Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος τροπος να εγκαταστησω τον Chromium ? στις προηγουμενες εκδοσεις γινοταν η εγκατασταση ευκολα  απ τον διαχειριστη εφαρμογων ..  τωρα τον κατεβαζει κανονικα ,κανει και καποια λεπτα εγκατασταση ? αλλα μετα δεν ανοιγει ..και με κατεβασμα απ την Google παλι δεν γινεται .. με ενδιαφερει γιατι  με τον συγχρονισμο στον Chromium εχω τους σελιδοδεικτες μου και τις ευκολιες μου γενικα ..ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακου πως εχουν τα πραγματα.
Το ubuntu δεν θελει να ασχολειται αλλο με την συντηρηση του chromium. Ετσι σε αναγκαζει να εγκαταστησεις το πακετο μεσω snap. Γιατι το snap πακετο το συντηρει η google.
Aρα στο ubuntu αν πας να κανεις sudo apt install chromium-browser με καποιο μαγικο τροπο , σου περναει το snap πακετο :) Οπου μαγικο μπορεις να βαλεις και την λεξη φασιστικο :)
Το Mint λοιπον στηριζεται στο ubuntu , και δυστυχως στο θεμα του chromium ακολουθει την ιδια γραμμη αλλα με την διαφορα οτι δεν σου περναει με το ετσι θελω το αντιστοιχο snap πακετο.
Απλα κανεις sudo apt install chromium-browser , περναει ενα "dummy" πακετο που στην ουσια δεν περναει τιποτα.

Η μοναδικη λυση ειναι να εγκαταστησεις τον chrome. Πας στο σαιτ της γοογλε , κατεβαζεις το 64bit deb πακετο και απο τον file browser κανεις διπλο κλικ , ανοιγει το gdebi και μετα απο μερικα κλικ κλικ στο εγκαθιστα και δουλευει κανονικα. Στο λεω μετα σιγουριας διοτι μολις το δοκιμασα σε μια mint εγκατασταση που εχω.
Το καλο με την φαση αυτη ειναι οτι η εγκατασταση του chrome , προσθετει και το αντιστοιχο repository , οποτε μαζι με το συστημα , ενημερωνεται και ο chrome εφοσον υπαρχει νεα εκδοση..

Τhe end. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Σε artix που είμαι εγώ

Καταντας αηδια , το εχεις καταλαβει ετσι ?

Ο μοναδικος browser που λειτουργει σωστα στο λινουξ ειναι ο chrome , και σε κοντινη αποσταση ερχεται ο firefox. Οσο και αν μου το παιζεις κρυψινους και φοβασαι για την κλοπη δεδομενων που σου κανει η Google.
O chromium εχει βασικες ελλειψεις σε σχεση με τον chrome , κυριως οσον αφορα media codecs και flash support. Εχει τυχει σε πολλους να μην μπορουν να παιξουν videos που στηριζονται σε flash ή videos σε embedded players επειδη λειπανε codecs...
Και μολις εδωσα στον ανθρωπο τροπο να εγκαταστησει τον chrome στην διανομη του και ερχεσαι εσυ και του προτεινεις να αλλαξει διανομη λογω chromium ? Τοσο τραγικος πια ? Ποσοι ειστε στο Artix και ψαχνεις χρηστες με το τουφεκι ? 1 ? 2 ? Εβαλα πολλους ?
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Το ubuntu δεν θελει να ασχολειται αλλο με την συντηρηση του chromium. Ετσι σε αναγκαζει να εγκαταστησεις το πακετο μεσω snap. Γιατι το snap πακετο το συντηρει η google.

Μια μικρη διορθωση για αυτο. Το snap πακετο του chromium ειναι του ubuntu, υπαρχει απο την 19.10, το συντηρει κανονικα η canonical και προφανως το κανει για να μην χτιζει ενα μεγαλο και πολυπλοκο πακετο οπως ο chromium για οσες εκδοσεις της διανομης υποστηριζει καθε φορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, polazava είπε

Υπαρχει καποιος τροπος να εγκαταστησω τον Chromium ? στις προηγουμενες εκδοσεις γινοταν η εγκατασταση ευκολα  απ τον διαχειριστη εφαρμογων ..  τωρα τον κατεβαζει κανονικα ,κανει και καποια λεπτα εγκατασταση ? αλλα μετα δεν ανοιγει ..και με κατεβασμα απ την Google παλι δεν γινεται .. με ενδιαφερει γιατι  με τον συγχρονισμο στον Chromium εχω τους σελιδοδεικτες μου και τις ευκολιες μου γενικα ..ευχαριστω .

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=324937

EDIT:

και ένα(φρέσκο μάλλον) άρθρο στα ελληνικά:

https://linux-user.gr/t/egkatastash-chromium-se-mint-20/2357

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος που εγραψε το howto στο φορουμ το mint πρεπει να ειναι εντελως στοκος. Ποιος νορμαλ χρηστης θα εβαζε ενα repo μιας αλλης διανομης για να εγκαταστησει ενα πακετο χτισμενο με εντελως διαφορετικες βιβλιοθηκες και εξαρτησεις? Για να μην πω για τον μονιμα αργοπορημενο chromium στο debian...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer_69 είπε

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=324937

EDIT:

και ένα(φρέσκο μάλλον) άρθρο στα ελληνικά:

https://linux-user.gr/t/egkatastash-chromium-se-mint-20/2357

dancer_69 σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση-λυση στο ερωτημα μου .. απλα μεχρι την προηγουμενη εκδοση του "mint" δεν ειχα κανενα προβλημα και ειχα chrome και firefox  ταυτοχρονα .. τωρα ομως δυσκολευουν τα πραγματα για ενα χρηστη χωρις εμπειρια στο τερματικο οπως ειμαι κι εγω .. να σαι καλα ευχαριστω και παλι . 

9 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φίλε επειδή δε γίνεται να έχεις τον chromium χωρίς να έχεις snap (το πολυ φιλικό ubuntu έχει γινει κάτι πολύ εχθρικό τελικά) και με δεδομένο οτι το mint απαγόρευσε τα snaps, θα σκεφτόσουν να αλλάξεις διανομή για τον chromium ?

Όπως καταλαβαίνεις δε μιλάμε για ubuntubased γιατί αν δε βάλεις snap ξεχνάς chromium.

H πρόταση που σου έκανα δεν είχε σκοπό να σε δυσκολέψει αλλά να σε βοηθήσει με το πρόβλημά σου. Υπάρχει κάποιος λόγος που μένεις στο mint ?

Σε artix που είμαι εγώ, αλλά λογικά σε όλες τις archbased το chromium υπάρχει κανονικά στα αποθετήρια και κάποιον από το void linux που ρώτησα είπε πως κι εκεί το έχουν κανονικά. 

Αυτά στα λέω με γνώμονα ο,τι όπως εγώ είναι και άλλοι linux users που δε θέλουν να έχουν στον υπολογιστή τους google chrome και κάνανε δουλεια με chromium. Μέχρι πρόσφατα ήταν ο βασικός μου browser (έφυγα λόγω οτι δεν είχε sound mute στα tabs).

ευχαριστω φιλε μου .. θα κοιταξω για καποια αλλη διανομη αν και το mint μου φαινεται πολυ φιλικο καθως εχω εμπειρια χρονων στα windows και το ειχα κατα καποιο τροπο συνηθισει .. καλη συνεχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον chrome θες να εγκαταστησεις ή τον chromium?

Μερικες διαφορες που εχουν, εκτος απο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω
Ο chrome ειναι εφαρμογη της google, βγαινει μονο 64αρα, μονο σε deb και rpm επισημα και εχει δικα του repo η google για αυτα τα πακετα. 
O chromium ειναι opensource, οποτε ειναι στην ευχερια της καθε διανομης για το πως θα τον πακεταρει και για ποια/ες αρχιτεκτονικη/ες, ποσο συχνα θα τον ενημερωνει, με τι θα τον πατσαρει κλπ και δινετια απο τα μαμα repo της καθε διανομης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Ο τυπος που εγραψε το howto στο φορουμ το mint πρεπει να ειναι εντελως στοκος. Ποιος νορμαλ χρηστης θα εβαζε ενα repo μιας αλλης διανομης για να εγκαταστησει ενα πακετο χτισμενο με εντελως διαφορετικες βιβλιοθηκες και εξαρτησεις? Για να μην πω για τον μονιμα αργοπορημενο chromium στο debian...

Απ' ό,τι είδα, ο τύπος ακολουθεί τις οδηγίες σε αυτό το post από το documentation, αν και έχει κάποια λάθη. Γι' αυτό λέω στον κόσμο πάντα να προτιμάει να ψάχνει λύση στα docs. Το post αυτό το βρίσκεις αν δοκιμάσεις να κατεβάσεις τον chromium από τον Software Manager στο Mint. Σε ενημερώνει ότι είναι ένα άδειο πακέτο, και σού δίνει link στο εν λόγω post.

@polazava, αν δεν έχεις κάνει κάποια ενέργεια ακόμα, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες στο link που έβαλα πάνω. Ένας άλλος τρόπος που βρήκα είναι μέσα από αυτή τη σελίδα που σε παραπέμπει στη σελίδα github, όπου μπορείς να βρεις scripts για να το εγκαταστήσεις. Η δεύτερη επιλογή ενδεχομένως να σού φανεί πιο εύκολη, αλλά με τα scripts απ' όσο ξέρω δεν έχεις αυτόματη αναβάθμιση κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση (πρέπει να τρέξεις το update script). Με την πρώτη επιλογή θα αναβαθμίζεις στη νέα έκδοση με το που βγει, κάθε φορά που θα αναβαθμίζεις το σύστημά σου. Παρόλα αυτά, στο documentation τονίζεται ότι είναι πηγή software που δεν είναι άμεσα υποστηριζόμενη από το Linux Mint project, δηλαδή το πακέτο το συντηρεί κάποιος τρίτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Απ' ό,τι είδα, ο τύπος ακολουθεί τις οδηγίες σε αυτό το post από το documentation, αν και έχει κάποια λάθη. Γι' αυτό λέω στον κόσμο πάντα να προτιμάει να ψάχνει λύση στα docs. Το post αυτό το βρίσκεις αν δοκιμάσεις να κατεβάσεις τον chromium από τον Software Manager στο Mint. Σε ενημερώνει ότι είναι ένα άδειο πακέτο, και σού δίνει link στο εν λόγω post.

@polazava, αν δεν έχεις κάνει κάποια ενέργεια ακόμα, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες στο link που έβαλα πάνω. Ένας άλλος τρόπος που βρήκα είναι μέσα από αυτή τη σελίδα που σε παραπέμπει στη σελίδα github, όπου μπορείς να βρεις scripts για να το εγκαταστήσεις. Η δεύτερη επιλογή ενδεχομένως να σού φανεί πιο εύκολη, αλλά με τα scripts απ' όσο ξέρω δεν έχεις αυτόματη αναβάθμιση κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση (πρέπει να τρέξεις το update script). Με την πρώτη επιλογή θα αναβαθμίζεις στη νέα έκδοση με το που βγει, κάθε φορά που θα αναβαθμίζεις το σύστημά σου. Παρόλα αυτά, στο documentation τονίζεται ότι είναι πηγή software που δεν είναι άμεσα υποστηριζόμενη από το Linux Mint project, δηλαδή το πακέτο το συντηρεί κάποιος τρίτος.

snowflake99.. ευχαριστω πολυ φιλε μου νομιζω η δευτερη επιλογη "github" ειναι πιο προσιτη κι ευκολη για μενα ..δεν με πειραζει να πηγαινω μια φορα στο τοσο για αναβαθμιση .. ολα καλα κι ελπιζω να ξαναμπει ο chrome-chromium επισημα και παλι στο Linux Mint  για οσους απο εμας τον εχουμε συνηθισει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polazava είπε

snowflake99.. ευχαριστω πολυ φιλε μου νομιζω η δευτερη επιλογη "github" ειναι πιο προσιτη κι ευκολη για μενα ..δεν με πειραζει να πηγαινω μια φορα στο τοσο για αναβαθμιση .. ολα καλα κι ελπιζω να ξαναμπει ο chrome-chromium επισημα και παλι στο Linux Mint  για οσους απο εμας τον εχουμε συνηθισει ..

Γράψε μας και αφού κάνεις την εγκατάσταση για να βεβαιωθούμε ότι λύθηκε το πρόβλημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polazava είπε

snowflake99.. ευχαριστω πολυ φιλε μου νομιζω η δευτερη επιλογη "github" ειναι πιο προσιτη κι ευκολη για μενα ..δεν με πειραζει να πηγαινω μια φορα στο τοσο για αναβαθμιση .. ολα καλα κι ελπιζω να ξαναμπει ο chrome-chromium επισημα και παλι στο Linux Mint  για οσους απο εμας τον εχουμε συνηθισει ..

Δεν θα ξαναμπεί. Υπάρχει τεράστια διαφωνία με το Ubuntu που την έχει δει Microsoft και επιβάλλει τα snap πακέτα. Το mint διαφώνησε με την επιβολή αυτή, εγώ είμαι από αυτούς που συμφωνούν με το Mint.

Εκτός αν βέβαια το ίδιο το Mint φτιάξει το δικό του πακέτο Chromium.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Γράψε μας και αφού κάνεις την εγκατάσταση για να βεβαιωθούμε ότι λύθηκε το πρόβλημά σου.

τωρα εγκατεστησα παλι τα windows 10  .. θα κανω εγκατασταση παλι και θα ενημερωσω ..αν και το βλεπω οτι θα εγκατασταθει με τις οδηγιες που μου γραψες .. ευχαριστω :) 

45 λεπτά πριν, jim_p είπε

Τον chrome θες να εγκαταστησεις ή τον chromium?

Μερικες διαφορες που εχουν, εκτος απο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω
Ο chrome ειναι εφαρμογη της google, βγαινει μονο 64αρα, μονο σε deb και rpm επισημα και εχει δικα του repo η google για αυτα τα πακετα. 
O chromium ειναι opensource, οποτε ειναι στην ευχερια της καθε διανομης για το πως θα τον πακεταρει και για ποια/ες αρχιτεκτονικη/ες, ποσο συχνα θα τον ενημερωνει, με τι θα τον πατσαρει κλπ και δινετια απο τα μαμα repo της καθε διανομης.

ευχαριστω φιλε μου το θεμα ειναι οτι μπορουσα και τους δυο στις προηγουμενες εκδοσεις ..τον chrome  απ το σαιτ της google.. και τον chromium μεσα απ το κεντρο εφαρμογων .. αλλα βρεθηκε λυση θα ακολουθησω το λινκ που μου προτεινε ο snowflake99 ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα...

Ποιος θα βαλει chromium με τον τροπο που λεει ο τυπος στο github? Κατεβαζει το ετοιμο build του chromium, που ανανεωνεται 10 φορες τη μερα και ειναι ισαξιο του chrome canary. Θα πρπεει αυτος που θα το κανει πραγματικα να τα θελει ο κ@λος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Απ' ό,τι είδα, ο τύπος ακολουθεί τις οδηγίες σε αυτό το post από το documentation, αν και έχει κάποια λάθη.

Χαιρετώ. Είμαι αυτός ο τύπος ;-) Πράγματι είναι οι επίσημες οδηγίες με κάποιες μικρές αλλαγές στην σειρά.  Τα επίσημα κείμενα είναι πάντα καλύτερα, αλλά υπάρχουν και οι χρήστες που θέλουν υλικό στην ελληνική γλώσσα.

Κανείς μας δεν είναι τέλειος και θα εκτιμούσα κάθε επισήμανση λάθους ή προτάσεις για βελτιώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...