επιλογή, και όταν του ζήτησα απόδειξη μου έκοψε 320 ευρώ με το ζόρι....του υπενθύμισα ότι του έχω δώσει 500 ευρώ και όχι 320 που έλεγε η απόδειξη...Και η απάντηση του ήταν ότι τα 180 ευρώ είναι παραβολα(180 ευρώ παράβολα όπως ισχυριζεται+100 ευρώ που είχα πληρώσει εγώ μόνο για το μηχανάκι νομίζω ότι είναι υπερβολικά) μετά από φωνές και τσακωμούς μου έκοψε απόδειξη Για τα 180 ευρώ... κι επειδή πριν καιρό μου είχε ζητήσει να του κάνω κριτική σε facebook και google, δεν ήθελα να τον στεναχωρήσω και το έκανα... Μετά ακολούθησε αυτό που έχω γράψει πιο πάνω!

Οχι σου λέει βλακείες για να σε τρομάξει, δεν μπορεί να σε κάνει τίποτα. Καλά έκανες και του έκανες κακή κριτική, γιατι ξεκάθαρα σε κοροιδεψε.

  • Like 22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonidas_fs είπε

Οχι σου λέει βλακείες για να σε τρομάξει, δεν μπορεί να σε κάνει τίποτα. Καλά έκανες και του έκανες κακή κριτική, γιατι ξεκάθαρα σε κοροιδεψε.

Έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο, δεν με άφηνε να μιλήσω, μιλούσε ακατάπαυστα και είπε πως αυτό θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση... με αυτή τη λογική δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κακή κριτική στο φβ γιατί παραμονεύουν οι δικηγοροι... απεναντίας στο google Η κριτική δεν θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση....άντε βγάλε άκρη!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soteras είπε

Δεν μπορει να σου κανει τιποτα απο τη στιγμη που δεν τον εβρισες πχ απλα ειπες κατι 

Προφανώς η κριτική μου είχε να κάνει με την επαγγελματική του συμπεριφορά..  Δεν περιείχε υβριστικούς ή άλλου είδους χαρακτηρισμούς... στα πλαίσια της δουλειάς του πάντα 

Μόλις τώρα, mourouzis2005 είπε

Για ολα αυτα τα "μου ειπε", "μια βδομαδα πριν ληξει η καρτελα" υπεγραψες κατι? Αν ναι τι? 

Οχι δεν ειχα υπογραψει τιποτα από την αρχή που συνεργαστήκαμε... εντάξει καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω διότι για 150-200 ευρώ που μιλάμε, πρέπει να μπλέκεις με δικηγόρο που μπορεί να χρειαστείς και τα διπλασια όποτε δεν αξίζει... απλά με εξόργισε το γεγονός ότι έβαλε δικηγόρο να με πάρει τηλέφωνο..  Και προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με τις κριτικές!!οι αρνητικές δηλαδή πρέπει να διώκονται ποινικά?

4 λεπτά πριν, soteras είπε

Δεν μπορει να σου κανει τιποτα απο τη στιγμη που δεν τον εβρισες πχ απλα ειπες κατι 

Κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά από τη στιγμή που μπήκε στη μέση δικηγόρος δεν νομίζω ότι παίζεις με αυτά... εν τω μεταξύ για 150-200 ευρώ που μου έφαγε δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνεις μηνύσεις και τέτοια γιατί μετά μπαίνεις σε αλλά τρυπακια και τα έξοδα είναι διπλάσια και τριπλάσια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

 Αυτός με τη σειρά του έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο 

Αντιδεοντολογικη συμπεριφορά για δικηγόρο.

Δεν ενοχλείς τηλεφωνικώς, μόνο εγγράφως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πως ξέρεις ότι η δικηγόρος ήταν όντως δικηγόρος και όχι κάποια φίλη/ξαδέρφη του;
 

Σου έδωσε στοιχεία της; 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Επίσης πως ξέρεις ότι η δικηγόρος ήταν όντως δικηγόρος και όχι κάποια φίλη/ξαδέρφη του;
 

Σου έδωσε στοιχεία της; 

Μου έδωσε το όνομα της αλλά από τα νεύρα μου το ξέχασα και το ξαναζητησα.. ια το ψάξω όμως, δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές γυναίκες δικηγόροι στην καλαματα...για δικηγόρος έμοιαζε παρόλα αυτά, έμοιαζε να γνωρίζει νόμους κτλ...

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Αντιδεοντολογικη συμπεριφορά για δικηγόρο.

Δεν ενοχλείς τηλεφωνικώς, μόνο εγγράφως

Προφανώς να με φοβίσουν ήθελαν, τι να πω!μάλλον θα συμβουλεύω κι εγώ δικηγόρο, Όχι για να το κυνηγήσω νομικά, μόνο για να μάθω πόσο "στεκουν" όλα αυτά που μου έλεγε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα τι έγραψες, δεν βλέπω κάτι που να μπορεί να σου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. (δεν είμαι δικηγόρος αλλά δεν γράφεις κάτι που δεν ισχύει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συκοφαντικη δυσφημιση ειναι οταν δυσφημεις καποιον με ψεματα

Οταν αυτα που λες ειναι αληθεια, ειναι απλη δυσφημιση και ειναι αλλη κατηγορια

Θεωρουνται αδικημα και τα δυο, το δευτερο πιο ελαφρυ.

Ωστοσο για τον κοσμο του διαδικτυου δεν ξερω ακριβως τι ισχυει, μιας και οι κριτικες για μαγαζια εχουν καθιερωθει πλεον.

----------

update

Το άρθρο 367 ΠΚ του ΝΕΟΥ Ποινικού Κώδικα προβλέπει ότι : 1. Δεν αποτελούν άδικη πράξη: α) οι δυσμενείς κρίσεις για επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή επαγγελματικές εργασίες, 

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/ti-einai-exyvrisi-dysfimisi-kai-sykofantiki-dysfimisi

 

  • Like 14
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ale3andra340 είπε

Μπορεί μια κακή κριτική στο facebook Να χαρακτηριστεί ως συκοφαντικη δυσφήμιση?

Μπορείς να κάνεις copy/paste την κριτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, supermanbee είπε
57 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Μπορείς να κάνεις copy/paste την κριτική?

 

Αυτή είναι η κριτικη: 

Χειρίστη συμπεριφορά και αντιμετώπιση σε ένα κλάδο που θα έπρεπε να στελεχώνεται από επαγγελματίες και μόνο.. Καλό θα είναι πριν συνεργαστείτε, να ζητήσετε γραπτώς τη συμφωνηθεισα τιμη γιατί ο εν λόγω "επαγγελματιας" έχει την τάση να ξεχνάει τι έχει πει στην αρχή... Αδικαιολόγητες και ανύπαρκτες χρεώσεις που προέκυψαν την τελευταία στιγμή.... Προφανώς η κριτική γίνεται από εδώ γιατί το facebook δίνει την διευκόλυνση να διαγράφονται

Βασικά απ ότι έχω καταλάβει, ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει και να σου κάνει μηνυση άσχετα από το αν έχεις δίκιο ή άδικο... Ο σκοπός θα είναι είτε να σε φοβίσει και να κάνεις πίσω είτε να βγάλει λεφτά από την κατάσταση γιατι και μια απλή δυσφήμιση εχει προστιμο 5000 ευρω... Απλά αυτο που δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό μου είναι γιατι να μπορείς να θεωρήσεις την κακή κριτική ως δυσφήμιση? Δλδ ολοι οσοι εχουν κακη κριτκη απο καποιο πελατη θα πρεπει να καταφευγουν νομικα...αποψη μου είναι πως και οι κακές κριτικές καλό κάνουν διότι σε κάνουν καλύτερο τόσο στη δουλειά σου όσο και στη συμπεριφορά σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...