Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σοβαρα τωρα...

Ποιος θα βαλει chromium με τον τροπο που λεει ο τυπος στο github? Κατεβαζει το ετοιμο build του chromium, που ανανεωνεται 10 φορες τη μερα και ειναι ισαξιο του chrome canary. Θα πρπεει αυτος που θα το κανει πραγματικα να τα θελει ο κ@λος του.

Στο documentation υπάρχουν πολλές λύσεις, ακόμα και η εύκολη λύση του να εγκαταστήσεις το snap όπως στο Ubuntu.

Το πρόβλημα αυτό έχει δημιουργηθεί επειδή το Ubuntu πήρε ένα συγκεκριμένο δρόμο, οι χρήστες αντέδρασαν, και η ομάδα του Mint άκουσε τους χρήστες. Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά και απλά θέλει τον chromium χωρίς πολύ παίδεμα, μπορεί να εγκαταστήσει το snap.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jim_p είπε

Μια μικρη διορθωση για αυτο. Το snap πακετο του chromium ειναι του ubuntu, υπαρχει απο την 19.10, το συντηρει κανονικα η canonical και προφανως το κανει για να μην χτιζει ενα μεγαλο και πολυπλοκο πακετο οπως ο chromium για οσες εκδοσεις της διανομης υποστηριζει καθε φορα.

Εχεις απολυτο δικιο. Να το ξαναπουμε λοιπον , το chromium snap πακετο το συντηρει η Canonical. Βεβαια δεν ξερω αν το κανει για τον λογο που λες ή απλα ηθελε να προωθησει το snap format και βρηκε ευκολο "θυμα" το chromium που σιγουρα το προτιμουν πολλοι χρηστες οποτε θα τους αναγκαζε να πανε στο snap.
Απο την αλλη συνηθως μια διανομη αποφευγει την υποστηριξη ενος πακετου για να μην επιφορτιζεται την συντηρηση του γιατι συνηθως τα snap/flatpak/appimages πακετα τα συντηρουν οι εταιριες/προγραμματιστες των πακετων...

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

απλά θέλει τον chromium

Οπως εγραψα και πριν , ο chromium πασχει σε διαφορα θεματα . Οκ καποιοι τον προτιμουν γιατι φοβουνται την παρακολουθηση της Google , αλλα εχουν προκυψει πρακτικα θεματα με τον chromium. Στην πραξη , λοιπον , μονο chrome και firefox λειτουργουν ολοκληρωμενα.
Εγω περιμενω τον Edge να ερθει στο Λινουξ , τι να μου πουν οι αλλοι browsers :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο που λεω παραπανω
https://snapcraft.io/blog/chromium-in-ubuntu-deb-to-snap-transition

Σε τι πραγματα πασχει ο chromium? Τον ειχα σαν τριτο browser στο λινουξ εδω και χρονια (και σαν primary στα windows) και το μονο πραγμα που με ενοχλησε και τον εβγαλα ειναι η τραγικη καθυστερηση των maintainers της διανομης μου στο να τον ενημερωνουν καθε φορα. Τους τα εχω χωσει και σε σχετικο bug report, αν θες να το παραθεσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω περιμενω τον Edge να ερθει στο Λινουξ , τι να μου πουν οι αλλοι browsers :)

Καλά, και ο Edge πλέον είναι βασισμένος στο Chromium, οπότε under the hood είναι σα να έχεις τον ίδιο browser.

 

13 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο firefox από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε.

Ας τον κοιτάξει και ο φίλος πιο πάνω.

Το ίδιο κι εδώ, αλλά είπε ότι τον θέλει γιατί συγχρονίζει σελιδοδείκτες κτλ. Αν δεν τον ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες, νομίζω το να εγκαταστήσει το snap είναι η πιο απλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε τι πραγματα πασχει ο chromium?

Το εγραψα και σε ενα ποστ μου , δεν εχει ή εχει λειψο flash support ( δεν εκλαψε κανεις για αυτο να μου πεις) και του λειπουν κατι media codecs . Αυτο το δευτερο ειχε προκυψει εδω στο φορουμ ενα θεμα σε εναν συμφορουμιτη , που δεν μπορουσε να δει απο κατι σελιδες βιντεος απο ενσωματωμενους players. Παλευα να βρω λυση , λεω μπορει να ειναι περιεργος ο player , το site κλπ.
Εβαλα σε μια φαση chrome , δοκιμασα το ιδιο σαιτ/βιντεο και το επαιξε νερακι κατευθειαν. Οκ θα μου πεις ιδιαζουσα περιπτωση , αλλα ναι υπαρχει και αυτη...
Δες το πινακακι εδω , κατω κατω. Νομιζω τα αναφερει ολα.

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Καλά, και ο Edge πλέον είναι βασισμένος στο Chromium, οπότε under the hood είναι σα να έχεις τον ίδιο browser.

Ναι το γνωριζω για αυτο και τον περιμενω στο Λινουξ. Ενα compile δρομος ειναι :) Η ουσια ειναι , οτι επειδη βασιζεται στον chromium , εχει δειξει καλα δειγματα γραφης , εφαμιλλα του Chrome χωρις το telemetry/κατασκοπεια της Google . Πολυ πιθανο θα εχει την δικη του κατασκοπεια. Ουσιαστικα παιζει με δικα του compile flags ο Edge. Αν φτασει σε καλο επιπεδο , μεταφερω τα παντα edge , σουταρω chrome και ας με παρακολουθει η microsoft μονο , μιας και το κανει ηδη με τα windows :)

Aν υποστηριζε gmail accounts (σιγα μην το εκανε) θα ειχα φυγει ηδη. Αλλα το να μεταφερω ολα τα δεδομενα απο ενα account σε αλλο , με κουραζει μονο και μονο ως σκεψη :)

Nα προσθεσω κατι που ειδα εδω.
" LMDE (by OstroL on 2020-08-10 10:23:44 GMT from Poland)
>> LMDE is small but that’s not particularly relevant. It doesn’t get point-releases, it’s not promoted or given the same exposure, and its purpose isn’t to compete with Linux Mint or to attract new users. It’s developed as a plan B in case we need to switch package base one day. It could be seen as a costly investment but it’s strategically important to our project. It tells us exactly how much we rely on Ubuntu, how well we can do without it, and how much work would be involved if we had to stop using it."

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι , αν δουμε οτι η canonical παρει αποφασεις που δεν μας αρεσουν με το ubuntu , βλεπε επιβολη snap κλπ , το γυρναμε σε debian base και τελειωνει το πανηγυρι. Το LMDE υπαρχει για να γινει η αρχη.

Επεξ/σία από mphxths
Συμπληρωση στοιχειων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το εγραψα και σε ενα ποστ μου , δεν εχει ή εχει λειψο flash support ( δεν εκλαψε κανεις για αυτο να μου πεις) και του λειπουν κατι media codecs . Αυτο το δευτερο ειχε προκυψει εδω στο φορουμ ενα θεμα σε εναν συμφορουμιτη , που δεν μπορουσε να δει απο κατι σελιδες βιντεος απο ενσωματωμενους players. Παλευα να βρω λυση , λεω μπορει να ειναι περιεργος ο player , το site κλπ.
Εβαλα σε μια φαση chrome , δοκιμασα το ιδιο σαιτ/βιντεο και το επαιξε νερακι κατευθειαν. Οκ θα μου πεις ιδιαζουσα περιπτωση , αλλα ναι υπαρχει και αυτη...
Δες το πινακακι εδω , κατω κατω. Νομιζω τα αναφερει ολα.

Σε ποια διανομη ολα αυτα?

Για το flash υπαρχει η παραμετρος --ppapi-flash-path που οριζει σε ποιο path ειναι... το flash και, κανονικα, πρεπει να οριζεται σαν default flag του chromium.

Για το αλλο με τα codecs, ολες σχεδον οι διανομες (πλην του ubuntu) χτιζουν τον chromium με καποια παραμετρο που οριζει να χρησιμοποιει τις βιβλιοθηκες του ffmpeg για να παιξει οτι θελει. Στην 67 (μεσα του 2018) συναντησα ενα αναλογο bug και τοτε οι maintainers αποφασισανε να τον χτιζουν διαφορετικα, αναφεροντας αυτο στο changelog

chromium-browser (67.0.3396.79-2) unstable; urgency=medium
	  * Use embedded ffmpeg code copy (closes: #900533).
	 -- Michael Gilbert <[email protected]>  Mon, 11 Jun 2018 00:33:39 +0000

Τα οσα σημαντικα προβληματα συναντησα με τον chromium ηταν απο μαλακια των maintainers της διανομης, αρα οχι απο upstream. Και οχι, δεν μετραω την υπαρξη του widevine και του flash σαν σοβαρα features του chrome μπροστα στον chromium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σε ποια διανομη ολα αυτα?

Δεν θυμαμαι την περιπτωση , καποια ubuntu based πρεπει να ηταν.

Δεν ξερω παραπανω λεπτομερειες για το chromium γιατι δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα μαζι του. Δηλαδη αν οι διανομες το πειραζουν με καποιο τροπο. Αν δεις το λινκ που συμπληρωσα στο προηγουμενο ποστ μου , η ουσια και η διαφορα τους ειναι σε κατι "κλειστα" codecs (proprietary formats aac , mp3 , h264 ) που δεν περιλαμβανονται στον chromium. Δεν ξερω αν αυτο παρακαμπτεται ή λυνεται με πλαγιο τροπο με αυτο που αναφερεις για το ffmpeg...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ησουν σε ubuntu based, ισως να χρειαζοταν να βαλεις το πακετο chromium-codecs-ffmpeg-extra αντι του σκετου chromium-codecs-ffmpeg που μπαινει απο default. 
Και τα 2 παρεχουν την ιδια βιβλιοθηκη, την libffmpeg.so, προφανως compiled διαφορετικα για υποστηριξη των formats που λες. Απο τις γνωστες διανομες, ΜΟΝΟ το ubuntu χτιζει τον chromium με αυτο τον τροπο, δηλαδη με δικη του βιβλιοθηκη για το παιξιμο των διαφορων formats. Ολες οι υπολοιπες τον χτιζουν ωστε να χρησιμοποιει τις βιβλιοθηκες του ffmpeg, οπως πχ ο ff.

Το κακο ειναι πως την τακτικη του ubuntu ακολουθουν και ακομα 2 γνωστοι chromium based browsers, η opera και ο vivaldi. Η opera απλα το αναφερει σαν εξαρτηση ωστε να το βαλει το apt ή ο χρηστης χειροκινητα, ενω ο vivaldi το κατεβαζει το πακετο του ubuntu στην πρωτη του εκκινηση, παιρνει το αρχειο απο μεσα για να το βαζει καπου ωστε να το διαβαζει η εφαρμογη και να το χρησιμοποιει. Ευτυχως ο brave δεν το κανει αυτο.

Αν βρω τις παραμετρους που δημιουργουν την παραπανω διαφορα στο χτισιμο θα τις ποσταρω.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Το εγραψα και σε ενα ποστ μου , δεν εχει ή εχει λειψο flash support ( δεν εκλαψε κανεις για αυτο να μου πεις) και του λειπουν κατι media codecs . Αυτο το δευτερο ειχε προκυψει εδω στο φορουμ ενα θεμα σε εναν συμφορουμιτη , που δεν μπορουσε να δει απο κατι σελιδες βιντεος απο ενσωματωμενους players. Παλευα να βρω λυση , λεω μπορει να ειναι περιεργος ο player , το site κλπ.
Εβαλα σε μια φαση chrome , δοκιμασα το ιδιο σαιτ/βιντεο και το επαιξε νερακι κατευθειαν. Οκ θα μου πεις ιδιαζουσα περιπτωση , αλλα ναι υπαρχει και αυτη...
Δες το πινακακι εδω , κατω κατω. Νομιζω τα αναφερει ολα.

Ναι το γνωριζω για αυτο και τον περιμενω στο Λινουξ. Ενα compile δρομος ειναι :) Η ουσια ειναι , οτι επειδη βασιζεται στον chromium , εχει δειξει καλα δειγματα γραφης , εφαμιλλα του Chrome χωρις το telemetry/κατασκοπεια της Google . Πολυ πιθανο θα εχει την δικη του κατασκοπεια. Ουσιαστικα παιζει με δικα του compile flags ο Edge. Αν φτασει σε καλο επιπεδο , μεταφερω τα παντα edge , σουταρω chrome και ας με παρακολουθει η microsoft μονο , μιας και το κανει ηδη με τα windows :)

Aν υποστηριζε gmail accounts (σιγα μην το εκανε) θα ειχα φυγει ηδη. Αλλα το να μεταφερω ολα τα δεδομενα απο ενα account σε αλλο , με κουραζει μονο και μονο ως σκεψη :)

Nα προσθεσω κατι που ειδα εδω.
" LMDE (by OstroL on 2020-08-10 10:23:44 GMT from Poland)
>> LMDE is small but that’s not particularly relevant. It doesn’t get point-releases, it’s not promoted or given the same exposure, and its purpose isn’t to compete with Linux Mint or to attract new users. It’s developed as a plan B in case we need to switch package base one day. It could be seen as a costly investment but it’s strategically important to our project. It tells us exactly how much we rely on Ubuntu, how well we can do without it, and how much work would be involved if we had to stop using it."

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι , αν δουμε οτι η canonical παρει αποφασεις που δεν μας αρεσουν με το ubuntu , βλεπε επιβολη snap κλπ , το γυρναμε σε debian base και τελειωνει το πανηγυρι. Το LMDE υπαρχει για να γινει η αρχη.

Αυτά τα τελευταία που λες για το LMDE, είναι γνωστά σε εμάς τους χρήστες Mint εδώ και πολλα πολλά χρόνια. Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές και σε ανακοινώσεις και στο φορουμ του Μιντ.

Είναι πράγματι εντυπωσιακό ότι έχουν έτοιμη backup λύση σε αναμονή εδώ και τόσα χρόνια. Και πολλοί χρήστες εύχονται (και εγώ μαζί) να γίνει η μετάβαση στο Debian. :)

6 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Καλά, και ο Edge πλέον είναι βασισμένος στο Chromium, οπότε under the hood είναι σα να έχεις τον ίδιο browser.

Το ίδιο κι εδώ, αλλά είπε ότι τον θέλει γιατί συγχρονίζει σελιδοδείκτες κτλ. Αν δεν τον ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες, νομίζω το να εγκαταστήσει το snap είναι η πιο απλή λύση.

Μα και ο Firefox συγχρονίζει σελιδοδείκτες, ιστορικό, ανοικτές καρτέλες, ακόμα και passwords αν θέλει ο χρήστης, εδώ και πολλά χρόνια. Το λέω για τον φίλο ως εναλλακτική του chromium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αυτά τα τελευταία που λες για το LMDE, είναι γνωστά σε εμάς τους χρήστες Mint εδώ και πολλα πολλά χρόνια. Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές και σε ανακοινώσεις και στο φορουμ του Μιντ.

Είναι πράγματι εντυπωσιακό ότι έχουν έτοιμη backup λύση σε αναμονή εδώ και τόσα χρόνια. Και πολλοί χρήστες εύχονται (και εγώ μαζί) να γίνει η μετάβαση στο Debian. :)

Ναι οκ εγω δεν παρακολουθω στενα τα περι Mint. Αλλα αυτο που διαβασα με πορωσε τοσο που εγκατεστησα lmde 4 σε ενα VM να δω σε τι φαση βρισκεται. :)
Βασικα καποτε το γουσταρα πολυ , αλλα οταν το γυρισε σε debian stable base με ξενερωσε λιγο γιατι εμενε αρκετα πισω σε πακετα. Ξερω backports κλπ... αλλα θα μπορουσαν να το γυρισουν σε debian testing και να κρατανε τις ενημερωσεις για testing και να τις βγαζουν σε μηνιαιες φουρνιες ξερωγω..κατι τετοιο...Ειναι περισσοτερη δουλεια...αλλα debian stable για βαση ειναι λιγο τραγικο...
 

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μα και ο Firefox συγχρονίζει σελιδοδείκτες, ιστορικό, ανοικτές καρτέλες, ακόμα και passwords αν θέλει ο χρήστης, εδώ και πολλά χρόνια. Το λέω για τον φίλο ως εναλλακτική του chromium.

Αν καποιος ειναι σε chromium/chrome κατα πασα πιθανοτητα συγχρονιζει σε καποιο gmail accout. Σε firefox θες αλλο account , πρεπει να κανεις δημιουργια νεου , import from other browser και συγχρονισμο account και κατι τετοια. Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα. Απο την μερια του ο Edge μιας που τον ανεφερα και αυτον πριν , δεχεται microsoft accounts μονο αν θυμαμαι καλα...αλλα imports και νεα accounts και απο κει...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Μα και ο Firefox συγχρονίζει σελιδοδείκτες, ιστορικό, ανοικτές καρτέλες, ακόμα και passwords αν θέλει ο χρήστης, εδώ και πολλά χρόνια. Το λέω για τον φίλο ως εναλλακτική του chromium.

Το ξέρω (κι εγώ Firefox αποκλειστικά χρησιμοποιώ), απλά η εύκολη και πιο άμεση λύση θα ήταν να βρούμε τρόπο να παίξει το Chromium, ακόμα και από αυτήν την άποψη.

Επειδή προσωπικά είμαι λίγο ιδιότροπος με τα software που διαλέγω, αποφεύγω να λέω σε κάποιον σα λύση "βάλε εκείνο αντί για αυτό". :P Εσύ καλά έκανες και το είπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LMDE ξεκινησε το 2010 σαν ενα πειραμα/buckup λυση με βαση το Debian Testing.

Εγινε Rolling Release, το φαν κλαμπ γκρινιαζε επειδη υπηρχαν αρκετα προβληματα σταθεροτητας και το 11 εγινε „Semi-Rolling-Release“ με δυο „Update Packs“ τον χρονο.

Τον Μαρτιο του 14 βγηκε το Update Pack 8 η LMDE 201403.Εκει σταματησε να βασιζεται στο Debian Testing.

Τον Απριλιο του 15 κυκλοφορησε το LMDE 2 "Betsy".Hταν η πρωτη εκδοση LMDE βασισμενη στο Debian Stable (Debian 8.0 „Jessie“) με LTS υποστηριξη.

Το LMDE 2 επαιρνε update ασφαλειας απ το Debian Stable αλλα ο Κλεμ φροντιζε απο ενα δικο του καναλι να ανανεωνει τους driver, εφαρμογες οπως ο Firefox, Thunderbird, να αναβαθμιζει τις δικες του εφαρμογες οπως στο Linux Mint.

Ουσιαστικα στις ιδιες αρχες βαδιζει μεχρι σημερα.Εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια 2/3 χρονια αφιερωνει περισσοτερο χρονο στην διανομη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Mint#LMDE

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν μπορεσα να εγκαταστησω τον chromium- chrome στην εκδοση Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit).. ευχαριστω πολυ του συμφορουμιτες φιλους για την βοηθεια .. αυτο που θα κανω ειναι οτι θα εγκαταστησω παλι την 19,3 που ολα πηγαιναν καλα κι εχει υποστηριξη μεχρι το 2023  θα μεταφερω στον firefox οτι εχω στον chrome και αναβαθμιζω αργοτερα ..που ισως καποια στιγμη θα επιλυθει το ζητημα ..καλη συνεχεια σε ολους :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...