Προς το περιεχόμενο

Εξαναγκασμός πώλησης οικοπέδου εξ αδιαιρέτου


Angelyog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Η μαμά μου και ο αδερφοσ της (θείος μου) έχουν κληρονομήσει εξ αδιαιρέτου και εξ ημισιας ένα οικόπεδο (εντός σχεδίου, οικοδομήσιμο) και ένα σπίτι.
Ο θείος μένει στο σπίτι και έχει δίκη του δουλειά. Δεν έχει δίκη του οικογένεια.

Μας ενημέρωσε πρόσφατα ότι δεν έχει πληρώσει ποτε ενφια, δεν είναι ασφαλισμένος, ούτε φορολογικά ενήμερος και χρωστάει σε ιδιώτες, ενώ από όσο ξέρουμε έχει πρόβλημα με τον τζόγο.

Πλέον απειλεί και εκβιάζει την μαμά μου ώστε να πουλήσουν το οικόπεδο καθώς λέει ότι δεν έχει να φάει και του έχουν κόψει το ρεύμα. ταυτόχρονα θέλει να κρατήσει και το σπίτι. Εμείς δεν σκεφτόμασταν να πουλήσουμε αλλά επειδή έχει ανάγκη να ξεχρεώσει θελουμε οριζόντια ιδιοκτησία, και να πάρουμε ακέραιο είτε το οικόπεδο (και να χτίσουμε) είτε το σπίτι.

Ο δικηγόρος μας είναι διακοπές μέχρι τέλη του μήνα και φυσικά είναι ενήμερος για την κατάσταση αλλά τις τελευταίες μέρες έχει εκτροχιαστεί. 
Θα ήθελα μια γνώμη από όποιον έχει βρεθεί σε παρόμοια θέση. 
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τέτοιος άνθρωπος δε σώζεται. 

Κοίτα με τη μαμά σου να σώσετε ότι δικό σας μπορείτε και χωρίστε τους δρόμους με τον θείο σου αδερφό της μαμάς σου.

Απειλές και εκβιασμοί εύκολα στοιχειοθετούν σοβαρή αιτία για να μπουν στη μέση το τοπικό αστυνομικό τμήμα, εξώδικο και αγωγή του δικηγόρου σας και λοιπές διαδικασίες.

Το παν είναι να είστε έτοιμοι ψυχολογικά να ξεμπερδέψετε με έναν τέτοιον άνθρωπο και να αφήσετε τους συναισθηματισμούς λόγω οικογένειας στην άκρη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ολο το συμπαθιο αφου μιλησες με δικηγορο εμεις τι να σου κανουμε?να σου πουμε πως να ηρεμησεις τον θειο?ειλικρινα δεν βλεπω το λογο που ανοιξες το thread

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα ο ts ρωτάει πως μπορεί να σώσει ότι ανήκει στην μητέρα του. Ο θείος σου αν θέλει χρήματα πρέπει να πουλήσει το ποσοστο του, φυσικά κανένας δεν παίζει να βρεθεί και πέραν τούτου πρέπει να πληρωθεί και ο ΕΝΦΙΑ που χρωστάει για να πουλήσει το δικό του μερίδιο, ακομα και η μητέρα σου να πουλήσει το δικό της μερίδιο αυτό δεν έχει σχέση με τον θείο σου ο οποίος πρέπει να πουλήσει το δικό του για να εισπράξει. 

Ρώτα δικηγόρο τι μπορείτε να κάνετε για να διαφυλάξετε τι δικό σας μερίδιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεφεύγει ο θείος σου, μια κλήση στο 100 για να έρθουν να τον μαζέψουν (όταν χρειαστεί, άμα χρειαστεί) θα βοηθήσει σε μελλοντικό δικαστήριο σχετικά με το οικοπεδο/σπίτι ή για να τον αναγκάσετε να πουλήσει ή δεν ξέρω τι. 

Πάντως η καταγραφή του γεγονότος κάπου θα βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να κανει η αστυνομια και τι γραφετε για καταγραφη γεγονοτος και αλλες μπουρδες?το μισο ανηκει στον θειο δεν εχει σημασια αν ειναι τζογαδορος η αεροπορος η αστροναυτης η μεθυστακας 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα αλλα αυτος θελει και το αλλο μισο εκβιαστικα..........

Ας ανταλαξουν τα μισα για να παρει ο καθενας απο κατι ολοκληρο.

Το θεμα ειναι να τα βρουνε........

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Σωστα αλλα αυτος θελει και το αλλο μισο εκβιαστικα..........

Αφου ανηκει το μισο στο θειο να κοψουνε το λαιμο τους να βρουνε λυση μεταξυ τους,και στην τελικη γουστο του και καπελο του αν ειναι τζογαδορος και ρεμαλι ο θειος,το οικοπεδο ποτε δεν ανηκε ολο στη μανα του ΤS

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ας ανταλαξουν τα μισα για να παρει ο καθενας απο κατι ολοκληρο.

Το θεμα ειναι να τα βρουνε........

ειπα............

3 ώρες πριν, Angelyog είπε

Πλέον απειλεί και εκβιάζει την μαμά μου ώστε να πουλήσουν το οικόπεδο

 

3 ώρες πριν, Angelyog είπε

Η μαμά μου και ο αδερφοσ της (θείος μου) έχουν κληρονομήσει εξ αδιαιρέτου και εξ ημισιας ένα οικόπεδο (εντός σχεδίου, οικοδομήσιμο) και ένα σπίτι.
Ο θείος μένει στο σπίτι και έχει δίκη του δουλειά. Δεν έχει δίκη του οικογένεια.

παει να φαει το σπιτι..........στο οποιο ετσι και αλλιως μενει τσαμπα

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Αφου ανηκει το μισο στο θειο να κοψουνε το λαιμο τους να βρουνε λυση μεταξυ τους,και στην τελικη γουστο του και καπελο του αν ειναι τζογαδορος και ρεμαλι ο θειος,το οικοπεδο ποτε δεν ανηκε ολο στη μανα του ΤS

Οχι δεν θα κόψουν τον λαιμό τους επειδή ο ένας δεν θέλει να πουλήσει κάτι που του ανήκει και ο άλλος εκβιάζει τον πρώτο για να κάνει το δικό του θέλημα. Αυτός που εκβιάζει και ταυτόχρονα είναι μεθυστακας και δεν έχει μια γιατί τα έφαγε στον τζόγο να κόψει τον λαιμό του να διορθωθεί και να μην απειλεί τον άλλον. Απλα τα πράγματα. Η αστυνομία και η καταγραφή του συμβάντος είναι χρήσιμα αν ξεφύγουν τα πράγματα με τις απειλές και τον εκβιασμό πχ ασφαλιστικά μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να πουλήσει αν χρωστάει στο κράτος, οπότε μάλλον θέλει να του πληρώσει η αδερφή τα χρέη και μετά να πουλήσει. Νομίζω μόνο δικηγόρος θα μπορέσει να ενημερώσει για τις κατάλληλες ενέργειες ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Angelyog είπε

Πλέον απειλεί και εκβιάζει την μαμά μου ώστε να πουλήσουν το οικόπεδο καθώς λέει ότι δεν έχει να φάει και του έχουν κόψει το ρεύμα. ταυτόχρονα θέλει να κρατήσει και το σπίτι. 

Πως θα πουλήσουν το οικόπεδο και θα κρατήσει το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, archer100 είπε

Πως θα πουλήσουν το οικόπεδο και θα κρατήσει το σπίτι;

Όπως το κατάλαβα..στο σπίτι μένει ήδη. Θέλει να πουλήσουν το οικόπεδο, και να χρησιμοποιήσει το μερίδιο του (50%) από την πληρωμή για να πληρώσει τα χρέη του. 

Το σπίτι το θεωρεί ήδη δικό του, καθώς μένει μέσα.. χεσμένους τους έχει, τα δικά σας δικά μας, τα δικά μας δικά μας. Δλδ λέει σιγά μην με βγάλει έξω η αδερφή μου, ή έρθει να μείνει εδώ.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Όπως το κατάλαβα..στο σπίτι μένει ήδη. Θέλει να πουλήσουν το οικόπεδο, και να χρησιμοποιήσει το μερίδιο του (50%) από την πληρωμή για να πληρώσει τα χρέη του. 

Το σπίτι το θεωρεί ήδη δικό του, καθώς μένει μέσα.. χεσμένους τους έχει, τα δικά σας δικά μας, τα δικά μας δικά μας. Δλδ λέει σιγά μην με βγάλει έξω η αδερφή μου, ή έρθει να μείνει εδώ.

Αυτο που λες γινεται μονο αν πουλησει το μεριδιο του στην αδερφη του, δηλαδη ζηταει να του κανουν ψυχικο.

Αν αγοραστης ειναι αλλος η πιθανοτητα να αγορασει το οικοπεδο και να τον αφησει και μεσα (χωρις ενοικιο φανταζομαι θα θελει) ειναι λιγο πιο κατω απο 0,000000000000000001%

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...